[Solved] απλα την αποψη σας....

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 18 Ιαν 2006 13:03

καλησπερα παιδια.θελω να μοιραστω μαζι σας την απαντηση που μου εδωσε καποιος ειδικος τεχνικος υπολογιστων οταν τον ειπα οτι το pc μου (που αγορασα απο αυτον...) εχει σοβαρο προβλημα και δεν ανοιγει κτλ κτλ κτλ. Με ρωτησε αν φορτωνουν τα windows και αν το παθαινει μετα. Τον απαντησα ναι,τα συμπτωματα (κρασαρισματα,restart.κολληματα)τα παθαινει αφου φορτωσει τα windows και μετα. Και μου εξηγει οτι αφου τα φορτωνει τοτε δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ HARDWARE ΠΡΟΒΛΗΜΑ 100%!!!!!!!!!Αλλα φταιει κατι αλλο ΕΚΤΟΣ ΟΜΩΣ ΑΠΟ HARDWARE!!!!! Γιατι μου φαινεται ηλιθια δικαιολογια;;;;;;;;;;;;;;;;;Και κατι ακομα.Σε περιπτωση προβληματικου hardware που το προβλημα ειναι εμφανες και απο τον ιδιο τον καταστηματαρχη απο που αγοραστηκε το συγκεκριμενο, για να γινει αλλαγη εφοσον ισχυει η εγγυηση, θα πρεπει να το δωσει πρωτα στην αντιπροσωπη προμηθευτρια εταιρεια για να αποφασισει εκεινη την αλλαγη;;;;;;;;;;; :x :evil: :hammer:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 26 Οκτ 2008 02:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
FH16

Δημοσίευση από FH16 » 18 Ιαν 2006 13:23

fisika kai mpori na ftei to hardware (px bad sectors ston disko!!!, asimbatotita tis mnimis kai alla).
Tin eggisis tin dini o kataskeuastis kai oxi o metapolitis, i eggisis isxii panta meta tin ekdosi tis apodi3is i tou timologiou pros ton teliko agorati.

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 19 Ιαν 2006 16:02

Σου κάνει restart? Μήπως "πετάει" και καμία γρήγορη BSOD?
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 19 Ιαν 2006 16:35

οταν λες BSOD;;;;;;;;;

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 21 Ιαν 2006 15:52

BSOD ειναι η μπλε οθονες σφαλματων που βγαζουν τα windows αν δεν κανω λαθος.Ο υπολογιστης σου εχει ενσωματωμενη καρτα δικτιου η εχει ξεχωριστη καρτα??
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 21 Ιαν 2006 22:19

BSOD=Blue Scrren Of Death... btw στα Vista δεν θα έχει BSOD!!! θα έχει RSOD (Red Screen Of Death)... τα πάντα μπορεί να φταίνε για το πρόβλημά σου: από το κώδικα των Windows, έως το κακό φενγκ σούι στο δωμάτιο που έχεις τον υπολογιστή... Άμα μας δώσεις λίγες παραπάνω πληροφορίες για το πρόβλημά σου ίσως βοηθήσουμε και εμείς

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 22 Ιαν 2006 01:32

ναι αυτο μου κανει...λοιπον...εχω amd 2.8 athlon (barton), 2g ram ddr kinkstom στα 400, motherboard msi k7n2 delta nforce 400fsb, vga msi nvidia 5900xt 128,350w herolchi pfc,1 sata 300. η μητρικη δινει ενσωματωμενη καρτα και ηχου και δικτυου. τις βγαζω ομως και τις απενεργοποιω και απο το bios. το μηχανημα δε φαινεται να ζοριζεται (ουτε σε games καινουρια,ουτε σε επεξεργασια video που κανω)αλλα οταν του καγλωσει θα μου την πεταξει αυτη την μπλε ιστορια. Ή θα κολλησει και θα περιμενει restart.και δεν ειναι μια στο τοσο... στατιστικα μεσα σε 3 με 5 ωρες μου το κανει καμια δεκαρια φορες.εχω δοκιμασει τα παντα.......τα παντα λεμε! και ξερω τι θελει.... :hammer: :hammer: :hammer: :hammer:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 22 Ιαν 2006 14:58

είναι αυτό που λέμε barton και βάρατον...Πολύ πιθανό να φταίει η μνήμη. Δοκίμασε να βάλεις ένα-ένα τα dimms της μνήμης, και να τρέξεις κάποιο απαιτητικό πρόγραμμα (π.χ. SP 2004-δεν θυμάμαι που θα το βρεις. ρίξε μια ματιά στο γουγλη) Άφησέ το να τρέξει κάμποση ώρα (>60min), στην επιλογή RAM Strecher, και έπειτα στην επιλογή CPU & RAM Strecher. Άμα δεις ότι λειτουργεί καλά αυτό το dimm, δοκίμασε να κάνεις το ίδιο και με το άλλο.

ΥΓ Έχεις κάνει o/c???
ΥΓ2 Έχεις δοκιμάσει να βγάλεις όλα και να τα βάζεις ένα-ένα;;; Γιατί, κατ'εμέ, είναι h/w το πρόβλημα. Έτσι ξαφνικά άρχισε να στο κάνει; Μήπως άλλαξες τπτ ρυθμίσεις, ή μήπως έβαλες κάποιο περιφεριακό;

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 22 Ιαν 2006 22:16

εχω κανει το αλλο.εβαλα αλλες μνημες στο pc και παλι τα ιδια.πιστεψε με εκανα πραγματικα τα παντα. σιγουρα ειναι h/w το προβλημα και το εδωσα εκει απ οπου το πηρα. πιθανον να φταιει ο cpu ή η motherboard. ή και τα δύο!!!! και οι απαντηση του τυπου ηταν οι παραπανω που εχω γραψει.....

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες