Πως να κάνετε εκπομπή radio μέσω internet με το Winamp

Γενικά θέματα και ερωτήσεις σχετικά με τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας, video και ήχου.

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Bongo

Δημοσίευση από Bongo » 04 Ιουν 2009 23:26

Παιδια θελω να κανω μια ερωτηση ωραια το εφτιαξα το ραδιοφωνο ολα καλα με ακουν οι αλλοι αλλα αν καποιος θελει να με ακουσει με wmp τι γινεται? υπαρχει καποια λιστα?

Ευχαριστω πολυ
Γιωργος.

Άβαταρ μέλους
Firefast

Δημοσίευση από Firefast » 17 Ιουν 2009 15:45

Απλά θα πάνε στο file μετά play url και θα βάλουν την ip σου εκεί.

navoudohonosoras

Δημοσίευση από navoudohonosoras » 03 Ιούλ 2009 22:17

Έχω κάποιες ερωτήσεις ... έχω στήσει ένα ιντερνετ radio στο σπίτι μου με διεύθυνση π.χ http://xx.xx.xx.xx:8000/listen.m3u , επειδή όμως έχω δυναμική ip από τον provider και δεν παίζει τρόπος για στατική έχω τις εξής απορίες.
1. Υπάρχει τρόπος ετσι ώστε σε ένα blog που εχω αυτόματα να αλλάζει η ip διεύθυνση που εκπέμπω ?
2. μπορεί να "καλυφθεί" η ip me το domain πχ του blog ή κάποιου αλλου κατοχυρωμένου domain ? δηλαδή της μορφής http://mysiteorblog.gr/listen.m3u
3. με πιο τρόπο μπορούμε να εκπέμψουμε σε mms μορφή link (αν μπορούμε και από mac…super) ?
4. αν χρειαστεί το ολο project να επισημοποιηθεί ξέρουμε τι παίζει με ifpi ?
αυτά προς το παρών μιας και το ολο consept είναι under development

Άβαταρ μέλους
CyberCr33p
Honorary Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από CyberCr33p » 04 Ιούλ 2009 01:14

1) Ναι εάν κάνεις αυτά που γράφω στο 2 παρακάτω.

2) Γίνεται αυτό που λες αρκεί να χρησιμοποιείς μια δωρεάν υπηρεσία όπως το dyndns και ο provider που θα διαχειρίζεται το domain να φτιάξει ένα CNAME. Για παράδειγμα το radio.mysiteorblog.gr να πηγαίνει στο yourpc.dyndns.org

navoudohonosoras

Δημοσίευση από navoudohonosoras » 04 Ιούλ 2009 16:20

CyberCr33p έγραψε:1) Ναι εάν κάνεις αυτά που γράφω στο 2 παρακάτω.

2) Γίνεται αυτό που λες αρκεί να χρησιμοποιείς μια δωρεάν υπηρεσία όπως το dyndns και ο provider που θα διαχειρίζεται το domain να φτιάξει ένα CNAME. Για παράδειγμα το radio.mysiteorblog.gr να πηγαίνει στο yourpc.dyndns.org
thanks...αλλα καπου το εχασα...το blog μου ειναι το http://myblogname.blogspot.com/ στο dyndns εκανα ενα hostname to myblogname.ath.cx, απο εκει και περα χαθηκα τι πρεπει να κανω ? η ip στο dyndns ειναι χχ.χχ.χχ.χχ το link που βγαζει ο server για radio ειναι
http://χχ.χχ.χχ.χχ:8000/listen.m3u , τι πρεπει να κανω?

Oxias21

Δημοσίευση από Oxias21 » 08 Σεπ 2009 20:35

paidia kalispera exo kanei kai ego ekpompi exo diavasei olo to tutorial alla pali den exo bgalei akri..isos epeidi den ksero polla..!! loipon kano tin ekpompi proti mera ola kala..alla anti gia soundcar input epeleksa to winamp reccomended dioti otan ebaza soundcard input to mikrofono to laptop to ensomatomeno itan panta anoixto etsi epaiza mousiki milousa alla o ixos itan entelos kakistos dioti erxotan mesa apo to mikrofono moy stous akroates..!! etsi sinexisa xoris ixo..!! simera agorasa akoustika me mikrofono kai diakopti pou anoigei kai kleini to mikrofono.. alla diapistosa oti eno epilego tin soundcard input stous akroates akougome mono ego otan milao i mousiki den akougete katholou akougome mono ego .. episis akousa oti to provlima einai stin karta ixou alla epeidi den ksero polla ti na kano?? exo ta windows vista.. aaa kai kati teleuaitao otan patao sto open mixer eite exo akoustika eite oxi den mou anoigei oxi 2 parathira alla oute 1 euxaristo poli paidia..!!!

vasilisnt

Δημοσίευση από vasilisnt » 14 Οκτ 2009 02:43

pedia as me voithisi kapios exo stisi ena player sti selida mou kanonika me server shoutcast DNS 1.9.8 kai peso me to sam ola kala os edo molis dino pass port kai host se kapio alo pc na kani ekpompi den me anixto to diko mou server den pezi as mou pi kapios ti ginete opios theli na bi sti selida http://radio515.forumotion.net

Georgio91

Δημοσίευση από Georgio91 » 03 Ιαν 2010 02:35

paidia..pos mporw na valw ta tragoudia pou thelw na akougontai...pos tha milaw k egw sthn ekpomph..k pos tha katalavw an doulevei???

JIM29

Δημοσίευση από JIM29 » 06 Ιαν 2010 03:33

men eyxaristo telika to radio doylepse amesos :)

djgpss

Δημοσίευση από djgpss » 18 Ιαν 2010 01:49

Georgio91 έγραψε:paidia..pos mporw na valw ta tragoudia pou thelw na akougontai...pos tha milaw k egw sthn ekpomph..k pos tha katalavw an doulevei???
Διάβασε το Post από την αρχή και θα καταλάβεις... Δεν το έκανες όμως...
ολα απο χέρι καμένα

aetos89

Δημοσίευση από aetos89 » 14 Μάιος 2010 15:27

kalimera paidia,

mia erotisi.enw baso oles tis rytmiseis sto winamp ip kai ta alla molis to klino kai to xananoigo den exei apothkeusei tipota.tha prepi kathe fora na ta baso!

giati ???

poseidwn

Δημοσίευση από poseidwn » 14 Μάιος 2010 16:18

γεια σας εχω τον sam και θελω να κανουμε εκπομπη 2 ατομα συγχρονως απο διαφορετικα pc γινετε? γιατι δοκιμασα να συνδεθω οταν ηταν ο αλλος συνδεμενος και μου εβγαζε disconnect μηπως εαν αλλαξω καποιες ρυθμισεις θα μπορει να γινει? ευχαριστω

kaounis

Δημοσίευση από kaounis » 20 Μάιος 2010 19:52

Έχω εγκαταστήσει το SHOUTcast και όλα λειτουργούν κανονικά αλλά τα τραγούδια ακούγονται μόνο αν έχω επιλεγμένο στο InputDevice to : Winamp, αν επιλέξω το Soundcard input, μπορώ να μιλάω στο μικρόφωνο αλλά δεν ακούγεται η μουσική. Γνωρίζει κανείς κάτι για αυτό το πρόβλημα;

Montifas
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Montifas » 11 Ιουν 2010 14:25

καλημέρα σας. Πιο παλιά είχα στήσει επιτυχώς σταθμό μέσω ρτου winamp μέσα από αυτό το tutorial και τον λειτουργούσα για κανένα μήνα μέχρι που τον βαρέθηκα.

Τώρα θέλω να ξαναστήσω, κάνω τα σωστά βήματα και ενώ στο http://localhost:8000 το βλέπω, βάζοντας την ip μου δεν εμφανίζεται. Μήπως φταίνε τα 7??? Μήπως μπλοκάρουν τοτυς προς τα έξω να συνδεθούν με την ip μου. Τι μπορώ να κάνω? Το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και στο SAM Broadcaster....

rgni

Δημοσίευση από rgni » 28 Ιούλ 2010 14:32

Θα ήθελα μια βοήθεια. Έχω έναν server και θέλω να εγκαταστήσω το shoutcast η το icecast στον sever μου για να μπορώ να μεταδίδω μουσική. Δηλαδή μια εφαρμογή για να μου δίνη μια ip & port στην οποία θα μεταδίδω. Πως θα το κάνω?

Απάντηση

Επιστροφή στο “επεξεργασία εικόνας, video & ήχου - γενικά”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης