wordpress (η άλλο blog) + phpbb / phpnuke????

Μια περιοχή για το phpBB, την δημοφιλή δωρεάν πλατφόρμα για forums

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 07 Ιαν 2006 14:23

Ψάχνω έναν τρόπο να δίνω στους χρήστες ενός phpnuke ή ενός phpbb site να φτιάχνουν τα δικά τους Blog.
Αυτό που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι ότι έχω κατεβάσει το muwordpress για να πειράξω τον κώδικά του και να διαβάζει τους users από το phpbb.
Υπάρχει κάποιος πιο εύκολος τρόπος; ή κάποιο άλλο blog που να συνεργάζεται με το forum?
Ότι έχω βρει σε module του nuke ή σε mod του phpbb απλά ήταν απαράδεκτο σε σχέση με μια εφαρμογή όπως το wordpres...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 08 Ιαν 2006 00:49

Το σκευτόμον και εγώ αυτό για το phpbb4u.gr, να το κάνω. Δεν βρίκα κάτι αξιόλογο και είπα να το κάνω μόνος. Bρήκα ένα blog script το οποίο μπορείς να δείς εδώ. Θα το χρησιμοποιήσω σαν βάση. Αυτό είναι για μένα αρκετά καλό.
Πές μου όμως κάτι. Θα δίνεις σε όλους τους χρήστες blog ή όποιος το ενεργοποιεί. Εγώ προς το παρών το έχω κάνει με την ενεργοποίηση του λογαριασμού να ζητάνε να γίνετε ενεργοποίηση του blog, μέσα απο το profile. Είναι καλό έτσι, εμένα με βολεύει δηλαδή. Κοίτα εάν το τελειώσω (που θα γίνει σιγά σιγά) να σου το δώσω, και αφού έχεις και καλύτερες γνώσεις απο εμένα στην php το βελτιώνεις κίολας. ;)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 08 Ιαν 2006 14:12

Όπως είπα
Ότι έχω βρει σε module του nuke ή σε mod του phpbb απλά ήταν απαράδεκτο σε σχέση με μια εφαρμογή όπως το wordpres...
.
Σε ευχαριστώ πάντως... ίσως αν το φτιάξεις εσύ να αξίζει...

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Basilakis » 09 Ιαν 2006 16:34

Isws.. isws me thn vohtheia olwn aksizei perissotero! ;)

Άβαταρ μέλους
mrpc
WebDev Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mrpc » 09 Ιαν 2006 16:44

Εγώ ξεκίνησα τη δική μου προσπάθεια από το 0... σε λίγες μέρες θα το βγάλω on-line.

Άβαταρ μέλους
inertia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inertia » 23 Απρ 2007 10:23

Γεια και χαρά σας παιδιά!

Στέλνω εδώ, γιατί έχω και εγώ την ίδια απορία-ζήτημα και σκεφτόμουν πώς να γίνει με κάποιο τρόπο αυτή η σύνδεση μεταξύ των χρηστών από την πλατφόρμα του phpNuke και του Wordpress..

Φαντάζομαι πως μια καλή δια-σύνδεση θα ήταν να υπήρχε και μια σελίδα που να εμφάνιζε τα news και forum posts που έχει ο χρήστης στο phpnuke, μαζί με τα άρθρα του από το δικό του blog.. αλλά σίγουρα πρέπει να γίνει το πρώτο βήμα, που είναι αυτό που αναφέρατε κι εσείς...
Φαντάζομαι πως μπορεί να γίνει με διάφορους τρόπους, αλλά θέλει αρκετή δουλειά! Σκέφτομαι πως κάτι εύκολο θα ήταν, στη new_user function του modules/Your_Account/index.php στο phpNuke, να υπήρχε παράλληλα με τη δημιουργία του νέου user στον table nuke_users και τη δημιουργία νέου χρήστη στο wordpress installation. Αλλά αυτό δεν λύνει το πρόβλημα όσων από τα μέλη είναι ήδη εγεγγραμμένα. Εκεί σκέφτομαι 2 προτάσεις: (α) με επιλογή από το προφίλ του χρήστη, όπου να ενεργοποιεί-δημιουργεί ένα νέο account στο wordpress, είτε, να γίνεται αυτόματα, με το login του μέλους-χρήστη... Εδώ, με ένα if_enabled_wordpress_account == true κατά το login (με default το false) και αν είναι enabled τότε να μην δημιουργεί νέο ξανά account, ίσως να ήταν μια πρόταση.
Βέβαια, ίσως είναι πολύ βαρύ για το site να κάνει αυτόν τον έλεγχο, δεν ξέρω. Ίσως, αν κάνει login και δεν έχει wordpress account, να μπαίνει ένα εισαγωγικό μήνυμα που να τον ρωτά.

Σε όλα τα παραπάνω θέτω επίσης το ζήτημα του encryption στα passwords του κάθε μέλους, που δυσκολεύει ίσως λίγο τη διαδικασία του να έχουμε σύνδεση. Γιατί τότε, δεν θα αρκούσε με κάποιο τρόπο, να "καλεί" το username και το pass από τον nuke_users πίνακα της Βάσης?
Μάλλον χρειάζεται να φτιάξουμε ένα μικτό custom-made new-registration και login script, που να κάνει αυτόματα new account ή login αντίστοιχα σε όλα τα συστήματα που θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε.. (π.χ. θέλω να το κάνω αυτό και με την Gallery2 από gallery.menalto.com )... Κάτι σαν αυτό που έχει πετύχει η Google σε όλες σχεδόν τις υπηρεσίες της (Gmail, Google homepage, Blogger, YouTube κ.λ.π...)

ΟΥΦ! Αγχώθηκα... PLEASE παιδιά, αν έχετε καταφέρει κάτι, στείλτε να το κοιτάξουμε!! Νομίζω πως θα είναι αρκετά χρήσιμο! :-? :)
βάλε στόχο το φεγγάρι...ακόμα και αν "αποτύχεις" θα βρεθείς ανάμεσα στ'αστέρια
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “phpBB”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες