βαση δεδομενων για διαχειρηση χρηστων

Πληροφορίες σχετικές με την ASP, ASP.NET και με τις εφαρμογές που είναι γραμμένες με αυτήν.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
zekia

Δημοσίευση από zekia » 06 Ιαν 2006 11:42

ΦΤΙΑΧΝΩ ΜΙΑ WEB ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΚΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΗΝ ASP.NET ΣΕ #C.

ΣΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΧΡΗΣΤΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΠΧ ADMINISTRATOR, ΑΠΛΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ κλπ

α) Πως καθορίζω τα δικαιώματα των χρηστών;
β) Τι στοιχεία θα πρέπει να αποθκεύονται για κάθε χρήστη στη βάση δεδομένων?

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 06 Ιαν 2006 12:24

hi.

Την ίδια ερώτηση έκανα κι εγώ χτές στο φόρουμ της php. Δεν ξέρω κατα πόσο θα σε βοηθήσουν αυτά που ειπώθηκαν:
http://www.freestuff.gr/forums/viewtopic.php?t=20031

:D

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 07 Ιαν 2006 03:16

Πιθανόν να μπορείς να χρησιμοποιήσεις τις ενσωματωμένες δυνατότητες authorization του MS SQL Server. Αν μπεις από τον Enterprise Manager θα δεις users και groups. Οπότε αν τα ρυθμίσεις από εκεί θα αρκεί να γίνεται η σύνδεση στη βάση με το ζέυγος username/password που θα δίνει ο χρήστης, και ο SQL Server θα αναλαμβάνει τα υπόλοιπα. Αυτό έχει νόημα αν το σύνολο των δεδομένων περιέχονται στη βάση, και δεν υπάρχουν αρχεία, σελίδες κ.λπ εκτός τις βάσης που να θέλουν προστασία.

Για το authentication η ASP.NET παρέχει μια σημαντική διευκόλυνση, τη μέθοδο "Forms Authentication". Είναι εύχρηστη και απαιτεί πολύ λίγο κώδικα. Μπορείς να κοιτάξεις τα παραδείγματα που έχει το SDK.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
zekia

Δημοσίευση από zekia » 07 Ιαν 2006 12:37

Το πρόβλημα είναι οτι το ζήτημα αφορά μια εργασία στη σχολή μου και για λόγους ευκολίας, μιας και η βάση δεν είναι πολύπλοκη, χρησιμοποιώ την Access.

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Δημοσίευση από skeftomilos » 07 Ιαν 2006 21:31

Αν θέλεις να το κάνεις σωστά τότε έχεις πολύ δουλειά μπροστά σου. Χρειάζονται πίνακες Users, Groups, Permissions και GroupsPermissions. Αλλά πιθανόν να αρκεί ένας απλός πίνακας Users με πεδία UserName & Password, με προκαθορισμένα δικαιώματα για κάθε συγκεκριμένο χρήστη. Φυσικά αυτή η λύση είναι ελάχιστα ευέλικτη.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Ιαν 2006 22:11

Η μικρή εμπειρία μου, μου έχει δείξει ότι διστυχώς τα περισσότερα ερωτήματα (που συνήθως μπορούν να γραφούν σε μια σειρά) είναι σαν τα παγόβουνα, αρχικά βλέπεις μόνο την κορυφή τους, και μετά που το αναλύεις τραβάς τα μαλιά σου για το που έμπλεξες.

Δες κάποιες σκέψεις στο http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... 900#184900

Απάντηση

Επιστροφή στο “ASP, ASP.NET”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες