Ενεργοποίηση aDSL (ΟΤΕ + Forthnet)

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 30 Νοέμ 2005 16:39

Την καλησπέρα μου :)
Έκανα αίτηση για adsl στη Forthnet στις 15/11 (πήρα το ADSL in a Box) και ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί. Όταν έκανα την αίτηση (μέσω net) και τους πήρα ένα τηλεφωνο για επιβεβαίωση μου είπαν ότι μέσα σε 12 μέρες (όχι εργάσιμες) θα είναι οκ. Πόσες μέρες χρειάζεται τελικά ο ΟΤΕ για να ενεργοποιήσει τη γραμμή και πόσες ακόμα η Forthnet για τη σύνδεση; Αν κάποιος έχει εμπειρία σχετικά με τη Forthnet ας πει τη γνώμη του ;)

ΥΓ: Μένω Αθήνα / Αγ. Παρασκευή.. εκτός κέντρου/Αθήνας είναι καλύτερα ή χειρότερα τα πράγματα;

Άβαταρ μέλους
filip_grk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filip_grk » 30 Νοέμ 2005 17:08

Geia sou ,

Kai ego to idio paketo pira ... Ego esteila tin aitisi mou stis 14-11 kai mou to energopioisan se 9 meres , dld stis 23-11 kai ola leitourgoun kanonika .. Tha sou steiloun to username kai to password meso sms sto kinito to opoio exes baleis stin aitisi sou .. Perimene liges meres ( tha sou fanoun san aioniotita ) kai meta tha petas sta sinnefa !!! :wink:

Stay Tuned :kaloe:
Εικόνα

The World Is Going To Hell And I Am Driving The Bus ...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 30 Νοέμ 2005 18:18

Είδατε τις τιμές της forthnet πριν αγοράσετε; Με τις τιμές που έχει η vivodi πιστεύω ότι δε θα έπρεπε καν να σκέφτεσται τέτοιες εταιρίες. Μιλάμε για 10-15Ε παραπάνω το μήνα...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 30 Νοέμ 2005 18:43

αν δεν σε είσαι σε περιοχή που να έχει vivodi;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 30 Νοέμ 2005 22:08

Παίρνει γραμμή από ΟΤΕ και παροχή από VIVODI και κερδίζεις γύρω στα 15Ε. Αν είσαι σε μέρος όπου η VIVODI έχει γραμμή κερδίζεις ακόμα περισσότερα... Όπως και να το πάρετε συμφέρει!
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 01 Δεκ 2005 01:15

Απλά το dslcube της vivodi το βρήκα μόνο για 512 και είναι κάνει 196 Ευρώ για 3 μήνες ενώ το 384 ADSL in a Box της Forthnet κάνει 129 Ευρώ και έχει 4 μήνες. Μου φάνηκε καλή ιδέα να πάρω ένα πακέτο για αρχή και μετά να αγοράσω ένα καλύτερο modem. Όταν τελειώσουν οι 4 μήνες μάλλον θα βάλω το 1-bill της Forthnet που απ'ότι είδα έχει καλές τιμές..

Η vivodi πόσες μέρες κάνει να ενεργοποιήσει τη γραμμή (στο δικό της δίκτυο);

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 01 Δεκ 2005 10:34

Άγνωστες σκοτεινές δυνάμεις δε θέλουν να βάλω adsl .. Ενώ έκανα αίτηση στις 15/11 η Forthnet μου είπε ότι την έστειλε στον OTE στις 18/11 και ο ΟΤΕ σήμερα μου είπε ότι η αίτηση έγινε στις 21/11 !!! Μήπως έπρεπε να πάω ο ίδιος την αίτηση στον ΟΤΕ για ασφάλεια ? :P

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 01 Δεκ 2005 14:16

Δε ξέρω ρε παιδιά. Συμφέρει να αλλάζεις συνέχεια πακέτο; Μήπως το κόστος αλλαγής είναι πολύ μεγάλο;
Παίρνεις το dsl cube μαζί με το iPod και το κρατάς συνέχεια. Γιατί να πληρωνεις τόσο πολύ για να αλλάζεις κάθε λίγο και λιγάκι. (Βέβαια δεν είμαι σίγουρος και για το πόσο πρέπει να πληρώσεις επιπλέον για αλλαγη. Ξέρει κανεις;)

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 01 Δεκ 2005 23:35

Όταν τελειώσουν οι 4 μήνες του ADSL in a Box κατά πάσα πιθανότητα θα ανανεώσω σε Forthnet 1bill οπότε δεν κοστίζει τίποτα παραπάνω (ούτε τέλη ενεργοποίησης ούτε εξοπλισμός ...)

btw απ'ότι βλέπω συγχρονίστηκε το modem οπότε ο ΟΤΕ ενεργοποίησε τη γραμμή. Συνολικά 16 μέρες, δεν είναι κι άσχημα. Περιμένω να ειδοποιηθεί η Forthnet ώστε να μου στείλει το password..

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 02 Δεκ 2005 15:04

Μπορείς να μου βρεις που είναι οι τιμές της forthnet; Ακριβώς;

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 02 Δεκ 2005 16:29

Εδώ: http://www.forthnet.gr/templates/corpor ... c=10007885
κι εδώ: http://www.forthnet.gr/templates/corpor ... c=10007878 για το 1bill (που περιλαμβάνει και τα πάγια της γραμμής ADSL)

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 02 Δεκ 2005 16:33

Πωωω! Φωτιά! Το 512
27 στη forth και 20 στη vivodi! Απαράδεκτο! :hammer:

Άβαταρ μέλους
filip_grk
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από filip_grk » 12 Δεκ 2005 18:21

Loipon ego to blepo allios efoson teleiosoun oi 4 mines tis forthnet tha paro kapoio paketo pou logika tha exei bgei se logikes times me 512 mpas kai do ligo fos giati apo oti exo katalabei tora sta 384 me 2 pc dn leei , tespa .. efoson teleiosoun oi mines tha paro kapoio allo paketo kai oute epipleon xreoseis kai ola mazi se mia simferousa timi ... nomizo skeftomai sosta .. ama kano lathos peite mou to lathos mou .. min kano kamia blakeia kai to metanioso ..

Euxaristo
Εικόνα

The World Is Going To Hell And I Am Driving The Bus ...

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 12 Δεκ 2005 19:33

Εγώ είμαι ικανοποιημένος από την 384 της Forthnet, κατεβάζω σταθερά πάνω από 40 KB/s και δεν μου έχει κάνει κανένα ξαφνικό disconnect εδώ και 2 βδομάδες. Μόλις τελειώσει η συνδρομή μάλλον θα πάρω Forthnet πάλι γιατί δε θέλω να ξαναπεριμένω για ενεργοποίηση. Ίσως κάποιο 6μηνο ή 12μηνο ανάλογα με το πόσους μήνες δώρο θα δίνουν τότε.

Freegreece

Δημοσίευση από Freegreece » 13 Δεκ 2005 03:38

Πήρα πρόσφατα το adsl in a box plus με το ασύρματο το modem της linksys μέσω forthnet εδώ και ένα μήνα. Έστειλα όλες τις αιτήσεις online και μέσω e-mail scanarismeno τον λογαριασμό τηλεφώνου. Στην αρχή είχα κάποιες επιφυλάξεις κατά πόσο θα είχε επιτυχία κάτι τέτοιο και δεν θα ξεχαστούν ή χαθούν τα e-mail μου. Μετά όμως από 7 εργάσιμες μέρες μου ήρθε το πολυπόθητο sms στο κινητό ενώ μου είχαν πει 12 μέρες. Αρκετά ικανοποιημένος θα έλεγα έως και εντυπωσιασμένος :P Αντιμετώπισα ένα προβληματάκι όμως με το συγκεκριμένο Modem καθώς όταν έκανα χρήση download manager έκλεινε η γραμμή κάθε ενάμιση λεπτό.

Το αγνόησα στις πρώτες μέρες καθώς δεν το έκανε πάντα και συγκεκριμένες ώρες της ημέρας. Μετά όμως από 15 μέρες είχα φτάσει στο αμήν και τηλεφωνώ στο τμήμα υποστήριξης και μετά από μια ώρα συνομιλίας με την κοπελιά στο support, τελικά βρήκαμε ότι το πρόβλημα ήταν στο Encapsulation καθώς η ρύθμιση που είχε σαν default η RFC2364 PPPoA έπρεπε να αλλαχτεί σε RFC2516 PPPoE και το Multiplexing από vc σε llc . Από ότι προσπαθούσε να μου εξηγήσει η κοπέλα κατάλαβα ότι υπήρχε πρόβλημα από μεριά OTE και "κλοτσούσε" την γραμμή .

Βέβαια αγοράζοντας το πακέτο πριν τις γιορτινές προσφορές έχασα ένα επιπλέον μήνα που δίνει στην γιορτινή προσφορά σύνολο 5 μήνες, αλλά δεν ήθελα να ρισκάρω στο να πέσουν ημέρες γιορτών και να αργήσει η ενεργοποίηση της γραμμής. Αν μπορέσει και παραμείνει ανταγωνιστική στις τιμές της τότε θα συνεχίσω με την υπηρεσία 1bill . Επίσης δικαιούμαι έκπτωση 30% στις τιμές τους λόγο αναπηρίας του πατέρα μου κάτι που δεν νομίζω να το προσφέρει κάποιος άλλος πάροχος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες