πρόβλημα με περιοχή μνήμης

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
it0466

Δημοσίευση από it0466 » 15 Δεκ 2005 20:20

Παιδιά έχω εδώ και πολύ καιρό ένα πρόβλημα με τον υπολογιστή μου και δεν μπορώ να βρώ τι είναι!
Εκεί που γράφω με το πληκτρόγιο κάποιο κείμενο, ή οτιδήποτε άλλο π.χ. κώδικα προγράμματος ή και εκεί που πατάω με το ποντίκι να δω κάποιους φακέλους στον ηλεκτρονικό υπολογιστή με πετάγεται μια μπλε οθόνη και δεν ξέρω τι να κάνω.Ο υπολογιστής λες και έχει κολλήσει έχει πάθει crash και δεν μπορώ να κάνω τίποτα με καμία συσκευή.Το μήνυμα που μου βγάζει είναι Machine_Check_Exception και κάτω κάτω μου λέει μια περιοχή μνήμης *** STOP : 0x0000009C (0X00000004,.........,και πάει λέγοντας).Εν τω μεταξύ ανάμεσα σε αυτά τα δύο μηνύματα υπάρχουν κάτι γράμματα που ούτε Κινέζος δεν τα καταλαβαίνει!Ξέρω ότι τα Windows 98 έβγαζαν κάτι μπλε οθόνες και σε άφηναν στα κρύα του λουτρού.Εγώ όμως έχω Windows XP Professional.Εν τω μεταξύ πριν από 15 μέρες έκανα format τον σκληρό δίσκο και τα πέρασα τα XP και όλα τα προγράμματα που είχα από την αρχή αλλά το πρόβλημα πάλι παραμένει.Έχω Service Pack 1 και CPU Athlon AMD 3000+ ,64bit και μια έκδοση των Windows XP σπασμένη,32 bit.Λέτε να φταίει το υλικό ή το λογισμικό κατά βάση το λειτουργικό σύστημα;Πείτε τι μπορώ να κάνω γιατί το μόνο που κάνω τώρα είναι να πατώ το πλήκτρο reset όποτε γίνεται αυτό και να χάνω τις πιο πολλές φορές τα δεδομένα με τα οποία δουλεύω εκείνη την στιγμή.Σας ευχαριστώ!!!
Για γερά νεύρα!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 15 Δεκ 2005 23:32

Εγώ ποντάρω ότι πρόκειται για πρόβλημα μνήμης RAM. Πάντως κάνε και κανένα format έτσι απλά :o
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

it0466

Δημοσίευση από it0466 » 16 Δεκ 2005 11:14

Ξανά format;Και πάλι όλα τα προγράμματα απ'την αρχή;Μάλλον θα ανοίξω το κουτί να δω αν η μνήμη είναι σωστά τοποθετημένη!

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 16 Δεκ 2005 11:16

αν έχεις 2 κομάτια μνήμης δοκίμασε να έχεις μόνο το ένα και να δεις αν σου το κάνει...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 16 Δεκ 2005 13:13

file pane se kana magazaki kai pare 2 kommatia nea oste na exeis >= 250 MB. profanos exeis windows 2000++ (xp,..) kai gia auto thes arketoutsiki mnimi. den nomizo na trexei tpt allo.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 16 Δεκ 2005 13:28

Ο δικός μου παλιός υπολογιστής μου έβγαζε κάπου-κάπου τέτοια μηνύματα...
Δεν αποδείχτηκε τελικά ότι ήταν πρόβλημα μνήμης (είχα 2*512 RAMBUS 400) αφού ακόμα και σήμερα λειτουργούν μια χαρά!

Συνήθως ήταν πρόβλημα driver.. Είτε VGA είτε SB... :roll:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
Logi

Δημοσίευση από Logi » 18 Δεκ 2005 12:46

SYMPTOMS
You may receive the following Stop error message:
STOP: 0x0000009C (0x00000004, 0x00000000, 0xb2000000, 0x00020151)
"MACHINE_CHECK_EXCEPTION"
The four parameters inside the parentheses may vary.
CAUSE
This behavior occurs because your computer processor detected and reported an unrecoverable hardware error to Windows XP. To do this, the processor used the Machine Check Exception (MCE) feature of Pentium processors or the Machine Check Architecture (MCA) feature of some Pentium Pro processors. The following factors may cause this error message:
• System bus errors
• Memory errors that may include parity or Error Correction Code (ECC) problems
• Cache errors in the processor or hardware
• Translation Lookaside Buffers (TLB) errors in the processor
• Other CPU-vendor specific detected hardware problems
• Vendor-specific detected hardware problems
STATUS
This behavior is by design.
MORE INFORMATION
A machine check exception occurs when Windows XP and your hardware platform cannot recover from a hardware error so that the system can continue to run successfully and reliably. More specific diagnosis of machine check exceptions is difficult, and there is no general solution. Contact your hardware manufacturer or a computer hardware technician for help with troubleshooting this issue.

Machine check exceptions are frequently caused by one of the following conditions:
• You are running the processor or mainboard beyond its specifications. For example, you are overclocking the processor or bus. We recommend that you run your hardware at the manufacturer-rated speeds.
• Noisy power, overstressed power strips, outmatched power supplies and failing power supplies can destabilize your computer. Make sure that you have a stable, reliable power supply to your computer.
• Extreme thermal conditions caused by the failure of cooling devices such as fans may damage your computer. Make sure that your cooling devices are all working.
• You have damaged memory or memory that is not the correct type for your computer. If you recently changed the memory configuration, revert to the previous configuration to determine what is wrong. Make sure that you are using the correct memory for your computer.
Note Your hardware may support additional error logging features that capture the machine check exception and suggest a more specific solution.

The Pentium and Pentium Pro processors provide a mechanism to detect and to report hardware-related problems such as memory parity errors and cache errors. To signal a hardware error, the processor signals the detection of a machine check error by generating a machine check exception (Interrupt 18). Windows XP reports that the error occurred and displays parameters that you can use to decode the exception. Contact your hardware vendor or processor manufacturer for information about the Machine Check Architecture, or see the Intel Pentium Pro Family Developer's Manual - Volume 3: Operating System Writer's Manual.
APPLIES TO
• Microsoft Windows XP Home Edition
• Microsoft Windows XP Professional Edition

Άβαταρ μέλους
booker

Δημοσίευση από booker » 23 Δεκ 2005 15:35

Μπορείς να δοκιμάσεις τις μνήμες χρησιμοποιώντας το www.memtest86.com
Αν δεν εντοπίσει κάποιο πρόβλημα στις μνήμες, δοκίμασε να αναβαθμίσεις τους drivers για την κάρτα γραφικών που έχεις. Αν και κατά 99% το πρόβλημα οφείλετε στη μνήμη.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες