Αξιόπιστη η Wikipedia;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από cordis » 15 Δεκ 2005 13:29

Η Wikipedia, η ηλεκτρονική εγκυκλοπαίδεια της οποίας οι χρήστες γράφουν και ανανεώνουν τα άρθρα της, περνάει κρίση εξαιτίας μιας ψευδούς βιογραφίας που δημοσίευσε.

Σήμερα, ο δικτυακός τόπος που δημιουργήθηκε σαν μια ελεύθερη, ανοιχτή και πολύγλωσση εγκυκλοπαίδεια για τον κόσμο, αναγκάζεται να ακολουθήσει μια πιο «σφιχτή» διαδικασία ελέγχου του περιεχομένου που δημοσιεύει.
http://news.pathfinder.gr/periscopio/265757.html
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από agrippas » 15 Δεκ 2005 15:35

Yah right, 1000 καλά, 1 κακό = όλα κακά.

Τι είναι αυτό τώρα, υπόγειο κόλπο της Μπριτάνικα για να πουλήσει επειδή οι άλλοι της χαλάνε την πιάτσα;

Cmg__

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από Cmg__ » 15 Δεκ 2005 18:35

swstos agrippas. H Wikipedia, sthrizei thn ideologia toy internet pws h gnwsh einai gia oloys, ta alla einai aplws odontopasta!

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από fiskilis » 15 Δεκ 2005 22:08

ειμαι ενας αποτους συγγραφεις σε ενα λημα που με ενδιαφερει στην αγγλικη γλωσσα και κανης δεν το εχει πειραξει μεχρι τωρα
οποιος θελει μπορει να κανει ποστ καλο η κακο ακριβως επειδη ειναι ανοικτο σε ολους
αλλα αν θελουμε να εχουμε πραγματικα ενα βοηθειμα χρησιμο δεν θα πρεπει να κανουμε καταχρηση του προνομιου αυτο αλλα να κανουμε ποστ μονο αν ειμαστε σιγουροι για αυτο που γραφουμε χωρις να προσβαλουμε τους αλλους

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Δεκ 2005 23:35

Κάτω τα χέρια από τη Wikipedia. Η Μπριτάνικα είστε σίγουροι ότι γράφει αξιόπιστα πράγματα; Ένα σωρό βλακίες αναφέρει κατά καιρούς και είναι και εμπορική.
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από deninho » 17 Δεκ 2005 18:04

α, και για να μείνουμε ontopic η wikipedia είναι αξιόπιστη εγκυκλοπαίδεια. Επειδή όμως ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε 100% σίγουροι (όπως και με τις εμπορικές εγκυκλοπαίδειες) καλό είναι, και εφόσον έχουμε αυτή τη δυνατότητα, να διαστυρώνουμε τα στοιχεία (δηλαδή να κοιτάμε το ίδιο θέμα σε 2 ή και παραπάνω εγκυκλοπαίδειες)

Άβαταρ μέλους
af
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από af » 17 Δεκ 2005 18:17

:lol: πάντως να πω την αλήθεια για την εγκυκλοπαίδεια δεν γνωρίζω....όμως σίγουρα μια διαταύρωση δεν βλάπτει...τώρα προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει, οπότε δεν γνωρίζω και πολλά. :)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από patriot » 18 Δεκ 2005 09:51

Πες τα Χρυσόστομε!!! Αν και με ενοχλεί που όλοι ξαφνικά την θυμήθηκαν μετά από 7 χρόνια (γιατί εγώ τότε την έμαθα) λες και δεν υπήρχε από τότε και περιμέναμε το σήμερα, (τώρα τους ήρθε να την θυμηθούνε) ακόμα και λάθος να έκανε την βρίσκω πολύ ποιο αξιόπιστη από κάποια άλλα.
af έγραψε:όμως σίγουρα μια διαταύρωση δεν βλάπτει...
Όχι δεν βλάπτει. Είναι απαραίτητη.

1) Για να έχουμε εμείς το κεφάλι μας ήσυχο.
2) Για να είμαστε δίκαιοι και αντικειμενικοί
3) Ειδικά αυτήν την περίοδο για να βουλώσουμε κάποια στόματα!!
τώρα προσωπικά δεν την έχω χρησιμοποιήσει, οπότε δεν γνωρίζω και πολλά. :)
Εγώ όμως ναι πάρα πολλές φορές και σε πληροφορώ ότι αν και πάντα είχα στο μυαλό μου την εντύπωση ότι εγκυκλοπαίδεια ίσον ένα χρήσιμο βιβλίο μεν αλλά πολύ ογκώδες βρε παιδί μου δε, τώρα είναι η πρώτη φορά που δεν μου δημιούργησε αυτό το συναίσθημα. Ίσως επειδή την ξέρω από τόσο παλιά που ήταν λίγη και μικρή (λίγα και καλά που λέμε) και σχημάτησα καλή ιδέα γι' αυτήν.... Πάντως το τι μου έχει προσφέρει μέχρι στιγμής δεν λέγεται....
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Cmg__

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από Cmg__ » 18 Δεκ 2005 12:46

patriot έγραψε:
Πες τα Χρυσόστομε!!! Αν και με ενοχλεί που όλοι ξαφνικά την θυμήθηκαν μετά από 7 χρόνια (γιατί εγώ τότε την έμαθα) λες και δεν υπήρχε από τότε και περιμέναμε το σήμερα, (τώρα τους ήρθε να την θυμηθούνε) ακόμα και λάθος να έκανε την βρίσκω πολύ ποιο αξιόπιστη από κάποια άλλα.

Pantws prosfata pistevw pws thn thymithikan giati anaferthike se entheto periodiko eyreias kykloforias. :P

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από cherouvim » 18 Δεκ 2005 15:06

wiki all the way

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από janas » 18 Δεκ 2005 16:59

To kako me th wikipedia einai oti logw tou oti einai free sth sunta3h twn ar8rwn, eidika se episthmonika ar8ra ginetai trelo advertisment se etairies klp klp. Auto prepei na stamathsei exoun anakoinwsei oti 8a filtrarontai tetoies plhrofories alla mexri twra den to kanoun. Kai autou tou eidous h plhroforhsh den 8a einai pote a3iopisth

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από patriot » 18 Δεκ 2005 21:30

janas έγραψε:sth sunta3h twn ar8rwn, eidika se episthmonika ar8ra ginetai trelo advertisment
:o Που το είδες αυτό; Όσο καιρό το χρησιμοποιώ δεν θυμάμαι να έχω δει κανένα banner... (Μήπως παίζει ότι χρησιμοποιώ το αγγλικό wiki αντί για το ελληνικό; Δεν νομίζω... :-? )
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από cherouvim » 18 Δεκ 2005 22:52

Oute gia asteio den tithete thema banner sto wiki. Afto pou thelei na pei einai oti ousiastika aftos pou grafei to arthro sto dinei apo ti skopia tou horis elegho. Fysika einai sti krisi tou anagnosti to pos tha to katanimei afto mesa ston egefalo tou.

Skopos einai na ehoume sfairiki apopsi kai gnosi gia ta pragmata, kai oxi na dehomaste oti protodiavasoume os dedomeno.

parolafta.. WIKI ALL THE WAY! :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος cherouvim την 18 Δεκ 2005 22:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Αξιόπιστη η Wikipedia;

Δημοσίευση από janas » 19 Δεκ 2005 10:27

oxi se ka8ara episthmonikh analush 8ematwn uparxoun ar8ra apo episthmones se etairies pou parexoun links se proionta twn etaieiwn tous kai lene oti oi etairies tous kanoun auto kai to allo kai einai kales klp klp klp. Mporw na dwsw paradeigmata alla oxi edw mono me pm nomizw oti eina ietsi swstotero

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης