Fifa 2003... εφτά χρόνια φαγούρα...

Video games για PC, On Line παιχνίδια και παιχνίδια για κονσόλες.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
spinoza

Δημοσίευση από spinoza » 22 Νοέμ 2002 01:54

:o Παίζω το Fifa από το Fifa 95 και κάθε του καινούργια έκδοση από τότε.
Κάθε χρονιά ακούω για το καινούργιο Fifa οτι είναι το καλύτερο ποδοσφαιράκι που έχει βγει για την χρονιά αυτή και άλλα κολακευτικά σχόλια σε δοκιμές που γίνονται στο παιχνίδι.
H γνώμη μου είναι πως από έκδοση σε έκδοση γίνεται μια απλή προσθαφαίρεση. Δηλαδή η εταιρεία βάζει και βγάζει πράγματα κάθε φορά όχι απαραίτητα με την ίδια σειρά.
Έχω παίξει το Fifa 2003 γύρω στις 20 ώρες και έχω να παρατηρήσω μερικά αρνητικά μιας και τα θετικά είναι θετικά και μπράβο τους που εν έτη 2002 οι υπεύθυνοι της εταιρείας κατάφεραν να κάνουν πιο αληθοφανείς τις κερκίδες και τις φάτσες των ποδοσφαιριστών. Πριν πω τίποτε άλλο λέω αυτό: Ομολογώ πως λατρεύω το fifa. Δεν έχω δοκιμάσει τίποτα καλύτερο για pc τα τελευταία χρόνια!
Λοιπόν, παρατηρήσεις
Ο καιρός είναι πάντα ήλιος! Που πήγαν οι βροχές και τα χιόνια του προηγούμενου Fifa;
Οι Αγώνες Champions League γίνονται μέρα μεσημέρι!
Οι κινήσεις του τερματοφύλακα είναι κατώτερες από του προηγούμενου παιχνιδιού. Ειδικά στα γκολ που τρώει οι εκτινάξεις του... δεν είναι εκτινάξεις. Θυμίζει παιχνίδια shoot ‘em up, αντίθετα από το προηγούμενο που έτρωγε μεν το γκολ αλλά εκτινασσόταν αξιοπρεπώς.
ΒΑΣΙΚΟΤΑΤΟ για μένα. Δεν υπάρχει προπόνηση με διπλό της ομάδας σου όπως υπήρχε στο 2000 αν δεν κάνω λάθος και σου έδινε την δυνατότητα να εξασκηθείς σε φάουλ κόρνερ κλπ
Και τέλος θα ήθελα να πω για το βαθμό δυσκολίας. Από το amateur στο semi professional τα πράγματα μεταβαίνουν ομαλά. Από εκεί όμως στο professional δυσκολεύουν κατακόρυφα κατά τη γνώμη μου. Μου δίνει την εντύπωση πως η αντίπαλη ομάδα ανεβαίνει ένα επίπεδο σε σχέση με την δική σου.
Αυτά όλα είναι δικές μου απόψεις και τις βάζω εδώ σαν αφορμή και για άλλους. Να γίνει ίσως μια συζήτηση γενικότερα για το παιχνίδι. Πρέπει να πω ότι το σχόλιο για το παιχνίδι του Κώστα Θεοφιλόπουλου ήταν άψογο και συμφωνώ με τις παρατηρήσεις του για τα θετικά και αρνητικά του παιχνιδιού.
Αυτό που θέλω τελικά να πω είναι πως δεν θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να μιλάμε για αρνητικά σημεία σ’ ένα τίτλο που έχει τόσα χρόνια ζωής. Όλα τ’ αρνητικά θα έπρεπε να είχαν εξαφανισθεί πια μετά από τόσα χρόνια. Μήπως λέτε να φταίει ο ανταγωνισμός;…

Άβαταρ μέλους
xarisss
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xarisss » 22 Νοέμ 2002 03:50

epaixa ki ego to kainourio fifa, kai i alitheia einai oti to perimena kalitero..
ta simeia pou de mou aresan einai:

:arrow: kapoia stoixeia tou gameplay (klassika pleon sto fifa), opou epilegoume lathos amintiko, i otan to computer kanei sentra (sto kentro) pou paixtis pou kanei ti sentra proxoraei akathektos pros tin estia, kati telios antirealistiko.

:arrow: kala, xehasan na valoun noumera stis faneles?

:arrow: giati leipei to training mode kai apo afto to fifa?

:arrow: (pali gia gameplay):to oti evalanto koumpi tis kefalias mazi me afto tis exodou tou goalkeeper (opos episimainei sto review tou o K.theofilopoulos) deixnei oti kaneis texnikos den ekane ton kopo na dokimasei to paixnidi diexodika.

:arrow: to menu einai entelos antileitourgiko perissotero berdevei, para diefkolinei to xristi afti i allagi sto klassiko menu ton proigoumenon titlon.

:arrow: i kontini pasa giati epapse na elegxetai me ti dinami?

:arrow: to creation center giati den perilamvanetai sto paixnidi?

:arrow: den vlepo na mou krataei kai poli to paixnidi.. me afto ton ilio pou exei se ola ta mats, tha mou pathoun iliasi oloi oi paixtes.. :lol: :lol:

iparxoun vevaia kai thetika stoixeia, opos einai
:arrow: ta siglonistika grafika (paixtes, stadia, klp), omologoumenos ta kalitera pou exo dei..

:arrow: veltiothike o tropos ektelesis faoul.

:arrow: i geniki eikona tou agona einai poli alithofanis (megethos gipedou, tropos anaptixis pou apaiteitai apo ton anthropo), an exairesoume vevaia ta provlimata sto gameplay pou anefera parapano..

En katakleidi, gia mia akoma xronia, i EA Sports, kerdise ti maxi ton grafikon, xanontas omos to paixnidi sto thema tou gameplay, opou paradosiaka isterei.
ki edo thelo na theso enan provlimatismo:
an imoun manager stin EA, ipefthinos gia to paixnidi tis etaireias me tis megaliteres poliseis (to FIFA) kai ithela na ftiaxo to teleio FIFA, tha evaza olo to epitelio tis etaireias (afto pou plironetai gia na asxoleitai me to fifa) na doulevei pano sto paixnidi gia ena xrono. kai otan leo na doulevei, ennoo na dokimasoun kapoioi tis EA to paixnidi kai afou oloklirothei. na kanoun diladi afto pou kanoun kai oi gamers: na paixoun gia ores oloklires to paixnidi, na testaroun kathe dinato simeio.
i idea afti den einai kai toso diskolo na ilopoiithei. giati omos afto de ginetai?
mipos giati de simferei stin EA Sports na ftiaxei ena teleio FIFA?
ti stigmi pou vgazeis ena paixnidi kathe xrono, mipos se simferei to kathe "sequel" na exei trota simeia, oste na agorasei o kosmos kai to epomeno? :wink:
aplos, provlimatizomai... 8)

ps:signomi an sas kourasa...

spinoza

Δημοσίευση από spinoza » 22 Νοέμ 2002 10:43

:o Ο προβληματισμός σου είναι σωστός. Δε νομίζω πως το πρόβλημα είναι να κάτσουν να δουλέψουν οι της fifa team. Μετά τόσα χρόνια και μετά τόσες συζητήσεις στο internet δε νομίζω να μην ξέρουν τα τρωτά του παιχνιδιού. Ίσως λοιπόν να λειτουργούν όπως εννοείς. Δηλαδή κάθε χρόνο καινούργιο παιχνίδι με μερικά μπιμπλίκια παραπάνω. Το θέμα είναι πως αυτά τα μπιμπλίκια θα μπορούσαν κάθε φορά να είναι τα γραφικά ας πούμε ενώ το gameplay να έχει φτάσει σε ένα λογικό βαθμό τελειότητας...

Άβαταρ μέλους
Drizzt
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Drizzt » 22 Νοέμ 2002 11:38

xarisss έγραψε: (pali gia gameplay):to oti evalanto koumpi tis kefalias mazi me afto tis exodou tou goalkeeper (opos episimainei sto review tou o K.theofilopoulos) deixnei oti kaneis texnikos den ekane ton kopo na dokimasei to paixnidi diexodika.
Katarxin to review den einai diko mou :) (Einai tou Ethir)
I gnomi mou einai oti paixnidi nai men einai kalitero apo ta proigoumena alla epitides den to teleiopiasan gia na agorasoume to epomeno.

Simfono oti to menu einai aparadekto oti leipei to training mode, kai oti den yparxoun kairika fainomena :(

Pera apo to review pou egine me arista to 10 ego tha tou ebaza 8!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Games (PC, On Line, Console)”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες