...μερικοί ...."παπάδες" αντί Ελληνικά

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Matzore

Δημοσίευση από Matzore » 13 Δεκ 2005 05:34

Ρε παιδιά γιά βοηθήστε λίγο.

Τι έχω κάνει λάθος και σε ορισμένα software που εγκαθιστώ και έχουν Ελληνικά (π.χ. Hellas Navigator) βλέπω παπάδες?
Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα, αν ανοίξεις τον χάρτη (π.χ. κάπου στην τύχη) "γράφει" κανονικά τις οδούς (στα Ελληνικά) όπως και όλο το ΚΥΡΙΩΣ μενού του προγράμματος, αλλά όλα τα ...υπομενού είναι σε "παπάδες".Π.χ. αν πάω στο Help του οι επικεφαλίδες βγαίνουν κανονικές αλλά τα μέσα κείμενα όλα με "παπάδες".
Επίσης αν κάνω π.χ. κλικ σε δρόμο πάνω στον χάρτη (γιά να δω το όνομά του,αν δεν αναγράφεται) βγαίνει επίσης σε παπάδες...
Έχω παρατηρήσει παρόμοια δυσλειτουργία και σε άλλα software,παρόλα αυτά μπορώ να γράψω στα Ελληνικά κανονικά σχεδόν παντού.(...Στο Hellas Navigator αν πάω να βάλω π.χ. δρόμο στο πεδίο αναζήτησης ,γράφει πάλι παπάδες...)

Έχω XP Pro και SP2 περασμένα.

Σκέφτομαι αν το πρόβλημα δημιουργήθηκε κατά την εγκατάσταση των XP με κάποια επιλογή στην γλώσσα που ίσως δεν έκανα,αλλά ελπίζω ότι θα υπάρχει κάποια πιό ...ανώδυνη λύση....?...πριν τα ξαναβάλω από την αρχή με κίνδυνο να κάνω το ίδιο λάθος.

Παίζει ρόλο αν το format του δίσκου είναι σε FAT ή NTFS?Λέω τώρα....
Γιατί κάποια παλιά txt αρχεία στα Ελληνικά που είχα από τον παλιό υπολογιστή ο καινούργιος (που είναι σε NTFS) δεν τα διαβάζει...

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 13 Δεκ 2005 12:28

Πήγαινε Start > Settings > Control Panel (switch to classic view) > Regional & Language Options.
Στην καρτέλα Advanced και στο πεδίο "Language for Non-Unicode Programs" επέλεξε Greek. Μάλλον θα σου ζητήσει το cd των windows αν θυμάμαι καλά..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης