gemma.gr

Θέλετε την γνώμη των άλλων για την σελίδα σας; Τότε βρίσκεστε στο σωστό μέρος.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

gemma.gr

Δημοσίευση από sem27gr » 06 Μαρ 2006 22:52

Ερώτηση: πως κάνουμε το εφεδάκι με την πεταλούδα να προεξέχει της εικόνας στην κύρια μπάρα; Γιατί η συγκεκριμένη πεταλούδα πχ προεξέχει και εκτός του άσπρου φόντου που βρίσκεται πάνω από την μπάρα!

Εν το μεταξύ θέλω να το σχεδιάσω με tables και όχι με layers, ώστε να παίζει καλά σε όλα τα pc
Ή κάνω λάθος και πάλι με layers θα παίζει παντού;

elgreco έχεις pm

Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

gemma.gr

Δημοσίευση από sem27gr » 07 Μαρ 2006 01:23

Φτιάχνω ένα καινούργιο design για την σελίδα με μια παρόμοια δομή με την παραπάνω....

http://www.gemma.gr/testing/arxiki.html

Το βελτιώνω όπως μπορώ, πως το βλέπετε;
Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το μενού...λέω να φτιάξω ένα css το οποίο να λειτουργεί όπως εκείνο που είχα φτιάξει με java.... είναι δύσκολο;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

gemma.gr

Δημοσίευση από Figaro » 07 Μαρ 2006 13:35

Stin antigrafh eisai manoula.
Evge !

orfeo

gemma.gr

Δημοσίευση από orfeo » 07 Μαρ 2006 18:54

Παιδιά αυτό που έγινε σε αυτό το thread είναι απίστευτο.

Είμαι υπέρ στο να βοηθάμε αυτούς που ζητούν βοήθεια αλλά όχι έτσι.

Ηρθε κάποιος και ζήτησε την γνώμη σας για την σελίδα που έφτιαξε και τελικά καταλήξατε να την κάνετε όλοι μαζί. Τον πήρατε από το χέρι και τον φτάσατε στο σημείο να κάνει κάτι που είναι Β- για ερασιτεχνική δουλειά και οπωσδήποτε F για επαγγελματική δουλειά.

Είμαι πρόθυμος να βοηθήσω αλλά μέχρι ένα σημείο. Όταν κάνει κάποιος κάτι με σκοπό το κέρδος (εκτός και αν η gemma είναι μη κερδοσκοπική) πρέπει να είναι έτοιμος και να πληρώσει. Αν έκανε κάτι για το χαβαλέ του ή για το χόμπυ του θα ήταν αλλιώς.

Μπράβο στον sem που έκανε αυτό που έκανε τόσο γρήγορα φαίνεται ότι είναι έξυπνος άνθρωπος. Όχι όμως τόσο έξυπνος ώστε να πει στον πατέρα του : "Αποκλείεται. Να το κάνει ένας επαγγελματίας." Γιατί φίλε μου sem κάνεις το μεγάλο λάθος να υποτιμάς τον χρήστη και τον πελάτη σου, αυτόν τον άξεστο αγρότη. Ένας επισκέπτης αδιαφορεί παντελώς για το τι έπαθες εσύ με την forthnet ή για το ότι το έκανες σε 2 μέρες. Το βλέπει. Δεν του αρεσει; Πάει αλλού και ίσως σε κράζει. Του αρέσει; Μένει και ίσως γίνει πελάτης.

Μια φορά με πήρε ένας πελάτης και μου ζήτησε να του δείξω από το τηλέφωνο πως να κατεβάσει μία σελίδα, να την αλλάξει στο frontpage και μετά να την ξανανεβάσει στον server. Φυσικά για να γλιτώσει λεφτά. Του απάντησα ότι μπορούμε να κανονίσουμε να βρεθούμε και να του δείξω και ότι το κόστος είναι 90 euro / ώρα + ΦΠΑ. Δεν με ξαναπήρε ποτέ, δεν μου έλειψε καθόλου.

Ξαναλέω ότι δεν προτείνω να μην βοηθάτε. Αλλά αυτούς που χρειάζονται την βοήθεια σας και όχι οποιονδήποτε κοιτάει να γλιτώσει λίγα euro. Ξέρω ότι μερικοί θα το βρούν εγωιστικό αλλά είναι άποψη μου.

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

gemma.gr

Δημοσίευση από cherouvim » 07 Μαρ 2006 19:05

Exeis dikio orfeo se ola afta pou les alla dystihos etsi haneis tin asteia (i komikotragiki tha elege kaneis) plevra tis katastasis. Ehoume idi piasei to astronomiko poso ton 17 selidon (220+ posts?) gia to thema kai sto diakosiosto dekato trito post (i kati tetio), kai meta apo thrasitati kai ofthalmofani antigrafi tou eksaisiou PSD, to palikari hrisimopoiei ta rimata "ftiahno" kai "to veltiono" gia afto pou kanei.

Den exei plaka?

Άβαταρ μέλους
ZeusT

gemma.gr

Δημοσίευση από ZeusT » 07 Μαρ 2006 19:12

kala les re orfeo.
alla den thelei na kanei kai papades o anthropas.
giati na se plirwsei esena, eksypnos eisai?
sigoura eisai, de lew. alla aftos tha ta parei ta lefta. heh.
heheheh. esy tha zitas 107,1 euro / wra (me FPA) kai tha perneis ton poulo.
kai pistepse me, kapote tha sou leipsei. heh.
Ένα δύο τρία. Τεστ. Ένα δύο. Ένα Έναααα Έεεενα.Τεστ.
λέειτεστ http://zeust.50webs.com/

Άβαταρ μέλους
ZeusT

gemma.gr

Δημοσίευση από ZeusT » 07 Μαρ 2006 19:14

re sem poly prasinada. poulas kai xorto?

orfeo

gemma.gr

Δημοσίευση από orfeo » 07 Μαρ 2006 19:21

Όχι δεν είμαι έξυπνος, είμαι επαγγελματίας.

Όπως ο γιατρός, ο μηχανικός αυτοκινήτων, ο κουρέας, ο ελαιοχρωματιστής. Το καταλαβαίνω να θες να βάψεις το σπίτι σου μόνος σου και να λες στους φίλους σου "Έλα μωρέ, έκανα ότι μπορούσα. Δεν είμαι ελαιοχρωματιστής."

Αν όμως έχεις μαγαζί και το βάψεις μόνος σου μην περιμένεις από τους πελάτες σου να δείξουν κατανόηση. Και φυσικά μην περιμένεις από τον ελαιοχρωματιστή γείτονα σου να έρθει να σου φτιάξει τα χρώματα και να σου βάψει τα δύσκολα σημεία.

Όσο για τα 107, δεν κάνω μαθήματα σαν δουλειά και επέτρεψε μου να αμφιβάλλω για το αν θα μου στοιχίσει τόσο πολύ που τον έχασα από πελάτη.

Άβαταρ μέλους
ZeusT

gemma.gr

Δημοσίευση από ZeusT » 07 Μαρ 2006 19:28

oxi file epaggelmatia. kaneis lathos.
tha pas se ena forum, to free-oil-painter.gr kai tha rwtiseis enan epaggelmatia gia to pws tha to ekane aftos kai meta tha tou etrwges to pswmi.
afto tha ekanes.
heheheheheheheheheehh

Άβαταρ μέλους
cherouvim
Script Master
Επικοινωνία:

gemma.gr

Δημοσίευση από cherouvim » 07 Μαρ 2006 20:24

Neo aima sto thread! :) Gioupiii!

Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

gemma.gr

Δημοσίευση από sem27gr » 07 Μαρ 2006 21:58

Άντε πάλι το γνωστό θέμα αν αξίζει να κάνω αυτή την δουλειά ή όχι.

Orfeo, καταρχήν δεν έχουμε πελάτες αγρότες και μάλιστα άξεστους, άκου χαρακτηρισμός, ο οποίος οφείλεται προφανώς στο ότι είπα ότι δεν ενδιαφέρει τόσο τους πελάτες μου να έχουν τελευταίο design και σύγχρονα συστήματα web design ή οτιδήποτε άλλο. [προκειμένου να ανεβάσει το κόστος εννοώ έβαζε πράγματα που όχι καλό έκαναν,αλλά αντιθέτως έκαναν κακό]
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να φτιάξω μια σελίδα Α κατηγορίας επαγγελματική τη στιγμή που ο χώρος μου δεν είναι άμεσα συνδεδεμένος μέσω net (αν και το Α επαγγελματική είναι κάτι υποκειμενικό νομίζω). Παλεύω όσο μπορώ, έστω και αντιγράφοντας το design του φίλου παραπάνω, ο οποίος έκανε μια πρόταση για την σελίδα. Δεν μπήκα στο www.kati_san_tin_gemma.gr και πήρα την σελίδα τους και έβαλα το περιεχόμενο τους, για αυτό χρησιμοποιώ την λέξη "φτιάχνω". Το ξεκίνησα από την αρχή, αλλά με τη βασική δομή του psd που είδαμε πιο πάνω.

Το site κάνει μια παρουσίαση της εταιρίας, αλλά κυρίως χρησιμεύει στην διαφήμιση και διάδοση του φωτογραφικού υλικού της εταιρίας. Πχ ο τάδε στον πύργο να μπορεί να δει ανα πάσα στιγμή τα προϊόντα και να παραγγείλει. Με αυτό το σκεπτικό ξεκίνησε η σελίδα (για αυτό και είχε και σκατά design στην αρχή όσοι την θυμόσαστε)(γίνεται πιο χάλια από ότι είναι τώρα; μπορεί μερικοί να αναρωτηθούν....και όμως γίνεται! :D ). Καθώς προχώρησε ο καιρός είπα να το βελτιώσω όσο μπορώ για να μην θεωρείται γυφτιά και να τρέχει καλά στην πλειοψηφία των υπολογιστών.

Όταν η έξυπνη forthnet είχε φτιάξει την σελίδα, την έφτιαξε με την δικιά σου λογική (να φτιάξει ένα καλό site), προγραμματιστικά εννοώ. Αλλά σαν χρηστικό αποτέλεσμα ήταν εντελώς άθλιο.
Αφού λοιπόν εμπιστευτήκαμε κάμποσα λεφτά σε "επαγγελματίες" και μάλιστα με πολύ σοβαρό όνομα, και δεν έκαναν δουλειά, έκανα την προσπάθεια μου. Η οποία μάλιστα ήδη έχει αποδόσει καρπούς.

Με αυτή την ιστορία λοιπόν, όχι δεν εμπιστεύομαι εύκολα κάποιον να μου φτιάξει το site. Έχουν δει site και site τα ματάκια μου τα οποία είναι φτιαγμένα από εταιρίες που είναι απίστευτες προχειροδουλειές. Και εν τέλει με αυτόν τον τρόπο κόβω και ράβω ότι εγώ θέλω. Μπορώ ανα πάσα στιγμή να προσθέσω και να αφαιρέσω πράγματα. Πολύ μεγάλο πλεονέκτημα, δεν θεωρείς;

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

gemma.gr

Δημοσίευση από Figaro » 07 Μαρ 2006 22:19

Den eimai sigouros an einai gia gelia i gia klamata afti i istoria.

Eftixos pou den einai san ti dikia sas etairia, oles oi etairies pou exoun site kai mporw na vrw efkola tis plirofories pou thelw otan tis thelw.

Na doume pote tha katalaboun merikoi oti exoun etairia kai oxi mpakaliko 30 xronia prin kai na kitaksoun na ekmetaleftoun oles tis efkeries pou tous parexei to internet.

1 kilo ntomates pls....

Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

gemma.gr

Δημοσίευση από sem27gr » 07 Μαρ 2006 22:24

Προφανώς δεν φταίνε οι εταιρίες που φτιάχνουν τέτοια site, αλλά αυτοί που τις κατασκευάζουν, που δεν δείχνουν τι μπορεί να προσφέρουν κλπ κλπ

Μην τα ξαναλέμε, είπαμε προσπαθήσαμε να κάνουμε κάτι με τον "επαγγελματικό" τρόπο, αλλά δεν βγήκε πουθενά...και που ξέρω εγώ τι θα μου πουν οι επόμενοι που θα τους ζητήσω να μου φτιάξουν ένα site...

Το site δεν φτιάχνεται με την λογική του μπαμπά μπαμπά θέλω χαρτζηλίκι... αλλά εξ ανάγκης

Άβαταρ μέλους
Figaro
Honorary Member

gemma.gr

Δημοσίευση από Figaro » 07 Μαρ 2006 22:28

Mporeis na eksigiseis oso pio analitika mporeis ti provlimata eixe to site pou peires apo forthnet kai panw katw posa lefta edwses ?

Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

gemma.gr

Δημοσίευση από sem27gr » 07 Μαρ 2006 22:39

Ήταν ένα site στο οποίο δώσαμε 600.000 δρχ περίπου.

Είχε πάνω μια βασική μπάρα με μία φωτογραφία και από κάτω με απλά γραμματάκια έλεγε το μενού. Στο προφίλ αναγκαστηκά σου έδιναν μία σελίδα με 1 κείμενο αριστερά και 1 φωτό δεξιά τις οποίες τις όριζες εσύ.
Στα εμπορεύματα μετά το ίδιο, 1 φωτό για κάθε προϊόν και 1 κείμενο.

Αναγκαστηκά πέρναγες τις εικόνες μέσω μια σελίδας που σου έδιναν προκειμένου να περάσεις 1-1 όλα τα προϊόντα σου. (κάτι το εντελώς ασύμφορο καθότι κάθε 6 μήνες έπρεπε να περνάγαμε 350 φωτογραφίες x 2 (γιατί έβαζες μία thubnail και μία σε μεγένθυση) και ξεχωριστά για το κάθε εμπόρευμα πάλι 1 κειμενάκι.

Διαδικασία η οποία ήθελε πολύ χρόνο (χρήμα). Πράγμα που έπρεπε να γίνεται κάθε 6 μήνες. Λειτούργησε έτσι για 2 περίπου χρόνια χωρίς να αποδίδει πραγματικά κανέναν πελάτη, αφού πχ έμπαινες στους βολβούς και έλεγε:

Ζουμπούλι
Ζουμπούλι
Ζουμπούλι
Ζουμπούλι
Ζουμπούλι
Νάρκισσος
Νάρκισσος
Νάρκισσος
Νάρκισσος
Νάρκισσος
κλπ κλπ
και έπρεπε να κάνει κλικ στο καθένα, να περιμένεις να φορτώσει η εικόνα για να καταλάβεις τι είναι.

Αν αυτός είναι εύκολος τρόπος να βρίσκεις κάτι, τότε τι να πω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θέλω την γνώμη σας για την Σελίδα μου...”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης