Eλληνική demoscene και πόλοι πληροφόρησης...

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 15 Δεκ 2005 23:55

Μπαίνω κατ'ευθείαν στο θέμα...

Η ελληνική demoscene έχει το δικό της site, το demoscene.gr.

Υποστήριξη της ελληνικής demoscene έχω δει και στο coder.gr και συγκεκριμένα σε αυτή την σελίδα.

Κοιτάξτε τώρα αυτό το άρθρο στο demoscene.gr.

Aν διαβάσετε προσεκτικά και τις δύο σελίδες, θα δείτε ότι αρχικά το coder.gr δεν γνώριζε την ύπαρξη του demoscene.gr και μόλις ενημερώθηκε άλλαξε 1-2 λέξεις στο κείμενο της σελίδας του.

H ερώτησή μου είναι η εξής:

Είναι σωστό να υπάρχει αυτή η "πολωμένη" και "παράλληλη" πληροφόρηση γύρω από το οποιοδήποτε θέμα;
Και συγκεκριμένα, το να κάνει κάποιος demos είναι κατά βάση ένα χόμπυ...
Δεν θα έπρεπε να υπάρχει κάποιου είδους συνεργασία σε τέτοιες περιπτώσεις;

Υγ: Δεν στρέφομαι εναντίον του coder.gr... Απλά αναρωτιέμαι σε γενικότερο επίπεδο. Αυτό ήταν η αφορμή.

Εdit: Η αναφορά της σελίδας, ίσως θεωρείται "συνεργασία", αλλά θα περίμενα κάτι παραπάνω, γι'αυτό ρωτάω...

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 18 Δεκ 2005 01:13

δεν ξέρω, πάντως το Demoscene.gr αυτή την στιγμή είναι down.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 19 Δεκ 2005 15:09

εμένα και πάλι τίποτα.... μήπως είναι κανένα Local για Πάτρα μόνο; :P :P
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 19 Δεκ 2005 16:02

Ειναι local μονο για τον Eneme :)
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
coder

Δημοσίευση από coder » 31 Δεκ 2005 21:59

Απο σπόντα διάβασα το post, και νομίζω πως δεν υπάρχει παιδιά καμία είδους προσπάθεια πόλωσης της πληροφόρησης πουθενά. Το coder.gr δηλαδη ο Σωτήρης (εγώ :lol: ) & πρόσφατα ο Γιώργος, και τα παιδιά απο την demoscene (nuclear, κώστας κ.α) έχουν ένα μεράκι και ένα χόμπι, επίσημος ιστοχώρος για τη demoscene είναι πιστεύω προσωπικά το demoscene.gr όχι για το domain αλλά για την προσπάθεια που κάνουν όλα αυτά τα χρόνια εντός και εκτός ελλάδος (με επιτυχία)

Tο coder.gr σαν μέσο ενημέρωσης, εκπαίδευσης και καταγραφής του χώρου πληροφορικής θεωρεί πως έχει χρέος να βοηθάει με άρθρα, διαγωνισμούς και παρουσίαση νέων την ελληνική demoscene "πλάι πλάι" με τα παιδιά της demoscene αναγνωρίζοντας την συνεισφορά τους.

Όσο για το server που ανεβαίνει και πέφτει στο demoscene.gr είναι πιστεύω προσωρινό μέχρι να πάνε τα παιδιά σε καλύτερο server. To coder.gr με προσωπικό κόστος δεν έχει τέτοια προβλήματα ελπίζω και η demoscene.gr σύντομα να αποκτήσει τη δική της στέγη (το coder.gr πάντως είναι ανοικτό για ένα τέτοιο hosting όποτε μας ζητηθεί όπως κάνουμε και για άλλες προσπάθειες όσο μας το επιτρέπουν τα οικονομικά μας ) :lol:

Αυτά λοιπόν μαζί με τις καλύτερες ευχές μου στα μέλη του Freestuff για ένα ευτυχές και υγιές 2006

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες