Αγαπώ το desktop Linux (προκήρυξη)

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 16 Δεκ 2005 12:14

Σύντροφε Λινουξά, από το μακρινό υπερπέραν στέλνω τους αγωνιστικούς μου χαιρετισμούς.

Το παρόν προπαγανδιστικό μήνυμα έχει σκοπό να δηλώσει την απερίγραπτη ευτυχία μου που χρησιμοποιώ GNU software στα Linux-only πισιά μου και βλέπω πράματα που οι "άλλοι" δε βλέπουν.

- Βλέπω πολλαπλές desktops.

Απλώνω τα παράθυρά μου στη Gnome και τα κατανέμω στις desktops με γούστο και κέφι. Πατώ με το ποντίκι μου και αλλάζω κόσμους.

- Χρησιμοποιώ amsn.

Βλέπω ποιος με κάνει block και του στέλνω κατευθείαν το δήμιο. Οι "άλλοι" για να το μάθουν αυτό πρέπει να πάνε σε αμφίβολα μέντιουμ.

- Ακούω τις τραγουδάρες μου στο amaroK.

Διαβάζω τα αυτόματα lyrics και μελετώ σε βάθος το στεναγμό του καλλιτέχνη. Βλέπω το εξώφυλλο του δίσκου και τη βιογραφία του βάρδου. Άμα γουστά το κάνω να γίνεται και desktop background. Αφήνω την playlist να παίξει με τη λίστα των συναισθημάτων μου αγώνα μπαράζ και να την ξεκαπνίσει.

- Έχω symbolic links που οι "άλλοι" δεν ξέρουν τι είναι.

Αυτοί θα τα μάθουν όταν βάλουν τα Βύστα, τους το αφήνω για έκπληξη. Εσείς ξέρετε.

- Σερφάρω wireless στο Internet.

Έκανα την κάρτα μου να παίζει και πλέον νιώθω ανάλαφρος. Γράφω μηνύματα στο freestuff ενώ πλατσουρίζω παιχνιδιάρικα τα πόδια μου στο μπάνιο. Τα διορθώνω στην κουζίνα τρώγοντας γεμιστούς λαιμούς καμηλοπάρδαλης και πίνοντας ice-tea. Τα κάνω post στο δωμάτιό μου ξαπλωτός στην κρεβατάρα μου. Ύστερα ρίχνω ύπνους.

- Προγραμματίζω σε τσίφτικα GUIs

Χωρίς το παραμικρό έξοδο, όμορφα κι ωραία γράφω τις εμπνεύσεις μου και το μηχάνημά μου τις κάνει γλώσσα μηχανής - μελωδία στα μάτια μου και χρώμα στ' αφτιά μου.

- Βάζω themes βαρβάτα στα παράθυρα, στους κέρσορες, στα icons

Οι άλλοι δε μπορούνε. Πρέπει να πλερώσουνε πρώτα.

Μα κάνω κι άλλα:

- Έχω email client με δυνατό φίλτρο spam και σώζω τα νεύρα μου και το χρόνο μου.
- Δεν ξέρω τι θα πει ιός και spyware. Ξέρω τι θα πει root και user. Οι άλλοι θα τα μάθουν αυτά στα Βύστα.
- Έχω μπροστά μου μια λίστα με έξι χιλιάδες free προγράμματα να εγκαταστήσω άμα γουστά.
- Φτιάχνω pdf documents στο open office.
- Βλέπω ταινιάρες DVD στο xine.
- Παίζω tetris, mame games, freeciv, frozen-bubble, σκάκι και τάβλι. Οι "άλλοι" παίζουν φλιπεράκι μόνο.
- Ταξιδεύω τα αρχεία μου με το usb stick.
- Κάνω τους φίλους να ζηλέψουν με το look & feel και να ρωτάνε πού το βρήκα να βάλουν κι εκείνοι.
- Σερφάρω σε sites από την κονσόλα. Lynx. Οι "άλλοι" γράφουν dir /p απελπισμένοι.
- Δείχνω το δρόμο της σωτηρίας σε απελπισμένους "άλλους" που χάσανε το μπούσουλα και ακούω με γνήσια ικανοποίηση να μου λένε: "Αυτό είναι πιο εύκολο τελικά".

Δεν υπάρχει κάτι που να κάνουν οι "άλλοι" και να μη μπορώ να το κάνω εγώ. Από την άλλη, τα περισσότερα που κάνω εγώ δε μπορούν να τα κάνουν οι "άλλοι". Η πεμπτουσία της πληρότητας και της δύναμης.

Enough said. Όχι στις dual-boot ανασφάλειες. Το Linux και μόνο αρκεί και περισσεύει.

Αγοράζεις pc και θέλεις Linux; Αρνήσου να πληρώσεις για τα "άλλα" που θα σου προεγκαταστήσουν και δε θα έχουν τίποτα χρήσιμο. Ζήτησέ το - είναι δικαίωμά σου.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 16 Δεκ 2005 12:58

Άλλαξες στρατόπεδο;

Μήπως να γυρίσεις και το ftou.gr σε PHP να είσαι κομπλέ; :lol:

Περιμένω πως και πως να παίξει Dreamweaver, Photoshop, Fireworks σε Linux να το γυρίσω και εγώ :D

Με ποια distro παίζεις;

Άβαταρ μέλους
soteres2002
S. & H. Moderator

Δημοσίευση από soteres2002 » 16 Δεκ 2005 13:15

mages nomizo pos me wine doulebei kai to macromedia. to photoshop pantos emena trexei ok kai mesa apo Samba me ena server pou exo kanei spiti.

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 17 Δεκ 2005 00:46

Dreamweaver = bluefish (Gnu Linux Programmer;))
Photoshop = Gimp (Gnu Linux Programmer;))
Firework = Δεν θυμαμαι ποιο πρόγραμμα είναι το αντίστοιχο;)
agrippas Πολυ καλή δουλειά ! εαν κάνεις κατι άλλο και θέλεις υποστήριξη πές μου ;) εαν μπορώ να βοηθήσω θα χαρώ πολύ να το κάνω !

Gnu Linux Debian ;)
Anime Classic + GNU/Linux = Respect To Life !

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 17 Δεκ 2005 01:01

agrippas, υπάρχουν και άλλα πολλά προγράμματα ανάλογα την διανομή και της απετύσεις τους χρήστη!
Π.Χ
Qtorrent ή Gnome Torrent Client :)
AbiWord Word Processor & Gnumeric Spreadsheet From Gnu ;)
Επείσης:
Αντί PowerDVD το Totem
Αντί xine (που ανέφερε ο agrippas) εγώ δουλέυω το vlc
Για μουσική υπάρχει αναπαραγωγη απο cd, online, η εντος του υπολογιστή σας τα προγράμματα:
rhythmbox
Sound Recorder
CD Player
XMMS (αντίστοιχο με το winamp)
Editor υπάρχουν πολύ και καλή !
nano - pico
vi
emacs κλπ!
Επεισης υπάρχουν και antivirus που ειναι τυπικοτατα! εαν θελετε χρησιμοποιειτε για να λετε οτι έχετε antivirus;)
aegis-virus-scanner Αυτο εχω απο την Debian!
Επεισης έχω και το Firestarter που είναι Desktop Firewall Tool... δηλάδη σε βοηθάει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις και να βελτιώσεις την προστασια του Firewall του συστήματος σου από το γραφικό περιβάλλον ρυθμίσεις του Firewall για την καλύτερη δυνατή αποδοση;)... αυτα και το έπος μπορεί να συνεχιστει και απο εμάς αλλα και απο εσάς!

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 17 Δεκ 2005 02:10

Μήπως.. δεν είναι εδώ το σωστό topic.
Εννοώ ότι λίγο πολύ οι λινουξάδες τα ξέρουν αυτά,
τα παιδάκια που έχουν m$ δεν τα ξέρουν :hammer:
Προτείνω λοιπόν να μεταφερθεί στο Windows Software Guide.
Μήπως και σωθεί κανένας :lol:

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 17 Δεκ 2005 10:12

Cha0s έγραψε:Με ποια distro παίζεις;
Fedora Core 4. YumyYumy. Delicious stuff.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Δεκ 2005 13:49

Vumba έγραψε:Dreamweaver = bluefish (Gnu Linux Programmer;))
Photoshop = Gimp (Gnu Linux Programmer;))
Firework = Δεν θυμαμαι ποιο πρόγραμμα είναι το αντίστοιχο;)

Δεν θέλω να παίξω.
Να δουλέψω θέλω.

Και όταν πρόκειται για δουλειά θέλω να δουλεύω σε σοβαρά εργαλεία.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 17 Δεκ 2005 13:50

agrippas έγραψε:
Cha0s έγραψε:Με ποια distro παίζεις;
Fedora Core 4. YumyYumy. Delicious stuff.
Σωστός :wink:

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 17 Δεκ 2005 17:06

kai ayta ta proggz poy anaferete einai ta misa!
Vrhka th xara moy apo tote poy ekana to partition kai thn egkatastash.....

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 17 Δεκ 2005 20:58

Cmg__ έγραψε:kai ayta ta proggz poy anaferete einai ta misa!
Όχι και τα μίσα! ! !
Debian GNU/Linux provides more than a pure OS: it comes with over 15490 packages, precompiled software bundled up in a nice format for easy installation on your machine.
;)

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 17 Δεκ 2005 21:20

Vumba έγραψε: Debian GNU/Linux provides more than a pure OS: it comes with over 15490 packages, precompiled software bundled up in a nice format for easy installation on your machine.
Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, και επειδή γενικότερα έχω την άποψη ότι χρησιμοποιείς τα εργαλεία που κάνουν την δουλειά σου και δεν φορτώνεις το μηχάνημα σου με ένα σωρό άχρηστα πράγματα για σένα, το γεγονός ότι υπάρχουν 15490 πακέτα δεν λεει κάτι. Και στα win υπάρχουν πολύ περισσότερα προγράμματα τα οποία μπορείς να τα εγκαταστήσεις με μεγαλύτερη ευκολία σε σχέση με το linux. Και εγώ linux χχρησιμοποιώ ως workstation αλλά μην λέμε ότι είναι εύκολα τα πράγματα (σε σύγκριση με τα win) :)
Βεβαια τα πράγματα διαρκώς βελτιώνονται(θυμάμαι πριν 3 χρονια που προσπαθούσα να στήσω την τηλεόραση στο linuxaki μου και μου είχε βγάλει την παναγία , ενώ πριν από κατι μηνες που εκανα ενα upgrade στο σύστημα μου όλα έγιναν σε 5 λεπτά) και αυτό είναι πολύ θετικό για την open source κοινότητα :lol: :lol:
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 18 Δεκ 2005 02:05

shadow έγραψε:
Vumba έγραψε: Debian GNU/Linux provides more than a pure OS: it comes with over 15490 packages, precompiled software bundled up in a nice format for easy installation on your machine.
Για να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου, και επειδή γενικότερα έχω την άποψη ότι χρησιμοποιείς τα εργαλεία που κάνουν την δουλειά σου το γεγονός ότι υπάρχουν 15490 πακέτα δεν λεει κάτι.
Γλυκιά "μου" έχεις δίκιο το θέμα δεν είναι πόσα υπάρχουν μόνο αλλά δουλείας και γούστου! Π.Χ ο agrippas χρησιμοποιεί το amsn το οποίο εμένα δεν με ξετρέλανε, εγώ δουλευώ το gaim! απο εκει και πέρα βλέπω και κάνω;) και το ανέφερα γιατι εγω είμαι Gnu/Linux...!!
και δεν φορτώνεις το μηχάνημα σου με ένα σωρό άχρηστα πράγματα για σένα,
Και φυσικά δεν φορτώνω άχρηστα πράγματα στο σύστημά μου;) εαν ήθελα σαβούρα μέσα θα είχα Microsoft Windows! αλλα δεν είναι μόνο το τί βάζω μέσα στο σύστημα μου αλλα και το κοιτάω γιατί το Gnu/Linux έχει καλήτερα προγράμματα διαχείρησεις της βάσεις δεδομένον! Και ένας άλλος λόγος είναι οτι ειμαι Gnu/Linux έγω;) και μέχρι στιγμής δεν εχω στο σύστημα μου κάτι που να μην είναι Gnu/LInux! :)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 18 Δεκ 2005 10:56

Μυρίζομαι debate και ξέρω και την/τον νικητή :lol:

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 18 Δεκ 2005 12:21

Ο-πα... θα κάνεις αποκαλήψεις ? η θα ξεκινήσεις με στοιχείματα ;)?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες