Από που μπήκε ο ιός;

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας τα Windows και τα προγράμματά τους. Νέα & ειδήσεις.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Από που μπήκε ο ιός;

Δημοσίευση από xultimatex » 07 Ιαν 2006 19:39

Αποφάσισα σήμερα να κάνω ένα format (ναι, windows έχω). Έγινε το format και η εγκατάσταση των windows. Πριν το format είχα γράψει ένα cd με κάτι προγραμματάκια ώστε να μην τα ξαναψάχνω μετά.
Μόλις γίνεται το format, βάζω το cd της otenet για εγκατάσταση του modem και το cd που σας είπα πιο πάνω. Στα ξεκάρφωτα μου βγάζει σφάλμα για μια διεργασία lsass.exe και χρονομετρά αντίστροφα μέχρι να κάνει reboot. Αυτό γίνεται πολλές φορές κυρίως όταν είμαι συνδεδεμένος (δεν έχω μπει σε καμια σελίδα όμως).
Βάζω panda antivirus και βρίσκει μέσα 2 ιούς. Παράλληλα, ελέγχω και τα δυο cd που χρησιμοποίησα μετα το format.
Όσο έγραφα αυτό το ποστ έκανα και αναβάθμιση των windows κι έβγαιναν κάποια μηνυματάκια από το MSN messenger (το οποίο δεν είναι εγκατεστημένο) ότι πρέπει να μπω σε μια σελίδα και να κάνω check ή να κατεβάσω ένα Prog. Διαφήμιση σίγουρα, αλλά πως βγαίνει αφού είμαι σίγουρος ότι δεν μπήκα σε καμιά σελίδα;
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Από που μπήκε ο ιός;

Δημοσίευση από dva_dev » 07 Ιαν 2006 20:29

Γενικά η τακτική που ακολουθώ μετά από format στα διάφορα μηχανήματα που κάνω είναι η εξής:
(Αποσυνδέω τα καλώδια δικτύου) Βάζω windows, μετά το τελευταίο service pack, μετά κάποιο antivirus, συνδέω καλώδια δικτύου/modem, τρέχω το update του antivirus, τρέχω το windows update, εγκαθιστώ το mbsa (microsoft baseline security analyzer) για να δω αν προτείνει τίποτα άλλες ρυθμίσεις να κάνω, και μετά βάζω οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα.

Μέχρι στιγμής δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσω κάποιο firewall, οπότε δεν μπορώ να προτείνω κάτι σχετικά.

Αν έχεις windows xp τότε το windows messenger (όχι το msn messenger - αλλά είναι σχεδόν το ίδιο πράγμα) έρχεται προεπιλεγμένο για εγκατάσταση και πρέπει να του πεις με το χέρι να μην το βάλει αν δεν το θέλεις.

Άβαταρ μέλους
Pavel
Honorary Member

Από που μπήκε ο ιός;

Δημοσίευση από Pavel » 07 Ιαν 2006 23:48

Oi sugkekrimenoi ioi pou sou vgazoun to para8uraki me to xronometro antistrofa, den xreiazetai na mpeis se kanena site gia na tous koliseis. Giati apo mona tous, skanaroun kapoia IP's kai an eisai evalwtos, mpainoun.

Opote arkei mono na eisai sto internet :)
Εσύ είσαι τρελός.

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Από που μπήκε ο ιός;

Δημοσίευση από xultimatex » 08 Ιαν 2006 00:27

Πιστεύω ότι πέρασε το πρόβλημα. Έχω βάλει όλο το πακέτο F-Secure (που δίνει η οτενετ και είμαι οκ!). Τώρα e-mule και let the download begin!

Πολύ πουστιά πάντος αυτοί οι ιοί! Αναρωτιέμαι ποιοι άρρωστοι τους κάνουν! Μπορεί να είναι τραβηγμένο, αλλά πισεύω ότι και οι ίδιες οι εταιρίεες που φτιάχνουν antivirus φτιάχνουν και τους ιούς. Για πελατεία. Δε μπορώ να σκεφτώ κανέναν άλλο λόγο να κάνει κάποιος έναν τέτοι ιό.
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
dva_dev
Script Master
Επικοινωνία:

Από που μπήκε ο ιός;

Δημοσίευση από dva_dev » 08 Ιαν 2006 02:52

Δε μπορώ να σκεφτώ κανέναν άλλο λόγο
Ισως αυτά τα links σου δείξουν κάποιους από τους λόγους.

http://www.pcworld.com/news/article.asp?aid=34405
http://www.thenetworkadministrator.com/ ... sMaker.htm
http://digg.com/apple/Write_a_virus_for ... _earn_$500

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Από που μπήκε ο ιός;

Δημοσίευση από xultimatex » 08 Ιαν 2006 03:11

Δε ξέρω τί λέει το άρθρο από το pCworld αλλά εγώ συμφωνώ με κάτι που διαψεύδεται
The popular perception of virus writer as a dysfunctional, pasty-faced teenager with no girlfriend and no life, who taps out malicious code to a backbeat of trance music

Και μπορεί στη ζωή να μην είναι έτσι αλλά στο μυαλό είναι σίγουρα ανέραστοι. Προσωπικά, με τον λίγο προγραμματισμό που ξέρω, θα προτιμούσα να κάνω ένα freeware που θα χρησιμοποιούνταν ευρέως κι εγώ θα είχα την προσωπική ικανοποίηση παρα να κάνω έναν ιό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Windows Software Guide”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες