onload problems

Κώδικας, πληροφορίες, ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την JavaScript.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

onload problems

Δημοσίευση από cherouvim » 16 Δεκ 2005 12:54

JavaScript gurus kalimera.

Eho ena provlima genikis fyseos. Dimiourgo javascript pou ta dilono se mia grammi sto XHTML document mou kai olos o kodikas vriskete se ena arxeio. Ta pragmata pou einai na symvoun se afto to arxeio sinithos einai mesa se functions oi opoies prokite na kanoun browse to DOM tree kai na dimiourgisoun elements i na efarmosoun symperifores pano se afta dynamika. Afto simainei oti kalo aftes tis functions mesa apo mia init() as poume, i opoia fortonete me window.onload=init;

Ola doulevoun ok kai mporo na kano oti hriazomai. To provlima omos einai oti ta kano ola sto window.onload, diladi afou exei fortosei olokliri i selida. Afto ston firefox den fenete giati mallon rendarei esoterika tin selida prota, efarmozei ta JSs kai meta tin dihnei. Ston IE omos fenete ashimo giati emfanizei ti selida ston hristi kai meta efarmozei ta JS. Stin periptosi pou eho valei scripts gia na kryvoun kapia divs as poume afto den einai epithimito giati idika o hristis me argi syndesi vlepei oli ti selida kai afou fortosei oli ksafnika afti allazei.

Ena paradigma tetias methodologias exo sto:
http://temp.cherouvim.com/forums/collapse/

Yparxei lysi? Ypopsin oti thelo na apofygo inline javascript se sigekrimena elements mesa sto HTML mou kai thelo na ta kratiso ola ekso.

tnx

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

onload problems

Δημοσίευση από ThyClub » 16 Δεκ 2005 14:30

Το έχω δεί κι εγώ σε μερικές σελίδες μου. Όταν πχ φορτώνει ο RTE. αν βρείς λύση την θέλω κι εγώ :D

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

onload problems

Δημοσίευση από dva_dev » 16 Δεκ 2005 18:07

Εγώ αυτό που είχα κάνει παλιά σε κάποιες σελίδες είναι ότι σαν αρχικό style στα divs είχα δώσει hidden και δεν περίμενα να εκτελεστεί ο κώδικας στην onload για να τα κάνει hidden, και με τη js το άλλαζα σε visible/hidden.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

onload problems

Δημοσίευση από cherouvim » 16 Δεκ 2005 18:59

Nai, optika dinei to apotelesma pou thelo alla den einai sosto tehnika giati an o hristis den exei JS enabled tote den tha mporesei pote na leitourgisei to site. Ta divs tha ksekinisoun hidden kai den tha mporesei pote na ta emfanisei.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

onload problems

Δημοσίευση από skeftomilos » 17 Δεκ 2005 09:56

XHTML; Ωχ! Χωρίς document.write() δύσκολα θα βρεθεί λύση. :(

Κώδικας: Επιλογή όλων

var domEnabled = (document.getElementById && document.getElementsByTagName) ? true : false
if (domEnabled) {
  document.write&#40;'<style type="text/css">'&#41;
  document.write&#40;'.expanded &#123;display&#58;block&#125;'&#41;
  document.write&#40;'.collapsed &#123;display&#58;none&#125;'&#41;
  document.write&#40;'</style>'&#41;
&#125;
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

onload problems

Δημοσίευση από cherouvim » 20 Δεκ 2005 11:13

Αρχηγός όπως πάντα ο thinkmill!

Απάντηση

Επιστροφή στο “JavaScript και Frameworks”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες