Φόρμα και validation

Σε αυτή την περιοχή μπορείτε να βρείτε ή να αναζητήσετε πληροφορίες σχετικές με την PHP

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators, PHP Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Φόρμα και validation

Δημοσίευση από ForzaInter » 11 Ιαν 2006 01:29

Έχω κάνει μία φόρμα και έχω βάλει κάποιους ελέγχους javascript. Έχω γράψει αυτό:

Κώδικας: Επιλογή όλων

<form name="form" method="post" action="members.php" onSubmit="return validate&#40;&#41;">
Η validate είναι η συνάρτηση των ελέγχων. Όταν κάνω submit, δεν γίνεται τπτ. Εάν βγάλω το onSubmit="return validate()" και πατήσω submit, συνεχίζει κανονικά και εμφανίζει τα στοιχεία της φόρμας.

Επίσης, στο members.php έχω βάλει:

@ $fp=fopen&#40;"$DOCUMENT_ROOT/../members.txt", "a"&#41;;

if &#40;!$fp&#41;
	&#123;

echo"<p><strong>Δεν μπορείτε να γραφτείτε αυτή τη στιγμή. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.</strong></p>";
		exit;
	&#125;
Το αρχείο members.txt δημιουργείται με το submit, αλλά είναι άδειο :roll:
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Φόρμα και validation

Δημοσίευση από Basilakis » 11 Ιαν 2006 11:27

Vasika ftiaxneis ena members system me arxeia txt etsi den einai? Des ena sxetiko tutorial sta dika mas script edw sto freestuff.gr gia na katalaveis ti ginete me afta ta member system. Twra sxetika me to provlima sou, doikmase na ftiakseis apo prin to members.txt kai vale cmod 755. Meta dokimase ksana.

Omws twra pou eida to php arxeio... Den vazeis pouthena na ginei h apothikefsh. To members.php anoigei me thn fopen ena arxeio.. Den kanei sumbit mesa se afto kati...

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Φόρμα και validation

Δημοσίευση από ForzaInter » 11 Ιαν 2006 17:08

Basilakisweb έγραψε:Vasika ftiaxneis ena members system me arxeia txt etsi den einai?...vale cmod 755. Meta dokimase ksana.
Ναι αυτό θέλω να κάνω. Τί είναι το cmod 755? :roll:
Omws twra pou eida to php arxeio... Den vazeis pouthena na ginei h apothikefsh. To members.php anoigei me thn fopen ena arxeio.. Den kanei sumbit mesa se afto kati...
Το a δεν είναι που κάνει την εγγραφή μέσα στο αρχείο?

[/quote]
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Φόρμα και validation

Δημοσίευση από Basilakis » 12 Ιαν 2006 15:15

Einai h fwrite...

GIa na kaneis cmopd tha to kaneis mesa apo to ftp client pou xrhsimopoieie. Deksh click sto arxeio kai cmod. Ekei anoigei mia kartela Vale sto prwto olla epilegmena, kai sta ypoloipa ta dyo ta 2 prwta epilegmena mono!

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Φόρμα και validation

Δημοσίευση από ForzaInter » 15 Ιαν 2006 00:32

Το βιβλίο php που έχω αναφέρει ότι η fopen με το "a" γράφει μέσα στο αρχείο txt που ορίζεις... :roll: Το "a" τότε τί ακριβώς κάνει?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Basilakis
PHP Moderator
Επικοινωνία:

Φόρμα και validation

Δημοσίευση από Basilakis » 15 Ιαν 2006 11:51

Grafei mesa sto arxeio pou orizeis.. Alla me thn fopen den mporeis na grapseis alla na anoikseis ena arxeio. Me to fwrite se syndiasmo me to a tha grapseis mesa se afto!

panosru
WebDev Moderator

Φόρμα και validation

Δημοσίευση από panosru » 15 Ιαν 2006 13:55

to "a" bgainei apo to apend paei na pei pos prostheteis plhrofories sto idi yparxon arxeio.

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Φόρμα και validation

Δημοσίευση από ForzaInter » 18 Ιαν 2006 20:26

Δηλαδή, η σύνταξη θα είναι:

@$fp=fwrite&#40;"$DOCUMENT_ROOT/../members.txt", $outputstring&#41;; 

$outputstring=tadetadetade

if &#40;!$fp&#41; 
   &#123; 

echo"<p><strong>Δεν μπορείτε να γραφτείτε αυτή τη στιγμή. Παρακαλώ δοκιμάστε αργότερα.</strong></p>"; 
      exit; 
   &#125;
:question:

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “PHP Προγραμματισμός”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες