εναλλακτική λύση αντί inframe

Ερωτήσεις και απαντήσεις σχετικές με την HTML, XHTML και την κατασκευή σελίδων για το Web.

Συντονιστές: WebDev Moderators, Super-Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 01 Δεκ 2002 22:15

Καλησπέρα σε όλους στο φόρουμ.
Πρώτα από όλα θα ήθελα να σας συγχαρω όλου για την εξαίρετη δουλειά που κάνετε εδώ. Μπράβο παιδιά, να 'στε καλά.
Και τώρα περνάμε στο κυρίως πιάτο...
Στη σελίδα που έχω και ανανεώνω, θέλω να χρησιμοποιήσω κάποιο τρόπο ώστε μέσα από το μενού να προβάλλω σελίδες, δίπλα ακριβώς.
Να διευκρινίσω ότι εργάζομαι με το FrontPage.
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω τα frames, που είναι η μια λύση, γιατί το μενού έχει τη μορφή "Γ".
Ακόμα, η λύση των inframes μάλλον δεν είναι η καλύτερη για πολλούς και διάφορους λόγους. Οι κυριότεροι είναι ότι δεν υποστηρίζονται σε Netscape navigator και μερικές σελίδες είναι αρκετά μεγάλες σε "μήκος" με αποτέλεσμα αν έχω μικρές διαστάσεις στο inframe να εμφανίζεται μμια δεύτερη μπάρα στην άκρη, η οποία είναι μάλλον... αντιαισθητική και αν μη τι άλλο μη πρακτική. Αν πάλι έχω μεγάλες διαστάσεις στο inframe και μια σελίδα είναι μικρή, στο κάτω μέρος μένει ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ κενό το οποίο επίσης είναι μη πρακτικό.
Κάθε λύση είναι ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, αφού ξέρω ότι σύντομα θα ανταποκριθείτε.
Για να καταλάβετε και σε "γραφικό" περιβάλλον τι εννοώ, αν θέλετε ρίξτε μια ματιά...
http://homepages.pathfinder.gr/eufoniaRadio/index.html

eufonia

Άβαταρ μέλους
EneMe
Super Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EneMe » 01 Δεκ 2002 22:51

Το site σου δεν άνοιγε... :(

Aν το μόνο σου πρόβλημα για να βάλεις frames είναι η μορφή του μενού, κάνε frames όπως στο παρακάτω σχήμα. Χώρισε το μενού σε δύο σελίδες, οι οποίες θα είναι στα frames 1 και 2 (Mπορείς να βάλεις no scrolling). Στο frame 3 θα εμφανίζονται οι σελίδες σου. Με το σωστό μέτρημα των pixels θα έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.

-------------------------------
| frame1-------------------|
| fr----|---------------------|
| am- | ----- frame3 -----|
|-- e2 |---------------------|
|-------|---------------------|

Καλή επιτυχία! :D

Άβαταρ μέλους
eufonia

Δημοσίευση από eufonia » 01 Δεκ 2002 23:07

κοίταξε να δεις...
είχα κάποιο πρόβλημα με τα αρχεία, γιαυτό δεν άνοιγε. Αν δεις τωρα (πολύ πρόχειρο βεβαια),
το πάνω frame πρέπει να είναι σταθερό, οπότε δεν μπορεί να εμφανίζεται μπάρα δίπλα.
Όμως στο frame 3 που λες, επειδή το μέγεθος είναι μεταβλητό, θα εμφανίζεται μπάρα δεξιά, με αποτέλεσμα επάνω να έχει κενό και η μπάρα να ξεκινάει κάπου από τη μέση του πουθενά... μάλλον δεν λέει, το έχω δοκιμάσει, γιαυτό σου λέω...
Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “HTML και XHTML”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες