Ρεαλιστικά γυναικεία ρούχα στο Cinema 4D

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 06 Φεβ 2006 20:14

Για σας! Άρχισα τα 3D εδώ και λίγους μήνες με το Cinema 4D.
Έφτιαξα ένα γυναικείο μοντέλο με τη βοήθειο ενός tutorial και προσπαθώ τώρα να φτιάξω ρούχα. Είχα φτιάξει στην αρχή ρούχα με extrude αλλά μετά είπα να δοκιμάσω να φτιάξω φόρεμα με το clothilde αλλά βγαίνουν πολύ τσαλακωμένα και γενικά λίγο χάλια, ειδικά στην περιοχή του στήθους.
Παρόλο που έκανα πολύ subdivision στην συγκεκριμένη περιοχή το clothilde επιμένει να "φουσκώνει" τα πολύγωνα εκεί. Αφού έκανα διάφορα πειράματα έσβησα το πιο περίπλοκο φόρεμα και έκανα ένα απλό φορεματάκι το οποίο πάλι βγαίνει άσχημο.

Αν έχει κανείς καμιά συμβουλή για τις ρυθμίσεις, θα εκτιμούσα πολύ τη βοήθεια! Θέλω ένα απλό λείο ρούχο χωρίς τσαλακώματα, σαν μετάξι για παράδειγμα.. Βάζω και μερικές φωτογραφίες.
Συνημμένα
0.jpg
Body
1.jpg
Render + Cloth Nurbs
2a.jpg
Dress State
3a.jpg
Dress-O-matic
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
fmayakos
Honorary Member

Δημοσίευση από fmayakos » 06 Φεβ 2006 21:36

SimonTheSorcerer έγραψε:γενικά λίγο χάλια, ειδικά στην περιοχή του στήθους.
Μην το πάρεις προσωπικά, αλλά ίσως φταίει που έχει λίγο "περίεργο" στήθος... :lol: :wink: :kaloe:

Verioti, save the day & the thread!

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 06 Φεβ 2006 22:17

Στο φόρεμα πόσα segments έχεις βάλει ανέβασε τα, από ότι βλέπω είναι λίγα (στο στήθος )
βλέπω επίσης ότι μιλάμε για την 9.506 ver
To Cloth Nurbs βοηθά αρκετά αλλά δεν κάνει και θαύματα πιστεύω ότι το πρόβλημα θα λυθεί με παραπάνω γραμμές στο φόρεμα (segments)

Και μια απορία το " το ντύσιμο το έκανες με το mass ??"

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 06 Φεβ 2006 23:43

Thanks για το ενδιαφέρον. Η αλήθεια είναι ότι έχω δοκιμάσει να το κάνω subdivide κι άλλο, και ξαναδοκίμασα τώρα να το κάνω subdivide +2 σε όλη την επιφάνεια.. βγήκε χειρότερο. Η Maxon έχει δώσει μερικά tips όσον αφορά το subdivision σε ένα tutorial που έχει εδώ και δε νομίζω ότι είναι θέμα subdivision... Βάζω και το render με το +2 subdivision για του λόγου αληθές -οι υπόλοιποι παράμετροι είναι ίδιοι με τις παραπάνω φωτογραφίες-.
Όταν το βάζω σε hypernurbs αντί για Clothenurbs η υφή του είναι τέλεια, αλλά σε μερικά σημεία το ρούχο μπαίνει μέσα στο μοντέλο. Επειδή θέλω να χρησιμοποιήσω τον χαρακτήρα σε animation φοβάμαι πως με το hypernurbs τα προβλήματα θα πολλαπλασιαστούν.

Διευκρίνησέ μου σε παρακαλώ τι εννοείς με το mass, για να μπορέσω να σου απαντήσω. Για να φτιάξω το ρούχο με το clothilde ακολούθησα το tutorial της maxon που έχει μέσα στον quickstart guide. Για όσους δεν τον έχουν παρόμοια tutorials υπάρχουν στο renderosity (νομίζω ότι πρέπει να γραφτείτε για να το ανοίξει) και στο c4dcafe (video tutorial που επίσης πρέπει να γραφτείτε για να το κατεβάσετε).

Edit: Προς fmayakos :P
Το στήθος όντως δεν είναι normal αλλά δεν προορίζεται για γυμνές σκηνές (άμα χρειαστεί θα την ντουμπλάρει άλλο μοντέλο :kaloe:). Της έχω κάνει ανόρθωση για να φαίνεται πάνω απ' το ρούχο σα να φοράει σουτιέν!

Προς Veriotis:
Ξέχασα ότι το mass είναι επιλογή στο clothilde... Το είχα δοκιμάσει μια-δυο φορές και δεν είδα να αλλάζει κάτι, έτσι το άφησα όπως έχει...
Συνημμένα
4.jpg
Render subdivision +2
And I will strike down upon thee with great vengeance and furious anger those who attempt to poison and destroy my brothers. And you will know my name is the Lord, when I lay my vengeance upon thee.

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 07 Φεβ 2006 22:20

Πρώτα από όλα συγνώμη για το λαθάκι μου Size ήθελα να γράψω μπερδεύτηκα και έγραψα Mass
Λοιπόν το απλό αυτό φορεματάκι το έκανα απλά με την επιλογή Size 50% και HyperNURBS γιατί όντος με το Cloth Nurbs έβγαινε χάλια
Στα σημεία όπου το ύφασμα περνά μέσα στο σώμα είναι επειδή δεν υπάρχουν αρκετές γραμμές (segments), λύνουμε το πρόβλημα αυτό κόβοντας (knife) τα polygon σε μικρότερα κομμάτια η μεταφέρουμε λίγο τα point έξω από το σώμα

Να ενημερώσω επίσης ότι η επιλογή Size στο Cloth υπάρχει ΜΟΝΟ στην version 9.5 του cinema4d ,αυτό για να μην το ψάχνετε σε παλιότερες
Συνημμένα
jljljlj.gif
forema
fcvhfdhhd.gif
forema

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 08 Φεβ 2006 00:49

Ki εγώ μάλλον με hypernurbs θα τα αφήσω, αν και μάλλον θα αναγκαστώ να κουνάω τελείες σε κάθε keyframe.
Άλλη λύση που σκέφτηκα είναι να φτιάξω κανονικά τα μοντέλα των ρούχων και να γίνει το animation τους με relax και calculate. (To animation των ρούχων ήταν το ζήτημα που με ώθησε να χρησιμοποιήσω cloth simulation εξ αρχής)
Το φόρεμα θα το σβήσω και θα φτιάξω το final, αυτό μόνο για να δοκιμάσω το clothilde το έκανα.

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 08 Φεβ 2006 09:05

Άλλο ο σχεδιασμός του ρούχου και άλλο η κίνηση του μετά
Αφού σχεδιάσεις το ρούχο με όποιο τρόπο θες και με HyperNURBS απλά κάνεις editable το HyperNURBS και διαγράφης το Cloth με αποτέλεσμα να έχεις το φόρεμα σου σαν αντικείμενο που δεν επηρεάζετε από κάποιο άλλο παράγοντα ,τώρα για την κίνηση ξανά προσθέτεις το cloth και κάνεις την δουλειά σου

Άβαταρ μέλους
SimonTheSorcerer

Δημοσίευση από SimonTheSorcerer » 08 Φεβ 2006 19:24

Πολύ σωστός, δεν σκέφτηκα να το κάνω έτσι. Thanks :)

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες