Ειναι δυνατον να υπαρχουν τετοιες σελιδες ??

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 18 Μαρ 2006 12:24

2) Φταίμε και οι δυο που ζούμε χώρια... :wink:

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 18 Μαρ 2006 12:37

gaucho έγραψε:!)Τα λευτά από ένα σημείο και κάτω είναι απο τα βασικότερα. Δε μπορείς να ζείς με 300 ευρώ το μήνα και ν ακάνεις οικογένεια και πρωσωπική ζωή. Άμα δεν έχεις καθόλου λευτά να σε βοηθήσει ο θεός
Πάνω που πήγαινα για ύπνο με ξαγρύπνησες!! :P
α) Γιατί 300 ευρώ; Ψάχνουμε δικαιολογία χαμηλού εισοδήματος ώστε να τα ρίξουμε στον Θεό που δεν φρόντισε να μας δώσει ότι γουστάρουμε;
β) Δεν κατάλαβα. Ως τι λες την τελευταία πρόταση; (Άμα δεν έχεις καθόλου λευτά να σε βοηθήσει ο θεός) Ως ερώτηση;
2)Κατά της ορθοδοξία ςείμαι γιατί πιστέυω ότι έκανε ζημιά στην Ελλάδα με το σχίσμα των εκκλησιών όπως είπα στην αρχή.
α) Έπαθε ζημιά η Ελλάδα για κάτι που έγινε στο Βυζάντιο; :o
β) Γιατί φταίει η ορθοδοξία για το σχίσμα; :question:
3) Και η ορθοδοξία λέει ένα σωρό πράγματα που είναι εκτός πραγματικότητας+τραβηγμένα για την εποχή μας όπως και οι [περισσότερες όλες οι θρησκέιες
α) Την εποχή την καθορίζουμε εμείς όπως και κάθε άλλη εποχή. Το μέλλον μας είναι στα δικά μας χέρια. Ή μήπως κάνω λάθος;
β) Αν δεν ξέρεις μια θρησκεία -και εσύ παραδέχεσαι ότι δεν ξέρεις την ορθοδοξία- τότε πως ξέρεις τι λέει για να λες ότι αυτά που λέει είναι εκτός πραγματικότητας;
γ) Πραγματικότητα τίνος; Του εαυτού μας; Των ανθρώπων; Εγώ σου μιλάω για τον Θεό που.. πως να το κάνουμε είναι ολίγον τι ανώτερος από μας. :hammer:
4) Το καλύτερο πράγμα είναι να πιστέυεις στον εαυτό σου+στις δυνάμεις σου
Ασφαλώς και θα πιστεύεις στις δυνάμεις σου. Όμως φρόντισε να ξέρεις ότι έχεις και κάποια όρια έστω και αν δεν μου/μας αρέσει αυτό. Και την στιγμή που έχουμε φτάσει στα όρια μας χρειαζόμαστε κάτι περισσότερο. Εσύ δεν το έχεις αντιληφθεί αυτό; (Υπαρξιακή ερώτηση όχι ειρωνική)
Τουλάχιστον σε αυτό τον κόσμο εμείς είμαστε κύριοι παιχνιδιού της ζωής
Ότι προσπαθούμε προσπαθούμε. Αλλά ότι είμαστε και κύριοι πρώτη φορά το ακούω... Εδώ χαλάει ο κόσμος... Αλλά και έτσι να ήταν που κολλάει αυτό;
5) Δε νομίζω ν αξέρεις τις άλλες θρησκείες
Έχεις ένα 50% δίκιο. Ξέρω αρκετά αλλά όχι όλα. Αυτόν τον καιρό (τρία περίπου χρόνια) ασχολούμαι με αυτό. Κυρίως με τα βουδιστικά και τα Ινδικά θέματα. Όμως επειδή δεν έχω πάντα μυαλό να ασχοληθώ όσο θα ήθελα, το κάνω σπάνια. Όταν το κάνω όμως το κάνω με μεγάλη προσήλωση. Κρίμα που εντωμεταξύ έχω ξεχάσει τα μισά. Γι' αυτό είπα 50% ως αντικειμενικό κριτήριο.
η να τις έχει ζήση.

Αν εννοείς να έχω πάει σε τίποτα βουδιστικούς ναούς, όχι βέβαια, που να βρεθεί τέτοιο πράγμα στην Ελλάδα. Όμως μην φοβάσαι σκοπεύω να πάω κατά κει σε κανένα χρόνο-δύο. Τώρα αν εννοείς πιο απλά πράγματα όπως διάβασμα (γιατί πώς αλλιώς μαθαίνει κανείς; ) τότε "ναι", όπως είπα και ποιο πάνω...
Ο βουδισμός οδηγεί σε κάτι τέτοιο?
Τέτοιο σαν και αυτό το παράδειγμα που είπα πριν με τον μουσουλμανισμό; Τόσο "βαρύ" όχι (εγώ τουλάχιστον δεν ξέρω) αλλά έχει μερικά άλλα τα οποία εγώ τα βλέπω κατώτερα. Έχει μερικά "πρέπει" που δεν καταλαβαίνω το γιατί υπάρχουν. Δεν έχουν σκοπό σαν ύπαρξη.
Νομίζω ότι έχει πολύ καλή φιλοσοφία για τη ζώη.
Ναι σε αυτό συμφωνώ απόλυτα. Είναι μια δίκαιη θρησκεία που διδάσκει την αρετή, την γαλήνη και την σοφία. Αυτά τα "πρέπει" να έλειπαν...

ΥΓ: λεφτά :wink:
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
sil3

Δημοσίευση από sil3 » 21 Μαρ 2006 07:20

gaucho έγραψε:Κρίνω με βάση σε ποιό επίπεδο είναι οι Ιταλοί Ισπανοί Γάλλοι Γερμανοί και σε ποιό εμείς οι Βούλγαροι οι Ρώσοι οι Σέρβοι οι Αλβανοί .κλπ

Μη μπερδέυετε την Εκκλησία με την ουσία της πίστης και της καλοσύνης.

Το ότι δεν μου αρέσει η ορθοδοξία(οι ηγέτες της) δεν σημένει και ότι είμαι άθεος.
Αν κατάλαβα καλά (και λίγο καθυστερημένα) οι Ιταλοί Ισπανοί Γάλλοι Γερμανοί είναι αναπτυγμένοι λόγω θρησκείας και εμείς (και) οι Βούλγαροι οι Ρώσοι οι Σέρβοι οι Αλβανοί είμαστε καθυστερημένοι λόγω θρησκείας.

Δηλαδή κανένα ρόλο δεν παίζει ότι κάποιοι είχαν έξοδο στην θάλασσα και σε αποικίες, πολιτικά συστήματα με διάρκεια ζωής παραπάνω από 100 χρόνια άρα και συλλογικούς στόχους, μεγάλες εύφορες περιοχές και σχετικά καλό κλίμα άρα μικρότερη πείνα, λιγότερους αλλά μεγαλύτερης έντασης πολέμους (πατήρ πάντων πόλεμος που δεν ξέρω ποιος το είπε αλλά μιλήσε για πόλεμο και όχι για γιούργια).

Επίσης οι χώρες που ανέφερες είχαν κομμουνισμό τα τελευταία χρόνια άρα κανένα θρήσκευμα να τις περιορίζει θεωρητικά από το να αναπτυχθούν.Το ότι σήμερα φαίνονται διαλυμένες είναι από τα 10 χρόνια που επιτρέπεται να έχουν θρησκεία ή από άλλους λόγους;

Τέλος πάντων τείνω να πιστεύω πως η θρησκεία είναι κάτι που απλώς υπάρχει για να ανεβάζει το ηθικό των πιστών σε δύσκολες ώρες που διαφορετικά θα είχαμε εκρήξεις βίας μεταξύ ανθρώπων της ίδιας κοινότητας. Αν αποκτά τόση μεγάλη δύναμη ώστε να καταδυναστεύει την κοινότητα τότε ή οι κακουχίες είναι τόσο μεγάλες που δεν τα βγάζουν πέρα με καμία παναγία :roll: ή είναι αίρεση :evil:

:kaloe:

Άβαταρ μέλους
gaucho
Honorary Member

Δημοσίευση από gaucho » 21 Μαρ 2006 08:44

sil3 έγραψε:
gaucho έγραψε:Κρίνω με βάση σε ποιό επίπεδο είναι οι Ιταλοί Ισπανοί Γάλλοι Γερμανοί και σε ποιό εμείς οι Βούλγαροι οι Ρώσοι οι Σέρβοι οι Αλβανοί .κλπ

Μη μπερδέυετε την Εκκλησία με την ουσία της πίστης και της καλοσύνης.

Το ότι δεν μου αρέσει η ορθοδοξία(οι ηγέτες της) δεν σημένει και ότι είμαι άθεος.
Αν κατάλαβα καλά (και λίγο καθυστερημένα) οι Ιταλοί Ισπανοί Γάλλοι Γερμανοί είναι αναπτυγμένοι λόγω θρησκείας και εμείς (και) οι Βούλγαροι οι Ρώσοι οι Σέρβοι οι Αλβανοί είμαστε καθυστερημένοι λόγω θρησκείας.
Oxi mono logo thriskias alla pezei kai auti ton rolo tis

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Δημοσίευση από patriot » 22 Μαρ 2006 09:39

gaucho έγραψε:Oxi mono logo thriskias alla pezei kai auti ton rolo tis
Βασικά είτε θετικά είτε αρνητικά πράγματι η θρησκεία παίζει κάποιο ρόλο. Απλά καλό θα είναι να ξέρουμε τι υπερασπίζουμε και για την ακρίβεια το γιατί. Μου λες ότι δεν σου αρέσει κάποια θρησκεία που την ονομάζεις "ορθοδοξία" ενώ μου λες ότι σου αρέσει κάποια άλλη που την λες "καθολική εκκλησία" χωρίς να ξέρεις ότι είναι το ίδιο πράγμα. Δεν το βρίσκεις παράλογο αυτό; Ο σωστός άνθρωπος ξέρει και τα δύο (ή όσα) και μετά κρίνει.

Μάλιστα αυτός είναι ο μεγάλος μου διαχωρισμός με τον cdhyper. Έχει προτιμήσει κάτι (πώς το προτίμησε; Θα μπορούσε κάλλιστα ούτε αυτός να ξέρει γιατί, απλά έτσι να έμαθε) και αντιπαθεί κάτι άλλο χωρίς μάλιστα ούτε αυτός να ξέρει ΤΙ είναι αυτό το άλλο και μάλιστα το αντιπαθεί για κάποιον άσχετο λόγο (όπως εσύ: λόγο των "μεγάλων κεφαλιών".. α, ρε τι μας κάνουν αυτά τα κεφάλια :evil: ).

Ο λόγος της αντιπάθειας προς τις θρησκείες την σήμερον ημέρα δεν είναι ότι φταίνε οι ίδιες ως προς τα πιστεύω τους αλλά ότι μαθαίνουμε επίτηδες από όλων των ειδών τις πηγές (λέγε με MME) τα αρνητικά που κατασκευάζουν οι "καλό"-θελητές να έχουν.

Λες και δεν υπάρχουν άλλα πράγματα χειρότερο αρνητικά. Μάλιστα για να καλύψουν αυτήν την τρύπα ανθρωπιάς (γιατί όλες οι θρησκείες λένε θετικά πράγματα.... οι επίτηδες αρνητικά κατασκευασμένες των τελευταίων ετών (της μόδας δηλ) εξαιρούνται βέβαια) σου βάζουν ως καμουφλάζ την επιστήμη (ή οτιδήποτε άλλο γεμίζει κάποιο άλλο πράγμα της συμπεριφοράς του ανθρώπου) και προσπαθούν να την κάνουν να φαίνεται τόσο σπουδαία και τόσο μεγάλη ώστε να καλύψει τυχών κενά.

Κατά την γνώμη μου ένας άνθρωπος δεν είναι ολοκληρωμένος (δε μπα να έχει διαβάσει τόσα βιβλία ώστε να τον θεωρούν και κινητή βιβλιοθήκη) αν δεν χρησιμοποιεί τις γνώσεις του προς το καλό της ανθρωπότητας. Τι να μάθω να είμαι π.χ καρδιόχειρούργος όταν κάνω την εγχειρησή για να κλέψω την καρδιά και να την πουλήσω στην μαύρη αγορά; Το πρώτο πράγμα που προέχει είναι να είναι κανείς άνθρωπος. Και αυτό το λένε οι θρησκείες. Ναι μεν ο καθένας μπορεί να αγαπάει όποια θρησκεία θέλει (αρκεί να μιλάει για καλό) απλά εγώ προτιμώ την ορθοδοξία για 10.000 λόγους άσχετα με τα μεγάλα κεφάλια της. Αυτό είναι όλο.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες