για αλλη μια φoρα χωρις adsl απο τον οτε

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Άβαταρ μέλους
Knorcedger
Script Master
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Knorcedger » 27 Ιαν 2006 07:28

Τουλάχιστον μια φορά την μέρα γίνεται διακοπή εδώ και σχεδόν δυο βδομάδες για περιπου μια ώρα κάθε φορά. Χθες το μεσημέρι ήταν πάλι off.

Αρχίζει και με εκνευρίζει αυτή η κατάσταση..
Εικόνα
myUbuntu.gr[Ελληνικός οδηγός για Ubuntu]

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Φεβ 2006 12:16

Το πρόβλημα είναι στον bbras της Κωλέτη απόσο ξέρω.

Κάθε μέρα Πρωί, Απόγευμα, Βράδυ πέφτει η γραμμή από 20λεπτά μέχρι 40 λεπτά.

Έχει καταντήσει γελοίο :evil:

Δεν φτάνει που μας πουλάνε κουτσούρεμένες DSL με packet per second limits δήθεν και καλά για να μπορέσουν όλοι οι χρήστες να παίζουν καλά λόγω των p2p τώρα δεν έχουμε καν γραμμή.

Απόσο ξέρω η σύμβαση δεν εγγυάται το bandwidth.
Δεν ξέρω όμως τι γίνεται όμως με το availability.
Δεν νομίζω να καλύπτεται κάπου με το να κάνει κάθε μέρα διακοπές που στο σύνολο περνάνε την μία ώρα!

Πρέπει επιτέλους να γίνει κάτι με αυτό το χάλι.
Αν αργήσουμε 2-3 μέρες να πληρώσουμε τον ΟΤΕ μας το κόβουν με την μία το τηλέφωνο.
Τώρα που μας κόβουν κάθε μέρα την γραμμή που την χρυσοπληρώνουμε τι πρέπει να γίνει;

Μέχρι να περαστούν γραμμές από τον κάθε ISP ξεχωριστά δεν βλέπω να αλλάζει κάτι στην Ελλάδα.

Ακόμα και το voip ο ΟΤΕ το έκοψε με ύπουλο τρόπο για να μην χάσει κέρδη από την σταθερή τηλεφωνία.

Μην μας κάνει εντύπωση που είμαστε τελευταίοι στην Ευρώπη στην διάδοση της Ευρυζωνικότητας...

Καλά κάνανε και μας τρέχουν στα δικαστήρια για τα χάλια μας.

Και έλεος...αυτή η ΕΕΤΤ τα ξύνει πια;
Είναι δυνατόν να επικρατεί αυτή η κατάσταση και να μην κάνει κατι;
Στην Vodafon Που έπεσε για κάποιες ώρες το Φθινόπωρο τρέξανε να ζητήσουν τα ρέστα... από τον ΟΤΕ απλά ζητήσανε εξηγήσεις, τους γείωσε ο ΟΤΕ και έμεινε εκεί το θέμα....

Όλοι κωλοβολεμένοι στο Δημόσιο είναι γαμώ την νοοτροπία μας :x :evil:

Άβαταρ μέλους
Yiannis Resbithas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Yiannis Resbithas » 01 Φεβ 2006 12:35

deninho έγραψε:Μου είχε συμβεί τη προηγούμενη βδομάδα μια-δυο φορές... Κατά τα άλλα δεν υποφέρεται η σύνδεση... (384/128 η οποία λειτουργεί ως 170/114...)
Mia erotisi exo kai ego ADSL 384/128 alla den eimai panta sigouros gia tin taxitita, gia ayto mipos iparxi kanena utility poy na mou dixnei tin akribos talitita poy exo???

efharisto

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Φεβ 2006 12:41

Δεν είναι το πρόβλημα στην ταχύτητα...

Από HTTP μπορείς να πιάσεις πχ και 370kbps...

Αν δοκιμάσεις πχ ένα online game που παίζει με udp πακέτα και με 50-60Kbps traffic μπορεί να γονατίσει τελείως η γραμμή μέχρι που χάνεις τελείως το Internet Μέχρι να κλείσεις το παιχνίδι και αδειάσει η γραμμή.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει μπει limit στα 30πακέτα ανα δευτερόλεπτο στο download.
Οπότε αν έχεις μεγάλα πακέτα (βλέπε http) μπορείς να χτυπάς την περίπου ονομαστική ταχύτητα της γραμμής.
Όταν έχεις μικρά πακετάκια όμως (βλέπε voip, εφαρμογές που παίζουν με Udp κλπ) τότε τρως limit στα 30περίπου πακέτα το δευτερόλεπτο και ας καταναλώνεις και 20-30kbps (βλέπε voip).
Αποτέλεσμα; Μία άχρηστη dsl μόνο για mail και web browsing.

Βάση συμβάσεων νομίζω δεν καλύπτεται το θέμα.
Το μόνο πάτημα είναι η εξαπάτηση του καταναλωτικού κοινού με τις διαφημίσεις για Online games, voip Κλπ...
Όπως και να έχει πρέπει να γίνει μεγάλη πίεση και από ISPs και από Χρήστες αν και δεν βλέπω να γίνεται κάτι..

Άτιμα λαμόγια του ΟΤΕ :evil:

yiaboo

Δημοσίευση από yiaboo » 01 Φεβ 2006 12:49

Όντως είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει αρκετά απογεύματα κατά τις 6 για κανά μισάωρο...

Το modem συγχρονίζει αλλά από εκεί και πέρα το χάος (όχι ο cha0s :P )...

Και το πρόβλημα είναι ανεξαρτήτου provider (forthnet, otenet, hol στα σίγουρα)...

Οπότε κλασικός ΟΤΕ... :roll:

Το packet limit ασχολίαστο!!! :evil:

Πρέπει να γίνει κάτι με αυτό το θέμα! Πέσαν οι τιμές στις dsl και τις έχουν καρακουτσουρέψει για να βάζουν τον κόσμο...
( ( ( TNS ) ) )

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Φεβ 2006 12:55

yiaboo έγραψε:Πρέπει να γίνει κάτι με αυτό το θέμα! Πέσαν οι τιμές στις dsl και τις έχουν καρακουτσουρέψει για να βάζουν τον κόσμο...
Θάνο το εξοργιστικό είναι ότι αποδείξε ο Acinonyx με νούμερα ότι τα dslams αντέχουν ακόμα κόσμο και το limit είναι ανούσιο προς το παρόν.

Προσωπικά πιστεύω ότι το voip είναι τεράστια ζημιά για την σταθερή τηλεφωνία και προσπαθούν να επιβραδύνουν την χρήση του στην Ελλάδα.

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 01 Φεβ 2006 13:33

Και γω τα ίδια παρατηρώ.. τόσο καιρό νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα του ρούτερ (Jetspeed 520i) αλλά τώρα κατάλαβα ότι ήταν πρόβλημα και των σέρβερ.. τι θα γίνει πια με αυτήν την κατάσταση... Πώς να λυθεί το πρόβλημα? Αδικία πια!

Άβαταρ μέλους
sem27gr
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από sem27gr » 01 Φεβ 2006 13:53

Εγώ από ότι ξέρω από άτομο μέσα στον ΟΤΕ, ο ΟΤΕ πέφτει συνέχεια, ναι μεν έχει τρελά μα τρελά έσοδα...αλλά τα ροκανίζουν οι απο πάνω...

Ένας λόγος των προβλημάτων των dsl είναι η χρησιμοποίηση πολλών διαφορετικών τεχνολογιών στα dslam!

Δεν βλέπω να βγάζεις άκρη με δικαστήρια κλπ, πιο πολύ θα χάσεις από την ώρα που θα ασχοληθείς...

Το έχω πάθει και εγώ αυτό με την μη διαθεσιμότητα της dsl μου λόγω ΟΤΕ, αλήθεια αν είχαμε ωστόσο vivodi γραμμή θα είχαμε πρόβλημα;

Άβαταρ μέλους
fefeli
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fefeli » 01 Φεβ 2006 14:30

προχθές είχε διακοπή για κάνα 10ωρο θεσ/νικη
http://www.blogspace.gr - Μια νέα προσπάθεια που φιλοδοξεί να ενώσει τους έλληνες συγγραφείς ιστολογίων.
http://www.magicasland.com

Άβαταρ μέλους
Orestis_pix

Δημοσίευση από Orestis_pix » 01 Φεβ 2006 14:36

Εγώ έχω DSL Vivodi αλλά μέσω δυκτίου ΟΤΕ ακριβώς ένα χρόνο και φυσικά είμαι μεσα καθημερινά. Μόνο μια φορά με έχει πετάξει έξω, γιατι έβγαλα το modem απο την πρίζα με το πόδι μου. LOL.
Αλλά πάρα πολλοί μου έχουν πει για τετοιο προβλημα. Ευτυχώς εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι...
Μένω Χαλάνδρι
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Orestis_pix την 01 Φεβ 2006 14:44, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 01 Φεβ 2006 14:41

να γράφουμε και την περιοχή που είμαστε για να τσεκάρουμε.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

ipnotistis

Δημοσίευση από ipnotistis » 01 Φεβ 2006 15:20

Εγω Ηλιούπολη Αθήνα. Έχω ΟΤΕΝΕΤ. (καλο ήταν να γράφαμε και τους παρόχους να βλέπαμε ποιος έχει πρόβλημα και που)

Άβαταρ μέλους
Cha0s
SysAdmin

Δημοσίευση από Cha0s » 01 Φεβ 2006 15:29

Το πρόβλημα εστιάζεται στον ΟΤΕ.

Αν έτυχε κάποιος ISP να είχε κάποιο πρόβλημα την συγκεκριμένη χρονική περίοδο πρόκειται για σύμπτωση.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 01 Φεβ 2006 16:33

cha0s, το πρόβλημα είναι και η ταχύτητα και το packet limitng. Εγώ (Πεύκη-συνδέομαι σε dslam στο Μαρούσι), ούτε VoIP έχω, ούτε downloading από sites έχω. Το μόνο που κέρδισα είναι 24/7 :?: Internet, και μεγαλύτερη ταχύτητα στο surfing. Πάντως αυτό που πληρώνω (384/128) δεν το έχω (170/114)

Urdeadgr

Δημοσίευση από Urdeadgr » 02 Φεβ 2006 00:37

ISP provider :Otenet
Ονομαστικό bandwidth:384/128 Kbps
Περιοχή:Π.Φάληρο,Αθήνα

Περιέργα μου ακούγονται όλα αυτά που λέτε
απο θέμα ταχύτητας dl φτάνω τα 39/12 KByte/s
δεύτερον όσο είμαι online καθημερινα το πολυ κανά τετράωρο όχι μόνο δεν έχει πέσει η συνδεσή μου για ώρες ούτε για δευτερόλεπτο.
Πρόβλημα είχα μια φορά πριν κανά 5μηνο μόνο που ολόκληρο Σαββατοκύριακο δεν είχα Internet λόγο OTE.Κατα τ'άλλα η otenet μαμάει
Όσον αφορά την Vivodi που πρέπει να είναι η μόνη εταιρία που έχει δικό της δίκτυο έχω ακούσει ότι μπορεί την μια μέρα να κατεβάζει maximum μέσο όρο 12Kbytes/sec και την άλλη 38Kbytes/sec

Κανείς άλλος που δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα;
Προφανώς είναι συγκεκριμένοι server που είναι υπερφορτωμένοι η κάτι παρόμοιο και δεν έχουν όλοι πρόβλημα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες