[Solved] περι εγγυηση hardware

Προβλήματα που αντιμετωπίζουμε χρησιμοποιώντας κάποια από τις συσκευές που απαρτίζουν τους Η/Υ μας.

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 04 Φεβ 2006 15:23

Καταρχην δεν ειμαι σιγουρος αν τοποθετω σε σωστο σημειο την συγκεκριμενη ερωτηση.Δεν ξερω που αλλου μπορει να μπει.Τελος παντων.Προσφατα εδωσα το pc μου στον ''κυριο καταστηματαρχη'' απ οπου τον ειχα αγορασει με σκοπο να δουμε τι προβλημα εχει.Τελικα διαπιστωσαμε οτι καηκαν motherboard και cpu!!!!!Και τωρα περιμενω τα καινουρια κοματια αντιστοιχα μιας που η εγγυηση τα καλυπτει ακομα.Ο ''κυριος καταστηματαρχης'' μου ειπε οτι μπορει να κανουν και 3 μηνες να ρθουν. !!!! Απο το εξωτερικο γιατι ουτε η Αθηνα τα εχει.....!!!Τον αγορασα πριν απο 1,5-2 χρονια.Τοσο παλια ειναι τα κοματια; Αυτα ολα εγιναν πριν απο 1 μηνα.Πριν απο λιγες μερες ξαναπερασα απο το εν λογω μαγαζι για να δω που βρισκομαστε,μηπως υπαρχει καποια εξελιξη και ειδα το pc μου σε μια γωνια με ολα του τα πραγματουδια επανω (και τα ''καμενα''). Δεν ειμαι καθολου σιγουρος γι αυτο που θα πω αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να στειλει τα προβληματικα κοματια και μετα να περιμενει τα καινουρια να ρθουν και οχι το αντιστροφο.Κανω λαθος;Με δουλευει;Λογικα καποιος που θα εχει εμπειρια πανω σε εγγυησεις θα μπορεσει να μου εξηγησει.Ευχαριστω. :roll: :roll:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος devilfw την 26 Οκτ 2008 02:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 04 Φεβ 2006 15:52

κανονικά θα έπρεπε να τα στείλει στην αντιπροσωπεία, όπου θα τα ελέγχανε, και από εκεί, εαν διαπιστώνανε βλάβη, τα στέλνουν στο εξωτερικό να τα ξαναελέγξουνε και να τα στείλουν διορθωμένα (αν γίνεται), ή να στείλουν καινούρια.

ΥΓ Η αλήθεια είναι ότι 1,5-2 ετών επεξεργαστής είναι παλιός...

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 04 Φεβ 2006 17:45

Aπλα πολλα καταστηματα τα οποια εχουν καλη συνεργασια με μεγαλες εταιριες τους λενε στειλτε μας π.χ μητρικη και επεξεργαστη και θα σας στειλουμε μετα τα καμενα.Παντως υποπτο το οτι θα χρειαστουν 2 μηνες και για να αλλαχτουν τα εξαρτηματα.ψαξτο λιγο το θεμα και πιεσετον για να κανει πιο γρηγορα!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 05 Φεβ 2006 01:42

Κοιτα ο επεξεργαστης ειναι amd barton 2,8. Δε νομιζω να μην υπαρχει καπου..... Και οχι 2 μηνες αλλα 3 μου ειπε. Το θεμα ειναι τι τον χαλαει αυτον εφοσον δε χανει χρηματα απο την τσεπη του;Περιμενει να αγορασω καινουρια;Τοσο γκαου ειναι;;;Δυστηχως δεν εχω βρει με τι τροπο μπορω να τον πιεσω.Η απαντηση του ειναι: να πιεσουμε τους ξενους;;;;; Απλα θα κανω υπομονη (τεραστια) και θα περιμενω οσο μου ειπε (εχω και 2 pc και δε χαλιεμαι)και αν δω οτι ειναι πραγματι εσκεμενες οι κινησεις του θα κανω το παν να τον δυσφιμησω οπως μπορω......και μπορω....... :kaloe: :kaloe:

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 05 Φεβ 2006 02:37

Κοιτα αυτο το "περιμενε 3 μηνες" δεν μπορω να το δεχτω.Εργαζομαι σε καταστημα με service η/υ και οτιδηποτε το καλυπτει η εγγυηση στελνεται στην εταιρια και το αργοτερο σε 10 εργασιμες ειναι παλι πισω αν βεβαια διαπιστωθει οτι ηταν ελατωματικο απο το εργοστασιο του.Οσο για το αν επιβαρυνεται ο καταστηματαρχης με ολη αυτη την ιστορια η επιβαρυνση μπορει να ειναι απο 0 εως και 2 ευρω για τα εξοδα αποστολης προς την εταιρια.Οποτε δεν θεωρειται δικαιολογια γιαυτον.Τελος παντων αφου εχεις και δευτερο pc...no problem!!!:)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Specom
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Specom » 05 Φεβ 2006 03:35

Emena pantos mia fora pou exei tixei na xreiastw na katafugw se egguish proin kai auto prin 1,5 xrono otan eixa parei ena modem 56 kai kaike kai mou to ala3an epitopou :P

simosz
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από simosz » 05 Φεβ 2006 04:52

Καλα για τετοια περιστατικα εννοειται οτι γινεται η αντικατασταση επιτοπου.Φαντασου φιλε Στεφανε να σου ελεγαν κι εσενα οπως τον devilfw θα χρειαστει να περιμενεις 3 μηνες γιατι δεν μπορουμε να πιεσουμε τους ξενους!!!!:)
Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 06 Φεβ 2006 11:40

Εμένα ξέρεις τι μου κάνει μεγάλη εντύπωση?

Και η CPU και η MB είναι μεγαλύτερη σε ηλικία απο ένα χρόνο που ορίζεται συνήθως η εγγύηση..
Η AMD συνήθως δίνει εγγύηση 3 χρόνια, αλλά για μητρική με εγγύηση τόσο μεγάλη δεν είχα ξανακούσει.. :think:

Και θα κάνω την ερώτηση, είσαι σίγουρος ότι σε καλύπτει η εγγύηση??
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 06 Φεβ 2006 12:05

ναι, αλλά ο νόμος ορίζει αλλιώς...

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από id12586 » 06 Φεβ 2006 12:08

Thanks Διονύση!
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 06 Φεβ 2006 20:32

η μητρικη ειναι της msi με 3 χρονια εγγ. οπως και ο amd.

Άβαταρ μέλους
devilfw

Δημοσίευση από devilfw » 06 Φεβ 2006 20:33

βασικα δεν εχεις δικιο για την διαρκεια των εγγυησεων. Αν δεις και στο πλαισιο ολες εχουν 3 χρονια.

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από deninho » 06 Φεβ 2006 20:43

αυτό που λέει ο νόμος είναι min. 2 χρόνια. Αν η εταιρία αποφασίσει για παραπάνω, και από τη στιγμή που αυτή η απόφαση είναι προς το συμφέρον του καταναλωτή, είναι σύμφωνη με το νόμο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “PC Hardware”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης