ΥΕΑ-ΥΕΑ σε λίγες μέρες ΔΕΑ.......

Ας χαλαρώσουμε και λίγο... Aς κουτσομπολέψουμε μια σταλιά, ας πούμε και κανένα ανέκδοτο!

Συντονιστές: theiapythia, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 11 Αύγ 2007 15:21

kai episis connor min krineis me tous 2 mines extra thiteia... oi dokimoi echoun perisotera dikaiomata -den antilego oti echoun kai perisoteres ipochreoseis- eidika oso afora tis adies -kai perisotero siggekrimena tis anarotikes- kai telos einai epilogi sou thes pas den thes min to sfazeis tsampa to koukoutsi....
*Στην Ελλάδα δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι...χάνεις πολύτιμο χρόνο!
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)
*The purpose of argument should not be victory, but progress.

andrious
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από andrious » 24 Αύγ 2007 15:13

katarxin na valw ta pragmata sti thesi tous.. gia osous then exoun ithea k lene m***kies... kapios eipe oti oi DEA stin paramethorio pernoun 400 k kati euro(mal**ia no 1), allos oti ekane A kai B se 10 meres (Grand mal**ia no 2!!!!!... eleos re file ti zori travas) telos panton.
THE TRUTH::: imouna DEA kai perasa g****a!!! 2-3 ipiresies ton mina, eperna kapou sta 730 euro, etroga shedon tzaba sti lesxi, eiha teleies sxesis me fantarous k aksiomatikous.
Ara::: An then eise axristos tempelis kai then theleis na katharizeis toualetes kai na malakizese sti skopia......soy to protinw anapifilakta!!!!!!!!!!!!!
ase pou kapioa pragmata meta sti zoi tha sou fenontai poli pio eukola!!!!
p.s. no pain no gain....
p.s osoi lene m***kies gia tous DEA den itan DEA.. kai tha ithelan na itan...

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Αύγ 2007 18:05

Αφού σε καλέσουν τι πρέπει να κάνεις για να γίνεις ΔΕΑ; Εγώ έχω αναβολή λόγω μεταπτυχιακών για άλλα 2.5 χρόνια αλλά ρωτάω για να ξέρω. Επίσης δικαιούμαι 9μηνο επειδή θεωρούμαι προστάτης οικογενείας. Γίνεται να πω "ξέρετε δεν θέλω 9μηνο, βάλτε με ΔΕΑ 17μηνο (λέμε τώρα, δε ρωτάω μόνο για μένα);
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 24 Αύγ 2007 18:47

cdhyper έγραψε:Αφού σε καλέσουν τι πρέπει να κάνεις για να γίνεις ΔΕΑ; Εγώ έχω αναβολή λόγω μεταπτυχιακών για άλλα 2.5 χρόνια αλλά ρωτάω για να ξέρω. Επίσης δικαιούμαι 9μηνο επειδή θεωρούμαι προστάτης οικογενείας. Γίνεται να πω "ξέρετε δεν θέλω 9μηνο, βάλτε με ΔΕΑ 17μηνο (λέμε τώρα, δε ρωτάω μόνο για μένα);
Τα ίδια αναρωτιόμουν κι εγώ σήμερα.. κοίτα να δεις. Τα μεγάλα πνεύματα συναντόνται

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 24 Αύγ 2007 18:50

Γι αυτό είπα ότι δε ρωτάω μόνο για μένα :)
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 24 Αύγ 2007 21:07

andrious έγραψε:katarxin na valw ta pragmata sti thesi tous.. gia osous then exoun ithea k lene m***kies... kapios eipe oti oi DEA stin paramethorio pernoun 400 k kati euro(mal**ia no 1), allos oti ekane A kai B se 10 meres (Grand mal**ia no 2!!!!!... eleos re file ti zori travas) telos panton.
THE TRUTH::: imouna DEA kai perasa g****a!!! 2-3 ipiresies ton mina, eperna kapou sta 730 euro, etroga shedon tzaba sti lesxi, eiha teleies sxesis me fantarous k aksiomatikous.
Ara::: An then eise axristos tempelis kai then theleis na katharizeis toualetes kai na malakizese sti skopia......soy to protinw anapifilakta!!!!!!!!!!!!!
ase pou kapioa pragmata meta sti zoi tha sou fenontai poli pio eukola!!!!
p.s. no pain no gain....
p.s osoi lene m***kies gia tous DEA den itan DEA.. kai tha ithelan na itan...
*den ekana A kai B se 10 meres, ekatsa stin ili sinolo 10 meres -theleis na tis kaneis 15 kantes 15- i lisi vriskete ston 20-1 -nomizo einai metaksi 4is kai 5is selidas (echoun perasei kai kati chronia apo tote mporei na einai +-1)...

*episis ta lefta pezoun apo periochi se periochi kai analoga me tin chronologia pou ipiretise kapios alla kai tis ipiresies opos kai to eidos ton ipiresion.

*schedon tsampa den etroges stin leschi apla etroges se logikes times -pou eidika otan einai ena atimo den mporei na "pesei" se auto to kostos-

*telos den echei schesi an eise tempelis i achristos gia gineis dea choris idea, i px na kaneis tin "banana" (dea eisoun ara ksereis ti esti sosta?) gia na antampelksetheis merikes diskolies tis zois kai episis min mou peis oti den katharises toualetes....

deninho kai sinepithete ginete esto kai tipika -giati stin praksi sorry alla den echo paradeigma-
*"The power of accurate observation is frequently called cynicism by those who don't have it." -George Bernard Shaw (1856-1950)

Hik

Δημοσίευση από Hik » 27 Αύγ 2007 23:03

cdhyper έγραψε:Επίσης δικαιούμαι 9μηνο επειδή θεωρούμαι προστάτης οικογενείας. Γίνεται να πω "ξέρετε δεν θέλω 9μηνο, βάλτε με ΔΕΑ 17μηνο (λέμε τώρα, δε ρωτάω μόνο για μένα);
Εφόσον δεν καταθέσεις τα χαρτιά σου στο στρατολογικό γραφείο που ανήκεις, πρακτικά είσαι 12μηνο.

Επίσης πρέπει να είσαι ψυχολογικά διαταραγμένος για να γίνεις ΔΕΑ και να μη κάνεις 9μηνο (no pun intended :D).

Μόλις μερικές εβδομάδες έχω που απολύθηκα... προσωπική μου γνώμη, από αυτά που είδα μέσα είναι ότι δεν αξίζει καθόλου να πας για ΔΕΑ. Ο μόνος λόγος που αξίζει είναι αν είσαι βυσματωμένος καλά και καταλήξεις σε κανά Σώμα Έρευνας και Πληροφορικής ή κανά Στρατολογικό κ.τ.λ. Ναι μεν έχεις τα "προνόμια" των μονίμων, αλλά τυπικά αυτό δε λέει και πολλά. Πρακτικά, τουλάχιστον στο πεζικό που τους έζησα εγώ και σε μη βυσματική περιοχή (Λήμνος) τους λυπήθηκα πραγματικά. Τρελό χώσιμο από Δκτες Μονάδων, ευθύνες μεγάλες, 1,5-2 μήνες συνεχόμενη παραμονή σε φυλάκια με επιθεωρήσεις και μ******ς (με την ευθύνη 8 - 12 αμόρφωτων-ηλίθιων φαντάρων *). Εκεί που οι φαντάροι (ειδικά οι γραφείς) πέρνανε τιμητικές με το κιλό, οι ΔΕΑ πέρνανε το τρίτο το καλύτερο. Άσε που τυπικά έχεις βαθμό ισάξιο με Ανθυπασπιστή, πρακτικά σε διατάζει ο κατώτερος μόνιμος λοχίας.

Σαν απλός φαντάρος, λόγω ηλικίας και γνώσεων (ειδικά λόγω γνώσεων υπολογιστών) σίγουρα θα γίνεις γραφέας. Στα γραφεία συνήθως έχεις αρκετή δουλεια (γιατί στα φορτώνουνε όλα εσένα οι υπόλοιποι) αλλά αποκτάς άλλη σχέση με τους αξιωματικούς, συν ότι περνάει απίστευτα γρήγορα η θητεία. Εγώ σαν γραφέας 1ου γραφείου, πέρα από την εξωφρενική δουλειά-γραφειοκρατεία, απόκτησα αρκετά προνόμια (τιμητικές 50 ημέρες, δεν υπήρχε περίπτωση να φάω καμπάνα κ.τ.λ.).

Επίσης, αρκετά σημαντικό το οποίο πολλοί δεν γνωρίζουν, το καλύτερο είναι να κάνεις τα χαρτιά σου για εννιάμηνο 2 μήνες πριν την πιθανή ημερομηνία απολύσεως σου. Οι οπλίτες μειωμένου θητείας παραμένουν στη παραμεθώριο μέχρι την απόλυση τους. Καταθέτωντας τα χαρτιά τότε πέρνεις κανονικά μετάθεση, μετά από τη συμπλήρωση 5 μηνών στη παραμεθώριο, επιτόπου κάνεις τα χαρτιά σου στο στρατολογικό γραφείο (όχι στη μονάδα) και απολύεσαι από την Αθήνα ή όπου αλλού έχεις πάρει μετάθεση.

* Στη παραμεθώριο, θα καταλάβεις τι επίπεδο αμορφωσιάς επικρατεί.

Άβαταρ μέλους
KGP
Honorary Member

Δημοσίευση από KGP » 06 Σεπ 2007 04:35

Hik έγραψε:
Στη παραμεθώριο, θα καταλάβεις τι επίπεδο αμορφωσιάς επικρατεί.
den chriazete na pas paramethorio gia na to katalaveis trigiro sou einai .... kai distichos polla apo auta einai atoma pou echoun "vgalei" kai panepistimia -esoterikou eksoterikou kai vale-

Απάντηση

Επιστροφή στο “Χαλαρά κι Ανάλαφρα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες