Οι άρχοντες του Ελληνικού spam κάνουν site για καταγγελίες;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Ιαν 2006 14:24

Πόσο πλάκα μπορεί να μας κάνουν;;;;
Μου στέλνουν σε όλα μου τα accounts spam για να διαφημίσουν το νέο τους sites όπου μπορείς να κάνεις καταγγελίες!
Μου φαίνεται χρειάζονται μια μαζική καταγγελία για τους ίδιους μήπως επιτέλους κόψουν γιατί το έχουν ξεφτυλήσει.
Έχω απεγγραφεί 40 φορές από τις λίστες τους και κάθε φορά πάλι συνεχίζουν και στέλνουν για κάθε site τους....

Δεν λέω το τελευταίο ήταν πετυχημένο και με έκανε και γέλασα με το θράσος τους, αλλά κάποια στιγμή πρέπει να σταματήσουν...
Η εταιρεία είναι γνωστή φαντάζομαι στους περισσότερους που έχετε sites αφού σπαμάρει όλο το Ελληνικο web:
http://www.elkep.gr/
Οι #1 spammers στην Ελλάδα!
Εννοείται πως όποιος δώσει κανονικό mail για εγγραφή στο site την έχει πατήσει :) ίσα που το έφτιαξαν για να μεγαλώσουν την spam list τους και αυτό το site..

--------------- ΤΙ ΗΡΘΕ ----------------

Αγαπητέ κύριε ή κυρία:

Λαμβάνετε αυτό το μήνυμα με την ιδιότητά σας ως Έλληνας πολίτης και καταναλωτής.
Δυστυχώς ο σύγχρονος Έλληνας, είναι σε γενικές γραμμές ένας απαθής πολίτης, που δεν ενδιαφέρεται να \"τιμωρήσει\" τα κακώς κείμενα.
Πρέπει να γνωρίζεται την ύπαρξη της ιστοσελίδας www.katagelies.gr την οποία μπορείτε να χρησιμοποιήσετε όπως εσείς νομίζετε.

Παρόμοιο μήνυμα δεν θα λάβετε στο μέλλον

Με εκτίμηση,
www.katagelies.gr

Phone: +30.2102826257
Fax: +30.2102826257
E-mail: infojust@gmx.net

zisisx

Δημοσίευση από zisisx » 05 Δεκ 2006 22:19

Ενημερωτικα το site www.katagelies.gr εχει αλλάξει ιδιοκτησία. Δεν ανείκει στην πιο πάνω ομάδα που ανεφερες και ουτε έχει σαν σκοπο να γεμίσει spam τον κοσμο

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 06 Δεκ 2006 04:04

εγώ πάντως δεν τους εμπιστεύομαι.Ακομα και αν αλλάξαν ιδιοκτησία.
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 06 Δεκ 2006 07:49

zisisx έγραψε:Ενημερωτικα το site www.katagelies.gr εχει αλλάξει ιδιοκτησία. Δεν ανείκει στην πιο πάνω ομάδα που ανεφερες και ουτε έχει σαν σκοπο να γεμίσει spam τον κοσμο
αγαπητε ποια η σχεση σου με το ενλογω site ??

για ας παρουν τα μουτρα τους να στειλουν και σε εμενα και θα γελασουμε παλι

εδω ελαβα spam σε διευθυνσεις ( admin@ ) σε site που διαχειριζομαι που δεν ειναι καν πουθενα δημοσιευμενες και δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει

τους εκραξα αλλα απαντηση ακομα δεν εχω παρει

Άβαταρ μέλους
alexandr0s
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από alexandr0s » 06 Δεκ 2006 12:16

Καλή ιδέα αλλά άσχημη οργάνωση του forum...Το site πρέπει να έχει και άμεσα διαθέσιμο δικηγόρο...

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 06 Δεκ 2006 12:28

Ποιός το ξέθαψε αυτό; :p
Βλέπω πάντως πως πλέον το http://www.elkep.gr/ δεν υπάρχει.... γιατί άραγε;

Άβαταρ μέλους
manolism
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από manolism » 06 Δεκ 2006 12:31

Ρε παιδιά τι αποτυχία είναι αυτή. Κάποιος έστησε ένα forum με σκοπό να γράφει ο καθένας ότι του κατέβει στο κεφάλι.

Ε ρε μυνήσεις που έχουν να πέσουν. :P

zisisx

Δημοσίευση από zisisx » 06 Δεκ 2006 23:29

ο admin είμαι και εχω λιγότερο απο μήνα που το σήκωσα και είναι ακόμα σε δοκιμαστικό σταδιο μέρχρι να καταλήξω σε καποια φόρμα , γι αυτό και μου κάνει εντύπωση το όλο θέμα του spam . Ακόμα δεν το έχω καταχωρήσει πουθενά .Όσο για την εμπιστοσύνη αυτή δεν κερδίζεται αλλά με το παρελθόν του όνόματος μάλλον θα έχω πρόβλημα. Πάντως θα χαιρόμουν να μου έδινες κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το τί εχει συμβεί. Πάντως ακόμα είναι σε στάδιο κατασκευής οπότε και κάθε ιδέα ή πρόταση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

21century

Δημοσίευση από 21century » 07 Δεκ 2006 10:31

Hμαρτον παιδια, καλη η εημερωση αλλα με μετρο, ευτυχως στο gole mail ολα τα σπαμ φιλτραρονται και εχω ξενοιασει.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 07 Δεκ 2006 11:09

Το domain έληξε και το ξαναπήρες ή το είχες εσύ πάντα;
Το site αυτό το είχε πρωτοφτιάξει μια εταιρεία elkep.gr που σπάμαραν εκείνη την περίδο ΟΛΟ το Ελληνικό web για κάθε νέο site που σήκωναν στον αέρα. Δηλαδή είχαν πάρει την λίστα με τα .gr domains και στέλναν μαζικά mails στα info@ kai webmaster@ (δεν θυμάμε αν ήταν και σε τίποτε sales κλπ).
Υποτίθετε πως είχαν διαγραφή από την spam list τους, αλλά είχα κάνει 50 φορές και πάλι συνέχιζα να λαμβάνω spam τους στα ίδια ή σε άλλα domains / accounts μου... μέχρι που έκανα ένα forward στην dpa.gr και μετά δεν ξαναέλαβα μήνυμα τους :p
Προσοχή, δεν ξέρω κατά πόσο εμπλέκονταν οι πελάτες της εν λόγω εταιρείας στην αποστολή μαζικών email ή όχι. Δηλαδή παίζει η περίπτωση να τα έστελνε χωρίς την συγκατάθεση των ιδιοκτητών των domains / sites η ίδια η eklep.gr για αυτο-διαφήμιση, πράγμα που θεωρώ και ως πιθανότερο...

zisisx

Δημοσίευση από zisisx » 07 Δεκ 2006 16:03

Το domain εγω τώρα το πήρα. Βασικά είναι το πρώτο site που ανεβάζω (φαινεται φαντάζομαι). Όσο για το spam δεν ξέρω για την elkep και ούτε συνεργάζομαι με αυτούς για τις υπηρεσίες web hosting αν και απ ότι είδα δεν έχουν κάποιο site πλέον , πάντως οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη.

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 11 Δεκ 2006 10:27

OK καλή συνέχεια / πορεία τότε και μακριά από spam :)

Άβαταρ μέλους
nikolas27
Honorary Member

Δημοσίευση από nikolas27 » 09 Φεβ 2007 23:17

πριν κανενα μηνα περιπου, ελαβα spam mail, απο μια εταιρια που προωθουσε λογισμικο antispam.. :lol:

Άβαταρ μέλους
georgemakaronis

Δημοσίευση από georgemakaronis » 01 Ιουν 2007 04:48

nikolas27 έγραψε:πριν κανενα μηνα περιπου, ελαβα spam mail, απο μια εταιρια που προωθουσε λογισμικο antispam.. :lol:
έτσι είναι αυτά σε προστατεύουν απο τα ξενα σπαμ για να μπορεις με την ησυχια σου να διαβαζεις τα δικα τους..
Those who educate children well are more to be honored than they who produce them; for these only gave them life, those the art of living well.
Aristotle

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες