απόκρυψη/ εμφάνιση αντικειμένων στο video rendering? (cin4D)

Δημιουργία τρισδιάστατων γραφικών με Cinema 4D, Max 3Ds, Maya, ...

Συντονιστές: Super-Moderators, Graphics Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
inertia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inertia » 09 Φεβ 2006 04:49

Χαιρετώ την κοινότητα..

Η ερώτησή μου είναι η εξής, καθώς προβληματίζομαι αρκετά και καθώς με πιέζει ο χρόνος για μια εργασία... Έχω δημιουργήσει ένα 3D μοντέλο, το οποίο αποτελείται από διάφορα στοιχεία solids (έχουν γίνει import από άλλα προγράμματα, αλλά τα είναι groupαρισμένα όσα θέλω). Θέλω να δημιουργήσω μια παρουσίαση του αντικειμένου μέσα από την οποία θα γίνεται ένα animation, μια περιήγηση γύρω-γύρω και εστίαση σε βασικά στοιχεία και λεπτομέρειές του.

Θέλω να δημιουργήσω ένα βίντεο λοιπόν, όπου να κάνω σε κάποια φάση εστίαση-zoom σε ένα σημείο και η εξωτρική επιφάνεια περίβλημα να "σβήνει" κάπως ομαλά, αποκαλύπτοντας τα εσωτερικά του μέρη.

Μια λύση που έχω σκεφθεί είναι με χρήση κομματιών βίντεο, που θα συνθεθούν π.χ. στο Premiere. Να φτάσω δηλαδή τη σκηνή ως ένα σημείο, να κάνω export, να ξεκινήσω έπειτα από το ίδιο σημείο, με αφαιρεμένο το περίβλημα και να "δέσω" τα δύο αρχεία με κάποιο ελαφρύ fade effect ως ενιαίο μετά βίντεο.

Πέραν της παραπάνω "πατέντας", γνωρίζει κανείς αν υπάρχει άλλος τρόπος, π.χ. να κάνεις hide κάποιο object κατά βούληση, στο render?

Ευχαριστώ θερμά για οτιδήποτε!
:)
βάλε στόχο το φεγγάρι...ακόμα και αν "αποτύχεις" θα βρεθείς ανάμεσα στ'αστέρια
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 09 Φεβ 2006 10:29

Στο project panel κάνουμε δεξί κλικ στο αντικείμενο που θέλουμε και προσθέτουμε το Display (Cinema4d tags –> Display)
Στο display απλά επιλέγουμε σε ποσοστά το πόσο να φαίνεται ,επίσης με την βοήθεια του kayframin μπορείς να το κάνεις να σβήνει ομαλά

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
inertia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inertia » 13 Φεβ 2006 06:49

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκριση.

Βρήκα αυτά που μου έδειξες, ωστόσο, (τουλάχιστον στο cin4D-v8.5) η ιδιτότητα αυτή-tag του Display ΔΕΝ εμφανίζεται στην timeline ωστε να μπορώ να την χρησιμοποιήσω με keyframes. Όταν του δώσω τόσο % visibility, μου είναι τόσο, μόνιμα. Αν υπάρχει κάποιος τρόπος να το περάσω στην timeline, μπορείς να μου τον προτείνεις λιγο πιο αναλυτικά?

Επισημαίνω πως στην timeline εμφανίζονται για τα αντικείμενα οι ιδιότητες του move, rotate, scale... :(

ευχαριστώ πάντως για όλα..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
veriotis
Graphics Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από veriotis » 13 Φεβ 2006 09:59

Παρατήρησε στην εικόνα ότι αριστερά από το visibility υπάρχει ένα μικρός κύκλος με shift+κλικ στο κύκλο καταγράφεις στην timeline τα δεδομένα

Άβαταρ μέλους
inertia
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από inertia » 13 Φεβ 2006 10:17

ok, το πρόσεξα καλύτερα τώρα..

απλά οι κουκίδες αυτές δεν ήταν ορατές από την αρχή. Με δεξί κλικ στο pop-up μενού σου βγάζει τις απαραίτητες επιλογές! (πρόβλημα usability!!)

Και πάλι thanx!! :pint:

Εικόνα
Συνημμένα
visibilityTag-keyframe.gif
visibilityTag-keyframe.gif (11.62 KiB) Προβλήθηκε 2660 φορές
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “3D Graphics design”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης