Σχετικα με templates συμβολαιου

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 10 Δεκ 2005 13:58

Θα παρακαλουσα καποιον συναδελφο που εχει επιχειρηση και ασχολειται b2b με το web design & hosting να μου στειλει καποια φορμα συμβολαιου που ισως εχει (χωρις στοιχεια) ωστε να μπορεσω αφου την διαμορφωσω διαφορετικα για τη δικη μου εταιρεια να τη χρησιμοποιησω με καποιες επιχειρησεις που εχω κλεισει συνεργασιες και πρεπει να γινει βασει συμβολαιου οπου θα δεσμευομεθα οσο αναφορα τον χρονο και τον ποιοτητα των υπηρεσιων της εταιρειας μου κι δυο πλευρες.

Εστω αν ξερει καποιος καποιο site με τετοιου ειδους templates για αυτον τον τομεα.

Ευχαριστω αν και ξερω οτι ο ανταγωνισμος ισως να μην επιτρεψει σε καποιον να βοηθησει ;)

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 10 Δεκ 2005 15:06

leopold έγραψε:Ευχαριστω αν και ξερω οτι ο ανταγωνισμος ισως να μην επιτρεψει σε καποιον να βοηθησει ;)
Νομίζω ότι αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι δεν θα είχε λόγο ύπαρξης αυτή η ενότητα του forum :wink:

Δες εδώ http://www.go-online.gr/download.html?file_id=290

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 10 Δεκ 2005 15:09

billt έγραψε:
leopold έγραψε:Ευχαριστω αν και ξερω οτι ο ανταγωνισμος ισως να μην επιτρεψει σε καποιον να βοηθησει ;)
Νομίζω ότι αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι δεν θα είχε λόγο ύπαρξης αυτή η ενότητα του forum :wink:

Δες εδώ http://www.go-online.gr/download.html?file_id=290

Nα'σαι καλα.

Μηπως εχεις και κατι αντιστοιχο για τα παραρτηματα τα οποια θα αναφερονται στο συμβολαιο, οσο αναφορα το hosting/design και την συνδρομη ανα ετος ας πουμε για το hosting; κατι τετοιο;

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 10 Δεκ 2005 16:44

Στο παράρτημα βάζεις συνοπτικά όσα αναφέρεις στην προσφορά για να πάρεις τη δουλειά.

Δηλ. :
Όνομα έργου (domain)
Σκοπός Έργου : Προβολή της ....... στο διαδίκτυο
Φάσεις : 1. γραφικά ....
2. ανάπτυξη βάσεως δεδομένων
3. ..

Χρονοδιάγραμμα Φάση 1 2 εβδομάδες, Φάση 2 ...........κτλ
Χαρακτηριστικά : Ποιά μέρη είναι δυναμικά-Flash-Statika, πως γίνεται η διαχείριση
Παραδοτέα : cd me to site, κωδικοί κτλ

Για το hosting λές από πότε μέχρι πότε είναι , ποιά είναι τα χαρακτηριστικά του πακέτου και παραπέμπεις (ή αναφέρεις τους γενικούς όρους φιλοξενίας που πρέπει να έχεις. Δες πχ το SLA (Service Level Agreement) εταιριών του εξωτερικού.

Πέρα από τα παραπάνω θα σου δώσω μια συμβουλή ως .... λίγο παλαιότερος. Το να δουλέψεις σωστά δεν είναι θέμα συμβόλαιου :

- Κάνε συμβόλαιο σε πελάτες που θέλουν συμβόλαια ή με μεγάλο budget. Μπορείς να κάνεις απλά ένα έντυπο παραγγελείας που να αναφέρεται στην προσφορά που έκανες.

- Στις αρχές και με μικρούς πελάτες (και βέβαια για μικρά ποσά) δεν έκανα καθόλου συμβόλαιο. Ο κλασικός μικρός έλληνας επιχειρηματίας δεν θέλει να βάζει υπογραφές κάτω από κείμενα τα οποία δεν καταλαβαίνει πολλές φορές (φρόντισε όμως να υπάρχει προσφορά) . Κοίτα να καλύπτεσαι με σταδιακές προκαταβολές πχ 30% ξεκίνημα 30% κωδικοποίηση και 40% ολοκλήρωση και μην ανεβάζεις site χωρίς να εξοφληθείς μετρητά ή με επιταγή.

Τα παραπάνω βέβαια δεν είναι η τυπική διαδικασία, αλλά πολλές φορές είναι καλό να εφαρμοστούν στην ελληνική πραγματικότητα και ειδικά αν είσαι στο ξεκίνημα.

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 10 Δεκ 2005 17:19

ελα ομως που επεσα σε περιπτωση που η αλλη εταιρεια μου ζηταει συμβολαιο απο μονη της.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 10 Δεκ 2005 21:30

Καλές δουλειές :)

Ελπίζω να έχεις πείρα στην κατασκευή sites και να μην υποσχέθηκες διάφορα :) Anyway κάθε αρχή και δύσκολη.

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 10 Δεκ 2005 21:34

Απλα πρωτη φορα μου ζηταει καποιος να δεσμευθει με συμβολαιο για τα 3 πρωτα χρονια βασει της προσφορας που του κανα.

καλο ε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος leopold την 22 Ιουν 2009 23:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 10 Δεκ 2005 21:41

Σε συντήρηση αναφέρεσαι?

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 10 Δεκ 2005 21:44

συντηρηση, hosting , ανανεωση κτλπ

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 10 Δεκ 2005 21:50

Good Luck :)

Άβαταρ μέλους
leopold

Δημοσίευση από leopold » 10 Δεκ 2005 23:31

να'σαι καλα , σ'ευχαριστω για τη βοηθεια συναδελφε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες