Intel "Η Αυτοκρατορία Αντεπιτίθεται".

Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις. Θέματα προς συζήτηση.

Συντονιστές: Super-Moderators, Reporters

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
FH16

Δημοσίευση από FH16 » 26 Ιαν 2006 08:36

Η Intel μετά την επιτυχημένη (προς το παρόν τουλάχιστον) εφαρμογή τον νέων επεξεργαστών Core Duo σε Apple υπολογιστές, τους ετοίμασε και για Desktop υπολογίστε αλλα και για Laptop με το γνωστό πλέον όνομα Centrino.
Ο Intel Core Duo Processors και ο Centrino Duo Mobile είναι πραγματικότητα.
Περισσότερα εδώ

Άβαταρ μέλους
Cozzamara

Δημοσίευση από Cozzamara » 26 Ιαν 2006 20:23

Στενοχώρια μας
Τα νιάτα μου δε χόρτασα
κούκλα μου γλυκιά
Με φαγαν τα ξενύχτια
και τα σιροπιαστά

Άβαταρ μέλους
ArchangelX
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ArchangelX » 27 Ιαν 2006 14:33

jovanni ναι μεν αλλα άστα αυτα... άμα βγάλουν διαφήμιση και έχει μέσα την δικιά σου, όχι μόνο θα πας σούμπιτος για ανανέωση του pc σου....

...μέχρι και μετοχές της εταιρίας σε βλέπω να παίρνεις...

Πέραν της εξοικονόμησης ενέργειας η οποία χρησιμέυει ιδιαίτερα σε φορητούς, γιατι η φανειή ιδέα να τον βάλουν και σε desktop?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 27 Ιαν 2006 21:18

γιατί καταναλώνουν λίγη ενέργεια, οπότε δεν θέλουν θορυβώδη συστήματα ψύξης (είναι πολύ σημαντικός λόγος)

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 28 Ιαν 2006 13:08

mono pantws apo thn intel ginontai kinhseis? parakseno!
Hdh h AMD exei meinei pisw!

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Ιαν 2006 16:17

σε ποια κατηγορία;;; Γιατί στους desktop είναι πολύ μπροστα... Όχι σε μερίδιο αγοράς, αλλά σε επιδόσεις και τεχνολογίες σίγουρα.

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 28 Ιαν 2006 18:13

σε επιδόσεις όντως αλλα αυτό που μετράει είναι το μεριδιο αγοράς. αυτά ως προς την εταιρία.

Εγώ το λέω επειδη η Intel μέχρι στιγμής έχει βγάλει τις καινούριες τεχνολογίες και δεν βλέπω την AMD να ανταποκρίνεται στην πρόκληση :wink:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 28 Ιαν 2006 21:33

dual core, 64bit, και την άλλη τεχνολογία που σε συνδυασμό με το sp2 δεν αφήνει να γίνει buffer overflow τις έχει βγάλει η amd. Το μερίδιο στην αγορά οφείλεται εν πολλοίς στους μεγάλους κατασκευαστές (λέγε με HP, IBM-Lenovo, DELL Fujitsu-Siemens κλπ κλπ) τους οποίους κρατάει ¨ομήρους" η intel

Άβαταρ μέλους
janas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από janas » 28 Ιαν 2006 22:18

Η AMD στήνει το νεο εργοστασιο ημιαγωγών στη Δρέσδη στα 65 nm. Ήξερα οτι είναι στη διαδικασία του τελευταίου συντονισμού της καινούριας μονάδας αλλά μάλλον μέχρι το τέλος του χρόνου θα είναι σε πλήρη λειτουργία. Και αυτό που κανει τώρα η AMD είναι απίστευτο αν ειδικά το yield της παραγωγής είναι σε λογικά εως καλά επίπεδα. Και βέβαια το οτι θα μπορούν πρώτοι στο κόσμο να έχουν μαζικη παραγωγή σε κλίμακες νανοτεχνολογίας. μιλάμε οτι θα έχουν την δυνατότητα να διπλασιάσουν τον αριθμό των implanted τρανζίστορ στους μικροεπεξεργαστές αυξάνοντας χωρητικότητες, clocking, access time klp klp

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 29 Ιαν 2006 00:02

deninho έγραψε:dual core, 64bit, και την άλλη τεχνολογία που σε συνδυασμό με το sp2 δεν αφήνει να γίνει buffer overflow τις έχει βγάλει η amd. Το μερίδιο στην αγορά οφείλεται εν πολλοίς στους μεγάλους κατασκευαστές (λέγε με HP, IBM-Lenovo, DELL Fujitsu-Siemens κλπ κλπ) τους οποίους κρατάει ¨ομήρους" η intel
grapse lathos se ayta poy eipa gt vasisthka sto oti h intel eygale to dual core logw toy topic poy miloyse gia core duo. sorry :oops: :oops: :oops: :oops:

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 29 Ιαν 2006 01:13

δεν πειράζει... όλοι μπορεί να κάνετε κάποιο λάθος... :lol:

Cmg__

Δημοσίευση από Cmg__ » 29 Ιαν 2006 01:20

... όλοι μπορεί να κάνετε κάποιο λάθος...
A!τάκα...

Άβαταρ μέλους
FH16

Δημοσίευση από FH16 » 30 Ιαν 2006 08:43

deninho έγραψε:dual core, 64bit, και την άλλη τεχνολογία που σε συνδυασμό με το sp2 δεν αφήνει να γίνει buffer overflow τις έχει βγάλει η amd. Το μερίδιο στην αγορά οφείλεται εν πολλοίς στους μεγάλους κατασκευαστές (λέγε με HP, IBM-Lenovo, DELL Fujitsu-Siemens κλπ κλπ) τους οποίους κρατάει ¨ομήρους" η intel
η dual core τεχνολογία έχω την εντύπωση ότι είναι της IBM και της Motorola (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος). Πάντως πιστεύω πως αυτός ο επεξεργαστής τις Intel δεν έρχεται για να ταράξει τα νερά αλλα απλός για να δείξει η Intel ότι δεν έχει μήνη στάσιμη. Ας μην είμαστε προκατελημένοι ενάντια στην Intel γιατί πολλές πατέντες χρησιμοποιούνται και από την AMD.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 30 Ιαν 2006 13:19

δεν ξέρω γενικά ποιος έφερε τη τεχνολογία dual core. Το θέμα είναι ότι η amd την εισήγαγε στο χώρο των desktop. Δεν είμαι προκατληλμμένος απέναντι στην intel ούτε στη microsoft. Αν δεν ήταν αυτές οι δύο εταιρίες, ίσως τα πράγματα στους υπολογιστές να ήταν τελείως διαφορετικά. Εγώ είπα την άποψή μου για το πως έχουν τα πράγματα αυτή τη στιγμή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τεχνολογικά Θέματα, Νέα και Ειδήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες