[Solved] αγορα τροφοδοτικου,μεγαλο διλημα!

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 26 Δεκ 2005 18:24

εχω ενα διλημα. θελω να αγορασω καινουριο τροφοδοτικο και ειμαι αναμεσα σε ενα 480w και σε ενα 580w. η διαφορα που εχουν στην τιμη ειναι αρκετα μεγαλη. αλλα εχω κολησει στο 580. θα με βοηθουσατε αν μου λεγατε τι να προτιμησω. στο φιναλε δεν εχω και κανα τρελο συστημα με 2 vga κτλ κτλ που να με χρειαζεται το 580 αλλα μηπως ειναι προτιμοτερο για το μελλον; η το 480 θα μου ειναι αρκετο οπως και να χει; ελπιζω να καταλαβατε σε τι θεση ειμαι και πως σκεφτομαι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 26 Οκτ 2008 02:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 27 Δεκ 2005 11:37

το 480 θα σου είναι υπέρ αρκετό για ένα home pc και για έναν μικρό server... για εμένα δες πιο έχει τον πιο αθόρυβο ανεμιστήρα.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 27 Δεκ 2005 22:38

λες ε; τζαμπα λεφτα δηλαδη; και με το 480 θα μπορω στο μελλον να βαλω δυο vga και κανα opteron; γιατι εκει κολλαω. στο μελλον.... δεν ημαστε για extra εξοδα....

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 28 Δεκ 2005 00:57

kati pire to auti mou oti i datahost kai i hyperhosting poulane ena trofodotiko se timi eukairias.... ;-)
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2005 11:20

γιατί να μη μπορείς; τόσο καιρό είχαμε μέχρι 350 και βάζαμε και servers πάνω τους...

δες κι εδώ.. ;)
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 119#172119
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2005 13:36

υπάρχει φυσικά και το Turbo-Cool 1KW :P :kaloe: :pint:
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 28 Δεκ 2005 15:45

@devilfw: vale 580 an thes na plironeis perisotera stin DEH
@cordis: diavazeis /. ?

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 28 Δεκ 2005 23:19

με πεισατε! ενα 480 θα παρω. με μιση καρδια... ο φιλτατος cherouvim ανεδειξε ενα σοβαρο προβλημα που δεν ειχα σκεφτει. δεν εχει και αδικο. και το Turbo-Cool 1KW ειναι πολυ μαματο!ευχαριστω για το ενδιαφερον παιδια.

Άβαταρ μέλους
cordis
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Δεκ 2005 23:23

/. ανελλιπώς :P
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cherouvim » 29 Δεκ 2005 09:10

Agapite devilfw ola mamata einai. Afto pou tha ithela na kano kapia stigmi sti zoi mou einai na valo enan iliako sylekti me mpataries kai ta shetika gia na mporo na trofodoto ena pc 24/7. Stin ellada nomizo eimaste poly piso se afto to thema.

Kleisovis 9 stin athina einai i greenpeace. Tha petahto kapia stigmi ekei, mporei na kseroun perisotera gia to thema.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Δεκ 2005 15:01

Δεν ξέρω αν αγόρασες ήδη, αλλά άμα θες πες μας τα μοντέλα (link είναι προτιμότερο...), γιατί δεν είναι όλα τα τροφοδοτικα ίδια άσχετα αν έχουν τα ίδια specs... Μια συμβουλή είναι να αποφύγεις τα Q-tec, και από εκεί και πέρα να κοιτάξεις το βάρος (άμα πας σε μαγαζί να κάνεις την αγορά, και όχι μέσω internet)

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 30 Δεκ 2005 02:55

δεν πηρα ακομη. σκοπευω να παρω tagan. μου εχουν πει οτι ειναι απο τα καλυτερα. βεβαια τωρα αρχιζω να το ξανασκεφτομαι για τα watt γιατι διαβασα (www.vr-zone.com/?i=3073) για μια καινουρια vga της ati την ΑΤΙ Χ1900ΧΤΧ η οποια λεει χρειαζεται 550watt..............!!!!!!!!! φιλτατε cherouvim οταν περασεις απο greenpeace και μαθεις, μη με ξεχασεις και μενα....
Υ.Γ. Για τα φωτοβολταικα συστηματα γνωριζεις; :kaloe: :hammer:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Δεκ 2005 13:59

την ati X1900XT;;; τι θα πουλήσεις για να την πάρεις;;; Ένα 480άρι θα σε ικανοποιήσει πλήρως, εκτός και αν πρόκειται να εξοπλίσεις το pc σου με dualcore cpu, διπλές κάρτες γραφικών κλπ κλπ ή ασχολείσαι με extreme o/cing οπότε είναι κρίμα να δώσεις ένα κάρο λεφτά για όλα τα υπόλοιπα μηχανήματα, εκτός από το τροφοδοτικό (που μπορεί και να στα κάψει, αν δεν είναι καλό...). Μια άλλη επιλογή (πολύ καλή) είναι η σειρά liberty ή η noisetaker της Enermax (έχω το 425άρι Noisetaker και είμαι πλήρως ικανοποιημένος)

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 05 Ιαν 2006 00:44

Zalman
460W|Noise Prevention System|Active PFC
Αν το σπίτι σου έχει την τιμή να είναι σε στοιχειωδώς σταθερό ηλεκτρικό δίκτυο της γνωστής ΔΕΚΟ, την παλεύει και χωρίς UPS(για ανορθώσεις).

Τελειώσαμε κύριοι.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 05 Ιαν 2006 11:25

το θέμα είναι το τροφοδοτικό να σου δίνει σταθερό και σωστό ρεύμα (με απόκλιση 10% max). Αυτό δεν έχει σχέση με το τι ποιότητα ρεύματος θα πάρει, αλλά την ποιότητα κατασκευής του τροφοδοτικού αυτού καθε αυτού. Όσον αφορά στο αν την παλεύει και χωρίς ups μην βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά. Κανένα τροφοδοτικό δεν μπορεί να τα βάλει με τον αυθορμητισμό και την φαντασία του δικτύου της ΔΕΗ. Άλλη δουλειά το τροφοδοτικό, άλλη το UPS, και άλλη ο σταθεροποιητής τάσης...

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης