Αγαπώ το desktop Linux (προκήρυξη)

Είναι δωρεάν, είναι σταθερό, είναι γρήγορο.. ας το γνωρίσουμε και λίγο καλύτερα..

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 20 Δεκ 2005 16:06

Ρε Βαγγέλη, εσύ είχες και τέτοια κατεύθυνση!

Για πέρνα από κανένα Ενιαίο λύκειο... Windows και μάθημα για το πώς μορφοποιούμε το κείμενο στο word :P

H ξαδερφή μου και η αδερφή μου κάτι τέτοια κάνουν...

Υγ: Το ΡΜ το είδες ή θα σε σκίσω; :P

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Δεκ 2005 20:34

Μα είναι αδύνατον να διδαχθεί linux σε μάθημα 'γενικού ενδιαφέροντος' όπως είναι στο Ενιαίο...

Καλώς ή κακώς τα windows είναι το στάνταρ των PC πια για τους απλούς χρήστες.

Ότι και να προσπαθεί το Linux Community η MS έχει θεμελιώσει καλά την θέση της στα PC.

Τα windows & το office είναι επίσημα αναγνωρισμένα από το Δημόσιο ως 'ικανότητες' για δουλειά.

Τι να λέμε τώρα;

Το είδα το pm.

Θα σε φτιάξω μην τρελένεσαι :D

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 20 Δεκ 2005 21:06

Λοιπον τα παρακάτω είναι μαθήματα σε σχεση με την πληροφορική που διδάσκονται στα σχολεία. Δεν θα έλεγα ότι είναι γενικού ενδιαφέροντος
Α Τάξη Ενιαίου Λυκείου
Εφαρμογές Πληροφορικής
Τεχνολογία
Β Τάξη Ενιαίου Λυκείου
Τεχνολογία Επικοινωνιών
Γ Τάξη Ενιαίου Λυκείου
Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων και Λειτουργικά Συστήματα
Πολυμέσα - Δίκτυα
Εφαρμογές Λογισμικού

Σε αυτό με τους απλούς χρήστες έχεις δίκιο, αλλά το θέμα ειναι ποιος θεωρείται απλός χρηστης...
Εγω απλώ χρήστη θα θεωρήσω τη μαμά μου, που δεν έχει τις δυνατότητες εκμάθησης καινούριων πραγματων σε σχέση με τον έφηβο,
οπότε την μαμά μου θα την βάλω να κανει οτι θέλει σε πλατφόρμα windows, κατι το οποίο δεν θα έκανα πχ εαν ερχόταν το ξαδερφάκι μου και μου έλεγε ότι θέλει να δει πως δουλεύουν οι υπολογιστές.
Το γεγονός οτι ενας σωρό κοσμάκης έχει δώσει τα μαλλιά της κεφαλής του για τα περίφημα αναγνωρίσμενα πιστοποιητικά της microsoft, που εντέλει δεν του παρέχουν και τίποτα (οκ ειναι σημαντικό πράγμα να πρέπει να μάθεις να δουλεύεις το word/excel), δεν σημαίνει οτι το ίδιο πρέπει να γίνεται και στα σχολεία. Οκ ειναι δύσκολο να αλλάξει αυτή η κατάσταση, για διάφορους λόγους , αλλά κατή την γνώμη μου δεν έιναι και αδύνατο. Ουτε εχω την ψευδαίσθηση ότι σε όλα τα σχολεία ειναι δυνατόν να εγκαταστήσουν linux αλλα ακόμη και αυτό να γινει ε δεν θα πανε τα παιδάκια να κάνουν compile τον kernel. Υπαρχουν αρκετές φιλικές προς τον χρήστη διανομές όπου με την κατάλληλη καθοδήγηση μπορεί να γίνει σωστή δουλειά.
Close your eyes
For your eyes will only tell the truth and the truth isnt what you want to see
In the dark, is it easy to pretend that the truth is it ought to be.
Programmers are programmers because they like to code

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 20 Δεκ 2005 21:26

Parolafta einai kalytero na paizoun ta sholia me tipota ubuntu kai na einai oloi happy (ektos apo aftous pou diahirizontai ta kondilia ..... "ma to ubuntu einai free.... free??!?!? kai pos tha valoume hrima sti tsepi? ooopps. pame windows")

:)

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 20 Δεκ 2005 21:35

kati psiloasxeto, an kai den ginete synh8ws swsto mathima sta sxoleia, ta biblia gia plhroforikh einai poly kala (AN EKSERESOYME TO TEXNOLOGIA EPIKOINWNIWN POY EINAI 55 XRONWN GRRR :evil: )

cherouvim u'r right!!! :D

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 20 Δεκ 2005 21:44

shadow έγραψε:Λοιπον τα παρακάτω είναι μαθήματα σε σχεση με την πληροφορική που διδάσκονται στα σχολεία. Δεν θα έλεγα ότι είναι γενικού ενδιαφέροντος
Α Τάξη Ενιαίου Λυκείου
Εφαρμογές Πληροφορικής
Τεχνολογία
Β Τάξη Ενιαίου Λυκείου
Τεχνολογία Επικοινωνιών
Γ Τάξη Ενιαίου Λυκείου
Τεχνολογία Υπολογιστικών Συστημάτων και Λειτουργικά Συστήματα
Πολυμέσα - Δίκτυα
Εφαρμογές Λογισμικού
Στα εργαστήρια ξέρεις τι κάνουν;

Internet, Chat, Πασιέντζες.
Και αν έχουν και κανέναν πιο ψαγμένο μαθητή το γυρνάνε σε κανένα CS ή Unreal.

Μόνο θεωρεία κάνουν πρακτικά και αυτή όσοι τους ενδιαφέρει το άθλημα προσέχουν...

Και καλά οι μη εξικοιωμένοι ξέρουν 5 πράγματα σε windows...
Να μπουν σε καμιά σελίδα να ακούσουν κανένα κομμάτι...

Άντε να τους βάλεις στις ελάχιστες ώρες την βδομάδα σε ένα μάθημα που εκ των πραγμάτων γίνεται πανηγύρι, την φιλοσοφία λίνουξ...
Είμαι απαισιόδοξος το ξέρω αλλά η αλήθεια από την πλευρά των μαθητών αυτή είναι.

Και φυσικά από την πλευρά καθηγητών και γενικώς όσων κουμαντάρουν την φάση παίζονται άλλα συμφέροντα όπως σωστά είπε ο Γιάννης :wink:

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 20 Δεκ 2005 21:46

Δεν θα διαφωνήσω για την πασιέτζα,chat ktl αλλά ρε παιδί μου ας το κάνουν σε άλλη πλατφόρμα :):) και δεδομένου ότι αυτοί στο μελλόν θα βγούνε στην αγορά εργασίας το θεωρώ απαράδεκτο από το σχολείο να προετοιμάζονται για μελλοντικοί πελάτες/υποχείρια της κάθε microsoft
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 20 Δεκ 2005 22:09

Den hriazete na mpoune oi mathites stin filosofia linux. Apla afta ta folders, files, copy, paste, word, excel, browsing, email as ta mathoune se mia alli platforma i opoia exei pio anihti arhitektoniki, einai tsampa kai dinei kai kati to diaforetiko. Skopos sta sholeia outosiallos tha prepei na einai apoktisi sfairikon kai oxi monoplevron gnoseon (oi tourkoi einai kakoi.. oi tourkoi einai kakoi).

Akolouthei yliko gia aftous pou ehoun oreksi na diavasoun gia to thema:
www.linux-magazine.com/issue/05/Linux_For_Schools.pdf
Building a Linux Computer Lab for Schools?
Educational CyberPlayGround: Why you should use Linux and Open Source Operating Systems everywhere.
Students Use Linux in Indiana Schools
SUSE LINUX Schools' Page
Linux in Italian schools
The Sheffield Schools Linux Page
Skubuntu customises Ubuntu for African schools

...alla edo den eimaste se thesi na valoume 10 siderenious solines stis staseis ton metro gia na denei o kosmos ta podilata tou.. pio linux sizitame? hah

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 20 Δεκ 2005 22:12

ειμαι διχασμένη προσωπικότητα,
fedora at home and slackware at work :D
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 20 Δεκ 2005 22:38

Vumba έγραψε:
Cha0s έγραψε:το καθένα για αυτό που σου χρειάζεται.
Γιάτι έχεις μάθει να κάνεις την δουλεία σου με 5 κλικ απο τον δρομέα σου και περιμένεις την Microsoft η της άλλες εταιρίες να σου πραρέχουν κάποιες υπηρεσίες ... το θέμα ειναι οτι εσυ επειδη αυτες οι εταιριες βασίζονται στην εσχροκέρδια η οτι δήποτε αλλο τα πέρνεις Crack-αρισμένα και δεν σεβεσαι το "copyright τους"
Ελπίζω να μην αναφέρεσαι προσωπικά στον Cha0s γιατί λανθάνεις... ειδικά στο σημείο της δουλειάς... :)

:pint:
<?="Hello Freestuff";?>
Quality hosting by Cityhost

sibas
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sibas » 21 Δεκ 2005 01:41

Αν και ξέρω πολύ καλά το τι γίνετε στην Ελλάδα με το θέμα τον υπολογιστών και των λειτουργικών
τα τελευταία 3 χρόνια που είμαι Ολλανδία με έχει πάει λίγο πίσω όσο αφορά την εξέλιξη στα σχολεία.
(είμαι όμως σίγουρος ότι παραμένει στάσιμη στα m$)
θα δώσω εδώ μια εμπειρία από τον πρώτο μου χρόνο στην Ολλανδία
όταν ξεκίνησα να πηγαίνω σχολείο για να μάθω τα ολλανδικά.

Έτσι λοιπόν με το που γράφτηκα στην Ολλανδική κοινότητα μέσα σε 2 βδομάδες μου ήρθε ένα γράμμα
όπου έλεγε ότι πρέπει να διαλέξω μια σχολή για να ξεκινήσω το μάθημα ολλανδικών, είχε μια λίστα με 6-7
σχολεία με πρωινά η βραδινά μαθήματα, και αφού επέλεξα το κοντινότερο από το σπίτι μου ξεκίνησα τα μαθήματα.
Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση ήταν ότι σε ένα σχολείο αρκετά μεγάλο όλες οι αίθουσες είχανε
τον αντίστοιχο αριθμό με pc δηλ κάθε θρανίο είχε και το pc του, απογοητεύτηκα οικτρά
όταν είδα windows 95 - 98 να σέρνονται και να κολλάνε.
Πέρασαν περίπου 8-9 μήνες μέχρι να μπω στο πνεύμα του τι παιζότανε, ενώ οι "ξένοι" δουλεύανε με τα m$
τα ολλανδάκια είχαν άλλα κόλπα, και αυτό το ανακάλυψα όλος τυχαίος βλέποντας μια πιτσιρίκα να ασχολείται με ένα fedora,
την ρώτησα πως και είχε Linux αντί για m$, η απάντηση μου ήρθε καταπέλτης,
όλα τα pc είχαν διπλά λειτουργικά και ήταν στην διάθεση του κάθε μαθητή με πιο θέλει να δουλέψει
(εξαιρούνταν μόνο όταν είχαν software αποκλειστικά για m$).

Ναι! Μερικά πράγματα παρά είναι απλά και λειτουργικά!

Το μεγαλύτερο σοκ το έπαθα όμως μετά από ένα μήνα όταν μας πήγανε σε ένα δημοτικό για να δούμε την λειτουργία του.
Θα σας έκανε μεγάλη εντύπωση αν σας έλεγα ότι παιδάκια της πρώτης και δευτέρας
(γιατί μόνο σε αυτές τις τάξεις μπήκαμε μέσα)
δουλεύανε σε sun Linux και δεν εννοώ ότι παίζανε, αλλά κυριολεκτώ ότι δουλεύανε,
αφού την συγκεκριμένη στιγμή είχανε μάθημα πώς να στέλνουν email μέσα από το workstation
του σχολείου στο σπίτι τους για να λαμβάνουν ομαδικές εργασίες!!!
Και όσο για παιχνίδια οι πιτσιρικάδες, ότι θέλανε και είχε το Linux την ώρα του διαλέιματος.

Είπατε τίποτα;;;

Γιατί εγώ είχα μείνει με ανοιχτό το στόμα.

Και μετά μου λέτε για Α Τάξη Ενιαίου Λυκείου, Β, κλπ
Παίδες κάπου σκαλώνει το θέμα στην Ελλάδα, ελπίζω οι αρμόδιοι να ξυπνήσουν γιατί κοιμούνται του καλού καιρού.

Με τις υγείες σας.

Άβαταρ μέλους
shadow
Script Master

Δημοσίευση από shadow » 21 Δεκ 2005 09:38

Μονο που η Ολλανδία ανήκει στη λίστα των 84 χωρών, οι οποίες εφαρμόζουν στα σχολεία το πρόγραμμα "Συνεργάτες στη μάθηση":) οποτε δεν ειναι μονο στην Ελλάδα που γίνεται αυτο το πράγμα με το τι λειτουργικά υπαρχει στα σχολεία. Βεβαια, μαλλον γινομαι λίγο υπερβολική ... Στα σχολεία υπάρχουν πολύ σοβαρότερα προβλήματα από το τι λειτουργικά συστήματα μαθαίνουν τα παιδάκια...
Close your eyes

Άβαταρ μέλους
agrippas
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από agrippas » 21 Δεκ 2005 12:06

Τα περιοδικά και τα μεγάλα πόρταλς (ΜΑΖΙ και τα ελληνικά) βγάζουν την άποψη ότι το Linux είναι λειτουργικό για λίγους και ότι εμείς που το χρησιμοποιούμε είμαστε οι λίγοι εκλεκτοί, με άλλα λόγια οι βαρβάτοι κομπιουτεράδες, οι πορωμένοι. Για τα πισομαγκαζίνια το Linux είναι το "αγαπημένο τους λειτουργικό" όμως στην πράξη αφιερώνουν το 1-2% της ύλης τους σ' αυτό. Η πραγματικότητα είναι ότι ΔΕ ΘΕΛΟΥΝ να γίνει διάσημο γιατί ΧΑΝΟΥΝ ΛΕΦΤΑ. Οι χρήστες πληρώνουν λιγότερο για τον υπολογιστή τους => Δεν πιάνει τόπο η διαφήμιση.

Αν δούμε πόσο κομμάτι του τύπου έχει μείνει πραγματικά ανεξάρτητο και δεν παίρνει λεφτά από τη Microsoft (έμμεσα ή άμεσα) θα φρικάρουμε. Εδώ Λινουξάδικες στο Θεό σας σελίδες της Αμερικής που υποτίθεται ότι έχουν προγράμματα και tutorials για τους νέους χρήστες του Linux, έχουν ΣΕ ΤΡΙΑ ΣΗΜΕΙΑ στην ΙΔΙΑ ΣΕΛΙΔΑ την τεράστια διαφήμιση με τη στημένη έρευνα της Microsoft ότι και καλά το Red Hat Linux είναι πιο αργό και πιο δαπανηρό από τα Windows 2003 server. Πλύση εγκεφάλου κανονική.

Μέχρι το '99, πόσα έγραψαν τα περιοδικά για το Linux; Τότε ήταν που κράταγαν τους αναγνώστες στο σκοτάδι γιατί έπαιρναν λεφτά από τον κολοσσό του software, αλλά την έφαγαν γυριστή επειδή το καλό πράμα όσο και να το θάβεις βγαίνει μόνο του στο φως. Και τώρα ακόμα που έχει βγει για τα καλά στην επιφάνεια, εξακολουθούν να γράφουν παραπλανητικά άρθρα με κουνιστό τρόπο να το σκοτώσουν ύπουλα, πιπιλώντας τις λέξεις "ανασφάλεια, αμφιβολία, φόβος, ναι μεν αλλά, έλλειψη software, ναι αλλά η Microsoft παρουσίασε... η Microsoft έκανε..."

Η ΠΟΙΑ;

Αλλά και δικοί μας γέροντες συγγραφείς που πλατσουρίζουν τώρα στην τεχνολογία το θάβουνε κυριολεκτικά και προσπαθούν να είναι και πειστικοί (από τη σκοπιά του απλού χρήστη τάχαμου): "Είναι δύσχρηστο", "Για να το βάλω αγόρασα το partition magic και έδωσα τόσα λεφτά, ύστερα σου λένε πως είναι δωρεάν το Linux", "Ποιον να μηνύσω για την ταλαιπωρία μου, τον Torvalds;"

Αυτό σημαίνει ότι είμαστε οι πορωμένοι και οι "βαρβάτοι κομπιουτεράδες" (ειρωνεία που μεταφράζεται στο μυαλό του αναγνώστη στην εικόνα του γλίτση γιαλαμπούκα που δεν έχει ζωή και φυτοζωεί στο λαγούμι του σπιτιού του) εμείς οι "περίεργοι" που το χρησιμοποιούμε; Μήπως σημαίνει "ξέρουμε καλά τι υπηρετούμε και τι είδους trend ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ να περάσουμε";

Cha0s και sibas, σκεφτείτε ότι η Ελλάδα ζορίζεται οικονομικά άσχημα και παρόλα αυτά σπρώχνει τα Windows στα σχολεία και στα βιβλία του ΟΕΔΒ. Τι θα κόστιζε να εγκαταστήσει Linux; Τίποτα. Δε νομίζω να ήταν ντροπή να έβαζε Linux και να λένε τα παιδιά ότι εμείς μαθαίναμε bash scripting στο σχολείο, perl και πώς να κάνουμε mount τις συσκευές. Δεν είναι κάπως ανώτερο από το να λένε "μάθαμε το autoexec.bat, το config.sys, μάθαμε και λίγο word και λίγη ψευτογλώσσα"; Με τα ψέματα και τις ψευτογλώσσες προκοπή δε γίνεται. Τα παιδιά τα καταδικάζουμε (ως περιοδικά, γέροντες συγγραφείς-πληροφορικάριοι, και κράτος) να βλέπουν τον υπολογιστή σαν κουδουνίστρα, την ώρα που ένα 16χρονο Αμερικανάκι μανατζάρει την ομάδα που γράφει το bahamut ircd σε c.

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 21 Δεκ 2005 12:23

Μα ρε συ Άρη εκεί είναι το παιχνίδι.

Τα συμφέροντα που είναι οικονομικά.

Όταν παίζονται λεφτά στην μέση και δημόσιο είναι χαμένο το παιχνίδι εξ αρχής.

Άβαταρ μέλους
booker

Δημοσίευση από booker » 23 Δεκ 2005 16:20

Cha0s έγραψε:
Τα windows & το office είναι επίσημα αναγνωρισμένα από το Δημόσιο ως 'ικανότητες' για δουλειά.

Τι να λέμε τώρα;
Χμμμ &#8230; αν δεν κάνω λάθος &#8230; το δημόσιο δεν αναγνωρίζει επίσημα τα M$ windows και το Office, αλλά ζητάει πιστοποίηση στη Χρήση υπολογιστή και διαχείριση αρχείων, Επεξεργασία κειμένου ,Λογιστικά φύλλα , Βάσεις Δεδομένων, Παρουσιάσεις, Πληροφορίες και Επικοινωνίες (Internet).
Οπότε, λογικά, αν υπήρχε φορέας ο οποίος να εκδίδει πιστοποιητικό με το KDE και το OpenOffice πχ, πιστεύω ότι θα ήταν ισότιμα αναγνωρισμένα από το Ελληνικό δημόσιο, και ίσως μετρούσαν παραπάνω στον ιδιωτικό τομέα &#8230;
Στη Γερμανία (όπως και σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες) υπάρχει τέτοιο πιστοποιητικό. www.ecdl-linux.de
Αλλά ξέχασα &#8230; ζούμε στην Ελλάδα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Linux Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες