E-commerce website development

Εκφράστε την επιχειρηματική σας πλευρά. Μοιραστείτε την εμπειρία σας ή/και τα σχόλιά σας σχετικά με την οργάνωση μιας on-line επιχείρησης. Παρακαλώ όχι διαφημίσεις εδώ!

Συντονιστής: Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
petdim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petdim » 06 Φεβ 2006 11:45

Γειά σας,
έχω αναλαβει να δημιουργήσω ένα e-shop για έναν πελάτη. Επειδή είναι η πρώτη μου δημιουργία e-shop φαντάζομαι ότι υπάρχουν κάποια πράγματα που πρέπει να σκεφτώ. Όχι όσον αφορά το design αλλά πιo πολύ το τεχνικό κομμάτι.

Θα ήθελα να ξέρω αν χρειάζεται να κάνω κάποιο συμβόλαιο για να καλυφθώ εγώ σαν developer για θέματα ασφάλειας του site, τι ακριβώς πρέπει να έχει ο server ώστε να είναι όσο πιο ασφαλής γίνεται?

Αν έχετε να προτείνετε κάποιο καλό link please do.

Ευχαριστώ.
Petros Dimitriadis
Web Designer
www.petrosdimitriadis.com

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 06 Φεβ 2006 13:18

Θα πρέπει να μας πεις αν χρησιμοποιείς κάτι έτοιμο (και τι ?) ή θα κάνεις κάτι δικό σου και πως θα γίνουν οι πληρωμές (στο site σου ή στο σιτε κάποιας τράπεζας)

Άβαταρ μέλους
petdim
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από petdim » 06 Φεβ 2006 13:43

θα χρησιμοποιήσω το cube cart, τις πληρωμές είπε θα τις κανονίσει ο πελάτης.
Petros Dimitriadis
Web Designer
www.petrosdimitriadis.com

Άβαταρ μέλους
billt

Δημοσίευση από billt » 06 Φεβ 2006 13:55

petdim έγραψε:θα χρησιμοποιήσω το cube cart
Δες για την τελευταία stable version που να υποστηρίζει register_globals OFF

Bάλε στο webfolder σου στην .htaccess τη σειρά

Κώδικας: Επιλογή όλων

php_value register_globals 0
και δες άμα δουλεύει το site.

petdim έγραψε: τις πληρωμές είπε θα τις κανονίσει ο πελάτης.
Άλλο αυτό και άλλο τι πρέπει να κάνεις εσύ ανάλογα με τις επιλογές του πελάτη. Δηλ. αν ο πελάτης θέλει να δεχτεί πιστωτικές απευθείας στο site του πρέπει να του πεις να πάρει ένα SSL certificate, αλλιώς να προγραμματίσεις το αντίστοιχο module για πληρωμές με Eurobank ή με αντικαταβολή κτλ.

Ένα άλλο είναι να σου πει ο πελάτης πως θέλει να γίνει το shipping για να φαίνεται αυτό στην τελική τιμή :)

Άβαταρ μέλους
cdhyper
Literature Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από cdhyper » 06 Φεβ 2006 21:48

Τις πληρωμές μέσω της σελίδας και φυσικά θα της κανονίσεις εσύ, ανάλογα με το τι θα επιθυμούσε ο πελάτης. Αν έχει σύμβαση με τη eurobank για παράδειγμα πρέπει να συνδέσεις την εφαρμογή με το proxypay, αν επιλέξει alpha bank με το deltapay (το οποίο είναι και ελαφρώς καλύτερο θα έλεγα) και πάει λέγοντας. Μπορεί να χρειαστεί να προσθέσεις και την επιλογή των άτοκων ή έντοκων δόσεων.

Η γνώμη μου είναι να μην "τολμήσεις" να αποθηκεύεις οποιαδήποτε στοιχεία που αφορούν τις πιστωτικές κάρτες σε κάποια βάση στον server σου. Ο πελάτης πρέπει να τα πληκτρολογεί κάθε φορά στο περιβάλλον της τράπεζας φυσικά με την ανάλογη κωδικοποίηση. Τότε δεν χρειάζεται να μπλέξεις με ιδιαίτερες συμβολαιογραφικές πράξεις, παρά μόνον ίσως -προαιρετικά θα έλεγα- να πάρεις την ανάλογη διαπίστευση από την Αρχή προστασίας προσωπικών δεδομένων καθώς θα αποθηκεύεις ονόματα, τηλέφωνα, διευθύνσεις κλπ. Προσωπικά το θεωρώ περιττό και δεν το έχω κάνει ποτέ μέχρι στιγμής, ο KGP που λατρεύει τα "policies" θα σε συμβουλεύσει να το κάνεις.

Από κει και έπειτα πρέπει να υπάρχει ένα καλό σύστημα μεθόδων αποστολής που θα υπολογίζει με ακρίβεια τα έξοδα στην περίπτωση που θα υπάρχει δυνατότητα πληρωμής μέσω πιστωτικής. Χρεώσεις μέσω βάρους, ποσότητας, τιμής, περιοχής κλπ. Στη συγκεκριμένη περίπτωση ρωτάς τον πελάτη με ποια εταιρεία courier συνεργάζεται και παίρνεις κατάλογο χρεώσεων από αυτήν.

Επίσης κάποιες περιοχές της Ελλάδας πληρώνουν διαφορετικό ΦΠΑ. Επομένως οι ζώνες θα ήταν καλό να υπάρχουν αν κάποιος πληρώνει μέσω πιστωτικής.

Τα περί πλοηγήσεως, εμφάνισης κλπ πιστεύω είναι αυτονόητα και είσαι σε καλό δρόμο νέε μου και σιγά σιγά φτάνεις εμάς τα ιερά τέρατα του webdesign :kaloe: :kaloe:
Σύγκριση τιμών Supermarket: http://www.shopnsave.gr
Νέα Ιταλικα επιπλα κουζινας
Για φιλοσόφους: http://filosofia.gr και http://liantinis.org

kirkos

Δημοσίευση από kirkos » 17 Φεβ 2006 00:19

Το module για την πληρωμή της τράπεζας μέσω cube cart το έχεις γράψει?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η Επιχείρηση”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες