Η σελίδα μας αναβαθμίστηκε, γι' αυτό τον λόγο τα μέλη μας θα πρέπει να ζητήσουν νέο κωδικό πρόσβασης από την υπηρεσία "Αποστολή κωδικού πρόσβασης".
Εάν το email με τον νέο κωδικό δεν έρθει στο inbox κοιτάξτε και στο spam folder. Ο server είναι φρέσκος και δεν έχει το reputation που του αξίζει.

Χθες που μου ήρθε ο λογαριασμός του ΟΤΕ σκέφτηκα και άλλο...

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 19 Ιαν 2006 09:45

Χθες μου ήρθε ο λογαριασμός διμήνου.
Τα πάγια για ISDN και ADSL είναι από 30 € / δίμηνο το καθένα, χωρίς ασφαλώς ΦΠΑ, που όλα μαζί μας δίνουν ένα τελικό σύνολο περίπου 72 € το δίμηνο!

Μια πρόταση είναι λοιπόν να σκανάρουμε ή να φωτογραφίσουμε (φαντάζομαι με τόσα κινητά όλοι πλέον θα έχουμε μια ψηφιακή φωτογραφική ή μπορούμε να δανειστούμε!) την ανάλυση των λογαριασμών όσοι έχουμε ήδη ADSL, στα σημεία που δείχνει το Ονοματεπώνυμο μας και στο σημείο που κάνει ανάλυση των παγίων που βγαίνει αυτό το 72 € που σας έλεγα.
Κάποιους θα τους βγαίνει κάπως λιγότερα αν δεν έχουν ISDN και έχουν απλή γραμμή (πόσο αλήθεια;;;;), που πάλι όμως είναι πάνω από 60 €.

Μαζεύουμε όσα περισσότερα μπορούμε και τα στέλνουμε με μια καλογραμμένη διαμαρτυρία από πρωθυπουργό, περιοδικά πληροφορικής, ISPs, ΟΤΕ και όποιον άλλο φορέα αξίζει να φτάσει η διμαρτυτρία μας η οποία θα τονίζει πως ΔΕΝ είναι δυνατόν να έχεις ADSL σύνδεση αν δεν έχεις και γραμμή, πράγμα που σημαίνει πως είσαι υποχρεωμένος να πληρώνεις και τα δυο πάγια, δηλαδή και ένα πάγιο γραμμής (ασχέτως αν είναι στο ΟΤΕ ή άλλη εταιρεία) και το πάγιο της ADSL στον ΟΤΕ.

Οπότε αυτό που πρέπει να απαιτήσουμε είναι ή ΕΝΑ πάγιο για γραμμή / ADSL ή μείωση και των δυο το λιγότερα στα μισά από όσο είναι σήμερα ή στην χειρότερη περίπτωση κατάργηση των αστικών κλήσεων να γλιτώνουμε τουλάχιστον τα πρόσθετα έξοδα που ανεβάζουν και άλλο τους ήδη παραφουσκωμένους λογαριασμούς.

Παράλληλα τρέχουμε όλη την διαμαρτυρία μας και ως μόνιμη καμπάνια δημιουργόντας σχετικά λογότυπα και το τελικό κείμενο που θα στείλουμε σε δημοσιευμένα σε ένα ή περισσότερα sites, ώστε να την μάθει ο κόσμος.

Τι λέτε; Μέσα; Αναλαμβάνει κανείς που να'χει χρόνο και διάθεση την οργάνωση;

Δημήτρης Σισκόπουλος
(log.gr)

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 23 Ιαν 2006 06:18

Κι εγω ειμαι μεσα!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
xultimatex
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από xultimatex » 23 Ιαν 2006 14:35

μέσα κι εγώ
:arrow: Αν προσπαθείς πολύ για να πετύχεις κάτι, ίσως το κάνεις με λάθος τρόπο...

Άβαταρ μέλους
graphist

Δημοσίευση από graphist » 23 Ιαν 2006 18:16

Ki egw mesa eimai!

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 23 Ιαν 2006 21:01

Το ιδανικό θα ήταν, όλη η Ελλάδα να μήν πλήρωνε το λογαριασμό ενός 2μήνου του Κλεφτοκ-ΟΤΕ, ως αντίποινο για να μειωθεί το κόστος -ή να γίνει η ποιότητα υπηρεσιών του ανάλογη του τωρινού κόστους.Και 2η και 3η φορά κ.ο.κ.
Τούμπες θα κάνανε τα γομάρια, λοκώ θα στήνανε.Ούστ, χαραμοφάηδες.
Οι επενδύσεις στις τηλεπικοινωνίες της Σερβίας και της μολδοβλαχίας τους μάραναν.Οι πουθενάδες....
Τα σκέφτομαι και συγχύζομαι περισσότερο.
Μούργα, καθιζήματα.
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 23 Ιαν 2006 22:52

Πριν λίγο διάβαζα πως τα "πήρανε" επειδή η ΕΡΤ λέει δεν χρησιμοποιεί τον δορυφόρο τους (έχουν κοντά στο 96%) τον Eurosat αλλά τον hotbird για τα 3 νέα "ψηφιακά" κανάλια...
Φαντάζομαι τι προσφορά θα την έκαναν και την ΕΡΤ, κρίνοντας από τις χρεώσεις στο internet... ;)

http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 142497.htm

protsios

Δημοσίευση από protsios » 25 Ιαν 2006 15:42

:force: mesa kai egw

CakeNet

Δημοσίευση από CakeNet » 25 Ιαν 2006 15:48

Εγω προσωπικά έχω καταργήσει τελείως τον ΟΤΕ και έχω βάλει Vivodi (DSL phone kai internet) και πληρώνω κάπου 40-45 Ευρώ το μήνα μαζί με το ΦΠΑ για όλα! Το πακέτο μου περιλαμβάνει και 500 λεπτά δωρεάν αστικές και υπεραστικές κλήσεις κάθε μήνα!

Αφού μπορεί η Vivodi (που ουσιαστικά το κάνει μέσω ΟΤΕ), φανταστείτε πόσα "κλέβει" ο ΟΤΕ και με τι ποσοστό κέρδους δουλεύει...

Άβαταρ μέλους
MegasmorF
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από MegasmorF » 25 Ιαν 2006 15:53

I am IN!!!!!!!!!!!!!!
Πες μου τη λέξη σ αγαπώ σε σένα να πιστέψω...και γω μια ολοκληρη ζωή μπορώ να καταστρεψω...

Άβαταρ μέλους
arva

Δημοσίευση από arva » 25 Ιαν 2006 18:08

Συμφωνώ απόλυτα! Αλλά δεν έχω βάλει DSL! Και ξέρετε γιατί; Για αυτό ακριβώς τον λόγο, τα 72 € θα μου φέρναν εγκεφαλικό! Περιμένω κι εγώ γραμμή Vivodi στο Μαρούσι για να καταργήσω εντελώς τον ΟΤΕ! Πάντως θα είναι πολύ καλή κίνηση!

npsailas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από npsailas » 25 Ιαν 2006 19:27

Είμαι καί εγώ χρήστης ιντερνέτ μέ ADSL .πράγματι ο λογαριασμός τού οτε είναι 75 καί πλέον ευρώ.Αλλά είναι μόνο τά πάγια καθόσον κλήσεις δέν πληρώνονται.Φυσικά καλό θά ήταν νά κοπούν τά πολλά πάγια καί νά πληρώνουμε μόνο ένα πάγιο αυτό τής σύνδεσης τών 14 ευρώ τό μήνα όπως γίνεται καί στά άλλα μέρη τού εξωτερικού καθόσον η παροχή γραμμής adsl διατίθεται δωρεάν μέ τήν πληρωμή τής συνδρομής τού παρόχου.Εκεί υπάρχει ένα μόνοέξοδο.Η πλήρωμή συνδρομής καί μόνο η οποία είναι χαμηλότερη από ότι στόν οτε καί φυσικά η ροή τής ταχύτητας πολύ υψηλότερη από οτι εδώ.Θά ήταν χαράς ευαγγέλιο νά γινόνταν κάτι τέτοιο πράγμα αδύνατο από ότι βλέπω εκτός καί άν αλλάξει η νομοθεσία.Η σύνδεση μέσω isdn είναι εντελώς ασύμφορη διότι έχουμε κανονική κλήση τηλεφώνου καί ο λογαριασμός μπορεί νά φθάσει πράγματι στά ύψη καμμιά φορά καί 200-300 ευρώ, ενώ μέ τήν χρήση τού adsl αυτό δέν γίνεται, παρά μόνο υπάρχει η πληρωμή τών παγίων λίγο τσουχτερά καί πράγματι η τσουχτερή συνδρομή τού παρόχου.Ενας λόγος είναι νά βάλεις φθινό ίντερνέτ, αλλά όλοι οι αξιόπιστοι πάροχοι έχουν συμφωνήσει μεταξύ τους καί έχουν όλοι σχεδόν τήν ίδια τιμή στίς συνδρομές μέ ελάχιστη απόκλειση 5-10 ευρώ.Εύχομαι κάτι νά γίνει έστω νά υπάρχει μόνο ένα πάγιο καί στό κάτω τής γραφής άς κατεβεί 30% ακόμη η κοστολόγηση τής συνδρομής άς φθάσει στά 150 ευρώ ετησίως γιά adsl 340 σύνδεση.Από τό τίποτα καλό καί αυτό .Από τήν Γιόταινα καλή καί η Παναγιόταινα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες