Καμενη Μητρική

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
frying pal
Επικοινωνία:

Καμενη Μητρική

Δημοσίευση από frying pal » 09 Δεκ 2005 18:02

Μου καηκε η μητρική προχθες... Προσπαθώ να μαθω τι εφταιξε για να μην μου ξανατυχει.
Προσφατα ειχα βαλει ενα τροφοδοτικό και μια μνημη.
α) Η μητρική στις υποδοχες απο τις μνημες γραφει 2,5V ενώ αυτή η που εβαλα εγραφε 2,6. Μπορει η μνημη να καψει τη μητρική; Το manual δεν αναφερει τιποτα.
β) Το τροφοδοτικό ηταν 420W, το ειχα αγορασει απο το πλαισιο, από τα "χύμα" ομως, δηλαδη χωρις συσκευασία. :-? Αυτό παντως ακόμα δουλευει...
γ) Ή μηπως ειναι τυχαιο; Δύο χρονια την εχω (Gigabyte GκατιFX) παιζει να ισχυει και η εγγυηση.

lakritidis
Επικοινωνία:

Καμενη Μητρική

Δημοσίευση από lakritidis » 10 Δεκ 2005 13:06

α) Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί η μνήμη να κάψει τη motherboard. Το αντίθετο ισχύει. Η διαφορά στην τάση δεν είναι μεγάλη 100mV δεν μπορούν να κάψουν μία motherboard.
β)Το τροφοδοτικό μπορεί να είναι η αιτία, αν αστοχήσει η ασφάλεια του.

Ο κύριος υπεύθυνος μεταξύ μας πιθανόν είναι η ΔΕΗ που προφανώς δεν μπορεί να ελέγξει τισ υπερτάσεις του δικτύου της. Θα με βοηθούσες πάντως, αν μου έλεγες τι είναι αυτό που κάηκε. Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές δίπλα από το socket του επεξεργαστή? Μήπως κάποιο ολοκληρωμένο κύκλωμα (northbridge, southbridge)?

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Καμενη Μητρική

Δημοσίευση από patriot » 10 Δεκ 2005 16:36

lakritidis έγραψε:Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές δίπλα από το socket του επεξεργαστή? Μήπως κάποιο ολοκληρωμένο κύκλωμα (northbridge, southbridge)?
Τον φώτισες!!! :P :yea:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες