Απορίες για: Υπότιτλοι,μετατροπές

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
mkgr

Δημοσίευση από mkgr » 19 Δεκ 2005 16:34

Hi!
Έχω μερικές απορίες:
1.Έχω μια ταινία (.avi) κ της έχω βάλει υπότιτλους.Η ταινία εχει χώρο γυρω στα 700mb ενώ μαζί με τους υπότιλους πήγε γύρω στο 1,361 gb.Χρησιμοποιόντας το Winavi η χωρητικότητα της έγινε 824mb(Μετατροπη απο .avi σε DVD (δηλαδη σε αρχειο .vob κ κατι αλλα αρχεια μικρου μεγεθους σε.ifo κ .bup)).Είναι λογική αυτη η μεταβολή χώρου?
Τελικά σκεφτηκα να κανω κατι αλλο που μου ειπαν.Μου εχουν πει οτι δεν χρειαζεται να περασω τους υποτιτλους πανω στην ταινια απλως την στιγμη που θα την γραφω θα βαλω μαζι κ αυτους.(Δηλαδη την ωρα που θα βλεπω την ταινια στο dvd player(οχι του υπολογιστη-ενος επιτραπέζιου)θα μπορω να επιλεξω αν θα εμφανιζονται οι υποτιτλοι η οχι - οπως στις ταινιες που δινουν οι εφημερίδες).Πως θα το κάνω αυτό?
2.Πώς θα φτιαξω ένα menu με επιλογές? (οπως στις ταινιες που δινουν οι εφημερίδες κ τα περιοδικα)(δηλαδη εναρξη,εμφανιση υποτιτλων,κλπ και αλλες επιλογες)
3.Πως θα ενωσω μια ταινια που ειναι σπασμενη σε 2 μερη? (με καταληξη .avi το καθ'ένα)
4.Έχω κατεβασει μια ταινια με καταληξη .mkv(matroska file) κ θέλω να την μετατρέψω σε .mpeg η σε DVD μεσω του Winavi.Την πρωτη φορα μετατραπηκε η ταινια χωρις ομως τους υποτιτλους(οι οποιοι ειναι περασμένοι μεσα στην ταινια.).αφου εγραψα αλλους codecs κ απεγκατεστησα τους παλιους τωρα το winavi μου λεει οτι θελει decoders για divx/xdiv κ οτι μπορω να τους βρω στην σελιδα του προγραμματος.εκει ομως δεν τους βρηκα κ ετσι εστειλα email στην εταιρια να μου πει που θα τους βρω.τελικα μου εστειλαν ενα αρχειο με codecs ομως δεν εγινε τιποτα.Ξερετε κανεναν τροπο τι να κάνω για να μετατρέψω την ταινια με τους υποτιτλους μαζι?(η ταινια περιεχει υποτιτλους σε 3 γλωσσες:αγγλικα , ισπανικα κ ιταλικα κ εσυ επιλέγεις με ποιους υποτιτλους θελεις να την δεις)
5.Πως μπορω να χωρισω την ταινια σε μέρη;(δηλαδη σε ενοτητες) ??
6.Εχω μια ταινια με καταληξη .bin και θελω να την δω/κ να της βαλω ελληνικους υποτιτλους.Πως θα το κανω αυτό?

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση!!

aoratos
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aoratos » 22 Δεκ 2005 08:48

1. Δε ξερω αμα ειναι λογική τοσο μεγάλη η αλλαγή σε χώρο. Αλλα οντως δεν χρειαζεται να κανεις του υποτιτλους hardcoded στην ταινεια. Βρες ενα site me ipotitloys me .sub kataliksi kai sto folder poy exeis mia taineia tha exeis kai ayto to arxeio (pou einai text arxeia alla me .sub kataliksi) mazi oste na to diabazei mazi (ama exeis DVD-player poy pezei divx ktl)

2.Exo tin entiposi pos xreiazesai to Adobe Premier gia na kaneis menu ktl gia DVD

3.Mia eykoli (alla de kserw ama einai aksiopisti) einai na katebaseis kapio programma poy kanei Join/Split avi arxeia

4.Ama i taineia einai se matroska morfi, exw tin entiposi pos einai psilo-adynato na exei 3 diaforetika subtitles ola mesa sto .mkv arxeio tis taineias. Opote kapio lathos exeis kanei ekei i kati de katalabes swsta.
Oso gia ta codecs, apegatestise ola ta codecs poy exeus kai kane download mia apo tis ekdoseis toy Mega-Codec Pack kai tha eisai jet

5.To idio programa poy tha sta enoseis tha sta xorisei kiolas

6.To .bin eite tha to kapseis se ena CD gia na to deis me dvd-player eite tha to kaneis mount me to Daemon-Tools gia na to deis me ton ipologisti kai kapio programma dvd
den kserw ama se boithisa
Http://www.nosaint.gr
O Εναλλακτικός Οδηγός

Άβαταρ μέλους
RADICAL
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από RADICAL » 22 Δεκ 2005 23:38

Καλα πολύ μανούρα γενικά το video ripping.
Μια ταινία ήθελα να κάψω και να βάλω και υπότιτλους και να παίζει παντού
και πρέπει να κάνεις 15 πράγματα.
Οστώσο ένα Link με αρκετούς οδηγούς που ίσως σε βοηθήσει:
http://www.afterdawn.com/guides/

Ά και ένα καλό ελληνικό είναι το http://dvd.stuff.gr/, άν και φαντάζομαι πως κάθε leecher που σέβεται τον ευατό του το ξέρει ήδη :P
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης