Προσωπικός WEB Server

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από Nkapa » 19 Νοέμ 2002 18:13

Έχω φτιάξει ένα μηχήνημα και θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν WEB Server.
Χαρακτηριστικά του είναι τα εξής:
PIV 1,7G
Ram 512MB Rimm
2xHD 60G
κλπ εντάξει δεν νομίζω να έχουν και πολύ σημασία υπόλοιπα.
Λειτουργικό Windows 2000 Server.
Σαν σύνδεσή έχω μια ISDN128 (μέχρι να ρθει η DSL)
Ερώτηση 1η.
Ξέρετε τί ακριβώς χρειάζετε για να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σαν ένα Web Server?
Ερώτηση 2η.
Μπορώ να προσθέσω και άλλες ISDN πάνω στο μηχάνημα και πως?
Ερώτηση 3η.
Πώς μπορώ να έχω μια μόνο σταθερή διευθυνση IP
Ερώτηση 4η.
Έχει κάνει κάποιος από εσάς κάτι ανάλογο? (τόσα αλάνια εχει μέσα το forum :wink: :wink: :wink: )

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από cordis » 19 Νοέμ 2002 20:40

Με ISDN μπορείς να ζητήσεις dedicated IP από αυτόν που σου την δίνει.. το κόστος είναι ανάλογα με την εταιρεία.

Η τεχνολογία του DSL δεν έχει dedicated IP...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

papd
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από papd » 20 Νοέμ 2002 21:14

de se symferei na to kaneis ayto, giati prepei na exeis 24/7/365 ton server online pou shmainei 600 peripou euro to mhna gia dyo kanalia afou einai 128kbps, syn deh syn tin syndromh pou einai arketa akrivh afou exei static ip.

apo ti stigmh pou yparxoun ekatontades isps pou eite filoksenoun ton server sou ston diko tous xwro kai sou dinoun megalyterh taxythta apo 128 me poly mikrotero kostos eite sou noikiazoun enan diko tous stimeno server, an theleis perisoteres plhrofories epikoinwnhse mazi mou sto info@ultraweb.gr

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από Nkapa » 21 Νοέμ 2002 18:09

Θα προτιμούσα να έχω κάτι δικό μου στο οποίο θα είμαι σίγουρος ότι θα δουλεύει συνεχώς. Οτι υπάρχουν τέτοιες εταιρίες που σου νοικιάζουν χώρο σε ένα server στην Αμερική το γνωρίζω και το έχω ψάξει δεν είμαι πρωτάρης. Απλά επειδή δε θέλω κάποια στιγμή να βρεθώ προ εκπλήξεων με την όποια εταιρεία συνεργαστώ γι' αυτο καταλήγω σε αυτή τη λύση.

Άβαταρ μέλους
gvard
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από gvard » 24 Νοέμ 2002 22:03

John Sclavos έγραψε:Με ISDN μπορείς να ζητήσεις dedicated IP από αυτόν που σου την δίνει.. το κόστος είναι ανάλογα με την εταιρεία.

Η τεχνολογία του DSL δεν έχει dedicated IP...
Καλησπέρα,

Εχω DSL από Intraconnect και σε πληροφορώ οτι στα πακέτα τους παρέχουν dedicated IP.
Με εκτίμηση,
Γιώργος Βαρδίκος
Φιλοξενία ιστοσελίδων - Cloud Servers στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από tsiger » 24 Νοέμ 2002 23:43

Pes oti pires tin dedicated ip, esteises to sistima kai ola kala. 3ereis ti akrivws tha filo3eniseis ston server sou? Tha einai website? FTP? Ti akrivws? To exeis 3anakanei? Tha "sikwsei" o ypologistis sou aneta tis "apaitiseis" twn client ypologistwn pou tha zitoun kati apo ton server sou? Les oti tha 3ereis oti tha doulevei sinexws? Pws eisai toso sigouros? Oi etaireies hosting rixnoun ekatomiria gia na sigoureutoun oti tha einai 99,9% online (99,9% = 80 wres to xrono downtime). Oso gia ta provlimata pou les mporeis na rwtiseis apo filous i isws kai edw mesa kapoious oi opoio kanoun host ana ton kosmo kai den antimetwpizoun provlimata. Den einai lisi to na kaneis server ena pc. Prosopiki mou gnwmi panta :D

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από Nkapa » 25 Νοέμ 2002 17:07

tsiger έγραψε:Pes oti pires tin dedicated ip, esteises to sistima kai ola kala. 3ereis ti akrivws tha filo3eniseis ston server sou? Tha einai website? FTP? Ti akrivws? To exeis 3anakanei? Tha "sikwsei" o ypologistis sou aneta tis "apaitiseis" twn client ypologistwn pou tha zitoun kati apo ton server sou? Les oti tha 3ereis oti tha doulevei sinexws? Pws eisai toso sigouros? Oi etaireies hosting rixnoun ekatomiria gia na sigoureutoun oti tha einai 99,9% online (99,9% = 80 wres to xrono downtime). Oso gia ta provlimata pou les mporeis na rwtiseis apo filous i isws kai edw mesa kapoious oi opoio kanoun host ana ton kosmo kai den antimetwpizoun provlimata. Den einai lisi to na kaneis server ena pc. Prosopiki mou gnwmi panta :D
To systima to thelw gia na filoxenisei 2 Web Site tipota parapanw oute mail oute FTP den to exw xanakanei kai gia ayto zitw tin gnwmi kapoiwn pou to exoun kanei. Pistevw oti aneta tha sikvsei o ypologistis tis apaitisei aytes. Twra oso gia to synexws leitourgia tha mporw na rythmizw egw.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από tsiger » 25 Νοέμ 2002 17:10

No worries dude... have fun :D
Euxomai na anevaseis sites pou na mas endiaferound :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από cdhyper » 25 Νοέμ 2002 23:26

O filos mas o Nick einai i o Vardinogiannis me psevdonimo, i protaris. Efoson paradextike loipon oti den einai protaris ara einai to proto.

Fisika kai den einai dinaton na ipostirikseis enan aksioprepi server me auta pou mas les. Me ena ipervoliko kostos pou (poli perissotero apo 600euro to mina pou eipe kapoios), i apli isdn 128ara tha ftanei mono gia sena kai gia tous 5-10 filous sou an mpenete tautoxrona.

I moni lisi einai na traviksoun kalodia misthomenis grammis sto spiti sou. Timologia mporeis na deis sto site tou ote.

I Ellada den kanei gi autes tis douleies. Server de mporei na diatirei o opoiosdipote oso krataei to monopolio tou ote kai tou Kokkali. Otan i dsl ftasei se ola ta meri, tote tha mporoume na PEIRAMATIZOMASTE gia to pos THA MPOROUSAME na diatirisoume enan aksioprepi server. Exoume poli dromo akoma mprosta mas.

EPISIS KANEIS DEN PARATIRISE OTI O FILOS MAS O NIKOS LEEI OTI THA XRISIMOPIISEI WINDOWS GIA SERVER. An auto einai epaggelmatismos kai prothesi gia aksiopistia... tote tha kapsoume oloi ta pc mas stin plateia sintagmatos...

Άβαταρ μέλους
Nkapa
Honorary Member
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από Nkapa » 26 Νοέμ 2002 17:54

Μάλιστα τόσο καλά λοιπόν μια ερώτηση τώρα είναι τεχνικά εφικτό να συνδεθούν πάνω σε ένα μηχάνημα παραπάνω από ένα modem ISDN και πως?
Κάτι ακόμα πως μποώ εγώ να έχω το site μου πάνω σε 2 server (στο εξωτερικό) έτσι ώστε όταν πεφτει ο ένας να δουλευει ο άλλος αυτόματα χωρίς να υπάρχει κανένα προβλημα στη ροή του site. Απ' ότι έχετε καταλάβε με ενδιαφέρει η συνεχής ροή.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Προσωπικός WEB Server

Δημοσίευση από cordis » 27 Νοέμ 2002 17:26

Εάν σε ενδιαφέρει τόσο πολύ η συνεχής ροή τότε δες εδώ...
http://www.akamai.com/
Αλλά μιλάμε για πολύ μεγάλο κόστος...
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες