Σχεδίαση Βάσης

Γενικές συζητήσεις για SQL και SQL Servers (RDBMS)

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
anatoli

Σχεδίαση Βάσης

Δημοσίευση από anatoli » 05 Δεκ 2005 16:47

Hi..Υπάρχει κάποιος να μου πεί αν για την σχεδίαση μίας Βάσης, (όχι την υλοποίηση) υπάρχει κάποιο εργαλείο που να βοηθά με κάποιο τρόπο.... Εννοώ τη σωστή σχεδίαση ... να είναι η Βάση σε 3NF (κανονική μορφή). Εκτός απο τα γνωστά εργαλεία θεωρίας. Εννοώ εμπορικό εργαλείο...Ξέρω ότι αυτό που θέλω είναι λίγο ακραίο αλλα λέω εγω τώρα...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Σχεδίαση Βάσης

Δημοσίευση από cordis » 05 Δεκ 2005 17:15

Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Σχεδίαση Βάσης

Δημοσίευση από dva_dev » 05 Δεκ 2005 18:57

Μπορείς επίσης αν έχεις την Access να δοκιμάσεις το Tools | Analyze που κάνεις διάφορες προτάσεις ώστε να έρθει ο πίνακας σου στην 3NF. Αλλά για να δουλέψει αποτελεσματικά θα πρέπει να έχει κάποια data μέσα ο πίνακας.

anatoli

Σχεδίαση Βάσης

Δημοσίευση από anatoli » 06 Δεκ 2005 01:40

Cordis δεν εννοούσα κάποιο τέτοιο εργαλείο, το ΜΟΣ και τα διαγράμματα ροής τα έχω σχεδιάσει, εννοούσα κάποια διαδικασία στάνταρ να μοιάζει με
λίγο με "συνταγή " για να καταλήγει κάποιος σε βάσεις κανονικοποιημένες . Να βγάζει σχεσιακές εξαρτήσεις πριν περάσει στην φυσική δομή μιας βάσης. Βασικά έχω κάνει την συγκεκριμένη φάση της βάσης μου αλλα το ήθελα για επαλήθευση ώστε να αποφύγω μετά σημαντικά προβλήματα...Πάντως άσχετα μ'αυτό που ζητάω αυτά που έδειξες...βοηθούν και στη λογική σχεδίαση?

Όσο γι'αυτό στην Access θα το δώ (δεν το ήξερα) ευχομαι να πλησιάζει σ'αυτο που ψάχνω...

Παιδιά, ευχαριστώ όπως και να ΄χει
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Βάσεις Δεδομένων και SQL - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες