Ποιος renderer ειναι πιο καταλληλος για μενα?

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
vanimar

Δημοσίευση από vanimar » 28 Ιαν 2006 02:43

Γεια σας. Καλη χρονια να εχουμε χωρις πολεμους και φυσικες καταστροφες αυτη τη φορα.

Ξερω οτι η ερωτηση του τιτλου σας βασανιζει συχνα τα αυτια και τα ματια. Εχω κανει μια σχετικη αναζητηση σε ξενες σελιδες, αλλα μου φαινεται πως καθενας απο αυτους που μπορουν να με βοηθησουν, μαλλον μου προτεινει κατι που ανταποκρινεται στην αρεσκεια του, παρα στις αναγκες μου. Θα σας παρακαλουσα λοιπον, να διαβασετε τι θελω και να μου απαντησετε με βαση τις γνωσεις σας και οχι την προτιμηση η την ιδεολογια σας.

Με συγχωρειτε για το υφος που σας μιλαω, αλλα oι διαστασεις fanboism σε καθε ειδους αγορα στις μερες μας, ειναι ενοχλητικα μεγαλες για αυτους που θελουν να εξερευνησουν καινουργια πραγματα.

Στο ζουμι...

Θελω να ασχοληθω με computer graphics & 3D art. Ξερω οτι τελικα δεν οφειλεται στο προγραμμα, αλλα στον χρηστη το καλο still & animation απο την αλλη πλευρα. Ας εξηγησω αρχικα οτι κυριως με ενδιαφερουν τα stills. Με ενδιαφερουν και τα animations αλλα νομιζω οτι ειναι πολυ νωρις για τα τελευταια. Κυριως λοιπον (για αρχη τουλαχιστον), θα ηθελα να επικεντρωθω στην παραγωγη stills. Ψαχνω λοιπον, για ενα πακετο (renderer κατα βαση - 3D application κατα συνεπεια) το οποιο θα μου προσφερει τα εξης.

1) Απολυτο Ελεγχο (οσον αφορα τον renderer) / ΜΑΚΡΑΝ Ο ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ
Αν ειναι δυνατον, θελω να ελεγχω τα παντα. Δεν με ενδιαφερει ποσο καιρο θα κανω να το μαθω. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι θελω το προγραμμα να μου δινει πληρη ελευθερια & ελεγχο σε οτι κανω. Αν ειναι δυνατον, να μπορω να ρυθμισω και τις παραμικρες λεπτομερειες.

2) Ταχυτητα
Δεν με απασχολει να κοιμηθω ενω ο renderer κανει την δουλεια του και να τελειωσει το τελικο rendering το επομενο πρωι που θα σηκωθω. Παρολα αυτα ομως θα με ενοχλει να περιμενω λεπτα, μονο και μονο για ενα απο τα πολλα test renderings που θα κανω. Αυτα οσον αφορα τον renderer.

Οσον αφορα τωρα το πακετο ολοκληρο, οταν τελικα εξοικειωθω με το προγραμμα και τις αρχες που διεπουν το 3D art γενικοτερα και εν τελει, οταν θα γνωριζω τι πρεπει να κανω για να δημιουργησω αυτο που θελω, προτιμω το προγραμμα να μου προσφερει την ευκολια και την ταχυτητα να δουλεψω μαζι του (workflow).

Η απαντηση που θα ηθελα απο εσας ειναι "Ο renderer που προσεγγιζει καλυτερα αυτο που θες ειναι ο ....ταδε.... και τα καλυτερα αποτελεσματα απο αποψη ποιοτητας, ελεγχου, ταχυτητας κτλ. τα δινει σε συνδυασμο με το ....ταδε.... 3D application. Εαν νομιζετε, βεβαια, οτι η προσεγγιση μου ειναι λαθος, θα με ενδιεφερε να μαθω τι σκεφτεστε.

Αν δεν μπορειτε να με βοηθησετε, θα μου ηταν πολυ χρησιμο να μου συστησετε αν γνωριζετε, καποια σελιδα (ελληνικη/ξενη) που ισως να μπορεσει να μου δωσει τις πληροφοριες που θελω.

Ευχαριστω ουτως η αλλως για τον χρονο σας . Να ειστε ολοι καλα.

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 28 Ιαν 2006 17:44

δεν είμαι ειδικός στα 3D απλά θα δώσω το λιθαράκι μου στην αναζήτησή σου. Σε όσες συζητήσεις έχω κάνει με art directors και 3D designers αυτό που περιγράφεις το έχει το Maya, δηλ. περισσότερο έλεγχο, περισσότερο σετάρισμα στης σκηνής από την μια και δυσκολία εκμάθησης από την άλλη, ακόμα και με τον build-in render του Maya, χωρίς να χρειασθείς να έχεις κάποιον εξωτερικό. Το αν θα έχεις κάποιον εξωτερικό renderer πιστεύω έχει να κάνει με το αντικείμενο της εργασίας σου και τους τελικούς αποδέκτες του παραγόμενου αποτελέσματος. Για TV; Cinema; Games; DVD Presentations; VRML;

Η ταχύτητα ίσως είναι το τελευταίο που πρέπει να κοιτάς, μιας και έχει να κάνει με το πόσα θες να επενδύσεις σε εξειδικευμένο hardware για αυτόν τον σκοπό.

ας μιλήσουν και οι ειδικοί τώρα.. ;)
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 28 Ιαν 2006 18:26

Δύσκολο να βρεθεί κάποιος που να δουλεύει όλα τα γνωστά προγράμματα καλά ώστε να μπορέσει να κάνει ολοκληρωμένη συγκρίνει και να σου προτείνει πιο είναι καλύτερο για σένα η γενικά
Έχουμε λοιπόν ένα κάρο προγράμματα που κάνουν την ίδια δουλειά, κάποια καλύτερα/ευκολότερα στον modeling κάποια άλλα στο animation και κάποια στο renter αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να δώσουν καλό αποτέλεσμα εξίσου όλα απλά κάποια ξεχωρίζουν για την ευκολία τους

Όταν ξεκίνησα με το cinema4d εδώ και κάτι μήνες έβλεπα δημιουργίες άλλον και απορούσα μα πώς το έκανε αυτό ,όταν έβλεπα όμως ότι το έκανε με max η maya δικαιολογούσα ότι δεν γίνετε με αυτό το πρόγραμμα αλλά με εκείνο
Τώρα που έμαθα λίγο καλύτερα το cinema μπορώ να κάνω εξίσου καλές δημιουργίες όποτε δεν τίθεται θέμα πιο είναι καλύτερο αλλά πιο ξέρεις καλύτερα γιατί όλα κάνουν την ίδια δουλειά

Render
Δεν ξέρω για τα άλλα soft όποτε θα μιλήσω για αυτό που ξέρω που απλά το επέλεξα για το όνομα του και το φιλικό περιβάλλον σχεδίασης.
Έχει της ρυθμίσεις που θες για πολλές λεπτομέρειες για να σου δόση άψογο αποτέλεσμα πάντα με κόστος τον χρόνο .Η εικόνες η τα βίντεο που ανεβάζω εδώ στο φόρουμ για τα βοηθήματα είναι στης πιο απλές ρυθμίσεις για να κερδίζω χρόνο (άλλωστε δεν μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα αλλά το πώς έγινε στα tutorial ) σε προσωπικές δουλειές έχει τύχη να περιμένω και 15 ώρες φυσικά με τέλειο αποτέλεσμα
Ίσος κάποιο άλλο πρόγραμμα να έδινε κάτι παραπάνω και πιο γρήγορα αλλά ποτέ δεν θα το μάθω.
Όποτε στον σχεδιασμό έχουμε της απλές ρυθμίσεις για να κερδίζουμε χρόνο στα test renderings

Για να τελειώνω και κάποια στιγμή αυτό το ποστ αν σκέφτεσαι να ασχοληθείς επαγγελματικά με το θέμα ο αρχηγός θεωρείτε το πακέτο Alias ,μας το έχει αποδείξει άλλωστε σε αρκετές ταινίες στον κινηματογράφο ,συνεργάζεται με όλα τα γνωστά προγράμματα πχ. Cinema4d για modeling και motion builder για κίνηση

vanimar

Δημοσίευση από vanimar » 29 Ιαν 2006 02:34

Σας ακουσα και σας ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας. Θα επιμεινω λιγο ακομα.

Οπως ειπα στην αρχη εχω κανει καποια σχετικη αναζητηση στο δικτυο και αυτο που αποκομισα ηταν οτι δεν πρεπει να βγαλω συμπερασματα για ενα προγραμμα, εξαιτιας του οτι εχει χρησιμοποιηθει στον κινηματογραφο. Αυτο διοτι σχεδον ολα εχουν χρησιμοποιηθει για καποιο συγκεκριμενο σκοπο στο σινεμα (τουλαχιστον ολα τα ακριβα απο οσο ξερω) και κατα δευτερον, στον τομεα αυτον τα προγραμματα δεν χρησιμοποιουνται οπως παρεχονται απο μονα τους αλλα ομαδες ολοκληρες προγραμματιστων τα σεταρουν αναλογα με τις εκαστοτε αναγκες. Και οντως τα καλυτερα animations εχουν φτιαχτει με maya και τον PRman της Pixar, προσφατα ομως διαβασα οτι το golum στον Αρχοντα...., φτιαχτηκε με 3dsmax. Εξαλλου, παιχνιδια οπως τα Max Payne, Prince of Persia, Myst εχουν φτιαχτει με 3dsmax. Aκομη και η Blizzard χρησιμοποιει το 3dsmax για το WOW. Απο την αλλη, τα καλυτερα γραφικα που εχω δει σε παιχνιδι, ειναι αυτα του Half Life 2 και η Valve τα εφτιαξε χρησιμοποιωντας Softimage XSI. Για τον λογο αυτο λοιπον και εγω δεν ρωτησα ποιο ειναι καλυτερο, γιατι απλα δεν υπαρχει καλυτερο. Οπως ειπες veriotis το αποτελεσμα εξαρταται απο τον χρηστη.

Παρολα αυτα, δεν υπαρχει καποιο προγραμμα μεταξυ αυτων που να προσεγγιζει καλυτερα τις αναγκες μου? Ολα ειναι το ιδιο καλα στην ελευθερια που παρεχουν στον ελεγχο και την ταχυτητα? Δηλαδη να παρω ενα οποιοδηποτε και να επιμεινω σ' αυτο?

Και παλι ευχαριστω.

vanimar

Δημοσίευση από vanimar » 29 Ιαν 2006 02:38

:wink:

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 29 Ιαν 2006 10:58

Μια ακόμα λύση είναι να κατεβάσεις τα demo να τα δοκιμάσεις και όπιο σου κάτσει στο μάτι ;)

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 29 Ιαν 2006 15:59

εγώ αυτό που βλέπω με τους 3D designers που έχω συνεργαστεί είναι ότι μπορούν να δουλέψουν τα δύο μεγάλα πακέτα 3DsMax και Maya εξίσου καλά και να φτιάχνουν αυτό που θέλουν ανάλογα την περίσταση εκεί που τους βολεύει καλύτερα. Έτσι κι αλλιώς όλα ξεκινάνε από το αρχικό μοντέλο, και το πόσο "καλλιτέχνης" είναι αυτός που το φτιάχνει. Ένα άλλο πακέτο που παίζει αρκετά για κίνηση είναι και το combustion της Autodesk.
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

vanimar

Δημοσίευση από vanimar » 29 Ιαν 2006 23:45

Καταλαβα. Μαλλον θα δοκιμασω τα demos και θα κρινω. Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας. Να ειστε καλα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες