[Solved] εχω πολλες αποριες για xp service pack 1!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 11 Δεκ 2005 14:15

Καταρχην εχω τα windows xp service pack 1.
1)εχω ακουσει οτι τα windows δεν αναγνωριζουν πανω απο 512 ram.Αληθευει;Εγω εχω 1,5g ram παντως...
2)επισης εχω ακουσει οτι αν βαλω τα service pack 2 των windows xp θα εχω προβλημα με τα παιχνιδια!Αληθευει και αυτο;
3)το direct x 9.0c για να εγκατασταθει θα πρεπει να υπαρχει και η καταλληλη καρτα γραφικων;;;;;;Να υποστηριζεται δηλαδη απο την vga;;;;
Γιατι κατι εχω ακουσει (ολο ακουω...) περι συμβατοτητας με vga αλλα και με τα windows!!!!
4)Ειναι καλο να χωριζω εικονικα τους δισκους;Σε particions δηλαδη.Υπαρχει διαφορα απο το να τους αφηνω οπως εχουν;
5)Το Diskeeper λεει;;;Η καλυτερα να εχω το μανισιο συστημα των windows;
6)Και κατι ακομα.... μη βρισετε....υπαρχει κατι που μπορω να κανω για να μην εχω προβλημα με τα παιχνιδια;Καποιες ρυθμισεις κρυφες μηπως;
7).....πλακα κανω...δεν εχω αλλες..... ευχαριστω για την υπομονη σας!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 26 Οκτ 2008 02:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vortalifer
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vortalifer » 11 Δεκ 2005 16:06

Προφανως εχεις sp 1 γιατι δεν εχεις κάνει κανενα update απο την microsoft για ευνοητους λογους 8)

Υπάρχουν διαφορες αποψεις οτι το sp2 κόβει τα πάντα τρώει resources κτλ.
Μπορεί να είναι ετσι σε μερικα σημεία αλλα απο τη αλλη διορθώνει πόλλα πράγματα ειδικά θέματα security.

Απαντησεις στις ερωτήσεις σου
1) Δεν νομίζω
2) Εγω δεν χω κανένα πρόβλημα
3) Ναι πρεπει η κάρτα σου να το υποστηριζει
4) Με partition εχεις καλυτερη διαχείρηση
5) Δεν ξέρω
6) Μπορείς κρυφα να πάρεις εναν μεγαλυτερο υπολογιστή :) :) :)

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 13 Δεκ 2005 13:58

Loipon, apo oi dikes mou apantiseis.

1) Parapanw aposo antexei i tsepi sou yposthrizei, mh fovasai tipota :-)
2) Se merika paixnidia exoun shmeiwthei provlimata. Poly liges periptwseis giafta pou prosferei to sp2.
3) Nai, h karta prepei na to yposthrizei ( kala oxi kai oti ama den to yposthrizei tha kanei boom)
4) Einai analogws ta gousta. Emena me volevei giati sto ena partition vazw ta arxeia mou kai ston allo i egatastasi twn windows. Ama ta organwseis swsta volevei.
5) Fantastiko programa, POLY ANWTERO tis anasygrotisis twn windows (den sygrinetai). Den nomizw omws oti einai toso aparaithto, kane esy kathe mhna anasygrotisi me to programma twn windows kai eisai mia xara.
6) Den katalava tin erwthsh. Ti eidous provlimata enoeis?
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 14 Δεκ 2005 19:14

provlimata.eite otan pezo games eite otan den kano apolitos tipota alla kai kirios otan kano defragment.......!!!!!!!!mou kanei restart afou me deixei thn mple othoni pou grafei oti tou katevei.paratirisa oti me ta win me kai ta win 2000 den mou ta kanei auta.me ta xp moy ta kanei.eixa ta sp1.leo katse na valo ta sp2 mipos allaxei kati.alla ta idia pali...
to pc mou ine amd athlon xp barton 2,8 ,1,5gb ram 400mhz kingston,msi nvidia gforce 5900 στα 128,msi k7n2 delta mοtherboard,1 sata,τροφοδοτικο herolchi 350.mou ipan oti fteei i vga logo simvatotitas.tin allaxa kai evala mia katoteri tis mia ati radeon 9000 sta 128.pali ta idia.mou ipan vevea oti fteei to trofodotiko,eine poli mikro.pragmati to gnorizo kai tha paro megalitero.alla an fteei to trofod giati sta alla windows de mou simvenei to idio????

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 14 Δεκ 2005 23:44

Tin mple othoni tin deixnei KATHE fora pou etoimazetai na kanei restart mono tou i mono stin periptwsh pou to kanei sto Defragment??
"To see the world in a grain of sand, And a heaven in a wildflower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in a hour" William Blake

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 15 Δεκ 2005 15:37

extes mou to kane sto defrag 4 fores sunexomena.tora tou perase.... alla genika mou to kanei.alles fores mou grafei irq not less alles fores bad pool header kai alles fores sys 32... apo to proi eos to vradi katarieme......

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 15 Δεκ 2005 15:44

nai mou to kanei kai pali sto defrag.molis!!!!!

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 15 Δεκ 2005 15:46

Kane Scan disk me aftomati diorthwsh lathwn gia arxi...

Den apokleietai na einai kai ios vevaia..
Antivirus exeis?

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 15 Δεκ 2005 16:27

exo kanei scan polles fores...... exo antivirus to panda,den eine ios me tipota.apla sou leo oti to provlima auto to exo....na po ena xrono????
exei faei ametrita format.pisteuo oti ftei h mitriki.ti na po.mitriki h trofodotiko h oso ilithio ki an akougete ta xp!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
oracus

Δημοσίευση από oracus » 15 Δεκ 2005 16:42

Loipon, koita ti ginetai. Afou to Scan den exei kanei tipota kai exeis Antivirus einai hardware to programma. Pithana epeidh ta windows XP "travane"perisotero revma apo ta alla windows tha ftaiei to trofodotiko. Tin wra pou ginetai kapia diadikasia to revma den einai arketo me apotelesma na dhmiourgountai diakopes pou crasharoun to susthma (ena pithano senario)

To kalytero pou exeis na kaneis einai na to testareis. Diladi na danisteis gia ligo ena alla trofodotiko apo kapion filo sou gia na deis an einai ontws afto to provlima.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 15 Δεκ 2005 16:51

exeis apolito dikio.tha allaxo etsi ki allios psu giati to 350 pou exo eine safestata poli mikro gia to sistima pou exo.aplos exo kolisei tora se ena enermax 600w pou exei 180euro kai ligaki to parateino....katalaveneis.....
eixa kai mia mikri ipopsia oti ta xp isos na travousan parapano reuma alla den imoun sigouros ,kapos xazo mou akougotan alla afou to les kati tha xereis.euxaristo gia tin voithia.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 16 Δεκ 2005 15:34

Πάντως αυτό που λές με το " IRQ_LESS_OR_EQUAL " το βγάζουν τα ΧΡ όταν "ξηλώνεις" ένα hardware χύμα..
πχ. Μπορεί να στο βγάλει, όχι πάντα, οταν κάνεις unplug ένα usb stick... Εμένα με ένα ISDN USB modem μου τό κάνει ΠΑΝΤΑ, αν δεν κάνω safe unplug.. Ενώ στο προήγουμενο μηχάνημα που είχα δεν το έκανε ποτέ...
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 17 Δεκ 2005 00:14

oxi den xilono tipota xima.opote tou k..... to kanei.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης