Αντίθετο του Τυφλός.

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από ThyClub » 04 Ιαν 2006 20:35

Προσωπικά πιστεύω οτι δεν υπάρχει μια αντίθετη λέξη. Όπως και στην λέξη Όμορφος... το αντίθετο δεν είναι άσχημος.

Πχ:
Η Βασιλειάδου ήταν άσχημη.. ( Γούστα είναι αυτά )
Η Καγιά είναι όμορφη ( --//-- )

Δεν γίνεται να είναι όλες άσχημες ή όμορφες... κάποιες είναι λίγο όμορφες και κάποιες άλλες περισσότερο... ( όπου όμορφες μπορείς να βάλεις άσχημες )

τυφλός != έχων το φώς ?

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από MichalisS » 04 Ιαν 2006 20:41

Εγώ πιστεύω ότι το αντίθετό του είναι φωτισμένος.
Τώρα το αντίθετο του όμορφος είναι το άσχημος. Απλά το ποιος είναι όμορφος και ποιος άσχημος είναι υποκειμενικό! Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν είναι όμορφος είναι άσχημος! Δεν είναι πάντα τα 2 άκρα! Αλλά το αντίθετο υπάρχει.
Εσύ όταν δεν αγαπάς κάποιον σημαίνει ότι τον μισείς; Ή όποιος δεν είναι μαύρος είναι άσπρος; Το αντίθετο του ζεστού δεν είναι το κρύο; Όταν πω "Δεν είναι ζέστη" σημαίνει κρυώνω; Μ' αυτήν τη λογική δεν θα υπήρχαν αντίθετα!
Τα αντίθετα υπάρχουν αλλά δεν εφαρμόζονται πάντα, διότι δεν είναι όλες οι περιπτώσεις των 2 άκρων!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από patriot » 04 Ιαν 2006 21:07

MatrozoC έγραψε:Patriot, και η γλώσσα εμπλουτίζετε, είτε αφομοιώνοντας όρους, είτε φτιάχνοντας νέους αναγκαστικά λόγω της εξέλιξης της τεχνολογίας για παράδειγμα!
1) Εννοούσα από πριν, τις παλιές. Όχι τις μοντέρνες.

2) Η αφομίωση όρων μπορεί να γίνει από τρίτους προς την ελληνικήν. (Π.χ οι άγγλοι να πάρουν ελληνικές λέξεις) και όχι το αντίθετο. Αν καθήσεις και σκεφτείς λιγάκι θα δεις ότι έχω δίκιο. (π.χ στην ιατρική: autopsy. Ή διάφορα μαθήματα έχουν ελληνικούς όρους: alchemy, physics, κ.τ.λ). Είναι σπάνιο να δεις το ανάποδο.

3) Όσο για τις μοντέρνες (λόγο τεχνολογίας) αν έχεις παρατηρήσει οι 9/10 έχουν αγγλικά παράγωγα. Έτσι δεν εμπλουτίζεται η ελληνική γλώσσα. Έτσι απλά εμπλουτίζεται κάποια γλώσσα.
Μάλιστα αν παρατηρήσεις θα δεις ότι η ελληνική γλώσσα εμπλούτισε την αγγλική και μετά η αγγλική τα ξανάκανε αγγλικά. Όχι επειδή τα έκανε σκόπιμα αλλά επειδή εμείς είμαστε αγγράμματοι και δεν ξέρουμε ότι είναι ελληνικές.
Θα σου πω ένα παράδειγμα που δεν είναι κάποιος όρος αλλά αυτός μου ήρθε πριν που έγραφα για την ιατρική. Το νόημα της λέξεως "cemetery" αλλάζει αναλόγως με τις συνθήκες. Στις μεγάλες πόλεις λέγεται "νεκροτομείο" (γιατί εκεί γινονται πολλά εγκλήματα τα οποία πρέπει να περάσουν από αυτοψία πριν ταφούν με αποτέλεσμα να τα βάζουν σε θυρίδες... ξέρεις τώρα πως είναι ένα νεκροτομείο) ενώ ονομάζεται "νεκροταφείο" στις μικρές πόλεις/χωριά γιατί εκεί όλα έχουν διαφορετικούς ρυθμούς ζωής και οι άνθρωποι παθαίνουν ποιο φυσιολογικά. Στην πραγματικότητα όμως δεν σημαίνει ΟΥΤΕ το ένα, ΟΥΤΕ το άλλο. Στην πραγματικότητα (μετάφραση ανά ετυμολογία της λέξης όχι ανά "ότι προτιμάτε αναλόγως με την περιοχή") σημαίνει "κοιμητήριο". Αν και είναι πολύ λογικό αυτό, πες μου σοβαρά τώρα. Το είχες σκεφτεί ποτέ; Αν όμως κοιτάζαμε λιγάκι θα το βλέπαμε. Θα βλέπαμε την ολοκάθαρη ελληνική προέλευση... ΕΔΩ ΤΟ "ΟΚ" ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ!!!! :o :o

ΥΓ: Πριν που είπα:....
Εμείς ανακαλύπτουμε κάθε μέρα κάτι καινούργιο και λέμε ότι κάτι μάθαμε...
....δεν το είπα με περιφρονητικό τρόπο για σένα. Γενικότερα το εννοούσα.
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από ThyClub » 04 Ιαν 2006 21:12

OK == Όλα Καλά

Και νομίζω είναι απο τους ναυτικούς που όταν φορτώνανε τα εμπορεύματα τα μαρκάρανε με ενα Ο.Κ για να δείξουν οτι "Όλα Καλά"

:)

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από MichalisS » 04 Ιαν 2006 21:16

Ναι ναι το κατάλαβα το τελευταίο.
Τώρα για την αφομίωση, αν ανοίξεις ένα απλό λεξικό θα δεις πόσες λέξεις έχουμε αφομιώσει! Από τον "κεφτέ" ως το "πάρτυ"! -Ναι έχει μπει και αυτό στα λεξικά! :P-. Κοίτα, μ' αυτόν τον τρόπο όπως και να το κάνουμε εμπλουτίζεται η γλώσσα. Υπάρχει +1 λέξη! Μπορεί η ρίζα της να μην είναι Ελληνική, όμως από τη στιγμή που η λέξη θεωρείται ότι υπάρχει στην Ελληνική γλώσσα, πρέπει να τη δούμε ως κομμάτι της! Ούτε εγώ συμφωνώ, κυρίως όταν υπάρχουν αντίστοιχες Ελληνικές αλλά τι να κάνουμε; Δεν είμαστε όλοι "Μπαμπινιώτης"! :evil:
Όσο για το "ΟΚ" υπάρχει και η εκδοχή του ανορθόγραφου Αμερικανού με το "Oll Korrekt!". Για να πω την αλήθεια καρφάκι δε μου καίγεται αν είναι Ελληνική ή όχι διότι δεν τη χρησιμοποιώ...Αν πιστεύεις όμως ότι είναι Ελληνική γιατί λες "Οκέι" και όχι "Οκάπα"; :P

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από ThyClub » 04 Ιαν 2006 21:24

Αν πιστεύεις όμως ότι είναι Ελληνική γιατί λες "Οκέι" και όχι "Οκάπα";
Κάθε φορά που θέλω να πώ OK λέω Εντάξη όταν όμως θέλω να γράψω γράφω OK :wink:

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από MichalisS » 04 Ιαν 2006 21:37

OK! :P

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από patriot » 04 Ιαν 2006 21:39

ThyClub έγραψε:OK == Όλα Καλά

Και νομίζω είναι απο τους ναυτικούς που όταν φορτώνανε τα εμπορεύματα τα μαρκάρανε με ενα Ο.Κ για να δείξουν οτι "Όλα Καλά"

Πολύ σωστά!! Κατά την Α' παγκόσμιο πόλεμο τότε που είχαν έρθει πολλοί ξένοι (κυρίως αγγλοί και αμερικάνοι) σαν πρόσφυγες και είχαν πιάσει δουλειά στο λιμάνι του Πειραιά. Και λόγο του ότι ήταν λιμάνι και οι μετακινήσεις γινόντουσαν εύκολα (ε.... όσο εύκολα σε καιρό πολέμου δηλ) από την μια χώρα στην άλλη ήταν ο λόγος που το "Οκ" ταξίδεψε από την μία άκρη της γης στην άλλη. Σωστός!! Πολλοί λίγοι την ξέρουνα υτήν την ιστορία. Συγχαρητήρια! :wink:
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από patriot » 04 Ιαν 2006 22:17

MatrozoC έγραψε:Τώρα για την αφομίωση, αν ανοίξεις ένα απλό λεξικό θα δεις πόσες λέξεις έχουμε αφομιώσει! Από τον "κεφτέ" ως το "πάρτυ"!
Ναι αλλά το ξέρουμε ότι είναι ξένες. Όχι μόνο λόγο ετυμολογίας αλλά και κάτι ακόμα. Οι ΞΕΝΕΣ λέξεις ΔΕΝ κλίνονται. Π.χ το στυλό = τα στυλό. Ή το ταξί = τα ταξί! Και: το πάρτυ = τα πάρτυ.

Υπάρχουν δύο ειδών αφομιώσεις που εξαρτάτε από μας για το αν θα τις καταλάβουμε ή όχι. Αναλόγως με το τι γράμματα ξέρουμε.

α) Οι τελείως ξένες και...
β) οι ξένες που αν ξέραμε δυο γράμματα παραπάνω (ελληνικά φυσικά) θα καταλαβαιναμε αμέσως (λόγο τις ετυμολογίας της λέξεως ) ότι "κάτι βρωμάει εδώ". Π.χ παζάρι = bazaar = τούρκικη.

Υπάρχει όμως και κάτι ακόμα που εγώ τουλάχιστον το θεωρώ εντελώς ξεφτίλα. Εγώ μόλις πριν 2-3 μήνες (ΝΑΙ ΕΙΠΑ "ΜΗΝΕΣ" όχι "δεκαετίες") έμαθα ότι ένα από τα ποιο διάσημα τούρκικα φαγητά (δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα ποιο από όλα, αλλά τα πολύ γνωστά είναι μόνο 3-4... έχω στο μυαλό μου κάτι που έχει σχέση με κιμά ή κεφτέδες...) αυτό το φαγητό λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΟ!! Είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ και εγώ δεν το ήξερα. Και ίσως αυτό να λύνει την απορία του γιατί είναι "ο κεφτές" και "οι κεφτέδες" ενώ είπες πριν ότι ειναι ξένη ως λέξη και οι ξένες δεν κλίνονται... Αλλά άσχετα με τον κεφτέ, το θέμα έιναι ότι ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ως ξένα!!! και είμαστε και περήφανοι που μάθαμε κάτι!!! Δεν ειναι ξεφτίλα αυτό;;;
Κοίτα, μ' αυτόν τον τρόπο όπως και να το κάνουμε εμπλουτίζεται η γλώσσα. Υπάρχει +1 λέξη!
Πλουτίζεται μόνο ως αριθμός. Είναι σαν να μου λες ότι άμα έχω να φάω σκ@τ@ δεν πειράζει αφού έτσι και αλλιώς έχω κάτι να φάω (μπλιάχ!!). Προσωπικά δεν το θεωρώ πλούτο αλλά το ακριβώς αντίθετο!
Μπορεί η ρίζα της να μην είναι Ελληνική, όμως από τη στιγμή που η λέξη θεωρείται ότι υπάρχει στην Ελληνική γλώσσα, πρέπει να τη δούμε ως κομμάτι της!
α) Δεν θεωρείται παρά μονάχα από μας. Και εγώ δεν την θεωρώ. Σχεδόν καμία ξένη. (Από όσες ξέρω δηλ, γιατί για τις υπόλοιπες που δεν το ξέρω είμαι αθωός)

β) Και τι έγινε επειδή θεωρείται; Και το να βράσεις άνθρωπο και να τον φας θεωρείται φυσιολογικό για τους κανίβαλλους αλλά εγώ εξακολουθώ να το θεωρώ φόνο.

γ) Νομίζω ότι η λέξη "κομμάτι" είναι πολύ σοβαρή για να την λάβουμε υπόψην ως ελληνικό στοιχειο για το συγκεριμένο θέμα. Αν μου έλεγες "προσωρινό κομμάτι επειδή.... μπλα, μπλα" και μου εξηγούσες ότι είναι ΞΕΝΗ τότε ίσως να την χρησιμοποιούσα ποιο πολύ. Αλλά τότε θα ήξερα ότι είναι ξένη. Και αυτό μετράει. ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ, ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ!! Να μην είσαι γουρούνι στο σακί!
Ούτε εγώ συμφωνώ, κυρίως όταν υπάρχουν αντίστοιχες Ελληνικές αλλά τι να κάνουμε; Δεν είμαστε όλοι "Μπαμπινιώτης"! :evil:
α) Μπορούμε να γίνουμε. Διάβασμα θέλει μόνο! Και μάντεψε: αυτό είναι στο χέρι μας. (Για την ώρα τουλάχιστον γιατί με την παιδεια που έχουμε σε λίγα χρόνια δεν θα ξέρουμε ούτε να διαβάζουμε )

β) Γιατί αν ήμασταν Μπαμπινιώτης θα μπορούσαμε να μιλήσουμε όταν κανείς άλλος δεν μας καταλαβαινει; Κατάγομαι από (και για τις δικές μου παρούσες συνθηκες μερικές φορές λέω "δυστυχώς") πλούσια φιλολογική και μορφωμένη οικογένεια και κάθε φορά που μιλάω αναγκάζομαι να εξηγήσω τα μισά από όσα λέω. Και το ακόμα χειρότερο είναι ότι όλοι με κοιτάνε σαν χάνοι γιατί σχεδόν ποτέ δεν καταλαβαίνουν τι λέω!! Αναγκάζομαι να μιλάω ποιο απλά (:o) (ή μάλλον για την ακρίβεια "να γράφω" ποιο απλά γιατί η ομιλία είναι ποιο εύκολη από την γραφή) κάτι που είναι εξεφτελιστικό και για μένα αλλά και γι' αυτούς!! Τουλάχιστον όταν μιλάω μπορώ να εξηγήσω. Όταν γράφω όμως ζήσε Μάη μου....

Όσο για το "ΟΚ" υπάρχει και η εκδοχή του ανορθόγραφου Αμερικανού με το "Oll Korrekt!".
GOD!!! Δεν το έχω δει μέχρι στιγμής (το συγκεκριμένο γιατι κάτι άλλα σου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο!!)
Για να πω την αλήθεια καρφάκι δε μου καίγεται αν είναι Ελληνική ή όχι διότι δεν τη χρησιμοποιώ...Αν πιστεύεις όμως ότι είναι Ελληνική γιατί λες "Οκέι" και όχι "Οκάπα"; :P
Αν πω "οκεϋ" όλων των ανθρώπων το μυαλό θα πάει στην "μοντέρνα (και ίσως και λίγο slang [slang = αργκό]) γλώσσα που μιλάνε οι νέοι. Και εγώ είμαι από τους παλιούς τύπους. Δεν μιλάω ποτέ μου έτσι. Πάντα ότι λέω το λέω στα όσο ποιο ελληνικά μπορώ. Άρα δεν λέω (ούτε γράφω) ούτε "Οκ", ούτε "οκεϋ" ούτε τίποτα άλλο...

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από MichalisS » 04 Ιαν 2006 22:39

patriot έγραψε:Υπάρχει όμως και κάτι ακόμα που εγώ τουλάχιστον το θεωρώ εντελώς ξεφτίλα. Εγώ μόλις πριν 2-3 μήνες (ΝΑΙ ΕΙΠΑ "ΜΗΝΕΣ" όχι "δεκαετίες") έμαθα ότι ένα από τα ποιο διάσημα τούρκικα φαγητά (δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα ποιο από όλα, αλλά τα πολύ γνωστά είναι μόνο 3-4... έχω στο μυαλό μου κάτι που έχει σχέση με κιμά ή κεφτέδες...) αυτό το φαγητό λοιπόν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥΡΚΙΚΟ!! Είναι ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΟ και εγώ δεν το ήξερα. Και ίσως αυτό να λύνει την απορία του γιατί είναι "ο κεφτές" και "οι κεφτέδες" ενώ είπες πριν ότι ειναι ξένη ως λέξη και οι ξένες δεν κλίνονται... Αλλά άσχετα με τον κεφτέ, το θέμα έιναι ότι ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ως ξένα!!! και είμαστε και περήφανοι που μάθαμε κάτι!!! Δεν ειναι ξεφτίλα αυτό;;;
Για τα υπόλοιπα νομίζω είμαστε καλυμένοι με όσα είπαμε.
Όσο γι' αυτό που λες, έπαθα και 'γω το ίδιο με το "κατεΐφι" όπως το λέμε εδώ στην Κύπρο. -Καντεΐφι το λέτε ή...;-. Τέλος πάντων, μέχρι πριν 2-3 χρόνια πίστευα ότι προερχόταν απ' το "Εκμέκ Καντεΐφ". Μετά όμως έμαθα ότι το "Εκμέκ Καντεΐφ" έρχεται απ' το Βυζαντινό "Καταϋφαντό γλυκό"!

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από fmayakos » 04 Ιαν 2006 23:32

patriot έγραψε:

Πολύ σωστά!! Κατά την Α' παγκόσμιο πόλεμο τότε που είχαν έρθει πολλοί ξένοι (κυρίως αγγλοί και αμερικάνοι) σαν πρόσφυγες και είχαν πιάσει δουλειά στο λιμάνι του Πειραιά. Και λόγο του ότι ήταν λιμάνι και οι μετακινήσεις γινόντουσαν εύκολα (ε.... όσο εύκολα σε καιρό πολέμου δηλ) από την μια χώρα στην άλλη ήταν ο λόγος που το "Οκ" ταξίδεψε από την μία άκρη της γης στην άλλη. Σωστός!! Πολλοί λίγοι την ξέρουνα υτήν την ιστορία. Συγχαρητήρια! :wink:
Την έχω ακούσει κι αυτήν την ιστορία αλλά έχω ακούσει και μια άλλη ιστορία
σχετικά με έναν (από του πολλούς) αναλφάβητο πρόεδρο των Η.Π.Α.
-δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιον- ο οποίος μην ξέροντας να γράφει το All
Correct έγραφε την συντομογραφία του Ol Korekt, σαν υπογραφή...
Τώρα, για το ποια ιστορία ισχύει, το πιθανότερο είναι να μην μάθουμε ποτέ!

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από patriot » 05 Ιαν 2006 00:41

MatrozoC έγραψε:Όσο γι' αυτό που λες, έπαθα και 'γω το ίδιο με το "κατεΐφι" όπως το λέμε εδώ στην Κύπρο. -Καντεΐφι το λέτε ή...;-. Τέλος πάντων, μέχρι πριν 2-3 χρόνια πίστευα ότι προερχόταν απ' το "Εκμέκ Καντεΐφ". Μετά όμως έμαθα ότι το "Εκμέκ Καντεΐφ" έρχεται απ' το Βυζαντινό "Καταϋφαντό γλυκό"!
1) ΔΕΝ λέω γλυκό. Φαγητό λέω. Δεν θυμάμαι ακριβώς ποιο αλλά έχει σίγουρα σχέση με κιμά ή κεφτέδες....

2) Δεν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο γλυκό (:x)

3) Καταϊφι το λέμε! (Στην Αθήνα, για άλλες περιοχές -διάλεκτο χωριών- δεν ξέρω)

Άβαταρ μέλους
MichalisS
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από MichalisS » 05 Ιαν 2006 00:49

Ε δεν είπα ότι μιλάς για γλυκό...Σου είπα ότι μου έτυχε το ίδιο! :)

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από patriot » 05 Ιαν 2006 00:50

fmayakos έγραψε:
patriot έγραψε:

Την έχω ακούσει κι αυτήν την ιστορία αλλά έχω ακούσει και μια άλλη ιστορία
σχετικά με έναν (από του πολλούς) αναλφάβητο πρόεδρο των Η.Π.Α.
-δυστυχώς δεν θυμάμαι ποιον- ο οποίος μην ξέροντας να γράφει το All
Correct έγραφε την συντομογραφία του Ol Korekt, σαν υπογραφή...
Τώρα, για το ποια ιστορία ισχύει, το πιθανότερο είναι να μην μάθουμε ποτέ!
Η ιστορία του Α' παγκοσμίου πολέμου μου φαίνεται ποιο πιθανή λόγο της ποιο μεγάλης ευκολίας μετάδωσης των μεταφορικών μέσων. Δηλ δεν νομίζω ένα τύπος (ή έστω και 10 ή 100 τύποι) καβάλα σε ένα άλογο (ο καθένας βέβαια στο δικό του!! :lol: :lol: ) να τριγύριζαν από περιοχή σε περιοχή και να μετέδιδαν τι σημαίνει "οκ". Γιατί ποιο μετά (π.χ με τα αεροπλάνα) δεν νομίζω να υπήρχε ένα πρόεδρος τόσο αγράμματος ώστε να μην ήξερε πως γράφετε ένα "all correct"!!! :o :o

ΥΓ άσχετο (αλλά το θυμήθηκα τώρα που λέμε για λέξεις και γράμματα): Δεν μου λες βρε fmayako... Τώρα που σε βρήκα δηλ, για λύσε μου μια απορία. Γιατί κάθε φορά γράφεις μια "μαζεμένη" παραγραφούλα; Δηλ γιατί την "κόβεις" (πατώντας enter για να πας στην επόμενη γραμμή) αντί να αφήσεις την πρόταση να πάει όπου πάει;;

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Αντίθετο του Τυφλός.

Δημοσίευση από patriot » 05 Ιαν 2006 00:52

MatrozoC έγραψε:Ε δεν είπα ότι μιλάς για γλυκό...Σου είπα ότι μου έτυχε το ίδιο! :)
Α, σόρρυ δεν το έπιασα μάλλον γιατί νυστάζω :doh: (κανένα emoticon με ύπνο δεν έχουμε;;; Να βάλουμε κανένα; :think: )

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης