Αγαπώ το desktop Linux (προκήρυξη)

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 19 Δεκ 2005 12:04

Λοιπόν κύριε Cha0s, δεν το παίζω κανενός αδερφός! απλός μου αρέσει η όλοι ιδεολογία του Gnu και δεν λέω για να λέω ! εάν δεν μπορείς να καταλάβεις κάποια πράγματα μπορείς πολύ απλά να ρωτήσεις !
Οσο για τους "ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΟΥ" που απετούν από εσένα τα project η την δουλειά που σου έχουν αναθέση δεν μπορείς να την κάνεις στο Linux είτε σε θέμα δεν μπορώ να το κάνω είτε σε θέμα δεν είναι πιοτικό γιατί το Dreamweaver & Photoshop είναι καλύτερο...
Δεν προσπαθώ να επιβάλω την γνώμη μου, απλός ήθελα να την εκφράσω! όσο για εμένα εγώ δουλεύω με το Linux μου και κάνω όλες της εργασίες μου εκεί ! ποτέ κανένας καθηγητής μου δεν μου έκανε παράπονα για την συμβατότητα απο της εργασίες μου και πάντα ήτανε καλές! και τώρα οσο για το πόσο γρήγορα της έκανα ! μετά απο λίγο καιρό που αφιέρωσα την προσοχή μου και τον χρόνο μου ! κατάφερα να της κάνω το ίδιο γρήγορα οσο και με τα Microsoft Windows!

*Οτι και να πείτε έχετε δίκιο!

Ευχαριστώ που με ανεκτήκατε! δεν θα σας ξαναενοχλήσω και δεν θα ξαναμπώ στο Forum ΣΑΣ! Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Δεκ 2005 12:13

Κανένα επιχείρημα και πάλι... λυπάμαι.

btw το forum δεν είναι δικό μας.
Του cordis είναι για όλα τα μέλη του.

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 19 Δεκ 2005 12:20

Όταν θέλουμε να εκφράσουμε την γνώμη μας:

α) Μιλάμε κόσμια και φροντίζουμε το συντακτικό που χρησιμοποιούμε να μην αποπνέει επιθετικότητα.
β) Περιμένουμε τον αντίλογο και τον σεβόμαστε.
γ) Αποφεύγουμε την ισοπέδωση της αντίθετης άποψης κυρίως όταν το κάνουμε χωρίς επιχειρήματα.

Σε κάθε άλλη περίπτωση μιλάμε χωρίς όμως να λέμε κάτι...

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 19 Δεκ 2005 13:39

Η λογική δεν είναι αυτή και θα βγείτε εκτός θέματος. Σαφώς και δε μπορείς να κάνεις τα πάντα με το Linux. Σαφώς κι αν ζορίζεσαι να χρησιμοποιήσεις το photoshop, να δώσεις τα 500-600 ευρώ για το πρόγραμμα και τα 100-200 ευρώ για τα Windows και άλλα τόσα για το Office (σύνολο κανά χιλιάρικο).

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ: Εδώ εξηγώ πώς έγινα ευτυχισμένος εγώ που τρώω στη μάπα τα λιλιά αυτά από 8 χρονών χωρίς να ξοδέψω φράγκο κι εσείς κάθεστε και ζηλεύετε και πάτε να βρείτε ψεγάδι ότι τάχαμου τα προγράμματά μου είναι τζαμπατζίδικα και ερασιτεχνικά.

Αφού λοιπόν θέλετε επιχείρημα και το τραβάει ο οργανισμός σας, εδώ σας το έχω.

Από την εποχή που βγήκαν τα xp και λίγο πιο πριν, οι "άλλοι" των Γουίντοους γίνανε πανεπιστήμονες. Όλοι είναι cutting-edge web designers και γνωρίζουν dreamweaver. Όλοι είναι ταυτόχρονα ΚΑΙ γραφίστες/φωτογράφοι και γνωρίζουν photoshop. Όλοι ταυτόχρονα είναι ΚΑΙ σχεδιαστές και απαιτούν autocad. Όλοι ταυτόχρονα είναι ΚΑΙ ηχολήπτες και δε μπορούν στο audacity αλλά θέλουν σοσονάτο και σαπουνάτο πρόγραμμα. Και μην παραλείψω ότι όλοι ταυτόχρονα έγιναν high-class λογιστές που δε μπορούν να δουλέψουν σε κανένα άλλο spread-sheet πρόγραμμα, παρά μόνο στο Excel.

Μαγκιά τους και μπράβο τους που έχουν τόσο ανοιχτούς ορίζοντες. Πόσα ξόδεψαν όμως για να τα αγοράσουν ΟΛΑ ΑΥΤΑ; Το λένε; Δεν το λένε.

Πόσους ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ γνωρίζετε που να έχουν καθαρό κούτελο, δηλ. που να μην έχουν κλέψει ΠΟΤΕ software; Εγώ δεν ξέρω κανένα.

Πιάσατε τι θέλω να πω ή θα τσακώνεστε πάλι σε άλλες 3 σελίδες;

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Δεκ 2005 13:54

Τώρα εξετάζουμε ποια προγράμματα έχουμε αγοράσει ή τα υπέρ και τα κατά του linux σε σύγκριση με τα windows;

Μιλώντας για μένα γιατί από μένα ξεκίνησε το debate, έχω μάθει να χρησιμοποιώ 4-5 προγράμματα σε επίπεδο που μου αρκεί για να κάνω την δουλειά μου
Αυτό αρκεί για το σχόλιο περί cutting edge web designers, super duper Γραφίστες και μαμάο λογιστές;

Είναι αδύνατον να μάθω κάποιο νέο εργαλείο τώρα μόνο και μόνο για να λέω ότι χρησιμοποιώ κάτι που είναι δωρεάν.

Ή θα πρέπει να τα παρατήσω όλα και να αρχίσω πάλι από το μηδέν ή να συνεχίσω με αυτά που ξέρω με τα πάνκακα windows που όλοι όμως έστω για μία φορά στην ζωή τους τα έχουν εγκαταστήσει. :wink: :hammer:

Αυτή είναι η δικιά μου άποψη από την δικιά μου σκοπιά όπως βλέπω τα πράγματα αυτή την στιγμή.
Κάποιοι συμφωνούν κάποιοι όχι.

Και τέλος, ποιο το νόημα της συζήτησης;

Για το αν είναι καλύτερο το Linux;
Για το αν υπάρχουν περισσότερα προγράμματα σε Linux;
Για το αν είναι δωρεάν ενώ το άλλο είναι επί πληρωμής (λέμε τώρα);
Για το αν είναι αντίθετο με την ιδεολογία μας περί λογισμικών;
Για το αν μπορούμε να κάνουμε την δουλειά μας;
Για το αν θέλουμε να μάθουμε κάτι νέο;

Αναλύσαμε όλα τα παραπάνω και δεν καταλήξαμε πουθενά.

Και ξέρεις γιατί;

Για ΟΛΟΙ χρησιμοποιούμε είτε το ένα είτε το άλλο για κάποιο λόγο.

Just another endless debate about windows vs linux.

Πραγματικά επιχειρήματα ωστόσο δεν άκουσα.

Δεν μου ανέλυσε κανείς, ξέρεις κάτι ο πυρήνας των windows είναι πιο αργός στο τάδε, ενώ εκεί είναι καλύτερος.
Τo gui του Gnome είναι καλύτερο από τα Windows γιατί έχει σχεδιαστεί καλύτερα εκεί...

Αυτά είναι σοβαρά επιχειρήματα που βλέπεις στην πράξη είναι καλύτερο.
Όχι τι είναι ομορφότερο σαν λέξη ή στο μάτι...

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 19 Δεκ 2005 14:06

Cha0s έγραψε:Είναι αδύνατον να μάθω κάποιο νέο εργαλείο τώρα μόνο και μόνο για να λέω ότι χρησιμοποιώ κάτι που είναι δωρεάν.
*ΑΥΤΟ* είναι, όπως το λες!

Το ζητούμενο του θέματος είναι να αναπτερώσουμε το ηθικό των Desktop Linux users και να δούμε ότι ΟΝΤΩΣ το desktop Linux είναι ώριμο αρκετά και πλούσιο ώστε ο κόσμος να το χρησιμοποιήσει ως κύριο λειτουργικό.

Btw: Κόσμος = οι ΜΗ πανεπιστήμονες, δηλ. αυτοί που θέλουν το pc τους για την πραγματική τους δουλειά και για τα hobby τους/entertainment κλπ.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 19 Δεκ 2005 14:19

agrippas έγραψε:Το ζητούμενο του θέματος είναι να αναπτερώσουμε το ηθικό των Desktop Linux users και να δούμε ότι ΟΝΤΩΣ το desktop Linux είναι ώριμο αρκετά και πλούσιο ώστε ο κόσμος να το χρησιμοποιήσει ως κύριο λειτουργικό.

Btw: Κόσμος = οι ΜΗ πανεπιστήμονες, δηλ. αυτοί που θέλουν το pc τους για την πραγματική τους δουλειά και για τα hobby τους/entertainment κλπ.
Και αυτό ακριβώς είπα.

Ότι δεν είναι ακόμα σε επίπεδο τουλάχιστον για την δουλεια μου, να με καλύψει ώστε να αλλάξω λειτουργικό.

Όπως με τίποτα δεν θέλω να χρησιμοποιώ apache/mysql/php στα windows γιατί δεν κάνω την δουλειά μου όπως πρέπει.

Το όλο θέμα είναι ότι χρησιμοποιείς το καθένα για αυτό που σου χρειάζεται.
ΚΑΝΕΝΑ δεν τα κάνει όλα σωστά ή με τον τρόπο που θες.

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 19 Δεκ 2005 23:58

Cha0s έγραψε: ...το καθένα για αυτό που σου χρειάζεται.
Πάντα ο συνδιασμός κάνει την διαφορα. Αυτή η πρόταση είναι το ζουμι κατα την γνώμη μου.

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 20 Δεκ 2005 00:04

Η διαφορά του Linux με το windows κατά εμένα είναι.

Στο Linux μαθαίνεις να διαχειρίζεσαι το σύστημα σου και μπορείς να το αλλάξεις όπως θέλεις από την κορυφή μέχρι τα νύχια.
Πάντα βέβαια με τις ανάλογες γνώσεις.
Και το όλο θέμα είναι ότι οι γνώσεις για το Linux κυκλοφορούν ελεύθερα, το λεγόμενο open source.

Στο windows δεν μπορείς να το αλλάξεις ακόμα και να ξέρεις τα άπαντα, λόγου του ότι είναι copyright, και οι γνώσεις για τις τεχνολογίες είναι περιορισμένες σε συμφέροντα μεγάλων εταιριών και μόνο, οι εταιρίες που βγάζουν αυτές τις τεχνολογίες είναι μόνο για τα δικά τους μάτια και για τα χρήματα που θα κερδίσουν ..και καλά κάνουν!

Το πρώτο θέμα λοιπόν είναι αυτό, στο ένα λειτουργικό σου δίνεται ευκαιρία να μάθεις ενώ στο άλλο όχι, (τουλάχιστον για τους απλούς χρήστες)

ένα άλλο θέμα έχει να κάνει με το οικονομικό τι σου ζητάει το ένα από το άλλο,

και ένα άλλο ακόμα είναι αυτής της ασφάλειας, μου φαίνεται ότι ξέρουμε τι παίζεται στα windows και τι στο Linux.

Καλά λοιπόν τι τον νοιάζει τον απλό κοσμάκη όλα αυτά; Γιατί να παιδευτεί ένας νέος ή μια νέα με το Linux αφού έχει τα windows, γιατί να κλειστή μέσα το βράδυ προσπαθώντας να κάνει εγκατάσταση ένα πρόγραμμα στο Linux, αφού έχει το windows και σε λίγα λεπτά καθάρισε.
(καθάρισε τρόπος του λέγειν γιατί άμα μπλέξεις με τα m$ δεν καθαρίζεις εύκολα)

Ο agrippas, o sibas, o vumba και όλοι οι υπόλοιποι του Linux που δεν δουλεύουν για να ζήσουν από αυτό είναι από τα άτομα που ψάχνουν, που παιδεύονται να γνωρίσουν και να ανακαλύψουν το πώς και το γιατί, έχουν το μικρόβιο και θα καθίσουν και 1 και 2 και 3 βράδια αν χρειαστεί για να εγκαταστήσουν ένα πρόγραμμα, μόνο και μόνο για να έχουν αυτή την μοναδική χαρά και ικανοποίηση ότι τα καταφέρανε, και αν τα καταφέρουνε συνεπάγεται
(χωρίς να είναι απαραίτητο) ότι έχουν κάνει ένα μικρό βηματάκι προς την γνώση.

Ο Cha0s και όλοι οι υπόλοιποι που ζούνε και ασκούν επαγγελματικά το internet και έχουν ψηθεί με τα windows δεν είναι ότι δεν τους ενδιαφέρει η γνώση, απεναντίας μάλιστα τους κόβει και τους καίει, ο χρόνος όμως σε αυτούς είναι κατασταλτικός δεν θα καθίσουν να εγκαταστήσουν ένα καινούργιο πρόγραμμα
και να καθίσουν να το μάθουν από την αρχή θυσιάζοντας τόσες και τόσες ώρες, μέρες, μήνες για να το μάθουν, και καλά κάνουν!!!

Αν όμως.. ξεκινάγανε τώρα τα πρώτα τους βήματα με υπολογιστές για να μας πούνε ποίο λειτουργικό θα επιλέγανε..
Τι λειτουργικό θα προτείνεται εσείς να ξεκινήσει να μαθαίνει ένας νέος.

Έτσι για να ξέρουμε τελικά τι να προτείνουμε στα νέα παιδία.

Αυτό είναι το νόημα της συζήτησης

Το Linux έχει αρχίσει και γίνεται όλο και πιο ώριμο, προγράμματα υπάρχουν για όλα τα γούστα και σε πολλές περιπτώσεις ξεπερνάνε αυτά των windows
Είναι πιο φθηνό, πιο σταθερό, πιο ασφαλή από τα windows, έχει όμως ένα κακό χρειάζεται να διαβάσει κανείς για να το λειτουργήσει.

Όσο για τους επαγγελματίες χρειάζονται και τα 2, μερικές φορές και τα 3, βλέπε mac.

Άβαταρ μέλους
Vumba

Δημοσίευση από Vumba » 20 Δεκ 2005 10:38

Cha0s έγραψε:Κανένα επιχείρημα και πάλι... λυπάμαι.
-Επιχείρημα? έγινε ! το καθε πράγμα έχει την χάρη του εαν θελεις να παιδευτης και να ζοριστης και να ακολουθησεις την φιλοσοφία του οχι μόνο του Gnu η του Open ή Free Source τοτε έχει καλος!
-Εχεις δίκιο στο οτι λες ...
το καθένα για αυτό που σου χρειάζεται.
Γιάτι έχεις μάθει να κάνεις την δουλεία σου με 5 κλικ απο τον δρομέα σου και περιμένεις την Microsoft η της άλλες εταιρίες να σου πραρέχουν κάποιες υπηρεσίες ... το θέμα ειναι οτι εσυ επειδη αυτες οι εταιριες βασίζονται στην εσχροκέρδια η οτι δήποτε αλλο τα πέρνεις Crack-αρισμένα και δεν σεβεσαι το "copyright τους"
- Το ότι δεν μπορεί να παίξει το Photoshop και το Dreamweaver στo Linux είναι πάλι θέμα εταιριών! δεν μπορείς να κάνεις κάτι για αυτό! Σίγουρα το Gimp είναι κατι ποιό ελαφρή απο το Photoshop αλλα εάν το μάθεις πιστευω πάντα η γνωμη μου μπορείς να δουλέψεις γρήγορα και αξιόπιστα και με αυτό!
έγραψε: btw το forum δεν είναι δικό μας.
Του cordis είναι για όλα τα μέλη του.
Οσο για αυτο δεν είπα οτι είναι δικό σου το Forum η του χ,ψ και δεν σημαζέυεται! είναι του Admin που στην προκειμένη περίπτωση είναι ο cordis! ενοούσα την "ευχάριστη παρέα σας"! για να μην γινουν άλλες παρεξηγήσεις ! ευχαριστω για τον χρόνο σας και συγνώμη για την ενοχλήση ! " δεν περιμένω απάντηση γιατί να μην μπω! ευχαριστώ!

* ΚΑΙ ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ 5 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΒΟΗΘΑ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΚΛΗΜΑ ! ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ !

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Δεκ 2005 11:05

Ο sibas με κάλυψε.

Πιο σωστά δεν γινόταν να το θέσει.
Εκεί έρχεται το 'αν υπήρχε το τάδε και το τάδε θα γύριζα σε λίνουξ'.

Btw η PHP δεν γράφεται με το mouse... ;)

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 20 Δεκ 2005 13:03

sibas++
εγω παντως τα παιδια μου θα τα κανω tux-freaks:) και μακάρι και στα σχολεία στα εργαστήρια πληροφορικής να ειχαν εγκατεστημενο linux αλλα εκεί ανοιγει αλλη μεγάλη κουβεντα γιατι δεν πραγματοποιείται κατι τετοιο...
ποιος ειπε οτι η php, δεν γραφεται με το mouse :hammer: Πατας το κουμπακι αριστερα, μετα το αλλο δεξιά και ο κώδικας παράγεται αυτόματα.just kidding :):)
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Δεκ 2005 13:09

Ώπα!
Δεν σε βρίσκω ενημερωμένη!

Εγώ όταν τελείωσα το σχολείο είχαμε Red Hat 9.0 στα εργαστήρια :D

Βέβαια καμία τύχη... και καλά ήταν για να μάθουμε τα βασικά περί unix.

Δεν πέρναγαν καμία ιδεολογία ή κάτι τέτοιο.

Στεγνά μαθαίναμε εντολές unix και τπτ άλλο.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 20 Δεκ 2005 13:29

χμμμ μαλιστα...
πόσα σχολεία υπάρχουν στην ελλάδα (12.500 σχολεία περιπου ειναι στο πανελλήνιο σχολικό δίκτυο), σε ποσα από αυτα αραγε χρησιμοποιούν λογισμικό ανοιχτού κώδικα? Το σχολείο σου μαλλον ηταν από τα τυχερά (ή ειχατε κανα καθηγητή που ειχε παρει την πρωτοβουλια και εστησε και linux...), γιατι εγω με οσους εχω μιλήσει και διδάσκουν σε σχολεία ξερω οτι τα συστήματα τους δεν ειναι σε linux. Ειναι απο τις περιπτώσεις οπου μετράει η ποσότητα (εαν ειναι 50 σχολεια στα 12500 τι να λεμε μετά, αλλα για να μην λεω ανακρίβειες θα το ψαξω και θα επανέλθω)
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Δεκ 2005 13:51

Δεν εγκατέστησε το λινουξ επειδή του άρεσε.

Ήταν στην Ύλη της χρονιάς στα Λειτουργικά Συστήματα. :D

Στην 2α είχαμε Slackware και στην 3η RH.

Πάντως το σχολείο που πήγαινα ήταν από τα πλέον ακατάλληλα για μάθημα γενικότερα.
Ούτε καν σχολείο δεν ήταν αλλά βιοτεχνία (το κτήριο παλιά ήταν βιοτεχνία)... :lol:

Άρα στα πρώτα ζητήματα του σχολείου μου δεν ήταν η εξσυγχρόνηση με linux αλλά να μετακομίσουμε σε 'σχολείο' :D:D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες