Πως να κάνετε εκπομπή radio μέσω internet με το Winamp

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ellinikosfm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ellinikosfm » 08 Φεβ 2006 18:45

Mpravo poli kalo to voithima afto kai tha xrisimeusei poli kai se emena giati exo polla atoma pou theloun na kanoune programa sto radio mou kai exontas afto as to apokaleso <<ekgikleio>> tha voithisei poli .

alitheia mipos thelei kapios-a na kanei ekpompoula sto radio mou? steilte mou email

souza

Δημοσίευση από souza » 10 Φεβ 2006 18:45

pou ekpempeis?
gia oti ki an kanw emena xrewnw, kai thelw se mena na kataligw..

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 10 Φεβ 2006 22:05

προβλημα
τελικα καταφερα τουλαχιστον με το Localhost:8000 να βλεπω να λει τον server on και να εχει ολες τις αναλογες πληροφοριες
βαζω ενα laptop με usb συνδεση εκτος router adsl πληκτρολογω την διευθηνση που μου δινει το ip αλλα πεφτω σε νεκρο Link σαν να μην υπαρχει
δειτε εδω τα capture και πειτε μου αν βρειτε ακρη τι συμβαινει

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ellinikosfm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ellinikosfm » 10 Φεβ 2006 23:32

Πήγαινε στο START, στο run, γράψε cmd και πάτα ΟΚ.Στο DOS παράθυρο που θα εμφανιστεί, γράψε ipconfig και σημείωσε κάπου τα νούμερα που λέει δίπλα στην IP address και στο default gateway. Παράδειγμά, τα νούμερα μπορεί να είναι 10.0.0.1 για την IP address και 10.0.0.138 για το default gateway.
Άνοιξε τον Internet Explorer και βάλε την διεύθυνση http://10.0.0.138 (ή http:// και μετά όποιο νούμερο σου έβγαλε στο default gateway.)
Πάτα το advanced, και μετά μια απ'τις επιλογές που θα ανοίξει, το ΝΑΡΤ. Ανοίγει μια σελίδα, η οποία κανονικά δε θα έχει κανένα ΝΑΡΤ entry αν δεν έχεις ανοίξει κάποια άλλη port εσύ.
Πάτα new βάλε στη πρώτη ip 10.0.0.1 την άλλη άφησέ την όπως είναι (0.0.0.0), βάλε 8000 στις δύο port,στο protocol βάλε TCP, apply και μετά πάλι new, βάλε πάλι τα ίδια νούμερα, και στο protocol bale UDP, και μετά πάλι apply και τέλος save all που λέει πάνω αριστερά στη σελίδα. Αν τα έχει κάνει όλα όπως τα είπα εδώ είσαι OK! και όλα δουλεύουν κανονικά... καλές εκπομπές

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 12 Φεβ 2006 14:19

Έχουμε φτιάξει και στο MusicHeaven ένα FAQ που έχει και Troubleshooting με απαντήσεις όπως οι παρακάτω:

Τι είναι το MusicHeaven Radio;

Πως μπορώ να ακούσω κι εγώ; Τι προγράμματα χρειάζομαι;

Είμαι παραγωγός. Τι προγράμματα χρειάζομαι για να κάνω εκπομπή;

Πόσο γρήγορη σύνδεση πρέπει να έχω;

Είμαι παραγωγός. Πως εγκαθιστώ και ρυθμίζω το DSP Plug-In;

Είμαι παραγωγός και έχω πρόβλημα με το μικρόφωνο

Είμαι παραγωγός και δεν μπορώ να συνδεθώ

Ο ήχος έχει διακοπές

Είμαι παραγωγός και θέλω να μάθω περισσότερα για το Shoutcast

Αρκετά πράγματα έχουν προκύψει μέσα από την εμπειρία που έχουμε αποκτήσει μέσω του σταθμού μας του Radio MusicHeaven, ενώ υπάρχουν και άλλα FAQ που θα περαστούν με την πρώτη ευκαιρία. Σημειώνω πως ο SC server τρέχει από τον web server (Linux).

Περισσότερα ΕΔΩ

ΥΓ. Το μόνο πρόβλημα που έχουμε είναι οτι το Winamp όταν ξεκινάει πάει ντε και καλά να συνδεθεί στον SC server, παρά το γεγονός οτι έχουμε ξετσεκάρει την αντίστοιχη επιλογή. Κάποιο bug είναι.
Μάλιστα πριν λίγο καιρό γελάσαμε τρελά, όταν κάποιο παραγωγός έβλεπε στο Winamp κάποιο ...video ερωτικού ρεαλισμού, χωρίς να ξέρει πως είχε συνδεθεί με τον server και τον άκουγαν 10-15 άτομα... :roll:

Άβαταρ μέλους
ThyClub
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ThyClub » 12 Φεβ 2006 17:33

Ο admin μου στο musicheaven είναι εδώ;;;

Καλώς τον :D

jorge
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jorge » 13 Φεβ 2006 20:56

Καλώς με και καλως σε βρήκα, αλλά είμαι εδώ από καιρό ;-)

Άβαταρ μέλους
fiskilis
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fiskilis » 13 Φεβ 2006 22:35

ellinikosfm έγραψε:Πήγαινε στο START, στο run, γράψε cmd και πάτα ΟΚ.Στο DOS παράθυρο που θα εμφανιστεί, ......
οκ ευχαριστω αυτο ηταν οι ρυθμισεις στο Modem και τωρα ολα ειναι μια χαρα με ειδα απο αλλο υπολογιστη

Άβαταρ μέλους
vasilij

Δημοσίευση από vasilij » 28 Φεβ 2006 11:30

hriazome mia simvouli pos na kano radiofono stin selida mou
me to Windows Media Player ti hriazete eho server pou einai nihto sinehia ke filokseni tin selida mou thelo omos na einai sto frames epano to
Windows Media Player paradigmatos harin patiste to koumpi Mp3s
ke dite sto www.stoudio5.mine.nu

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 28 Φεβ 2006 12:57

Αυτό που είδα στην ιστοσελίδα δεν είναι ραδιόφωνο (έχει ανεβασμένα τα αρχεία στον σερβερ)
Άλω το κάνω εκπομπή με το winamp και άλλο με τι θα με ακούσει ο ακροατής πχ. Win Media player

Άβαταρ μέλους
vasilij

Δημοσίευση από vasilij » 28 Φεβ 2006 13:38

agapite mou file den ipa oti einai radiofono aplos edosa
ena paradigma pos thelo na akoui o akroatis giati ida se kapio radiofono pos ehi tin morfi tou Windows Media Player ke molis anigis tin selida akougete to radio ke malon aftos to ekane me to Windows Media Player
aplos rotao mpori na gini radiofono me to Windows Media Player

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 28 Φεβ 2006 15:48

Ναι μπορεί να γίνει
Απλά αντί για την διεύθυνση για κάποιο μπ3 αρχείο θα βάλεις την διεύθυνση του σταθμού όταν θα περάσεις στο site σου τον windows media player
Τώρα για το πώς μπαίνει καλύτερα ρότα στην ανάλογη κατηγορία εδώ στο φόρουμ

Άβαταρ μέλους
vasilij

Δημοσίευση από vasilij » 28 Φεβ 2006 18:58

Nase kalla se efharisto poli gia tis klirofories kego den eimai kanenas pepiramenos oti eho kani to ekana me ena vivlio java sta souidika
kai h alitha einai oti pedeftika poli

Aris-Rx7

Δημοσίευση από Aris-Rx7 » 03 Μαρ 2006 21:36

ellinikosfm έγραψε:Πήγαινε στο START, στο run, γράψε cmd και πάτα ΟΚ.Στο DOS παράθυρο που θα εμφανιστεί, γράψε ipconfig και σημείωσε κάπου τα νούμερα που λέει δίπλα στην IP address και στο default gateway. Παράδειγμά, τα νούμερα μπορεί να είναι 10.0.0.1 για την IP address και 10.0.0.138 για το default gateway.
Άνοιξε τον Internet Explorer και βάλε την διεύθυνση http://10.0.0.138 (ή http:// και μετά όποιο νούμερο σου έβγαλε στο default gateway.)
Πάτα το advanced, και μετά μια απ'τις επιλογές που θα ανοίξει, το ΝΑΡΤ. Ανοίγει μια σελίδα, η οποία κανονικά δε θα έχει κανένα ΝΑΡΤ entry αν δεν έχεις ανοίξει κάποια άλλη port εσύ.
Πάτα new βάλε στη πρώτη ip 10.0.0.1 την άλλη άφησέ την όπως είναι (0.0.0.0), βάλε 8000 στις δύο port,στο protocol βάλε TCP, apply και μετά πάλι new, βάλε πάλι τα ίδια νούμερα, και στο protocol bale UDP, και μετά πάλι apply και τέλος save all που λέει πάνω αριστερά στη σελίδα. Αν τα έχει κάνει όλα όπως τα είπα εδώ είσαι OK! και όλα δουλεύουν κανονικά... καλές εκπομπές

agaphte file mporeis na ginei ligo poio katatopistikos, to problima mou einai oti exw webserver stimeno sto mhxanhma kai exw xasei ligo thn mpala mporeis na bohtheiseis?

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες