Τί γλώσσα μιλάμε στην Ελλάδα;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
VirusP
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από VirusP » 19 Νοέμ 2002 02:45

Χεχεχεχε!!

Οκ, μεταφράζω:

"Paidare, tora m' auto pou eipes, me kataferes. Petakse mou ta matia ekso ... TORA!"

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 11 Δεκ 2002 17:00

Όταν είμαι στην δoυλειά δεν έχω χρόνο να περασω τα κείμενα από κειμενογράφο, για τον αυτόματο έλεγχο ορθογραφίας.
Οταν είμαι σπίτι υπάρχει άνεση χρόνου και δεν ανησυχώ μπας και το αφεντικό μπει και με δει να γράφω σε Forums :wink:

Οπως είπε και ο Xarissis

min anisixeite, i elliniki glossa den kindinevei apo ta greeklish, min kindinologoume xoris logo.. ellinika grafoume me ta greeklish, aplos einai poli pio leitourgiko, apo to na girizoume kathe ligo kai ligaki ti glossa..
Τώρα είμαι στην δουλειά αλλά όλοι έχουν φύγει :lol: :lol:

HellCaT

Δημοσίευση από HellCaT » 17 Δεκ 2002 13:01

Hum... apo thn stigmh poy yparxei h epilogh na ta gyriseis se Ελληνικά, εγώ δεν βλέπω τίποτα κακό.

Αν τώρα σου απογόρευαν να χρησιμοποιείς το Ελληνικό Αλφάβητο τότε θα έπρεπε να επαναστατήσεις.

Η Ελληνική γλώσσα (kai oxi mono h glwssa) δεν κινδυνεύει από τα γκρικλισ, αλλά από την "αμνησία" του λαού. Και δεν φταίει το κράτος... alla o ka8e enas apo emas...

-----------

philipp

Δημοσίευση από philipp » 17 Δεκ 2002 17:48

Πληζ γκάιζ, ιστ οκαίει, ιφ γιου γουόντ του ράιτ γουίθ δε λάτιν άλφαμπετ, ιτ ιζ γιορ ράιτ οφ κόρς. Μπατ πληζ ντου νοτ γκετ αζ κρέυζυ γουίθ γιόρ φαειλοσοφίκαλυ ριζονινγκς.

Άβαταρ μέλους
atreidis

Δημοσίευση από atreidis » 19 Δεκ 2002 08:47

Πλούσια και σύνθετη γλώσσα σημαίνει ή όχι ορθότης και πληρότης σκέψεως και συλλογισμού;(καθ'ότι η γλώσσα είναι το κύριο όργανο της σκέψεως και της επεξεργασίας των διαφόρων δεδομένων και όχι μόνο εκφράσεως και επικοινωνίας). Σημαινει ή όχι,σαφήνια και περιεκτικότητα εκφράσεως, χαρακτηριστικά τα οποία δεν επιτρέπουν ή περιορίζουν σφάλματα και παρερμηνείες;
θέλουμε ή όχι,ανθρώπους οι οποίοι σκέπτονται με ορθότητα και πληρότητα και εκφράζονται με σαφήνεια και περιεκτικότητα;
Είναι ή όχι,συνεπώς,η διαδικασία της απλουστεύσεως,αλλοιώσεως και αλλοτριώσεως της γλώσσας,συνεχής υποβάθμιση του ίδιου του ανθρώπου,πτώση στον πρωτογονισμό; Και πού θα σταματήσουμε;Στο σημείο όπου η επικοινωνία θα γίνεται με νοήματα;...Και η σκέψη;...Ο συλλογισμός;...Θα κατεβούμε την εξελικτική κλίμακα αντί να την ανεβούμε;
Θα ζητούσαμε ποτέ από τους φυσικούς,από τους μαθηματικούς, από τους χημικούς,από τους προγραμματιστές...να απλουστεύσουν την (ει)δική τους γλώσσα,να καταργήσουν σύμβολα,όρους,έννοιες,κανόνες;Τι θα έλεγαν,ποια θα ήταν τα σχόλια τους;Θα δέχονταν κάτι τέτοιο;....

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 19 Δεκ 2002 10:32

atreidis έγραψε: Θα ζητούσαμε ποτέ από τους φυσικούς,από τους μαθηματικούς, από τους χημικούς,από τους προγραμματιστές...να απλουστεύσουν την (ει)δική τους γλώσσα,να καταργήσουν σύμβολα,όρους,έννοιες,κανόνες;Τι θα έλεγαν,ποια θα ήταν τα σχόλια τους;Θα δέχονταν κάτι τέτοιο;....
Διάβασε κανένα βιβλίο Γυμνασίου (τα καινούργια) και θα βρεις τέτοια σημεία!

Λίγα και ασήμαντα, αλλά υπάρχουν!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες