Αγαπώ το desktop Linux (προκήρυξη)

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 18 Δεκ 2005 12:45

Vumba έγραψε: Γλυκιά "μου" έχεις δίκιο το θέμα δεν είναι πόσα υπάρχουν μόνο αλλά δουλείας και γούστου! Π.Χ ο agrippas χρησιμοποιεί το amsn το οποίο εμένα δεν με ξετρέλανε, εγώ δουλευώ το gaim! απο εκει και πέρα βλέπω και κάνω και το ανέφερα γιατι εγω είμαι Gnu/Linux...!!
Και εγώ είμαι η Ξένια και είμαι καλά :)
Vumba έγραψε: Και φυσικά δεν φορτώνω άχρηστα πράγματα στο σύστημά μου εαν ήθελα σαβούρα μέσα θα είχα Microsoft Windows! αλλα δεν είναι μόνο το τί βάζω μέσα στο σύστημα μου αλλα και το κοιτάω γιατί το Gnu/Linux έχει καλήτερα προγράμματα διαχείρησεις της βάσεις δεδομένον! Και ένας άλλος λόγος είναι οτι ειμαι Gnu/Linux έγω και μέχρι στιγμής δεν εχω στο σύστημα μου κάτι που να μην είναι Gnu/LInux!
Επειδή δεν πολυκατάλαβα, μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς καλύτερα προγράμματα διαχείρισης της βασης δεδομένων?
Μην ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν χρηστες που πιστεύουν στο Gnu/Linux αλλά χρησιμοποιούν στο σύστημα τους και μη free λογισιμικό επειδή τους χρειάζεται
Although Debian believes in free software, there are cases where people want or need to put non-free software on their machine. Whenever possible Debian will support this. There are even a growing number of packages whose sole job is to install non-free software into a Debian system.
όπως επίσης υπάρχουν και χρηστες οι οποίοι αναγκαστικά χρησιμοποιούν windows λόγω της φύσης της δουλειάς τους. Δεν είναι και τόσο κακά τα windows, μην τρελαθούμε εντελώς ... Παρέχουν ευκολίες οι οποίες δεν υπάρχουν στις διάφορες linux distro.
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 18 Δεκ 2005 15:27

shadow έγραψε:...υπάρχουν και χρηστες οι οποίοι αναγκαστικά χρησιμοποιούν windows λόγω της φύσης της δουλειάς τους. Δεν είναι και τόσο κακά τα windows, μην τρελαθούμε εντελώς ... Παρέχουν ευκολίες οι οποίες δεν υπάρχουν στις διάφορες linux distro.
Nα και η ρεαλιστική προσέγγιση! :wink:

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 18 Δεκ 2005 15:41

Και εγώ είμαι η Ξένια και είμαι καλά :)
Και εγώ είμαι ο Κώστας! χάρηκα Ξένια!
"Επειδή δεν πολυκατάλαβα, μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς καλύτερα προγράμματα διαχείρισης της βασης δεδομένων?"
Με αυτον τον όρο αναφέρομε στα register που κάνουν τα προγραμματα και γίνεται χάος στa Microsoft Windows!
Μην ξεχνάς όμως ότι υπάρχουν χρηστες που πιστεύουν στο Gnu/Linux αλλά χρησιμοποιούν στο σύστημα τους και μη free λογισιμικό επειδή τους χρειάζεται "
Με αυτο εδώ μου μιλάς για Microsoft Windows ή για ιδιόκτητες διανομές Linux ? (Ρωτάω γιατί θέλω να το συζητήσουμε αυτό)... :wink:

όπως επίσης υπάρχουν και χρηστες οι οποίοι αναγκαστικά χρησιμοποιούν windows λόγω της φύσης της δουλειάς τους. Δεν είναι και τόσο κακά τα windows, μην τρελαθούμε εντελώς ... Παρέχουν ευκολίες οι οποίες δεν υπάρχουν στις διάφορες linux distro.
Είμαι αντίθετος αυτής της άποψεις ! πες μου τι μπορούν να κάνω με τα Microsoft Windows που δεν μπορώ να κάνω με το Linux μου!

...
Σημείωση, ας μην μιλάμε μόνο για το Gnu/Linux γιατί υπάρχει και το Gnu/Hurd ;)!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 18 Δεκ 2005 16:45

Gnu ξε gnu Dreamweaver & Photoshop (port όχι φτηνή αντιγραφή) δεν υπάρχει.&-

Τα υπόλοιπα είναι οδοντόκρεμες για να βουρτσίζουμε τα δόντια μας το πρωί.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 18 Δεκ 2005 18:01

Με κάλυψε ο Cha0s (ως προς το photoshop τουλάχιστον)
καλο το gimp αλλά photoshop δεν είναι
Να προσθέσω και ορισμένα παραδειγματάκια ακόμη => matlab, mathematica, h/w design tools(modelsim, hspice) και επίσης ο ΙΕ (δεν εχω windows, το wine ειναι αρκετά βαρυ για να κάνει δουλειά και αναγκάζομαι να κανω remote connection σε win σύστημα αμα θελω να τεσταρω κατι και σε ΙΕ)

άρα δεν μπορώ να τα κανω ολα σε linux όπως δεν μπορώ να τα κάνω όλα και σε win...
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 18 Δεκ 2005 19:37

Cha0s έγραψε:Gnu ξε gnu Dreamweaver & Photoshop (port όχι φτηνή αντιγραφή) δεν υπάρχει.&-

'Ενας φίλος μου είπε κάποτε! να κάνω το Microsoft Office ακριβώς οπως είναι να τρέχει και στα Linux και να έχει το Copyright της Microsoft που είναι ασχοκερδής...
Εγώ λέω οτι δεν έχετε τον χρόνο να δουλέψετε και όχι οτι τα άλλα προγράμματα που υπάρχουν στο Linux δεν είναι καλά και είναι οδοντόκρεμες !

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 18 Δεκ 2005 19:43

shadow έγραψε:Με κάλυψε ο Cha0s (ως προς το photoshop τουλάχιστον)
καλο το gimp αλλά photoshop δεν είναι
Να προσθέσω και ορισμένα παραδειγματάκια ακόμη => matlab, mathematica, h/w design tools(modelsim, hspice) και επίσης ο ΙΕ (δεν εχω windows, το wine ειναι αρκετά βαρυ για να κάνει δουλειά και αναγκάζομαι να κανω remote connection σε win σύστημα αμα θελω να τεσταρω κατι και σε ΙΕ)

άρα δεν μπορώ να τα κανω ολα σε linux όπως δεν μπορώ να τα κάνω όλα και σε win...
Άλλο το Gimp άλλο το Photoshop, και το Gimp είναι πολύ κάλο έαν του αφιερώσεις λίγο χρόνο και βρεις όλα τα εργαλεία του!,Ξένια θέλεις να μου πεις οτι στο Linux δεν έχεις IE ? Και στην τελική μην ασχολίστε ρε σεις αφου δεν σας κάνουν τα προγράμματα τον Linux Βάλτε τα Microsoft Windows Xp η οτι άλλη μαλακία της Microsoft (ετσι και αλλιώς τζάμπα είναι και αυτό, αφού κανένας δεν σέβεται το Copyright) και εαν θέλετε Linux βάλτε το wmware και θα κάνετε τις δουλειές σας για να μην χωρίζετε σκληρους και μαλακί...... τζάμπα!

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 18 Δεκ 2005 19:58

Vumba, αν είσαι ΣΩΣΤΟΣ web designer πρέπει να τεστάρεις και σε IE. (αυτό ήταν παράδειγμα)

Και να προσέχουμε λίγο την γλώσσα μας για να μην σας κλειδώ... το θέμα!

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 18 Δεκ 2005 20:03

Οχι δεν εχω ΙΕ..
Κανεις 2 βασικά λάθη κατά τη γνώμη μου.
1ον: χρησιμοποιώ linux λογω του οτι ειναι open source (εαν μιλαμε υποθετικά πάντα χρειαζόταν να πληρώσω αλλά και πάλι να εχω open source προγράμματα με ότι αυτο συνεπάγεται , θα το έκανα) και οχι επειδή ειναι τζάμπα
Free software is a matter of the users' freedom to run, copy, distribute, study, change and improve the software. More precisely, it refers to four kinds of freedom, for the users of the software:

* The freedom to run the program, for any purpose (freedom 0).
* The freedom to study how the program works, and adapt it to your needs (freedom 1). Access to the source code is a precondition for this.
* The freedom to redistribute copies so you can help your neighbor (freedom 2).
* The freedom to improve the program, and release your improvements to the public, so that the whole community benefits (freedom 3). Access to the source code is a precondition for this.
2. Το γεγονός ότι πρέπει να χρησιμοποιω windows για καποιες εφαρμογες δεν σημαίνει οτι το linux ειναι προβληματικο και δεν ικανοποιεί τις αναγκες μου. Αντιθετως τις ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό και για αυτό άλλωστε εχω linux και οχι windows ως workstation.

btw, ειναι ΤΟ LINUX και οχι ΤΑ LINUX
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 18 Δεκ 2005 21:06

1ον. Ξέρω οτι είναι το Linux και ΌΧΙ ΤΑ Linux ! έκανα ένα λάθος!
2ον. Ξένια πιά διάνομη χρησιμοποιείς?
3ον. EneMe προσέχω τι λέω! (μην χάσεις μόλις αρχήσαμε να μιλάμε άρχησες τις παρατηρίσεις ! μην στεναχωργιέσαι ! προσέχω τι λέω!
"Vumba, αν είσαι ΣΩΣΤΟΣ web designer πρέπει να τεστάρεις και σε IE. (αυτό ήταν παράδειγμα)
"
Εγώ προσοπικά στο Gnu/LInux που χρησιμοποιό, έχω ΙΕ:
Απο το Gnome, Epiphany Web Browser
Απο την Mozilla, Mozilla Web Browser - ( επείσης υπάρχει και ο Firefox που δεν δουλέυω εγώ) -
Απο το KDE, Konqueror
Απο Consola το Lynx
και πάρα πολλα άλλα! που μπορεί να μην είναι open source!
1ον: χρησιμοποιώ linux λογω του οτι ειναι open source (εαν μιλαμε υποθετικά πάντα χρειαζόταν να πληρώσω αλλά και πάλι να εχω open source προγράμματα με ότι αυτο συνεπάγεται , θα το έκανα) και οχι επειδή ειναι τζάμπα
Συμφωνώ! Εάν ήθελα ένα πρόγραμμα για την δουλειά μου και έπρεπε να το αγοράσω θα το αγόραζα αλλά αυτο δεν θα το έκανα και στα Microsoft Windows!
2. Το γεγονός ότι πρέπει να χρησιμοποιω windows για καποιες εφαρμογες δεν σημαίνει οτι το linux ειναι προβληματικο και δεν ικανοποιεί τις αναγκες μου. Αντιθετως τις ικανοποιεί σε μεγάλο βαθμό και για αυτό άλλωστε εχω linux και οχι windows ως workstation.
Δεν είπα ποτέ οτι το Linux είναι ελαττωματικό σε σύγκριση με την Microsoft windows αλλά εντάξει εμένα δεν μου αρέσει η Microsoft δεν θα αιτιολογίσο το γιατί εδώ μέσα δεν έχει αξία!

Και ένα άλλο μεγάλο θέμα κάπως ποιο ιστορικό που δεν το κατέχω 100% είναι αυτό που έθιξες ! Open source ή Free source ? :kaloe:

Συγνώμη εάν σας κούρασα ... :oops: ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Άβαταρ μέλους
greekbytes
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από greekbytes » 19 Δεκ 2005 02:32

Vumba έγραψε:- ... - Εγώ προσοπικά στο Gnu/LInux που χρησιμοποιό, έχω ΙΕ:
Απο το Gnome, Epiphany Web Browser
Απο την Mozilla, Mozilla Web Browser - ( επείσης υπάρχει και ο Firefox που δεν δουλέυω εγώ) -
Απο το KDE, Konqueror
Απο Consola το Lynx
και πάρα πολλα άλλα! που μπορεί να μην είναι open source! - ... -
Δεν κατάλαβες ότι όταν λέει ΙΕ εννοεί το συγκεκριμένο πρόγραμμα-browser και όχι οποιονδήποτε browser! Όταν φτιάχνεις ένα site πρέπει να το τεστάρεις και στον IE και σε linux είναι δύσκολο.. :wink: Τουτέστιν ο ΙΕ είναι απαραίτητος σε κάποιον που ασχολείται με το web design, δεν του φτάνει ένας Firefox, Konqueror κλπ.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 19 Δεκ 2005 07:58

Vumba έγραψε:πες μου τι μπορούν να κάνω με τα Microsoft Windows που δεν μπορώ να κάνω με το Linux μου!
Professional Audio Editing
Professional Music Composition

Afta den ginontai sto linux logo elipsis software. Apo sequencers yparxei to RoseGarden, kai gia audio editing to audacity. Exei vgei kai to AGNULA ('A GNU/Linux distribution for Audio'). Dystihos omos den tithete thema.. an grafeis music pas pc/win i mac (i se alles pio eksotikes lyseis).

Episis ta windows se protrepoun na kaneis format kathe 6 mines... pou to pas afto? :)

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 19 Δεκ 2005 08:10

Τεσπα όπως βολεύεται ο καθένας:)
Το σημαντικότερο ειναι αυτο που ειπε ο αgrippas στο αρχικό του post οτι εαν αγοράζουμε καινουριο pc ειναι διακαιωμά μας να αρνηθούμε να προεγκαταστηθεί οτιδήποτε άλλο. Και βεβαια το ιδιο ισχύει και για τα επώνυμα laptops. Δεν ειναι υποχρεωτικό να εχουν από τη μαμα τους win και μαλιστα μπορεις να απαιτήσεις την απεγκατασταση τους και την αντίστοιχη επιστροφή των χρημάτων σου
@cherouvim
xaxa αυτο με το format ηταν απίθανο :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος shadow την 19 Δεκ 2005 09:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 19 Δεκ 2005 08:53

To heirotero, trisheirotero, yperheiristo k kakisto pragma pou eho dei pote einai se filo pou agorase PC kai mazi me to hardware tou hreosane windows ta opoia itane aplos installed kai fysika aftos den parelave pote original kouti, diskakia, manual k karta epikinonias me tin M$.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Δεκ 2005 11:12

Vumba έγραψε:
Cha0s έγραψε:Gnu ξε gnu Dreamweaver & Photoshop (port όχι φτηνή αντιγραφή) δεν υπάρχει.&-

'Ενας φίλος μου είπε κάποτε! να κάνω το Microsoft Office ακριβώς οπως είναι να τρέχει και στα Linux και να έχει το Copyright της Microsoft που είναι ασχοκερδής...
Εγώ λέω οτι δεν έχετε τον χρόνο να δουλέψετε και όχι οτι τα άλλα προγράμματα που υπάρχουν στο Linux δεν είναι καλά και είναι οδοντόκρεμες !
Mr GNU το πρώτο σκέλος δεν βγάζει νόημα και απλά λες για να λες.

Και το 2ο δεν στέκει.

Εσύ μπορεί να παίζεις με το Linuxάκι σου άλλοι όμως δουλεύουν και έχουν deadlines για να παραδώσουν Projects.
Δεν θα ανακαλύψω τον τροχό πάλι επειδή θέλω να το παίζω ο αδερφός του Stallman με δήθεν ιδεολογίες.
Οι πελάτες έχουν χεσμένες τις ιδεολογίες μου.
Το αποτέλεσμα τους νοιάζει.

Μην ακούω χαζομάρες πρωί πρωί...

Κατάλαβε ότι το Linux δεν κάνει τα πάντα ούτε είναι Άγιο.
Όπως φυσικά το ίδιο ισχύει και για τα Windows.
Και στην τελική μην ασχολίστε ρε σεις αφου δεν σας κάνουν τα προγράμματα τον Linux Βάλτε τα Microsoft Windows Xp η οτι άλλη μαλακία της Microsoft (ετσι και αλλιώς τζάμπα είναι και αυτό, αφού κανένας δεν σέβεται το Copyright) και εαν θέλετε Linux βάλτε το wmware και θα κάνετε τις δουλειές σας για να μην χωρίζετε σκληρους και μαλακί...... τζάμπα!
Και αυτό για μένα μου δείχνει ότι απλά θες να δημιουργείς εντυπώσεις περι ιδεολογίας GNU και κουραφέξαλα.

Αν πραγματικά είχες την ιδεολογία του Open Source/GNU/Linux Και ότι άλλο 'τζαμπέ' υπάρχει θα μας έδινες επιχειρήματα και όχι το κλασσικό 'Windows Sux - Linux Rulez'

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες