Ένα περίεργο mouse (?) bug!!!!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 03 Δεκ 2005 19:08

Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ένα περίεργο φαινόμενο. Το mouse μου κουνιέται από μόνο του :o!! Είναι όπως όταν κουνάω το wheel του πάνω-κάτω (όταν π.χ κάνω scroll χωρίς να ακουμπάει ο κέρσορας το βελάκι της scrollbar) αλλά το κάνει μόνο του ακόμα και όταν το χέρι μου ΔΕΝ ακουμπάει ΚΑΝ το mouse!! Σαν κάποιος να παίρνει το δικό μου mouse και να παίζει. Αλλά το παράξενο είναι ότι η μοναδική κίνηση που κάνει (μέχρι στιγμής τουλάχιστον) είναι να τρεμοπαίζει πάνω-κάτω μέχρι μισή πιθαμή περίπου το πολύ με μια έξτρα συνήθεια προς τα πάνω!! Δεν μου έχει ξανατύχει αυτό και μου φαίνεται πολύ κουφό!! Έχει τύχει σε κανένα άλλον; Πάντως με το που το πιάνω στο χέρι μου σταματάει!
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Δεκ 2005 01:46

Καθάρισε τον αισθητήρα από κάτω... το άζαξ κάνει μια χαρά δουλειά σε τέτοιες περιπτώσεις (αν δεν πιάσει φέρε παπά για εξορκισμό :) )

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 04 Δεκ 2005 07:07

1) Συγνώμη δηλ θες να πεις ότι έχεις χρησιμοποιήσει Azax για να καθαρίσεις mouse;; :o

2) Τι azax; Για τα τζάμια;; :o :roll:

3) Πώς να το καθαρίσω; Αφού για να το ανοίξω πρέπει πρώτον να το ξεβιδώσω (από την μία και μοναδική του -εμφανή- βίδα) και δεύτερον να το σπάσω ολίγον τι στην άκρη αλλιώς δεν ανοίγει (και το ξέρω αυτό γιατί το έχω ξανακάνει)

4) Συγνώμη δηλ εσένα σου φαίνεται φυσιολογικό σαν κίνηση αυτό; Δηλ να μην ανησυχώ;

5) Μήπως να κάνω εκείνο τον εξορκισμό τελικά; :think: :yea:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 04 Δεκ 2005 07:57

emena pou den echei oute mia vida? ti echo to six six six sto cheri mou sinechia??????? kala to elege o anthimos -o proin alexandroupoleos nin thesalonikis- oti einai michanimata tou satana auta....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 04 Δεκ 2005 14:54

Απλά η ροδέλα με τον καιρό χαλαρώνει λίγο :D Μην φοβάσαι ο έξω απο δω δεν μπήκε στο mouse σου :D

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Δεκ 2005 19:04

Με azax για τα τζάμια καθαρίζω και την οθόνη (τζάμι) και το πλαστικό, και το πληκτρολόγιο, και το κουτί από τα PCs μου και το ποντίκι...
Αυτό που λες που κουνιούντε μόνοι τους οι δείκτες το έχω δει σε αρκετούς υπολογιστές με ποντίκια υπερύθρων, όχι δλδ σε αυτά με τις ροδέλες!
Εκεί παίρνεις ένα κοματάκι ανθεκτικό χαρτί (όχι υγείας κατά προτίμηση, κάνα bounty και έτσι βολεύει) το βρέχεις με λίγο azax, και το χώνεις στην τρυπίτσα με το φωτοκύταρο που έχει από κάτω το ποντίκι σου. Το στριφογυρίζεις καλά καλά και αν θέλεις με περισσότερο χαρτί και azax καθαρίζεις και την κάτω επιφάνεια του ποντικιού από τις υπόλοιπες βρωμιές.
ΑΝ είναι με μπίλια (χλωμότατο να κουνιέται αν είναι με μπίλια), βγάζεις την μπίλια και καθαρίζεις τους 3 άξονες που πιάνουν μπόλικη βρωμιά με AZAX :) (ποσοστά θα μου δώσουν άραγε;) και μπατονέτα για τα αυτιά (πάρε και ένα τσιμπιδάκι να βγάζεις έξω τις βρωμιές...)

Γενικώς τα υποτιθέμενα ειδικά χημικά που πουλάνε στα μαγαζιά εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων δεν είναι καλύτερα από την δουλειά που θα σου κάνει ένα καθαριστικό τζαμιών / πλαστικών και στην οθόνη σου αλλά και σε πλαστικές επιφάνειες ...
(αν και είχα δοκιμάσει ένα χημικό κάτσε καλά παλιότερα που δούλευα ως τεχνικός που έβγαζε αφρούς και ακουγόταν σαν να ρίχνεις οξύ στο πλαστικό!... εκείνο όντως καθάριζε... αφού μου είχε χυθεί σε μια ADI 15 κατά λάθος μέσα στην οθόνη και περιττό να πω πως αυτή η οθόνη ΑΚΟΜΑ δουλεύει :)...

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 04 Δεκ 2005 20:24

συμφωνώ με τον dimsis....εγώ πάντως το πληκτρολογιό μου το καθαρίζω με χλωρίνη παχύρευστη :lol: και γίνεται καινούργιο...ένα παλιότερο που είχα το ξεβίδωνα έπαιρνα όλα τα πλαστικά μέρη + τα κουμπιά και το έβαζα στον νεροχύτη με σαπουνάδα + χλωρίνη ...πάντα :lol:

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 04 Δεκ 2005 21:43

Δηλαδή, άμα καθαρίσω την LCD με azax δεν θα την κάνω άχρηστη; :think:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ledraweb την 04 Δεκ 2005 21:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από af » 04 Δεκ 2005 21:44

Ναι....άχρηστη θα την κάνεις μόνο νεράκι οι ΤFT θέλουν.

Άβαταρ μέλους
ledraweb
Honorary Member

Δημοσίευση από ledraweb » 04 Δεκ 2005 22:11

Ευτυχώς που δεν το δοκίμασα... :myeye:
None Of Us Is As Smart As All Of Us!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 04 Δεκ 2005 23:20

TTOPPOUZOS έγραψε:Δηλαδή, άμα καθαρίσω την LCD με azax δεν θα την κάνω άχρηστη; :think:
Την LCD κάντην ελεύθερα με azax... TFT όχι....

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 05 Δεκ 2005 00:05

εγώ είχα βγάλει παλιά ένα εξάνθημα στον αγκώνα, το έκανα με AZAX και έγινε αόρατο! :P :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

spookyb52
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από spookyb52 » 05 Δεκ 2005 00:10

Επίσης τώρα θυμήθηκα έναν παπού που πλενόταν με χλωρίνη :s
Life is like a fast car on an icy road. Brakes don't work, yes I know it, but I step on the gas
Garage punk | Rockabilly | Rock 'n' Roll | Stoner

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 05 Δεκ 2005 00:20

Το azax είναι για όλες τις χρήσεις... μόνο μη το πιείτε αν δεν θέλετε να σας κάνει πλύση στομάχου... ;)

Άβαταρ μέλους
megamak

Δημοσίευση από megamak » 09 Δεκ 2005 13:17

Μήπως έχεις το mouse κοντά στο κινητό σου? Γιατί εγώ το παθαίνω πολύ συχνά αυτό, με αποτέλεσμα σε κάποιες άκυρες στιγμές που μάλλον το κινητό κάνει αναζήτηση σήματος (και προφανώς σε τηλέφωνα/μηνύματα) το mouse παίζει από μόνο του...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες