Πόσο προσεκτικοί πρέπει να είμαστε σε δικτυακές συνεργασίες;

Προβληματισμοί και ανταλλαγή ιδεών από την Επικαιρότητα και διάφορα άλλα θέματα.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 28 Νοέμ 2002 17:31

Μπορεί άραγε κανείς να έχει εμπιστοσύνη να κλείσει συνεργασία μέσω δικτύου για οτιδήποτε; Από μία αγορά όπου δίνεις το νούμερο της πιστωτικής σου κάρτας μέχρι το κλείσιμο συμφωνίας για hosting της σελίδας σου;

Η ιστορία που θα σας περιγράψω θα σας φανεί απίστευτη είναι όμως αληθινή. Εμείς διατηρούμε μία σελίδα στο δίκτυο. Δεν θα πω πoιά γιατί ο σκοπός μου δεν είναι η διαφήμιση. Είχαμε κλείσει λοιπόν hosting της σελίδας μέσω δικτύου στην phpwebhosting.com. Το κόστος ήταν 10$ το μήνα. Τόσα μας ζήτησαν τόσα δώσαμε.

Ξαφνικά λοιπόν την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2002 οι κύριοι χωρίς καμμία προειδοποίηση κατέβασαν το site μας (παλιότερα μας ειχαν πει ότι έχουμε αρκετή κίνηση και τους δημιουργούσαμε πρόβλημα στον server). Και δεν έφτανε αυτό αλλά κλείδωσαν τα αρχεία μας με αποτέλεσμα να μην μπορούμε να πάρουμε backup το site. Ξεκινήσαμε λοιπόν μία διαδικασία αποστολής e-mail όπου τους ζητούσαμε να ξεκλειδώσουν το site για να μπορέσουμε να πάρουμε backup και να φύγουμε από αυτούς.

Καμμία απάντηση δεν λάβαμε από την μεριά τους. Ώσπου την Τρίτη 26 Νοεμβρίου μου τηλεφωνούν από την Visa (μέσω κάρτας του πληρώνουμε) και μου λένε να δώσω έγκριση για μία χρέωση 10$ από την phpwebhosting.com. Φυσικά δεν έδωσα έγκριση και τους στέλνω mail ότι θα τους κάνω βούκινο δεξιά αριστερά. Τελικά μετά από αυτό ξεκλείδωσαν το site το πήραμε και σηκωθήκαμε και φύγαμε από αυτούς.

Και η απορία μου είναι η εξής. Νομιμοποιείται ο οποιοσδήποτε είτε ιδιώτης είτε εταιρία να εξαπατά χρήστες του δικτύου καλυμένος πίσω από την ανωνυμία του; Έχουμε άραγε εμείς οι απλοί χρήστες τρόπο αντίδρασης απέναντι σε αυτήν την απατεωνία; Και τι κάνουμε γι' αυτό; Καθόμαστε και τρώμε τα φέσια χωρίς να αντιδρούμε;

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είναι πρόσφατο το περιστατικό και τα έχω πάρει ελαφρώς στο κρανίο :)

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 29 Νοέμ 2002 02:33

Το θέμα μας λοιπόν δεν είναι η ασφάλεια του διαδικτύου κατά τη μεταφορά του αριθμού της κάρτας μας και την πιθανή υποκλοπή του αλλά το πόσο ασφαλές είναι τελικά να δώσουμε τα χρήματά μας σε κάποιον άγνωστο.
Εγώ λοιπόν ακολουθώ την εξής τακτική:
1) Επικοινωνώ πριν την αγορά με emails αρκετά ώστε να αποκτηθεί μια οικειότητα και μια διαπροσωπική επαφή.
2) Αποφεύγω τις υπερατλαντικές συναλλαγές, δηλαδή προτιμώ το www.amazon.co.uk από το www.amazon.com και γενικότερα προτιμώ τις Ευρωπαϊκές εταιρίες αφού στο κάτω κάτω θα απέχουν 2-3 ώρες πτήσεις από το σπίτι μου, και όχι μέρες! Στη χειρότερη δηλαδή των περιπτώσεων και αν κινδυνεύει το έργο μου χτισμένο σε χρόνια μόχθου, ή ακόμα και το κατάστημά μου ή η επιχείρησή μου, πέρνω το αεροπλάνο!
3) Προτιμώ να πάω κάπου συστημένος δηλαδή να ακολουθήσω το affiliate link που θα μου προτείνει ένας φίλος μου, αυτό που θεωρείται tabboo γενικότερα στον Έλληνα!

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 29 Νοέμ 2002 11:31

Συμφωνώ με αυτά που λες με κάποιες ενστάσεις όμως.

1) Δεν είναι δυνατόν όλα τα πράγματα που θέλουμε να αγοράσουμε μέσω δικτύου να τα αγοράζουμε από επώνυμα sites. Κάποιες φορές παραγγέλνουμε και από αλλού

2) Οσον αφορά στο κλείσιμο συνεργασιών συμφωνώ ότι πρέπει να το ψάξεις λίγο το πράγμα. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που κλείνεις μία συμφωνία, δουλεύει καλά έναν ολόκληρο χρόνο και ξαφνικά χαλάει; Πόσο καχύποπτος πρέπει να είναι κάποιος δηλαδή; Αν πρέπει να υποπτευόμαστε συνεχώς τους μελλοντικούς ιντερνετικούς συνεργάτες μας τότε πάει περίπατο όλη αυτή η ιστορία του Ηλεκτρονικού Εμπορίου.

Άβαταρ μέλους
tsiger
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tsiger » 29 Νοέμ 2002 12:26

Μήπως συνέβει κάτι άλλο που ίσως δε μας λές; Βλέπω μια τεράστια λίστα πελατών στη σελίδα τους και καθώς επικοινώνησα μαζί τους κάποιοι συνεργάζονται αρκετό καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα. Μήπως εν αγνοία σου η online εφαρμογή που είχες στον αέρα δημιούργησε κάποιο πρόβλημα στους servers τους; Έτσι ξαφνικά, και ειδικά με τέτοιο πελατολόγιο δεν κάνει κανένας ιστορίες.

philipp

Δημοσίευση από philipp » 29 Νοέμ 2002 14:12

Συμφωνώ με τον Ντόκτορ Μάικλ να προτιμούμε ευρωπαικές εταιρείες, είναι πιο εύκολο σε περίπτωση προβλήματος να απευθυνθούμε σε δικαστήρια και να χρησιμοποιήσουμε την εμπορική νομοθεσία της Ευρωπαικής Ένωσης.

Σχετικά με αμερικάνικες εταιρείες έχω παρατηρήσει (λόγω εμπειρίας στη δουλειά μου) ότι είναι από τις πιο αναξιόπιστες στις συναλλαγές και προτιμώ να τις αποφεύγω.

Ετσι κι αλλιώς το εμπόριο (παραδοσιακό ή ηλεκτρονικό) περιέχει κινδύνους, καλό θα είναι να ψάχνουμε δοκιμασμένους συνεργάτες αλλά και εκεί ποτέ δε ξέρεις τι θα σου συμβεί.
Καλό είναι να λαμβάνουμε τα μέτρα μας (back up κλπ) έτσι ώστε να μπορούμε να χρησιμοποιούμε το κυριότερο μας χαρτί σαν πελάτες, να απευθυνόμαστε στον ανταγωνισμό αλλάζοντας συνεργάτες.
Τελικά όλη μας η ζωή, όχι μόνο οι συναλλαγές στο διαδίκτυο, είναι υπό καθεστώς καχυποψίας. Και στο μεταξύ, οι μεγάλοι διδάκτορες των συναλλαγών Εβραίοι δεν εμπιστεύονται ούτε τη μάνα τους...

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 29 Νοέμ 2002 16:01

Όχι tzigger δεν συνέβη κάτι άλλο που δεν σας λέω. Απλά αυτοί κάποια άλλη φορά που είχαν ξαναρίξει το site μας είχαν πει ότι έχουμε αρκετό traffic και δημιουργούμε πρόβλημα στα άλλα sites του server. Και να σκεφτόμασταν να μετακινηθούμε σε άλλο server ή να πάρουμε δικό μας server.

Σημειωτέον ότι η σελίδα μας δεν έχει ούτε downloads ούτε διαφημίσεις κ.λ.π. Εχει περίπου 30 - 40 online χρήστες. Επομένως ποτέ δεν καταλάβαμε που ακριβώς ήταν το πρόβλημά τους.

Σε κάθε περίπτωση όταν κάποιος είναι σοβαρή επιχείρηση οφείλει να ενημερώνει τον πελάτη του ότι προτίθεται να σταματήσει τη συνεργασία μαζί του. Ή μήπως κάνω λάθος;

Αν και στη συγκεκριμένη περίπτωση πιστεύω ότι απλά ήθελαν να μας ζητήσουν περισσότερα χρήματα γιατί όντως τα 10$ το μήνα είναι μικρό ποσό. Ας τα ζητούσαν λοιπόν. Τέλος καλό όλα καλά. Αλλάξαμε εταιρία και τώρα όλα δουλεύουν μία χαρά.

Α και για την ιστορία του πράγματος να σας αναφέρω ότι εγώ προσπάθησα να επικοινωνήσω τηλεφωνικά μαζί τους αλλά στο τηλέφωνο που δίνουν στο site τους απαντάει τηλεφωνητής που λέει να τους στείλεις mail στο οποίο φυσικά δεν απάντησαν ποτέ. Επιπρόσθετα προσπάθησα να στείλω fax αλλά το νούμερο που δίνουν πάλι στο site τους είναι λάθος. Δεν είναι ύποπτο αυτό;

Άβαταρ μέλους
hohios
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από hohios » 29 Νοέμ 2002 16:58

Μα καλα.... Μήπως είχατε πάρει πακέτο με... unlimited traffic?

Ξέρεις, αυτό είναι πάντα ύποπτο. Σου το δίνει για να σε δελεάσει, αλλά μόλις δει ότι τραβάς αρκετό traffic, τότε καπάκι σου ζητάει παραπάνω χρήματα.

Αυτό που έπρεπε να κάνει, είναι να το μεταφέρει σε άλλο server (αν έχουνε) και να σε ενημερώσει για τους σκοπούς του.

Προσοχή στα πακετάκια, που σου προσφέρουν τα πάντα unlimited και έχουν μικρό κόστος.

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 30 Νοέμ 2002 01:18

Elli έγραψε: Σημειωτέον ότι η σελίδα μας δεν έχει ούτε downloads ούτε διαφημίσεις κ.λ.π. Εχει περίπου 30 - 40 online χρήστες. Επομένως ποτέ δεν καταλάβαμε που ακριβώς ήταν το πρόβλημά τους.
Αλήθεια για ποια σελίδα μιλάμε;

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 30 Νοέμ 2002 09:02

Η σελίδα μας Dr Michael είναι η www.zortal.gr

Dr_Michael
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Dr_Michael » 30 Νοέμ 2002 11:39

Elli έγραψε:Η σελίδα μας Dr Michael είναι η www.zortal.gr
Α ναι την ξέρω!!!
Είναι λίγο αργή ή μου φαίνεται;

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 30 Νοέμ 2002 15:34

Aυτό είναι ενά τέλειο παράδειγμα για όσους δεν εμπιστέυονται τις Ελληνικές εταιρίες και προτιμούν κάποιες ξένες που προσφέρουν φθηνό hosting σε "καταπληκτικές" τιμές...
Άλλες λένε ότι είναι S.A., Ltd ή οτιδήποτε άλλο, αλλά αυτό πως μπορεί να το ελένξεις; θα ψάξεις για κάτι στην Αμερική;
Για αυτό είναι καλύτερες οι Ελληνικές εταιρίες, σε αυτό υπερτερούν (μιλάω για Αληθινές εταιρίες παροχής υπηρεσιών και όχι εικονικές!)
Και αν όχι μόνο Ελληνικές, εμπιστευτείτε τις Ευρωπαϊκες!
Δείξτε την εμπιστοσύνη σας σε Ελληνικές εταιρίες για να αυξηθεί η ποιότητα των υπηρεσιών.

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 01 Δεκ 2002 07:14

Ήταν λίγο αργή όντως τους τελευταίους μήνες. Αυτό όμως οφείλονταν καθαρά σε διάφορα προβλήματα που μας δημιουργούσε η εταιρία που έκανε το hosting. Τώρα πιά μεταφερθήκαμε σε δικό μας server και οι ταχύτητες είναι πολύ πολύ καλύτερες.

Όσο για το αν θα πρέπει να προτιμούμε συνεργασίες με ελληνικές εταιρίες καταρχήν συμφωνώ αρκεί να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους και τα τιμολόγια τους. Γιατί αν σκεφτείτε ότι οι περισσότεροι που διατηρούμε κάποιες σελίδες πληρώνουμε αρκετά χρήματα από την τσέπη μας χωρίς να υπάρχει περιθώριο να τα πάρουμε πίσω από κάποια πηγή (διαφημίσεις κ.λ.π.) τότε καταλαβαινετε γιατί ο κόσμος πέφτει στην παγίδα των εταιριών - μαϊμού που έχουν φτηνά τιμολόγια.

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 01 Δεκ 2002 11:52

Βρε γλυκία μου (αν μου επιτρέπεις :P) όλα είναι ένας κύκλος... οι περισσότερες μικρομεσαίες εταιρίες που έχουν σχετικά φθηνά τιμολόγια συνεργάζονται με άλλες στο εξωτερικό, αν αποκτούν πελάτες και έχουν κάποια έσοδα, θα αγοράσουν και server στην Ελλάδα για μεγαλύτερο ελέγχο και θα ρίξουν και τις τιμές.Πιστεύεις ότι η Αμερική είχε πάντα τέτοιες τιμές;

Άβαταρ μέλους
Elli
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Elli » 02 Δεκ 2002 10:48

Όχι Victora μου (μου επιτρέπεις το μου φαντάζομαι :P ) δεν όνειροβατώ. Το ξέρω ότι και η Αμερική θα ξεκίνησε με πιό ακριβά τιμολόγια κάποια στιγμή. Αλλά ξέρεις πως λειτουργούν αυτά τα πράγματα. Ψάχνεις να βρεις κάτι και το θέλεις άμεσα. Αν το βρεις σε server της Αμερικής το αγοράζεις από εκεί. Δεν κάθεσαι να περιμένεις πότε θα ρίξουν τα τιμολόγια οι ελληνικές εταιρίες. Θα μου πεις γιατί γκρινιάζεις τότε; Αφού πήγαινες γυρεύοντας. Ε άσε με λίγο να γκρινιάξω. Γυναικείο προνόμιο :P

Άβαταρ μέλους
viktoras
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από viktoras » 02 Δεκ 2002 15:10

χεχ...γκινιαξε όσο θέλεις, βρίσε και την πρώην εταιρία που σας φιλοξενούσε, να ξεσπασεις! :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα & Διάφορες Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες