Εκεί εκεί στην Β' Εθνική (πείτε του ΟΤΕ να πα να γ...)

Ανταλλαγή εμπειριών και νέα για τις τιμές των συνδέσεων ADSL, VDSL στο internet.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 02 Φεβ 2006 12:01

Συγνώμη εκ των προτέρων για τον προβοκατόρικο και γηπεδικό τίτλο του θέματος.
Πάει καιρός που είχα να γράψω στο freestuff ένα νέο θέμα και να που ο καλός ΟΤΕ και η πολιτεία μου δίνει για άλλη μια φορά την έμπνευση για να δημιουργήσω!
Το κείμενο αυτό μπορείτε να το εκλάβετε σαν ένα απλό μήνυμα διαμαρτυρίας, κατά των παγίων του ΟΤΕ! Αμάν πια, που θα πάει αυτή η κατάσταση; Ο μόνος (ελάτε τώρα, μην μου πείτε για εναλλακτικούς παροχείς) φορέας τηλεπικοινωνιών στην χώρα μας, αρέσκεται να μας κοροϊδεύει, να λοιδωρεί τους πελάτες του, λέγοντάς τους ότι κάνει μεγάλες προσφορές και θα έπρεπε να τον ευχαριστούν κιόλας! (βλ. ΟΤΕπιλογές και λοιπές μ******ς)
Καλά, είναι κατάσταση αυτή με τα πάγια του ADSL? Σε καλούν να πληρώνεις το πάγιο της τηλεφωνικής γραμμής, (ISDN ή PSTN) και από πάνω καπέλο το ADSL. Λες και σου περάσανε τίποτα επιπλέον καλώδια και έχουνε έξοδα εγκατάστασης για την γραμμή σου! Βάλε και το κόστος της συνδρομής internet, για πείτε μου, που εκτινάσσεται το ελάχιστο κόστος για να έχει κάποιος broadband internet στην Ελλάδα? Και αυτό ονομαστικά πάντα, γιατί οι πραγματικές ταχύτητες δεν έχουν καμία σχέση με την έννοια του broadband. Πολύ περισσότερο μάλιστα, όταν στην υπόλοιπη Ευρώπη το κόστος για σύνδεση 1 ΜΒ είναι αυτό που εμείς εδώ έχουμε για 384, στην καλύτερη! Και όσοι δεν έχουν την δυνατότητα ή δεν θέλουν ρε φίλε, να πληρώσουν τέτοιες τιμές, τι έπαθαν; Πάρτε να 'χετε κάτι ωραίες αυξήσεις στον ΕΠΑΚ, για να μάθετε!
Και ρωτάω κύριε ΟΤΕ: Γιατί δεν βάζεις ένα ενιαίο και χαμηλό πάγιο για τις υπηρεσίες που (δεν) μας προσφέρεις; Δηλαδή οι εταιρίες είναι ηλίθιες που παίρνουν επάνω τους όλα τα έξοδα του ADSL στις προσφορές που βγάζουν, με τόσο χαμηλές τιμές; Εγώ λέω όχι, γιατί έχουν ψάξει κι έχουν δει ότι ακόμα και με αυτές τις τιμές μπορούν να κάνουν break even. Δεν μπαινουν μέσα, απλά ξέρουν ότι κατεβάζοντας την τιμή θα αυξηθεί η ζήτηση τόσο πολύ, που θα τους επιτρέψει να βγάλουν και κέρδος. HOL, Forthnet, Vivodi και τόσοι ακόμα έχουν κάνει πολύ καλές προσφορές και ο ΟΤΕ τον χαβά του. Όσοι δεν είστε σε προσφορά, πληρώστε!
Αντί η κυβέρνηση να τραβήξει κανα αυτί και να βάλει φρένο στην ασύστολη κοροϊδία, τους επιδοτεί, σκορπάει πεταμένα λεφτά για εθελουσίες αφού διαπίστωσαν ότι υπάρχουν πολλοί που κοπροσκυλιάζουν και δεν τους χρειάζεται η επιχείρηση και συνεχίζει να χαϊδεύει το αγαπημένο παιδί... Κλωτσά θέλανε, όχι να τους πληρώσω κι από πάνω! Γιατί φίλε που το διαβάζεις, εγώ και εσύ και όλοι μας τον πληρώνουμε τον ΟΤΕ και τις εθελούσιές του!

Για πείτε, σε ποια θέση είμαστε στην Ευρώπη των 25, σε ανάπτυξη και διείσδυση του internet?

Γιαυτό αναφωνώ: Εκεί εκεί στην Β' Εθνική και πείτε του ΟΤΕ να πα να γα...

(Εγώ την διαμαρτυρία μου την μετουσιώνω καιρό τώρα σε πράξη: κομμένο το σταθερό και προσεχώς Vivodi Full LLU με VoIP για τηλεφωνία. Είμαι από τους τυχερούς).
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Άβαταρ μέλους
dimsis
Reporter

Δημοσίευση από dimsis » 02 Φεβ 2006 12:23

Διάβασε το τελευταίο μου post... και έπειτα το πρώτο :)

http://www.freestuff.gr/forums/viewtopi ... c&start=15

και έπειτα αν έχει όρεξη διάβασε και εδώ:
http://www.log.gr/read.cfm?id=2580
(δες και τα σχόλια!)

Άβαταρ μέλους
mechpanos
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από mechpanos » 03 Φεβ 2006 12:27

Φίλε dimsis είδα το μήνυμά σου και μπορώ να πω ότι η ουσία και των δικών μου λεγομένων, εκεί είναι! Στην κοροϊδία! Γιατί δηλαδή, να πρέπει να πληρώσεις τόσα λεφτά, μόνο για τα πάγια, ακόμα και αν δεν χρησιμοποιήσεις καμία υπηρεσία!
Πρέπει να πιέσουμε όλοι για ένα ενιαίο και οικονομικό πάγιο. Επειδή ο ΟΤΕ είναι πίσω τεχνολογικά και έπρεπε καιρό τώρα να έχει την υποδομή DSL εν λειτουργία, δεν σημαίνει ότι οι χρήστες του δικτύου του πρέπει να πληρώνουν τα σπασμένα. Γιατί υποτίθεται ότι το πάγιο που του πληρώνουμε σαν συνδρομητές της οποιαδήποτε γραμμής, περιλαμβάνει και τα κόστη ανάπτυξης και συντήρησης, πρακτικά αυτό σημαίνει το να πληρώνεις πάγιο, γιατί την υπηρεσία την χρεώνεσαι επιπροσθέτως.
Άρα κύριε μαλάκα ΟΤΕ ας έβαζες DSL εξοπλισμό εγκαίρως, και μην πας να αποσβέσεις την οικονομική ζημιά της ανακάλυψης και προώθησης της τεχνολογίας ISDN μια δεκαετία μεταχρονολογημένα, πάνω στους πελάτες σου!
Πύργος θεός Πανηλειακός!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Συνδέσεις ADSL, VDSL”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης