Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Συζητήσεις και νέα σχετικά με την ασφάλεια των υπολογιστών και των virus που τους προσβάλουν...

Συντονιστές: Super-Moderators, Software & Hardware Moderators

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 09 Φεβ 2006 11:13

Προλαβαίνω, δεν προλαβαίνω να κάνω αυτό το ποστ submit γιατί σε λίγο θα κολλήσει ο explorer... :-?
Ελπίζω κάποιος σχετικός να κάνει υπομονή να το διαβάσει, μπας και βρω λύση!

Ας πάρω τα πράγματα από την αρχή.
Την Παρασκευή ενεργοποιήθηκε η σύνδεση μου dsl forthnet 384. Να μην αναφέρω τον γολγοθά μέχρι να ρυθμίσω το μόντεμ και να συνδεθώ...Θα πώ μόνο ότι όταν πήγα να μπω στο ίντερνετ, ο explorer κολλούσε άγρια και δε γινόταν με τίποτα σερφάρισμα!! Οπότε είπα, μιας και είχα πολύ καιρό να κάνω φορμάτ, να κάνω ένα.
Μετά το φορμάτ, αρχίζω να βάζω κανονικά το antivirus(Norton 2005), το Norton Internet Security 2003 και να κάνω όλα τα updates. Το NIS κάθε τρεις και λίγο με χτυπούσε μήνυμα και έκανα τη μ*λ@κία να το απενεργοποιήσω και να μπω στο astalavista.com για να βρω ένα crack. Στα updates, δεν εμφανιζόταν ότι μου λείπει το sp2, οπότε το κατέβασα και το εγκατέστησα αργότερα. Κατέβασα μία trial έκδοση του firewall ZoneAlarm. Η ζημιά όμως πρέπει να είχε ήδη γίνει. Κατέβασα το adware personal, το Stinger(standalone andivirus scanner για συγκεκριμένους ιούς-μου βρήκε 2), το Spybot. Έκανα όλα τα scans, και καθάρισα ότι περίεργο έβρισκα. Τίποτα... Τι system restore έκανα , τι απεγκατέστησα το sp2 μπας και φταίει αυτό, τπτ όμως. Οπότε αποφασίζω να ξανακάνω χθες το μεσημέρι format, μιας και χρειαζόμουν το ίντερνετ για να στείλω μια εργασία. Αυτή τη φορά(έχουν γνώση οι φύλακες) εγκατέστησα από την αρχή το sp2 και το ZoneAlarm και έκανα απευθείας όλα τα απαραίτητα updates. Να σημειώσω ότι και πριν το 2ο φορμάτ, το firewall των windows, για κάποιο περίεργο λόγο ήταν απενεργοποιημένο και δεν μου επέτρεπε καν να το ενεργοποιήσω. Χθες όλη την ώρα που ήμουνα στο ίντερνετ, μου χτυπούσε το firewall για επιθέσεις! Το antivirus μου χτυπούσε για worms...Οπότε μετά από λίγη ώρα στο ίντερνετ επήλθε το μοιραίο. Ο internet explorer κολλάει μετά από λίγη ώρα και το εικονίδιο της σύνδεσης κάτω σταματάει να αναβοσβήνει. Σαν να σιγοσβήνει η σύνδεση... Και όταν πάω να κάνω επανεκίνηση, κολλάει ο υπολογιστής στο Saving your settings και πρέπει να πατήσω restart. Περιττό να πω ότι έκανα όλα τα scans, αλλά δεν έβρισκε τίποτα αυτή τη φορά. Ούτε το adware, ούτε το Spybot, ούτε το Stinger, ούτε το antivirus...
Έχω 2 partitions. Το φορμάτ το κάνω σε αυτό που έχω για τα προγράμματα

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!! :evil:
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από id12586 » 09 Φεβ 2006 13:12

Κανε ένα router reset.. (αν αυτό αλλάζει την ΙΡ)

Κατα πάσα πιθανότητα σου "τσίμπησαν" την ΙΡ...
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 09 Φεβ 2006 14:22

Πώς το κάνω αυτό?? :(

Αν αυτό βοηθήσει, να αναφέρω ότι όταν συνδέομαι και ανοίγω το media player, αυτό κολλάει, ενώ δε συμβαίνει το ίδιο πριν συνδεθώ :roll: :roll:
I told you we would make it to the sunshine one day...you just got there a little quicker

Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από id12586 » 09 Φεβ 2006 14:30

Για τα "κολλήματα" μπορεί να φταίνε οι drivers του router...

Αλλά για τα συνεχή attacks, ψάξε στο manual πως μπορείς να κάνεις IP refresh
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 09 Φεβ 2006 19:32

Έψαξα για ip refresh στο help των windows και μου έβγαλε να δώσω start->run->mmc Μου εμφάνισε ένα παράθυρο. Δημιούργησα 2 επιλογές: ip security policies on local computer και ip security monitor.Έκανα το ip security policies on local computer refresh. Ακόμα συνεχίζονται οι επιθέσεις... :force:

Router υποθέτω εννοείς το adsl modem...Μετά το 1ο φορμάτ, δεν το αναγνώριζε το μοντεμ, οπότε πήρα τηλ στη forthnet και μου στείλανε καινούριους drivers.

Εικόνα

simosz
Επικοινωνία:

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από simosz » 09 Φεβ 2006 22:48

id12586 έγραψε:Κανε ένα router reset.. (αν αυτό αλλάζει την ΙΡ)
Forzainter έγραψε:Πώς το κάνω αυτό??
Πρεπει να εχει καποιο πληκτρο σε καποιο σημειο το οποιο κανει reset. :wink:

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 10 Φεβ 2006 00:39

Πάνω στο μόντεμ? Δε βρήκα τίποτα... :roll: :roll:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από deninho » 10 Φεβ 2006 14:04

άμα δεν το έχεις υπόψιν, το reset συνήθως είναι ένα κουμπάκι που πατιέται με βελόνα (είναι κάτω από το πλαστικο). το λέω απλά, επειδή μου έχει τύχει να μην το γνωρίζουν αυτό...

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 11 Φεβ 2006 10:41

Δεν το βλέπω πουθενά...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
deninho
Super Moderator
Επικοινωνία:

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από deninho » 11 Φεβ 2006 13:24

ούτε στο manual;; :D:D:

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 11 Φεβ 2006 22:16

Όχι :( :(

Ένα φιλαράκι μου είπε να κάνω το εξής: Να πάω στο Command Promt και να δώσω ipconfig/renew και ipconfig/release . Τπτ από τα δύο δε δουλεύει... :evil:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 13 Φεβ 2006 10:35

Έκανα κάποιες κινήσεις, μπας και συνέλθει το σύστημα :-?

Έκλεισα σε πρώτη φάση το ΖοneAlarm, και αφού είδα ότι δεν κολλούσε, το απεγκατέστησα τελείως. Είπα ότι ήσως να γινόταν κάποιο conflict με το firewall των windows...Αλλά που! Το firewall, όχι μόνο είναι απενεργοποιημένο, αλλά δεν μου δίνεται καν η επιλογή να το ενεργοποιήσω:
Εικόνα

Τέλος πάντων, αφού απεγκατέστησα το ΖΑ, χάρηκα μερικές στιγμές ανέμελου σουρφ... Αλλά αργότερα πάλι κολλούσε. Οπότε απεγκαθιστώ το Norton 2005 και εγκαθιστώ το McAfee Enterprize 8, και μαζί μ'αυτό και το βλακ - αις(blackICE). Το mcafee στο 1ο scan μου βρίσκει 6 worms και trojans!!! :o
Tα κολλήματα συνεχιζόντουσαν, οπότε απεγκατέστησα το blackICE, και πλέον είμαι χωρίς firewall :-? :-?

Εικόνα

id12586
στις καρδιές μας
Επικοινωνία:

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από id12586 » 13 Φεβ 2006 10:43

Αν κοιτάξεις προσεκτικά το screenshot που έστειλες για το Win Firewall, θα δείς ότι πάνω πάνω λέει "For your security, some settings are controlled by Group Policy"..
Και ρωτάω τώρα εγώ: Είσαι μέλος σε κάποιο domain? Γιατι προφανώς ο ΗΥ σου "τραβάει" απο κάπου το security policy... :think:
Chris at your Services
ΕικόναSacame de Aqui

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 13 Φεβ 2006 10:59

Aπό που και ως που...Όχι, τουλάχιστον δεν έχω κάνει κάτι εγώ :roll:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
ForzaInter

Όχι άλλο κάρβουνο!!!

Δημοσίευση από ForzaInter » 13 Φεβ 2006 11:53

Είμαι μέσα 1 ώρα και 42' και ακόμα δεν έχει κολλήσει...Πρωτοφανές! :roll: Θα κάνω ευχέλαιο και θα ανάψω μία λαμπάδα ίσα με το μπόι μου :lol:

Εξακολουθώ να μην έχω firewall όμως :cry:

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Security, antiVirus & antiSpyWare”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες