κλεινοντας τον firefox γίνεται αυτόματη επανεκίνηση

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
spartacus

Δημοσίευση από spartacus » 24 Δεκ 2005 21:58

BCCode : 1000008e BCP1 : C0000005 BCP2 : BFB42FCE BCP3 : F16A2AA0

BCP4 : 00000000 OSVer : 5_1_2600 SP : 2_0 Product : 768_1

C:\DOCUME~1\NIKOS~1.SPA\LOCALS~1\Temp\WERa0c4.dir0 0\Mini122305-02.dmp
C:\DOCUME~1\NIKOS~1.SPA\LOCALS~1\Temp\WERa0c4.dir0 0\sysdata.xml

κλεινοντας τον firefox γίνεται αυτόματη επενεκίνηση (έχω απενεργοποιήσει από την διαχείρηση συσκευών την αυτόματη επανεκίνηση) και αφού ξεκινήσει ξανα ο υπολογιστής βγάζει τα παραπάνω μηνύματα, όλες οι ρυθμίσεις του firefox χάνονται

στα συμβάντα μου βγάζει τα εξής Κωδ. σφάλματος 1000008e, παράμετρος1 c0000005, παράμετρος 2 bfb42fce, παράμετρος 3 f16a2aa0, παράμετρος 4 00000000.)

και το (Η παράμετρος TraceFileName δεν εντοπίστηκε στο μητρώο. Το προεπιλεγμένο αρχείο παρακολούθησης που χρησιμοποιήθηκε είναι το .)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 25 Δεκ 2005 07:40

Αν δεν έκανες κάτι στο registry (τον εγκέφαλο των windows) ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ FIREFOX τότε 9 στις 10 φορές που σου έτυχε θα πρέπει να ήταν σύμπτωση που έκλεισε την συγκεκριμένη στιγμή.

Όταν βλέπεις errors τύπου πολλών μηδενικών με 1-2 αριθμούς (π.χ 1000008e) τότε να ξέρεις ότι:

α) Είναι σημάδι μπλε οθόνης

β) Τα windows σημειώνουν ότι υπήρξε μπλε οθόνη αλλά επειδή έχεις ενεργοποιήση το να γίνεται κατευθείαν restart αντί να σου την δείχνει, γι' αυτό δεν την βλέπεις.

γ) Μπλε οθόνη σημαίνει όταν κάτι δεν πάει καλά με το hardware δηλ τα καλώδια, τις κάρτες, τα jumper-ακια, τα ανεμιστηράκια, το τροφοδοτικό κ.τ.λ όχι με το software (διάφορα προγράμματα, μουσικής, ζωγραφικής κ.τ.λ)

δ) Μερικές φορές γίνεται το hardware και τα windows (παρόλο που ουσιαστικά τα windows είναι software κατά κύριο λόγο) επειδή τα windows προυποθέτουν καλύτερη συνενόηση του hardware μέσω των drivers. Π.χ ένα USB καλώδιο είναι hardware αλλά χρειάζεται drivers για να λειτουργήσει οι οποίοι drivers είναι software. Ποτέ όμως με "απλό" software. Δηλ με έναν html editor ή με ένα πρόγραμμα ζωγραφικής δεν πρόκειται να σου γίνει.

Ένας φίλος είχε ένα παρόμοιο πρόβλημα και του έδωσα τις ίδιες οδηγίες

Συνιστώ να διαβάσεις τις απαντήσεις στο link που σου δίνω με της εξής σειρά.

1) Πρώτα διάβασε το πρώτο ποστ μου (και ΟΧΙ το πρόβλημα του παιδιού για να μην μπερδευτείς) για να ενεργοποιήσεις να σου φαίνεται η μπλε οθόνη (ότι σου λέω δηλ στο "β)" ποιο πάνω) για να δεις τι λάθος σου βγάζει αυτή η ρημάδα οθόνη.

2) Μετά διάβασε το δεύτερο ποστ μου (είναι μια γενικότερη απάντηση που θες)

3) Μετά τα υπόλοιπα για καλύτερη ενημέρωση αλλά κάπως άσχετα.

Αυτά! Για τυχών απορίες ρώτα!
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

spartacus

Δημοσίευση από spartacus » 25 Δεκ 2005 22:26

έχω τα xp, έχω απενεργοποιήσει την αυτόματη επανεκκίνηση αλλά δεν μου δείχνει καμιά επιλογη για να βλέπω την μπολε οθόνη, δεν υπάρχει τέτοια επιλογή

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 26 Δεκ 2005 08:07

Με το που έχεις ΞΕτσεκάρει το automatically reboot πολύ απλά δεν θα κάνει reboot. Θα περιμένει εσένα να πατήσεις reset όταν θα δημιουργήθει κάποιο λάθος το οποίο έχει προκαλέσει τον συγκεκριμένο χαμό των windows. Το μήνυμα που θα σου εμφανίζει σε άσπρα γράμματα με μπλε φόντο (μπλε οθόνη που λέμε!! :kaloe: ) θα σου λένε το γιατί τα windows τα 'φτυσαν αυτήν την στιγμή. Ουσιαστικά δηλ δεν έχεις παρά να περιμένεις πότε το pc σου θα τα φτύσει.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες