Τηλεφωνικός κατάλογος Μεσολογγίου

Γενικές ερωτήσεις και απαντήσεις που έχουν σχέση με το Internet και την καθημερινή του χρήση.

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 03 Φεβ 2006 10:54

Καλημέρα,

Υπάρχει τρόπος να τοποθετήσουμε σε μια σελίδα μια εφαρμογή, αντίστοιχη με αυτήν του τηλεφωνικού καταλόγου, που θα επιτρέπει την αναζήτηση, με βάση διάφορα κριτήρια, στα ονόματα, στις διευθύνσεις και στα τηλέφωνα μιας και μόνο συγκεκριμένης περιοχής (Μεσολόγγι). Μπορεί να γίνει κάτι προκειμένου να αντλήσουμε τα δεδομένα από το site του τηλεφωνικού καταλόγου ή θα πρέπει να ξεκινήσω manual δουλειά (σκαναρίσματα και τέτοια). Αν τελικά η manual μεταφορά των περιεχομένων του τηλεφωνικού καταλόγου της περιοχής σε βάση δεδομένων είναι μοναδική επιλογή, τι με συμβουλεύετε να χρησιμοποιήσω ως πρόγραμμα που θα αναγνωρίζει αυτόματα τα αντίστοιχα fields της έντυπης έκδοσης (όνομα, διεύθυνση, τηλέφωνα) και θα εντάσσει τις τιμές τους αυτόματα στα αντίστοιχα fields της βάσης δεδομένων. Αυτή η βάση δεδομένων θα αποτελεί το αντίστοιχο της υπηρεσίας του site του τηλεφωνικού καταλόγου, αλλά μόνο για το Μεσολόγγι και θα είναι hosted σε συγκεκριμένο site.

Κάθε πρόταση δεκτή

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Φεβ 2006 11:23

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο νόμιμα..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 03 Φεβ 2006 13:16

Λές ότι είναι παράνομο ε? :question:

Δεν μπορώ να scanaro τον τηλεφωνικό κατάλογο και να χρησιμοποιήσω τα στοιχεία έτσι? Μπορώ να απευθυνθώ στον ΟΤΕ αλλά μάλλον δεν βλέπω απάντηση πριν τη Δευτέρα Παρουσία :D

Άβαταρ μέλους
cordis
Administrator, [F|H]ounder, [C|S]EO
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cordis » 03 Φεβ 2006 13:58

Εγώ λέω καλύτερα να μιλήσεις με την εταιρία προστασίας πρωσικών δεδομένων.. :P

Γιατί δεν κάνεις έναν χρυσό οδηγο της περιοχής που θα μπαίνουν όσοι θέλουν; Έτσι δε θα έχεις πρόβλημα..
Δεν απαντάω σε προσωπικά μηνύματα με ερωτήσεις που καλύπτονται από τις ενότητες του forum. Για ο,τι άλλο είμαι εδώ για εσάς.
- follow me @twitter

Nikolaoupan

Δημοσίευση από Nikolaoupan » 03 Φεβ 2006 14:55

Έχεις δίκιο Γιάννη. Αυτό θα κάνω.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Internet Help”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης