Πως να κάνετε εκπομπή radio μέσω internet με το Winamp

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
theloxrono

Δημοσίευση από theloxrono » 17 Ιαν 2008 14:47

[quote="satelsat"]ναι...
Τον έχω εγκαταστήσει τον server.
Τα μηνύματα που γράφω ποιο πάνω, μου τα γράφει ο server.
έχω κατεβάσει αυτό: SHOUTcast WIN32 Console/GUI server v1.9.8
δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν έχω κάνει σωστά... :([/quote]

Σωστά αυτός είναι. Θα προσπαθήσω να βοηθήσω . αφου πρώτα επιβεβαιώσουμε τα βήματα.

1. Έχεις εγκαταστήσει και τα δύο Shoutacast DSP plugin και τον server.
2. έχεις κάνει ότι πρέπει για την πόρτα, που σημαίνει ότι, βάζεις TCP και ακολούθως την tcp/ip την τοπική σου και κατόπιν την πόρτα. (π.χ. TCP, 192.ννν.ννν.ννν, 8000). την τοπική ip σου θα την βρείς από τις συνδέσεις δικτύου. [b]Αλήθεια τι modem έχεις ; [/b]
3. στο connection του shoutcast dsp plugin έχεις γράψει το σωστό ip σου που δίνει ο ISP σου και επίσης το σωστό user name και password.

Αν έχεις κάνει όλα αυτά λογικά πρέπει να τρέχει, εκτός και αν υπάρχει κάποιο software που κρατάει αυτήν την πόρτα....
[/u]

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 20 Ιαν 2008 20:17

Εγω παλι γιατι δεν μπορω να βγω προς τα εξω? Εχω βαλει το shoutcast στο laptop και απο ενα σπιτι ενος παιδιου που δοκιμασαμε ακουγομασταν μια χαρα εξω.

Σπιτι μου με το U.S. Robotics 9107 που εχω παρολο που εχω ανοιξει το port 8000 (απο τα virtual Servers) δεν γινεται τπτ... Μονο τοπικα μπορω να ακουσω :( Και δεν εχει τπτ ρυθμισεις firewall αποτι ειδα.

Και αυτο που με παραξενευει ειναι οτι και με αλλα 2 routers που δοκιμασα παλι τπτ (και δεν φταινε οι ρυθμισεις στο laptop γιατι οπως ειπα τοπικα ακουγομαι και στο σπιτι του φιλου μου δουλευαν ολα μια χαρα)

Τι στο καλο blacklist ειναι το σπιτι μου ? :p Δεν μπορω να το εξηγησω..

theloxrono

Δημοσίευση από theloxrono » 20 Ιαν 2008 20:48

Μυρίζει ISP, μήπως είσαι ΟΤΕΝΕΤ ;;;;

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 20 Ιαν 2008 22:41

Δυστυχως ναι αναγκαστηκα να βαλω για καποιους λογους... Μη μου λες τετοια.. Κι σε αυτο ο ΟΤΕ φταιει ? :evil: :evil: :evil: Μπορω να κανω κατι?

Άβαταρ μέλους
Stathis
Photography Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Stathis » 20 Ιαν 2008 23:14

Ναι , μπαινεις στο my.otenet.gr κανεις log in και απο τις ρυθμισεις ξεκλικαρεις το μπλοκαρισμα της θύρας 80

συγκεκριμένα :
otenet έγραψε:Επιθυμία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις

Η OTENET θέλοντας να προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια σε όλους τους χρήστες της έχει ενεργοποιήσει την υπηρεσία αυξημένης προστασίας από κακόβουλες επιθέσεις.
Έχετε δικαίωμα να απενεργοποιήσετε ή να ενεργοποιήσετε την υπηρεσία αυτή, αλλάζοντας την κατάσταση σε ΝΑΙ / ΟΧΙ μέσω του http://my.otenet.gr επιλέγοντας "Αλλαγή Κωδικού Πρόσβασης" και μετά επιλέγοντας "ΑΛΛΑΓΗ" στο "Πατήστε εδώ για να αλλάξετε τον βαθμό προστασίας σας".

Η υπηρεσία λειτουργεί ως ένα φίλτρο προστασίας με προκαθορισμένες ρυθμίσεις και μπλοκάρει γνωστές θύρες επικοινωνίας.

Όταν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη (επιλέγοντας "ΝΑΙ"), αυξάνεται σημαντικά ο βαθμός προστασίας σας, αλλά σίγουρα δεν εξαλείφεται κάθε κίνδυνος ή πρόβλημα ασφάλειας.

Η OTΕΝΕΤ αυτή τη στιγμή, έχει μπλοκάρει την εισερχόμενη επικοινωνία στις θύρες:

TCP: 1 μέχρι και 1023, 1433, 3389 και 5000

UDP:161, 135 μέχρι και 139, και 1434.

Σας ενημερώνουμε ότι εάν η υπηρεσία είναι ενεργοποιημένη, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιες εφαρμογές που πιθανόν χρησιμοποιείτε όπως (Απομακρυσμένη Διαχείριση Υπολογιστή / router, VPN) κλπ να μην λειτουργούν. Σε μια τέτοια περίπτωση όποτε επιθυμείτε, μπορείτε να αλλάξετε την επιλογή σας, από ΝΑΙ σε ΟΧΙ.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Κάθε τροποποίηση της κατάστασης της αυξημένης προστασίας, θα πρέπει να συνοδεύεται και από αποσύνδεση-επανασύνδεση (logout-login) στο δίκτυο της OTENET. Κάθε μετατροπή "ενεργοποιείται" μόνο μετά από την επόμενη επανασύνδεση.

Άβαταρ μέλους
tasos_art
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από tasos_art » 21 Ιαν 2008 00:00

egw tha s pw kati pou to eixa pathei kai egw
gia na mporeseis n se akousei o allos (oxi topika) tha prepei i topiki sindesi s napernei apo to modem tin kanoniki ip (85.2.3.4) kai na min pernei topiki ip (192.168.1.2)
egw afto to eixa pathei epeidi xrisimopoiw switch ethernet
elpizw na boithisa
:wink:
Εικόνα

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 21 Ιαν 2008 00:31

Ναι μονο που παλι τπτ δεν γινεται :( Το εκανα ΟΧΙ εκανα και restart to router αλλα τπτ... μηπως εχει και τπτ αλλο...?

tasos_art Τι εννοεις? Με μπερδεψες? Πως γινεται αυτο? Η τοπικη ip, τοπικη θα ειναι του στυλ 192.168.1.2

theloxrono

Δημοσίευση από theloxrono » 21 Ιαν 2008 01:36

[quote="mf_iii"]Ναι μονο που παλι τπτ δεν γινεται :( Το εκανα ΟΧΙ εκανα και restart to router αλλα τπτ... μηπως εχει και τπτ αλλο...?

tasos_art Τι εννοεις? Με μπερδεψες? Πως γινεται αυτο? Η τοπικη ip, τοπικη θα ειναι του στυλ 192.168.1.2[/quote]

Και switch να χρησιμποιείς, κάνεις forward την πόρτα 8000 από το router και απλά γράφεις στο shoutcast plugin του winamp την ip που σου έχει δώσει η ΟΤΕΝΕΤ.

Στο Router δοκίμασε να κάνεις τα πιο κάτω:
Custom server και δίνουμε το όνομα που θέλουμε. Πχ.SHOUTcast
Server IP address, γράψε την εσωτερική IP του υπολογιστή που έχει στο δίκτυο σου. (π.χ. 192.168.1.2)
External Port Start και End 8000
Προτόκολο: TCP
Internal Port Start και End 8000

Προσοχή: Δεν φαντάζομαι να έχεις ήδη καταχωρήσει 32 virtual servers (δύσκολο βέβαια) γιατί τότε δεν θα δουλεψει (από τον κατασκευαστή δίνονται ώς ανώτατο όριο 32)

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 21 Ιαν 2008 01:44

theloxrono πρωτα-πρωτα τα εκανα αυτα. Εννοειται οτι εχω ανοιξει to port. Και δεν εχω 32 entries. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται. Στο winamp στο plug-in βαζω την τοπικη ip (192.168.1.2)

Θα σκασω...

theloxrono

Δημοσίευση από theloxrono » 21 Ιαν 2008 01:53

[quote="mf_iii"]theloxrono πρωτα-πρωτα τα εκανα αυτα. Εννοειται οτι εχω ανοιξει to port. Και δεν εχω 32 entries. Δεν μπορω να καταλαβω τι γινεται. Στο winamp στο plug-in βαζω την τοπικη ip (192.168.1.2)

Θα σκασω...[/quote]

ΟΧΙ, στο plugin του winamp βάζεις την IP που σου χει δώσει η ΟΤΕΝΕΤ και στην πόρτα από κάτω πρέπει να γράφει 8000

theloxrono

Δημοσίευση από theloxrono » 21 Ιαν 2008 01:55

Ποια είναι η δυναμική IP σου που έχεις αυτή τη στιγμή

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 21 Ιαν 2008 01:55

Με την global ip που βγαινω στο internet?? Πρωτη φορα το ακουω.. Αφου η τοπικη μπαινει εκει..

Ε κι αυτο το δοκιμασα τωρα και δεν συνδεεται καν το winamp στον server του shoutcast..

theloxrono

Δημοσίευση από theloxrono » 21 Ιαν 2008 01:57

[quote="mf_iii"]Με την global ip που βγαινω στο internet?? Πρωτη φορα το ακουω.. Αφου η τοπικη μπαινει εκει..

Ε κι αυτο το δοκιμασα τωρα και δεν συνδεεται καν το winamp στον server του shoutcast..[/quote]

Πως αλλιώς ; θα γράψεις την IP που έχεις (ΤΗ ΔΥΝΑΜΙΚΗ)

εγώ για να σε ακούσω θα πρέπει να γράψω http://η δυναμική σου:8000

mf_iii

Δημοσίευση από mf_iii » 21 Ιαν 2008 02:01

Εσυ για να με ακουσεις ναι... Εγω εκει ομως βαζω την τοπικη... Δες το πρωτο post να δεις που το λεει..

theloxrono

Δημοσίευση από theloxrono » 21 Ιαν 2008 02:01

Για να καταλάβω, εσύ έγραφες μέχρι τώρα την IP του δικτύου σου (υπολογισή σου δηλαδη); ΤΟΤΕ ΚΑΛΩΣ ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕ

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης