MacWorld San Francisco 2006

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 15 Ιαν 2006 14:53

γράφει ο Αργύρης Παρασκευάς
Στο Σαν Φρανσίσκο έλαβε χώρα ίσως πιο σημαντική MWSF της τελευταίας δεκαετίας. Κι αυτό οφείλεται στην σοκαριστική δήλωση του Steve Jobs (CEO της Apple και της Pixar) τον περασμένο Ιούνιο ότι οι Mac θα το "γυρίσουν". Και προλαβαίνοντας τα πονηρά μυαλά όλων σας εννοώ την μετάβαση από την πλατφόρμα PowerPC της Motorola (επεξεργαστές που φτιάχνονταν αποκλειστικά για mac) σε επεξεργαστή αρχιτεκτονικής x86 και μάλιστα από την Intel.
Κάνοντας μια μικρή παρένθεση για να εξηγήσω σε όσους δεν έχουν κάποια εξοικείωση με τους Mac, αυτή η ανακοίνωση ήρθε να ταράξει τα νερά καθώς όλα τα χρόνια (σχεδόν 30) της Apple χαρακτηρίζονταν από έναν ανταγωνισμό με την αρχιτεκτονική των PC ο οποίος όμως δεν ήταν ευθύς. Τι εννοώ μ' αυτό; Ότι από την μία είχαμε τα PC στα οποία βάζεις ότι υλικό θες, απ' όποια εταιρεία θες, είναι συγκριτικά φθηνότεροι και μετά επιλέγεις λειτουργικό σύστημα, το οποίο συνήθως είναι Windows ή Linux σπανιότερα, και έχεις να μπλέκεις με drivers και τα λοιπά συνήθη προβλήματα που γεννά η χρήση του πρώτου, ειδικά, λειτουργικού. Από την άλλη είχαμε τα Mac, designάτα πάντα μηχανήματα, με δικούς τους επεξεργαστές, χωρίς να μπορείς να ελέγξεις το υλικό τους (τουλάχιστον όχι σε μεγάλο βαθμό) και έρχονταν πακέτο με ένα πολύ καλό λειτουργικό που μόνο αυτό θα μπορούσε να εγκατασταθεί εκεί και πουθενά αλλού. Όπως καταλαβαίνετε ο ανταγωνισμός λοιπόν ήταν κάπως "περίεργος" με την έννοια ότι είχαμε να συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει ελαφρώς... (περισσότερα γι' αυτό το θέμα θα διαβάσετε στη συνέχεια του άρθρου)

Το MWSF '06 ξεκίνησε όπως και κάθε χρόνο με την παρουσιάση από τον Steve Jobs. Αρχικά μίλησε για κάποια άλλα θέματα συνοπτικά πριν περάσει στο κυρίως μενού.
Θα σας τα μεταφέρω πολύ σύντομα:
  • Οικονομικά μεγέθη και κύκλος συναλλαγών Έγινε λόγος σε κέρδη καθώς και κάποια νούμερα που δεν έχουν αποκαλυφθεί ποτέ.
  • Στατιστικά iTunes Music Store και iPod Το τελευταίο μάλιστα με μία τρομερή άνοδο. 42 εκατομμύρια iPods από την κυκλοφορία του πρώτου ασπρόμαυρου iPod. To 2005, μόνο, πουλήθηκαν 32 εκατομμύρια. Το λιγότερο εντυπωσιακό.
  • Remote για iPod με FM Receiver Τίποτα ιδιαίτερο αν και για κάποιους είναι σημαντική προσθήκη.
"Αλλά σήμερα ξεκινάει το MacWorld, και από εδώ και πέρα θα μιλήσουμε για τα Macs" είπε χαρακτηριστικά ο Steve Jobs...

Ξεκίνησε με την παρουσίαση του MacOS 10.4.4 το οποίο (εκτός φυσικά από την υποστήριξη της αρχιτεκτονικής x86, που άφησε να περάσει ως αυτονόητο, και καλα έκανε!) προσθεσε 4 widgetάκια... Τίποτα ιδιαίτερο ακόμα.
Συνέχισε με το iLife '06 την σουίτα προγραμμάτων που έρχεται μαζί με κάθε Mac που αγοράζει κανείς. Σας παραθέτω τις προσθήκες που έγιναν.
iPhoto 6

The easiest way to import, organize, edit and share your digital photos.

New Features

* Enjoy blazing performance and support for up to 250,000 photos.
* Use photocasting to share albums with others through .Mac.
* Edit and compare images in full-screen mode.
* Create pro-quality greeting cards, calendars and books with your favorite photos.
* Enhance your photos or give them a unique look with one click.
* Easily build photo blogs and photo pages to share your photos with iWeb.

iMovie HD 6

Turn your home video into home cinema and share it with others.

New Features

* Create amazing movies quickly using Apple-designed iMovie themes.
* Stunning new real-time effects with no waiting.
* Cinematic titling with instant results.
* Use new audio enhancement tools such as noise reduction and graphic equalizer.
* Switch and share clips among multiple open movie projects.
* Easily share movies and video podcasts with iWeb.

iDVD 6

Author and burn movies, photos and music to standard and widescreen DVDs.

New Features

* Use Magic iDVD to create a complete DVD that’s ready to burn.
* Author DVDs that fill your widescreen TV.
* Choose from 10 new Apple-designed themes.
* Add your videos and photos with one click using autofill drop zones.
* Reorganize even the largest projects with enhanced map view editing.
* Works with an array of third-party DVD burners.

GarageBand 3

The best way to record music on a Mac is now the best way to record podcasts, too.

New Features

* Easily create podcasts in the new Podcast Recording Studio.
* Add radio-style sound effects and jingles to your recordings and podcasts.
* Sound like a professional radio host with the built-in expertise of an audio engineer.
* Create a talk show podcast and interview one or more remote guests simultaneously via iChat.
* Create a music score for your iMovie even if you’re not a musician.

iWeb

Easily create beautiful websites and blogs and get them online — fast.

Key Features

* Choose from 12 professionally designed themes and templates.
* Add photos, movies and music with the iLife Media Browser.
* Create web pages using a flexible text and graphics canvas.
* Build and update your own blog with ease.
* Produce a podcast in GarageBand and publish it with iWeb.
* Publish to .Mac with one click.
Από τους ειδικούς οι αλλαγές καθώς και η προσθήκη του iWeb κρίθηκαν μεγάλες, πολλές και σημαντικές.
Περισσότερα στο http://www.apple.com/ilife

Και όπως έλεγαν όλες οι προβλέψεις παρουσιάστηκε και το iWork '06 με αρκετές προσθήκες και σ' αυτό.
Περισσότερα στο http://www.apple.com/iwork

Έφτασε, λοιπόν, και η στιγμή για να μιλήσει για το πιο σημαντικό νέο της βραδιάς. Την μετάβαση σε Intel. Αφου ανέβηκε στην σκηνή ο Paul Otellini (CEO της Intel), παρουσίασε τον πρώτο Mac με τσιπ Intel. Κι ενώ όλα τα sites προβλέψεων και κουτσομπολιών με πληροφορίες εκ των εσώ, έκαναν λόγο για αλλαγή σε Intel κάποιων άλλων Mac, με τεράστια έκπληξη για το κοινό ο Jobs παρουσιάζει τον Intel iMac.
Τον χαρακτήρισε ως τον καλυτερο υπολογιστή που κυκλοφορεί και δεν έχει άδικο αν λάβουμε υπ' όψη ότι σε όλα τα περιοδικά έχει δεχθεί κορυφαίες κριτικές.
Και αυτόν τον υπολογιστή αποφάσισε να εξελίξει. Κρατώντας μεν τα ίδια υπόλοιπα χαρακτηριστικά αλλά βάζοντας έναν διπλοπύρηνο Intel Core Duo σχημάτισε ένα σύνολο 2-3 φορές γρηγορότερο από τον ήδη εξαιρετικό προηγούμενο iMac G5. Επίσημα benchmarks περιοδικών ή γενικά αντικειμενικών πηγών, βέβαια, ακόμη να το επιβεβαιώσουν αυτό, ή πιο σωστά να επιβεβαιώσουν τον βαθμό στον οποίο αυτό ισχύει αλλά όπως και να 'χει αναμένεται να είναι πιο γρήγορος.
Έχουμε λοιπόν τον iMac
- Up to 2.0GHz intel Core Duo
- Mighty Mouse
- 17" and 20"
- ATI Radeon X1600
- iSight Built in
- Front Row and Apple Remote
με μία πλειάδα χαρακτηριστικών που εντυπωσιάζουν.
Εδώ να σημειώσω ότι αυτός θα είναι ο επόμενός μου υπολογιστής που θα πάρω (ελπίζω) στους επόμενους μήνες.
Περισσότερα εδώ http://www.apple.com/imac

Λίγο νωρίτερα είχε γίνει λόγος για την μετάβαση σε Intel. Αυτό σημαίνει ότι τα προγράμματα του MacOs θα αλλάξουν με τον καιρό. Τα παλιότερα θα υποστηρίζονται με το Rosetta, "το καλύτερο προγραμμα που δεν έχετε δει" σύμφωνα με την εταιρεία. Το οποίο είναι μία μηχανή προσομοίωσης των εντολών που γίνονταν σε G# επεξεργαστές (τους PowerPC δηλαδή) ώστε να τρέχουν σε x86. Σιγά σιγά και μέχρι τον Μάρτιο βέβαια όλα τα μεγάλα προγράμματα θα παίζουν και στις δύο πλατφόρμας με το σήμα Universal.

Σ' αυτό το σημείο, θα βόλευε να πω και 2-3 πραγματάκια για το τι σημαίνει πρακτικά η μετάβαση σε Intel για την Apple καθώς και για το λειτουργικό της. Η πρώτη σημαντική απορία είναι η εξής: Θα μπορώ να βάλω Windows σε ένα Mac; (ιεροσυλία για τους mac users αλλά είναι μια σεβαστή απορία!) Και ναι και όχι. Η επίσημη απάντηση της Apple είναι η εξής: "Αν σε κάποιον αρέσει το hardware μας και είναι αναγκασμένος να λειτουργεί σε έναν Windows κόσμο, δεν έχουμε κάνει τίποτα ώστε να τον εμποδίσουμε." Πράγμα που σημαίνει πως η Apple δεν έβαλε δικλείδες ασφαλείας ώστε να μην μπορεί να μπει να βάλει κάποιο άλλο λειτουργικό σε iMac. Προβλήματα, ειδικά για Windows, υπάρχουν μιας και ο iMac χρησιμοποεί EFI (μια εξελιγμένη έκδοση του BIOS που επιλεκτικά έχει συμβατότητα προς τα πίσω με το κλασσικό BIOS) που δεν θα μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα Windows μέχρι την κυκλοφορία των (σ)Vista.
Η δεύτερη ακόμα πιο σημαντική απορία για πολλούς είναι η εξής: Θα μπορώ να βάλω στο PC μου το σούπερ-ντούπερ λειτουργικό MacOS 10.4.4; Λογικά θα μπορεί να γίνει. Η βήτα έκδοση έσπασε και έτρεξε σε PC. Λογικά, και η κανονική μπορεί να σπάσει αν και διατηρώ κάποιες αμφιβολίες. Το σημαντικό σημείο είναι βέβαια αν θα μπορέσουν να υποστηριχθουν οι drivers για κάρτες γραφικών κτλ. που θα δημιουργήσουν την ψευδαίσθηση της μοναδικής εμπειρίας του MacOS Χ. Αυτό είναι δύσκολο να το απαντήσει κανείς.

Ο Steve συνέχισε την παρουσίασή του δείχνοντας μας το MacBook Pro τον αντικαταστάτη του PowerBook. Με τον ίδιο διπλοπύρηνο επεξεργαστή με πολλές νέες λειτουργίες, με αφαίρεση κάποιων χαρακτηριστικών που δημιούργησαν σωρεία αποριών, το μηχάνημα αυτό θα κυκλοφορήσει τον Φεβρουάριο στην Αμερική.
Με αυτά τα χαρακτηριστικά
1.67 Core Duo - $1999
Ships: February
15.4-inch TFT display with 1440x900 resolution
1.67GHz Intel Core Duo processor with 2MB shared L2 Cache
667MHz frontside bus
512MB (single SO-DIMM) 667MHz DDR2 SDRAM (PC2-5300)
80GB 5400rpm Serial ATA hard drive
Slot-load SuperDrive (DVD±RW/CD-RW)
ATI Mobility Radeon X1600 with 128MB GDDR3 memory
iLife 06

1.83 Core Duo - $2499
Ships: February
15.4-inch TFT display with 1440x900 resolution
1.83GHz Intel Core Duo processor with 2MB shared L2 Cache
667MHz frontside bus
1GB (single SO-DIMM) 667MHz DDR2 SDRAM (PC2-5300)
100GB 5400rpm Serial ATA hard drive
Slot-load SuperDrive (DVD±RW/CD-RW)
ATI Mobility Radeon X1600 with 256MB GDDR3 memory
iLife 06
Περισσότερα εδώ http://www.apple.com/macbookpro/

Μετά την παρουσιάση και του MacBook Pro, προβλήθηκε και πάλι η διαφήμιση Intel http://www.apple.com/intel/ads/ η οποία μου άφησε μια περίεργη επίγευση, αλλά μ' άρεσε τελικά.

Οι επόμενοι μήνες είναι σίγουρα κρίσιμοι αλλά κάτι μου λέει πως ο πανούργος Steve Jobs τα έχει σκεφτεί όλα και χρόνο με τον χρόνο θα μας παρουσιάζει μια Apple ακόμη πιο δυνατή. Αν θα με ρωτήσετε αν ήρθε καιρός να κάνετε το switch από PC σε Mac, η απάντησή μου θα είναι βέβαια θετική.
λίγα λόγια για το switch
Εδώ και λίγο καιρό το Mac OS X φαίνεται να είναι η καλύτερη επιλογή που μπορεί να κάνει όποιος εντάσσεται στην κατηγορία του αρχάριου έως του προχωρημένου χρήστη. Εγώ προσωπικά έχω ενθουσιαστεί με τις δυνατότητές του...
Έρχεται πακέτο μαζί με πάρα πολύ χρήσιμα και προχωρημένα προγράμματα που για να αποκτήσεις αντίστοιχα σε Windows πρέπει ή να πληρώσεις ή να παρανομήσεις και πάλι δεν θα τα φτάσεις... Γεγονός είναι ότι ένας χρήστης που θέλει να περνάει τις φωτογραφίες του σε υπολογιστή, να φτιάχνει DVD με δικά του βίντεο, να σερφάρει, να εργάζεται (γράφει κείμενα, παρουσιάσεις κτλ.), να ακούει μουσική, βλέπει ταινίες, να κατεβάζει απ το Internet πραγματάκια, και πολλά άλλα, και να δουλεύει με τον υπολογιστή κι όχι να δουλεύει για να δουλέυει ο υπολογιστής, ένας mac είναι η καλύτερη επιλογή.
Στην κατηγορία του επαγγελματία το Mac OS θα τον ικανοποιήσει ανάλογα με τις ειδικότητες: γραφικά, μουσική, επεξεργασία βίντεο μερικές από αυτές.
Στην τελική, σας αναφέρω πως όσοι στράφηκαν στα mac δεν γύρισαν ποτέ πίσω... Αυτό και μόνο του λέει πολλά.
Αν ενδιαφέρεστε να κάνετε το switch από pc σε mac μπείτε εδώ http://www.apple.com/switch

Υ.Γ.: Όχι δεν με πληρώνει η Apple για να την διαφημίζω. Λέω πάντα αυτό που πιστεύω.

Υ.Γ.2: Ελπίζω να απολάυσατε το εκτενές αλλά ελπίζω ξεκούραστο άρθρο μου.

LightForce
WebDev Moderator

Δημοσίευση από LightForce » 15 Ιαν 2006 17:08

Αργύρη, εχεις ξετρελαθεί πριν ακόμα το αγοράσεις.
Και πολύ καλά κάνεις, απολαυσα το αρθρο σου (όπως πάντα)

Εχω βάλει καιρό στο μάτι ένα mini mac (αυτό το γλυκό μικρούλικο κουτάκι), που θα μου πάει...

:-)

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 15 Ιαν 2006 17:37

Thanx Lightforce!
Το ότι ξετρελάθηκα προκύπτει τόσο από αυτά που μαθαίνω
γύρω από τα macs, όσο και από τις περαστασιακές δοκιμές
που έχω κάνει...
Το mini Mac θα έχει ανανεωθεί κι αυτό μάλλον μέχρι τον
Ιούνιο, οπότε καλύτερα να το πάρεις τότε... ;-)

Άβαταρ μέλους
bilios

Δημοσίευση από bilios » 16 Ιαν 2006 10:54

tha apokthso molis ena 17ari powerbook...

den exo faei kai megalh frikh molis eida to dipyrino alla tha hthela na matho ektenesteres leptomeries gia to ti kouvalaei kai gia to kata poso tha einai ontos 2x 3x fores grhgorotero apo to powerbook...

YPOPSIN!! ta reviews sto net lene oti:

1) dual core men, 32bit de..
2) oxi modem (exofreniko gia apple..)
3) oxi firewire 800ara (mikro to kako..)
4) oxi dual layer antigrafes (kaneis den xerei..)
5) gia thn mpataria oudeis milaei...
kai alla pou diavasa alla den mou erxetai tora...

eseis ti lete to psaksate perisotero??

____
Billis

For Cordis: to eixa dei to thema apla den pisteua oti xoraei na rothso :D thanks for the responce..

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 16 Ιαν 2006 12:47

1) To 32bit ήταν πιστεύω αυτονόητο. Δεν νομίζω να αποτολμούσε οποιοσδήποτε να κάνει μετάβαση σε άλλη αρχιτεκτονική επεξεργαστή ΚΑΙ ταυτόχρονα στα 64bits. Δύο πυρήνες είναι δύο πυρήνες όμως. Πράγμα που σημαίνει τουλάχιστον, καλύτερο multi-tasking. Επιπλέον ο powerbook μην ξεχνάς ότι δεν έχει G5 αλλά G4 το οποίο τον βάζει αρκετά πίσω. Γι' αυτό και μόνο δεν θα πρότεινα ένα powerbook. (εκτός αν εννοούσες macbook pro ότι ήθελες να πάρεις)
2) Τα modem έχουν αρχίσει να φεύγουν και σύμφωνα με πολλούς αυτό ήταν τσιγκουνιά από μέρους της Apple. Κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ψιλοαδιάφορο. Και δεν το λέω γιατί έχω aDSL, εξάλλου συχνά με το laptop μου πηγαίνω σε μέρη με dial-up και εκεί μου φαίνεται χρήσιμο. Αλλά το δικό μου το laptop είναι 200 κιλά. Τα φορητά όμως της Apple είναι πανάλαφρα και 1 ίντσα (2,5 εκατοστά) πάχους. Το modem είναι κάτι που αξίζει να θυσιαστεί κατ' εμέ.
3) FireWire 800άρα. Εξαρτάται, αν σου χρειάζεται (π.χ. εξωτερικός σκληρός που να υποστηρίζει 800άρι - πολύ σπάνια περίπτωση μέχρι σήμερα) τότε θα σε στενοχωρήσει η απουσία του. Το πιθανότερο όμως όχι.
4) Όχι dual layer και όχι μόνο αυτό. Tο drive είναι σχετικά αργό. Για μένα αυτό είναι το μεγαλύτερο ελάττωμα του macbook pro. Όχι γιατί γράφω συχνά double layer dvd (που θα γίνει κι αυτό κάποια στιγμή, όταν γίνουν πιο φθηνά) αλλά γιατί το να βάζεις αργό dvd-rw είναι πράγματι τσιγκουνιά και δεν περίμενα κάτι τέτοιο από την Apple.
5) Για την μπαταρία δεν υπάρχουν όντως αναφορές. Αυτό, βέβαια, δεν ξέρω αν θα 'πρεπε να μας βάζει σε υποψίες καθώς στο MWSF είχε μόνο πρωτότυπα, πράγμα που σημαίνει πως τίποτα δεν είναι στάνταρ ακόμα και δεν μπορούμε να ξέρουμε τι αυτονομία θα έχουν. Εγώ δεν περιμένω κάτω από 5 ώρες. Το προτελευταίο powerbook είχε 5, το τελευταίο powerbook είχε πάνω από 6. Εγώ περιμένω 5 για το macbook pro. Γι' αυτό καλό θα ήταν να μην προπαραγγείλεις.
6) Επιπλέον αν και η οθόνη έγινε κάμποσο % πιο φωτεινή, έχασε κάποια pixels (νομίζω 60) κατ' ύψος, το οποίο για μένα είναι κάτι απογοητευτικό, επίσης.
Οπότε για εμένα, αργό dvd, λιγότερα pixels, άγνωστη αυτονομία είναι τρεις σοβαροί λόγοι για να μην προπαραγγείλει, τουλάχιστον, κάποιος ένα Macbook Pro.
Κάνε και μια βόλτα στην καλύτερη ελληνική κοινότητα για mac users.
http://www.macephemera.gr

Άβαταρ μέλους
bilios

Δημοσίευση από bilios » 17 Ιαν 2006 11:21

thanks fmayakos katalhgoume psilo sta idia...

ontos etsi einai apo plevras dynamhs einai polu power to neo macbook alla kollaei se kati alla pou fainontai poly fthna lathi gia thn apple...

pisteuo se 2 logous ofeilontai auta ta lathakia...

1) prin apo kairo o arxhgos ths apple eixe pei oti to proto egxeirhma me apple + intel tha ginei kana examhno pio pera apo shmera pou vgazoune sthn agora to macbook kai to imac... opote katalhgo oti tha uparxoune lathi mono kai mono apo viasynh kathos vlepei h apple oti me to ipod kai loipa gadjetakia oti o kosmos arxizei na erxetai se epafh me thn filosofia mac kai pisteuoun oti einai ora gia polemo! :D alla den prepei na ksexname oti h dynamh tou apple einai o syndiasmos hardware software kai auto den exelisetai mesa se 3!!!!!!!!!!!! mhnes pou exei episynaftei h symfonia me intel! (epishma stoixeia 3 mhnes...)..

2) sthn anabouboula pou prepei na efere sta grafeia ths apple auth h alagh pou apo ekei pou xalara.... kounousan to kalamaki na anakatepsoune to frapogalo kai oti tou serthei na to kanoune (gia thetika ta grafo auta etsi!! oi kalyteres idees kapos etsi geniountai!! :D ) parte paradeigma to neo systhma trofodosias pou einai magnhtiko kai ama skontapsei kaneis den tha xreiastei na ton thanatosete giati to kalodio den tha travhxei to Mac-aki sas...

epishs to macbook den vgenei se 17ari..mono se 15 vgainei..kai sto idio case me to powerbook!!

anyway den anysyxo...tha kano ola ta kala me to powerbookaki mou kai se kana xrono pou tha sovareutounai kai tha vgaloune kana macbook pou tha einai plhres (as eplizoume oti tora pou arxizei na dynamonei h apple na mhn ginei ths logikhs auto edo auto ekei auto alou..) tha to poulhso to macaki kai tha epaneltho stous intel :D

se eyxaristo polu , Billis.

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 17 Ιαν 2006 12:02

Σε συνέντευξή του ο S.Jobs στο Newsweek είπε ότι το MacBook Pro θα έχει περίπου ίδια αυτονομία. Δηλαδή αν δεν με απατά η μνήμη μου, μέχρι 6 ώρες.
Το link εδώ: http://msnbc.msn.com/id/10853916/site/newsweek/

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες