Position των layers

Ας μάθουμε πως να κάνουμε τις σελίδες μας με στιλ. Τα Cascading Style Sheets είναι ο τρόπος για να το επιτύχουμε.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Position των layers

Δημοσίευση από ForzaInter » 03 Φεβ 2006 04:09

Ακόμα δεν έχω καταλάβει πώς λειτουργεί το tag position. Εάν βάλω absolute, το layer παραμένει όπως έχει σε οποιαδήποτε ανάλυση, οπότε πάει βόλτα... Δοκίμασα τις υπόλοιπες ιδιότητες inherit, relative και static, αλλά σε όλες τις υπόλοιπες το layer φεύγει... Θέλω το layer να παραμένει σε μία συγκεκριμένη θέση πάνω από το table.
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
skeftomilos
Script Master

Position των layers

Δημοσίευση από skeftomilos » 03 Φεβ 2006 05:50

Κώδικας: Επιλογή όλων

<table style="position&#58;relative">
  ...
    <div style="position&#58;absolute">
  ...
</table>
Το absolute πάει στο στοιχείο που θέλεις να τοποθετήσεις με ακρίβεια, και το relative στο στοιχείο σε σχέση με το οποίο θα γίνει η τοποθέτηση.
The pure and simple truth is rarely pure and never simple. Ο μη νους δε σκέπτεται μη σκέψεις για το τίποτα.

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Position των layers

Δημοσίευση από ForzaInter » 03 Φεβ 2006 14:15

Το έκανα έτσι, αλλά δε λειτουργεί... Το table έχει σαν περιεχόμενο εικόνα. Παίζει κανένα ρόλο αυτό? Θα ανεβάσω τη σελίδα σήμερα ή αύριο για να διαπιστώσεις ιδίοις όμμασι τί γίνεται...
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Position των layers

Δημοσίευση από ForzaInter » 04 Φεβ 2006 15:31

Έκανα ένα λάθος... το div δεν είναι μέσα σε μεμονωμένο table, αλλά μέσα σε κελί ενός μεγάλου table. Τη σελίδα δε μπορώ να την ανεβάσω προς το παρόν, γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το ftp της σχολής

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Position των layers

Δημοσίευση από ForzaInter » 13 Φεβ 2006 02:48

Έχω ανεβάσει τη σελίδα στο http://www.syros.aegean.gr/users/dpsd02 ... index.html

To div που έχω βάλει βρίσκεται μέσα στον κώδικα στη σειρά 77.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
patriot
Honorary Member

Position των layers

Δημοσίευση από patriot » 13 Φεβ 2006 03:37

1) Είδα τον κώδικα σου και είναι ... κάπως μεγάλος :P. Δηλ έχεις βάλει καμιά χιλιάδα άχρηστα cells. Άχρηστα όχι μόνο επειδή δεν χρησιμεύουν σε τίποτα (είναι άδεια) αλλά και επειδή όσα χρησιμοποιούνται είναι περιττό να χρησιμοποιούνται έτσι, αφού μπορείς να βάλεις άλλο ένα table στην θέση τους και ξεμπέρδεψες.

Αν θες την γνώμη μου κάνε ένα main table με 2 rows. Το πρώτο (ας το ονομάσουμε bannerrow) για το image της κορυφής και το αποκάτω για το περιεχόμενο (και αυτό contentrow). Το bannerrow κάνε το να έχει colspan="2" (δηλ να "πιάνει" τον χώρο 2 cells) και στο contentrow πρόσθεσε ένα cell ακόμα και την εντολή valign="top" για να είναι το περιεχόμενο πάνω-πάνω και στα δύο cells του contentrow.

Στο αριστερό cell του contentrow βάλε το μενού και στο δεξί το περιεχόμενο και είσαι έτοιμος. Αν τώρα θες να βάλεις άλλο ένα table (στο αριστερό cell) ειδικά για το μενού (καμιά φορά συμφέρει αν το περιεχόμενο είναι πολύ μεγάλο) και άλλο ένα ένα για το περιεχόμενο (στο δεξί cell) τότε αυτό συμφέρει καλύτερα από τα έχεις καμιά χιλιάδα άχρηστα cells.

Δεν ειναι υπερβολικά εύκολο; Φυσικά μπορείς να προσθέσεις όσα table/rows/cells θες αλλά περισσότερα από όσα είπα (άντε και κανένα δυο ακόμα για το bannerrow) νομίζω ότι ειναι περιττά.

ΥΓ: Έρώτηση: Τι πρόγραμμα χρησημοποιείς;

2) Να ρωτήσω γιατί θέλεις να βάλεις layer το οποίο δεν λέγεται layer αλλά ilayer;
1) Για όποιον γράφει με πολυτονικά....
2) Καλά ακόμα να συνηθίσετε την ιδέα ότι δεν γράφουμε ούτε με greeklish ούτε με κεφαλαία;

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Position των layers

Δημοσίευση από ForzaInter » 13 Φεβ 2006 10:22

Eυχαριστώ πολύ για τις συμβουλές patriot :) Θα προσπαθήσω όσο γίνεται να συμμαζέψω τον κώδικα.

Θα απαντήσω στις 2 τελευταίες ερωτήσεις σου.
Έκανα αρχικά το template στο photoshop και μετά το έκοψα σε slices και το έκανα export σε html από το imageready. Μετά άνοιξα το html στο dreamweaver, και όπως ήταν απλά πρόσθεσα το layer μέσα στο cell που είδες.
Το layer αυτό το έβαλα για να έχω το κυρίως περιεχόμενο της κάθε σελίδας εκεί μέσα. Δηλαδή από δω και πέρα είναι το μόνο που θα αλλάζει σε κάθε σελίδα. Εκεί μέσα θα έχω δευτερεύοντα links, ίσως και το navigation του ιστότοπου, και τα κείμενα κλπ.

Το layer έχει σαν background μία εικόνα 1x1 pixels, της οποίας μείωσα την opacity σε 70%, για να φαίνεται η πίσω εικόνα, αλλά δε λειτουργεί... Μάλλον δεν είναι αυτός ο τρόπος

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “CSS - Cascading Style Sheets”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες