Ενεργοποίηση aDSL (ΟΤΕ + Forthnet)

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 13 Δεκ 2005 20:09

FreeGreece να σου κάνω μια ερώτηση: στο πακέτο είχε κεραία για το ασύρματο modem της linksys;

Freegreece

Δημοσίευση από Freegreece » 14 Δεκ 2005 04:08

Όχι αλλά δες αυτό. Εγώ σκέφτομαι αργότερα να πάρω μία. Δεν θα με χαλάει να έχω σήμα μέχρι την κοντινή καφετέρια :kaloe:

http://www.nickknows.com/description.php?id=1110

http://www.nickknows.com/description.php?id=1112

Πληροφορίες για το modem

http://greyfyre.info/articles/wag354g/

http://www.broadbandbuyer.co.uk/Shop/Re ... uctID=2233

orfeo

Δημοσίευση από orfeo » 14 Δεκ 2005 12:44

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάτε τόσο πολύ στις τιμές. Είναι καθαρά πολιτικές εταιριών. Ναι η Otenet είναι πανάκριβη αλλά δεν έχουμε δίκιο να μιλάμε για 5 euro διαφορά. Όπως όταν η Vivodi έβγαλε το cube έτρεξε ο κάθε πικραμένος να το πάρει και μετά από λίγο έβγαλε η ACN το Jetpack που είναι ακόμη πιο φτηνό.

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να διαλέγουμε με βάση την εταιρία πρώτα και μετά με το euro. Ξαναλέω ότι δεν μιλάω για τραγικές διαφορές. Σιγά μην κάνω κολωτούμπες στην Vivodi επειδή έχει το adsl 4 euro κάτω από την Forthnet.

Να είμαστε έξυπνοι και να ψαχνόμαστε αλλά όχι φραγκοφονιάδες, τελικά την πατάμε πιο εύκολα από τους "χαζούς" που αγοράζουν ότι ξέρουν μόνο.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 14 Δεκ 2005 14:59

Άλλο τέσσερα ευρώ και άλλο τεσσερα ευρώ το μήνα. Στην πραγματικότητα όμως οι διαφορές είναι πολύ μεγαλύτερες. Με τα ίδια λεφτά παίρνεις 512 από Vivodi και 384 από Forthnet.

Για να μην πω για την τελευταία προσφορά Broadband Pack της HOL που 6 μήνες της forthnet 384 ισοδυναμούν με 12 μήνες 512 HOL.

Και γιατί να πάρω εγώ OTE και Forthnet; Επειδή έχουν όνομα; Και οι υπηρεσίες που θα προσφέρουν θα είναι σίγουρα καλύτερες; Τόσα περιστατικά έχουμε ακούσει (ακόμα και μεσα σε αυτό το forum) απαράδεκτης συμεριφοράς των υπαλλήλως τέτοιων υπηρεσιών.

Εγώ πιστεύω πως όταν το προϊόν είναι ίδιο (όπως εδώ) κριτήριο είναι η τιμή και όχι το ονομα της επιχείρησης.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 15 Δεκ 2005 14:01

Μπαίνω σε τελική ευθεία (πιο τελική δε γίνεται, το απόγευμα παραγγέλνω το broadband Pack 500.) Απ'ότι έχω δει είναι το πιο φθηνό που κυκλοφορεί. 300 για έναν χρόνο δηλαδή ...................... 300/12 = 25Ε το μήνα και για κύκλωμα και για ISP.

Σας παρακαλώ αν κάποιος έχει αντίρρηση να το πει. (Τί εννοώ: ) Αν υπάρχει κάποια καλύτερη προσφορα, αν κάποιος έχει hol και δεν είναι ευχαριστημένος, αν έχω κάνει λάθος υπολογισμό και άλλο πράγμα λέει το πακέτο. Αν συμβαίνει κάτι απ'όλα αυτά σας παρακαλώ προειδοποιήστε με για να μη φάω τα μούτρα μου. Με λεφτά παίζουμε...
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 15 Δεκ 2005 23:22

Είναι 199 +ΦΠΑ = 237Ε και για 512 είναι 300. Εγώ χτύπησα την 512 και σε δέκα μέρες κατεβάζω ό,τι γουστάρω!
Και είναι σίγουρο ότι είναι όλα πληρωμένα! Αν το αναγάγεις για 512 πάει 25Ε το μήνα περίπου (ISP + Πύλη) Που είναι ίσο με την πρόσβαση του ΟΤΕ! ΕΛΕΟΣ!

orfeo

Δημοσίευση από orfeo » 16 Δεκ 2005 12:30

Πρέπει να ομολογήσω ότι αυτό είναι πολύ μεγάλη διαφορά. Να ξέρετε πάντως ότι είναι θέμα χρόνου μέχρι να βγάλει και άλλη εταιρία παρόμοια προσφορά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Δεκ 2005 12:37

δεν βλέπω όμως να βγάζει καμία για τις γιορτές... και όσους ενδιαφέρονται θα τους έχει πάρει σκούπα η HOL για 12 μήνες... ;) του χρόνου πάλι παιδιά.. :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 16 Δεκ 2005 17:01

πηρα τηλεφωνο πριν λιγο στην HOL και μου ειπαν οτι πρεπει να κοψω τον ΟΤΕ να μεινω 10 μερες +χωρις ιντερνετ και μετα βλεπουμε
τους ειπα οτι αυτο δεν με καλυπτει και οτι δεν μπορω να κανω χρηση των υπηρεσιων τους
και για να εχω το κεφαλι μου ησυχα θα μεινω οτενετ και τελειωσε η ιστορια

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Δεκ 2005 23:19

έχεις ήδη aDSL από otenet;
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 18 Δεκ 2005 00:04

Μπορείς να βάλεις και vivodi. 5 μήνες 117 Ε σε 512 όλα πληρωμενα. Αν το αναγάγεις σε 12 μήνες η τιμή είναι περίπου ίδια με τη hol. Εγώ σήμερα παρήγγειλα το dsl cube από το πλαίσιο. Δε θα βάλω hol γιατί 1 χρόνος είναι πολύ και κάτι μου βρωμάει στους όρους. Ξέρατε ότι πρέπει να επιστρέψεις τον εξοπλισμό μετά; Και ότι αν δεν τον επιστρέψεις έγκαιρα θα χρεώνεται 30Ε τη μέρα; Μετά, κάπου έλεγε ότι αφού περάσει ο πρώτος χρόνος και δεν έχεις ενημερώσει την εταιρία τουλάχιστον 1 μήνα πιο πριν ότι θα σταμτήσεις θα ανανεωθεί το συμβόλαιο για ακόμα ένα χρόνο (με τιμές φωτιά).
Μπορεί να κάνω και λάθος γιατί μόλις γύρισα από 3ήμερη στην Ξάνθη και είμαι ψόφιος αλλά αυτό κατάλαβα.

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 19 Δεκ 2005 20:54

ετσι ακριβως ειναι η κομπινα και πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι
ασχετο
τι εγεινε εκεινο με την ομαδικη προσπαθεια που λεγαμε ?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες